• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bjork po polsku (6 opinii)

"Bjork po polsku" czyli "Bjerki, czyli ballady i romanse oraz lullaby". Koncert "Bjerki, ballady i lulaby" nie jest "hołdem" składanym zjawisku jakim jest Bjork. Owszem - na pewno wynika on z fascynacji twórczością artystki (użycie wobec niej wyłącznie słowa "piosenkarka" zubożyłoby jej fenomen).

Wszystko czego "dotyka" naznaczone jest jej indywidualnością i nie ma znaczenia czy w danym momencie jest kompozytorką, aranżerką, aktorką czy producentką. W dodatku jej utwory nigdy nie są dziełami zamkniętymi. Przez cały czas ewoluują, żyją własnym życiem, inspirują: niejednokrotnie udawało nam się usłyszeć tę samą kompozycję wykonywaną przez Bjork w zupełnie inny sposób, przez kompletnie inne składy instrumentalne.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Czym jest więc dla nas twórczość Bjork?: dla Dusi Klamki tłumaczenia są swego rodzaju interpretacją tekstów oryginalnych zapisaną w języku polskim, dla Agaty Wardy pretekstem do poszukiwania nowych środków wyrazu wykraczających poza tradycyjnie rozumiany śpiew, a dla muzyków kompozycje takie jak m.in. "Hyper ballad" "Isobel" czy "Human behavior" stały się punktem wyjścia w poszukiwaniu coraz to innych, akustycznych brzmień.

Krótko mówiąc to co w Bjork jest najbardziej fascynujące to ciągłe przekraczanie artystycznych granic, ciągłe wytyczanie nowych muzycznych i nie tylko muzycznych ścieżek, które dla innych są inspiracją i wzorem oraz podporządkowanie swojej pasji twórczej ideom, a to w dobie komercji wcale nie jest taką oczywistością.

Agata Warda - wokal
Uczęszczała do klasy fletu w koszalińskim Liceum Muzycznym, gdzie wzięła udział w musicalu "Fatamorgana", do którego muzykę napisał Adam Sztaba. Później pobierała nauki w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie występowała m.in. w "Skrzypku na dachu" czy "Les Miserables". Ukończyła studia na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie wystapiła jako Cherubin w "Weselu Figara", Filipiewna w "Eugeniuszu Onieginie" w Operze Bałtyckiej.

Obecnie już kolejny sezon współpracuje z Teatrem Muzycznym "Roma" w Warszawie (m.in. "Grease", " Miss Saigon", "Taniec Wampirów", "Koty" czy "Akademia Pana Kleksa", przy produkcji której pracowała z dziećmi nad stroną wokalną).
Jest nauczycielem i wychowawcą.

Paweł Stankiewicz - gitarzysta, kompozytor, aranżer, autor tekstów
Pochodzi z Olsztyna. Tam ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie gitary klasycznej w roku 2000. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (wydział edukacji muzycznej - dyplom z wyróżnieniem, rok 2005). Jego praca magisterska zdobyła wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie prac magisterskich akademii muzycznych w roku 2006. Współtwórca i wieloletni członek literacko-muzycznej formacji "Scena Babel", a także lider własnego zespołu muzyki instrumentalnej "Insomnia", grającej jego autorskie utwory. Obecnie współtworzy grupę "Kameleon", której przewodzi Hadrian Filip Tabęcki. Stale współpracuje m.in. z Dorotą Osińską, Michałem Bajorem, Stanisławem Wielankiem, Romanem Kołakowskim, Jerzym Satanowskim, Pawłem Mykietynem, Markiem Piekarczykiem, Krzysztofem Warlikowskim . Występował również m.in. z The Hilliard Ensemble, Ronem Kenolym, Agnieszką Włodarczyk, Jackiem Bończykiem, Yugopolis, Pawłem Kukizem, Anną Dymną, Krzysztofem Kolbergerem, Ewą Błaszczyk. Brał udział w licznych nagraniach filmowych (m.in."Lejdis", "Ogród Luizy"), telewizyjnych, radiowych oraz płytowych.

Wraz z Hadrianem Tabęckim autor muzyki do serialu "Tango z aniołem" (tv polsat), oraz do ostatnich tekstów Jacka Kaczmarskiego (tomik "Tunel"), mający swoją premierę w Kołobrzegu, na festiwalu poświęconemu jego twórczości. Współtwórca aranżacji piosenek Marka Grechuty do przedstawienia Teatru Polskiego w Bielsku-Białej zatytułowanego "Korowód wg Marka Grechuty". Kierownik muzyczny oraz aranżer solowego recitalu Joanny Lewandowskiej "Moje podwórko". Aranżował również do wielu różnych koncertów i wydarzeń muzycznych, wielokrotnie emitowanych przez telewizję (m.in. koncerty finałowe Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, obchody 750-lecia lokacji miasta Kraków, program TV "Mini szansa na sukces" - TVP2, koncert galowy obchodów Dnia Papieskiego-TVP1) Autor większości repertuaru Aurelii Luśni, kierownik muzyczny oraz aranżer jej solowych recitali. Jego kompozycje wykonują również m.in. Michał Bajor, Kabaret Moralnego Niepokoju, Marta Andrzejczyk, Joanna Lewandowska.

Szymon Linette - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W tym samym roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie perkusji prof. Mariana Rapczewskiego. W 2004 roku równolegle podjął naukę w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W roku 2005 przeniósł się do Warszawy gdzie kontynuował studia w klasie perkusji prof. Edwarda Iwickiego, uzyskując tytuł magistra sztuki w roku 2008.
Jako perkusista nagrywał i występował w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, współpracował m.in. z Warszawską Grupą Perkusyjną, Sinfonią Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną Opery Narodowej w Warszawie, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rampa, Michałem Bajorem, Dorotą Osińską, Pawłem Lucewiczem, Danką Stankiewicz, Sławkiem Uniatowskim oraz zespołem Fusionator.

Tomasz Krezymon - pianista, aranżer, kompozytor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, współpracuje jako pianista z Michałem Bajorem, jako aranżer współpracował z m.in z Festiwalem Zaczarowana Piosenka, Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Big Bandem BBC z Londynu czy Telewizją Polską, a także z ambasadą USA. W 2011 wydał płytę (Polskie Radio) z przebojami muzyki dziecięcej. Jako kompozytor - z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku czy Teatrem Muzycznym w Gdyni. Stypendysta Kunstlerhaus Worpswede.

bilety:
www.klubatelier.pl tel.: 58 555 89 06

Przeczytaj także

Opinie (6) ponad 10 zablokowanych

  • chyba OBIERKI.............!!!!!!!!!!!

    hehe

    • 1 1

  • jeszcze jutro grają (26.01!) (2)

    ładny kameralny koncert, poprawia nastrój, wokalistka z charyzmą, Warto pójść do Atelier!

    • 4 0

    • bede (1)

      wybieram sie dzis tymbardziej

      • 0 0

      • ...

        bylo cudnie

        • 0 0

  • a gdzie publika?

    • 0 0

  • polecam

    warto, piękne, pełne charyzmy wykonania i wysmakowane interpretacje tekstów Bjork, cud, miód i witaminy :)

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna , clubbing / disko
    kwi 20
    sobota, g. 23:00
    Gdańsk, B90
    Anfisa Letyago
  • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna
    kwi 20
    sobota, g. 19:00
    Gdańsk, Kolonia
    Negation Institute Live