• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Orkiestry dęte zawładnęły Operą Leśną! Za nami zerowa edycja BrassWoodFest

Ewa Palińska
26 lipca 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

Organizatorzy zapewniali, że będzie to impreza inna, niż wszystkie i słowa dotrzymali. Pierwsza (a właściwie zerowa) edycja BrassWoodFest, która odbyła się w sobotnią noc w Operze Leśnej, dostarczyła sporej dawki dobrej i różnorodnej muzyki, stała się znakomitym pretekstem do energetycznej zabawy i pokazała, że przy muzyce granej przez orkiestry dęte można się bawić równie dobrze jak przy klubowej czy popie.Branża artystyczna pandemię koronawirusa odczuła szczególnie dotkliwie. Wielu artystów nie koncertowało od miesięcy i nadziei na to, że powrócą na scenę, rząd długo nie dawał. W końcu się jednak udało i poluzowano obostrzenia na tyle, że publiczność może na nowo cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Oczywiście w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Opera Leśna takie warunki spełnia - publiczność ma do dyspozycji dużą przestrzeń na świeżym powietrzu. To, że obiekt mieści się w lesie i sam w sobie jest urokliwy, jest wartością dodaną. Sopocki amfiteatr ma też jeszcze jeden plus - można w nim "hałasować" do późnych godzin nocnych, bo w najbliższej okolicy nie ma sąsiadów, którzy mogliby się uskarżać na uciążliwość muzyki. Z tego atutu postanowili skorzystać organizatorzy BrassWoodFest i zorganizowali imprezę, która trwała do późnych godzin nocnych, a której trzonem były występy orkiestr dętych.

Wydarzenie zapowiadaliśmy w , osobnym artykułem i w cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy czwartek

Pomysłodawcą BrassWoodFest jest L.U.C. - raper, beatbokser i producent muzyczny. W planach ma organizowanie imprezy cyklicznej. Tej sobotniej nie chciał jednak nazywać pierwszą z cyklu, bo wówczas stanowiłaby ona punkt odniesienia do każdej kolejnej, a był to jedynie przedsmak. Impreza ma rozwinąć swoje skrzydła w pełni dopiero wówczas, kiedy zostaną zdjęte obostrzenia wynikające z pandemii. I dopiero wówczas zostanie zorganizowana prawdziwa, niczym nieograniczona, pierwsza edycja BrassWoodFest.

Najbliższe koncerty w Operze LeśnejArtyści nie musieli nawet namawiać publiczności do wejścia w jakąkolwiek interakcję, bo ta tylko na taką sposobność czekała. Artyści nie musieli nawet namawiać publiczności do wejścia w jakąkolwiek interakcję, bo ta tylko na taką sposobność czekała.
Organizatorzy zapowiadali sobotnie wydarzenia jako eko festiwal, łączący żywe instrumenty z muzyką klubową i elektroniczną, a więc style i brzmienia, które na pierwszy rzut oka się wykluczają. Z tym ostatnim stwierdzeniem w pełni się zgadzałam i z wielką rezerwą podeszłam do lineup'u, w którym występy Pauliny Przybysz czy Bitaminy miały się przeplatać z prezentacjami młodzieżowych, pomorskich orkiestr dętych. Młodym artystom bardzo szybko udało się jednak rozwiać moje obawy, bo od pierwszych dźwięków skradli serca publiczności.

Koncerty i wydarzenia. Druga młodość Opery LeśnejLineup był bogaty i różnorodny, a przy tym perfekcyjnie skrojony, bo stopniowo potęgował napięcie aż do finałowej kulminacji. Artyści występowali na zakładkę, na dwóch scenach. Na tej rozstawionej od strony Sali Koncertowej PFK, prezentowali się Paulina Przybysz, Bitamina, a podczas finału L.U.C. z Rebel Babel Ensemble oraz zaproszonymi gośćmi (Bisz, Bovska, Paulina Przybysz, Bitamina, BrasselBrass). Orkiestry dęte występowały na schodach prowadzących na widownię Opery Leśnej i wypełniały swoją muzyką czas, w jakim kolejne zespoły rozstawiały się na scenie. Nie było zatem niezręcznej ciszy, a publiczność ochoczo przenosiła się spod jednej sceny pod drugą.

L.U.C. i Bovska podczas finału imprezy

Szaleństwo, jakie zapanowało na widowni podczas wielkiego finału, jest nie do opisania. Artyści nie musieli nawet namawiać publiczności do wejścia w jakąkolwiek interakcję, bo ta tylko na taką sposobność czekała. Było zatem wspólne śpiewanie, klaskanie, gromkie brawa, a także piski i okrzyki zachwytu. A po koncercie jeszcze długa zabawa przy dźwiękach serwowanych m.in. przez didżeja.

Sobotnia, zerowa edycja BrassWoodFest pokazała, że publiczność kocha zespoły dęte i znakomicie bawi się przy prezentowanej przez nie muzyce. Co więcej, Sopot dysponuje znakomitym miejscem, w którym tego rodzaju sztukę można uprawiać, dlatego cieszy fakt, że istnieje szansa na cykliczność imprezy.

Energetyczny finał


L.U.C. i Paulina Przybysz

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (25)

 • Mniam, mniam

  O jak fajnie, o jak dobrze! Latam sobie i zarażam z taką łatwością. Dzięki człowieki! Jesteście moim najlepszym żywicielem.

  • 15 13

 • Oczywiście cała wiara bez maseczek i odległości.

  W tygodniu będzie nowe źródło zakażeń w Trójmieście.

  • 16 9

 • Brasswood

  Super koncert. Mega emocje.
  Czekamy na kolejną edycję.

  • 16 4

 • Ten L.U.C to jakaś plaga

  Wciśnie się dosłownie wszędzie. Co z Wami, ludzie? Nigdy nie słyszeliście porządnej muzyki rozrywkowej?

  • 4 8

 • Najbardziej przykre jest to, że zarażają starszych i słabszych

  I się z tym dobrze czują, że tak się dzieje, bo oni chcą się bawić. Oby im, zgodnie z katolicką zasadą, stało się to samo. Polskie społeczeństwo to jest moralny upadek, kompletny.

  • 4 6

 • Jak można się tak ubrać na własny koncert?

  W dresach, wyglądają jakby byli brudni. Poważnie, ludzie, Wam się to podoba? Że się nawet nie ubiorą? To się nie da ani patrzeć, ani słuchać.

  • 9 19

 • Kolejny przykład braku masek organizator powinien zaplacic za to ze dopuszcza na takie lekceważenie przepisów

  Na tym samym portalu czytaliśmy artykuły szkalujące ludzi ze jadą komunikacją miejską bez maski ,ale widac ze gdy chodzi o imprezy to juz niema znaczenia?

  • 13 12

 • Dokładnie

  Tak jak ten, który zrobił imprezę na statku w Gdyni. Co to ma być? Domagam się ochrony od państwa przed koronawirusem. Potem ta patologia zapcha nam szpitale i ich będą ratować, a dla porządnych ludzi nie wystarczy miejsc.

  • 3 8

 • Brass Wood Fest - gęsiopolska ma się dobrze

  • 5 1

 • Tak tylko przypominam

  że za zasłanianie twarzy na imprezach masowych grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna nie mniejsza niż 2 tys. Proszę nie namawiać do popełnienia przestępstwa, bo to też jest karalne, dziękuję.

  • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł (68 opinii)

w plenerze, pokaz

Dubioza Kolektiv

rock / punk

III Bal Równych Szans

bal, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

6 lotów w Tunelu Aerodynamicznym równe jest: