• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blisko nokautu. Recenzja filmu "Mortal Kombat"

Tomasz Zacharczuk
29 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Makabryczne egzekucje i tryskająca na ekranie krew to z pewnością znak rozpoznawczy jednej z najbrutalniejszych komputerowych bijatyk. Jeżeli ktoś przy "Mortal Kombat" wyrabiał nadgodziny w salonie gier lub wciskał mordercze kombinacje klawiszy na domowym pececie w tajemnicy przed rodzicami, ten w filmie Simona McQuoida odnajdzie sporo z tej gaminowej ekscytacji. Pozostałym widzom nowa filmowa wersja kultowej gry będzie raczej kojarzyć się z produkcją klasy B, w której na fabule dokonano bolesnego "fatality".



Na początku lat 90. programista Ed Boon i scenarzysta John Tobias postanowili rzucić wyzwanie gigantom z Capcom i ich przebojowej grze "Street Fighter II", która na świecie opanowała niemal każdy salon z automatami. Stworzony przez duet projekt pod nazwą "Mortal Kombat" błyskawicznie zepchnął największego rywala z pozycji lidera komputerowych bijatyk. I nawet jeśli komuś nie przydarzyło się wcielić w Liu Kanga czy Johnny'ego Cage'a, to o "Mortalu" i tak usłyszał. Choćby kilka lat później za sprawą rytmicznej melodyjki, która jako monofoniczny dzwonek była hitem wśród posiadaczy mało poręcznych wówczas telefonów komórkowych.

Słynny muzyczny motyw pochodził oczywiście z pierwszej ekranizacji gry z 1995 roku, której realizacyjny kicz nie odebrał statusu kultowej produkcji wśród fanów kina akcji. Autorzy tegorocznej wersji mierzyli się więc nie tylko z legendą gry, lecz zarazem dysponowali znacznie większymi możliwościami niż Paul W.S. Anderson. I nie chodzi tylko o kilkunastokrotnie większy budżet. Drastyczne zawyżenie kategorii wiekowej pozwoliło twórcom nowego "Mortal Kombat" na większy realizm, którego brak zarzucano z kolei ekipie sprzed ponad 25 lat. Czy zatem Simonowi McQuoidowi powiodła się misja ubrutalnienia filmowego "Mortala"? Oj tak. Nowa wersja to skąpana we krwi demonstracja przemocy, której oczekiwali fani serii.

Wykorzystanie "fatality", sięgnięcie po wielu, czasami nieoczywistych bohaterów gry, kilka udanych nawiązań do oryginału i świetna scena otwarcia to największe atuty nowego "Mortala". Lista zarzutów niestety jest znacznie dłuższa. Wykorzystanie "fatality", sięgnięcie po wielu, czasami nieoczywistych bohaterów gry, kilka udanych nawiązań do oryginału i świetna scena otwarcia to największe atuty nowego "Mortala". Lista zarzutów niestety jest znacznie dłuższa.
Przy remake'u "Mortal Kombat" z 1995 roku wygląda jak familijna disneyowska produkcja na niedzielne popołudnie przy szarlotce i kakao. Twórcy tegorocznego tytułu rzucają mięsem dosłownie i w przenośni, nie szczędzą swoim postaciom bolesnych tortur, a niektórych bohaterów skazują na rozczłonkowanie za pomocą morderczych nakryć głowy czy... ogrodowego krasnala. Słynne określenie egzekucji wieńczącej walkę, czyli "fatality", wyznacza tu tempo akcji. Jest makabrycznie, czasami z przymrużeniem oka, a dzięki ekranowemu Kano (Josh Lawson) także z odrobiną czarnego humoru i autoironii. Wydaje się więc, że zamknięta w arkadowych automatach magia "Mortala" przedostała się w końcu na ekran.

Niekoniecznie, bowiem filmowej jakości brakuje tu bardziej niż niektórym postaciom kończyn. Wariant optymistyczny: porządna rozróba, wciągająca opowieść i zakamuflowane po kątach odniesienia do gry to jakieś 20-30 proc. filmu. Wariant pesymistyczny: wszystko, co najlepsze, widać w trailerze. Niestety przez pozostały czas skazani jesteśmy na ślęczenie przy marnie napisanych i nudnych bohaterach czy śledzenie pobocznych wątków, którymi można leczyć chroniczną bezsenność. Nie funkcjonuje element zaskoczenia, dynamika akcji wyparowuje w połowie filmu, zaś scenariusz nie oferuje - poza kilkoma zgrabnymi one-linerami ("Kano wins!") - ani linijki dobrego dialogu.

Oczywiście, to nie jest, nie było i nigdy nie będzie kino nastawione na wyrafinowaną fabułę. Żyjemy jednak w czasach, w których przeciętny nawet akcyjniak posiada choćby zarys opowieści, a każda gra komputerowa obudowana jest odpowiednią narracją. Należało więc po "Mortal Kombat" oczekiwać choć skrawka wciągającej historii. Tymczasem serią kopniaków i wyprowadzanych "na ślepo" ciosów filmowcy wyautowali fabułę poza ekranowy ring. Szczególnie może to stanowić problem dla widzów, którzy nie są zaznajomieni z grą, nie rozumieją niesygnalizowanej metamorfozy postaci, ciągłych zmian lokalizacji i motywacji bohaterów.

Opowieść tym razem skupia się wokół Cole'a Younga, bohatera, który nie wywodzi się bezpośrednio z gry. I jest to jedna z gorszych decyzji twórców filmu. Główny bohater wydaje się wręcz najsłabszą postacią całej produkcji. Aż razi brak Johnny'ego Cage'a. Opowieść tym razem skupia się wokół Cole'a Younga, bohatera, który nie wywodzi się bezpośrednio z gry. I jest to jedna z gorszych decyzji twórców filmu. Główny bohater wydaje się wręcz najsłabszą postacią całej produkcji. Aż razi brak Johnny'ego Cage'a.
Trudno także wytłumaczyć racjonalnie skupienie fabuły wokół tak mdłej, niewyraźnej i nudnej postaci, jaką jest Cole Young (Lewis Tan). Tym bardziej, że jest to jedyny bohater filmu, który nie ma pierwowzoru w grze. Były gwiazdor MMA dowiaduje się, że w jego żyłach płynie krew wojowniczego klanu, który chronił Ziemię przed przybyszami z Pozaświatów. Zwerbowany przez pozostałych wojowników rusza na turniej sztuk walk. Turniej, którego... tak właściwie nie ma. I to kolejny absurd tej produkcji. Podobnie jak castingowy niewypał w przypadku Sonyi Blade czy kompletnie zmarnowane potencjały Goro, Liu Kanga, Raidena czy Shang Tsunga. Na plus można natomiast ocenić sięganie po wojowników znanych nie tylko z pierwszej części gry. Niektórzy na dalekim planie wypadli całkiem przyzwoicie.

Największym pożytkiem dla nowego "Mortal Kombat" byłoby rozłożenie akcentów na jedyne dwie nieźle rozpisane postaci: Scorpiona (Hiroyuki Sanada) i Sub-Zero (Joe Taslim). Panowie, poza znakomitą sekwencją otwierającą film, której akcja dzieje się w feudalnej Japonii, nie mają jednak zbyt wiele do pogrania. Zresztą to jedyny fragment filmu, w którym operatorska praca, scenografia i muzyka podążają w tym samym kierunku. Po wiele obiecującym prologu wszystkie elementy filmowego rzemiosła rozjeżdżają się w cztery strony świata.

Dotyczy to również tak istotnego dla tego typu kina aspektu jak choreografia walk. Co prawda twórcom filmu nie można odmówić dość wiernego odwzorowania stylu poszczególnych bohaterów, ale sposób nakręcenia pozostawia już spory niedosyt. Tylko w niektórych sekwencjach operator pozwala nam łaskawie śledzić postaci w pełnej ich okazałości i bez natrętnego montażu. Większość zainscenizowanych walk jest już bezlitośnie pocięta i odarta tym samym z odpowiedniej dynamiki i widowiskowości. Jest przyzwoicie, acz mogło być znacznie, znacznie lepiej. Gdyby twórcy "Mortala" pokusili się o inspirację choćby "The Raid", z przyjemnością można byłoby ich rozgrzeszyć z pozostałych wpadek i nietrafionych decyzji.

Autorzy "Mortal Kombat" zbyt mocno skupili się na przygotowywaniu gruntu pod kolejne części. Tymczasem ta pierwsza ledwie trzyma się na nogach. Trudno przewidzieć, czy producenci są gotowi na kolejne ciosy. Jeśli nie, to zdecydowanie muszą zmienić zasady gry. Autorzy "Mortal Kombat" zbyt mocno skupili się na przygotowywaniu gruntu pod kolejne części. Tymczasem ta pierwsza ledwie trzyma się na nogach. Trudno przewidzieć, czy producenci są gotowi na kolejne ciosy. Jeśli nie, to zdecydowanie muszą zmienić zasady gry.
Czy do takich zalicza się sam seans filmu? Cóż, trzeba precyzyjnie wyważyć monetę, którą zamierzamy wrzucić do filmowego automatu z napisem "Mortal Kombat". Niestety już w połowie opowieści da się zauważyć, że twórców bardziej od budowania postaci i wątków interesuje wylewanie fundamentów pod kolejne części. Wszak w planach jest trylogia, a "jedynka" wydaje się spełniać jedynie funkcję sparingpartnera. Obyśmy już w kolejnych odsłonach zobaczyli w końcu czempiona na miarę kultowego tytułu. Potencjał jest, ale z tego projektu trzeba usunąć masę "bugów". Na "mortalowym" ringu w pojedynku reżyserów górą na razie autor pierwszej ekranizacji. Pora więc ogłosić, że "Anderson wins!" i włączyć nieśmiertelny "Mortal Kombat Theme Song". Tym razem już w polifonii.

OCENA: 4/10

Film

6.2
16 ocen

Mortal Kombat (1 opinia)

(1 opinia)
akcja, fantasy

Opinie (44) 3 zablokowane

  • Dla mnie fajny (7)

    Film mi się podobał, był przyjemny w odbiorze. Jestem fanką serii od dziecka. Wcześniej grałam na pegazusie w gre, obejrzałam wszystkie części z lat 90 i czekam na więcej. Fajnie było znów poczuć klimat Mortala.

    • 6 5

    • Ok tylko że (5)

      Na ,,pegazusie nie było Mortala. Może mylisz np z sega mega drive

      • 5 2

      • Były mortale na Pegasusie (2)

        Nie były to oficjalne gry, a raczej proste buzioklepki zrobione przez majfrendów, ale na każdym bazarze można było się zaopatrzyć w takiego mortala. Natomiast SMD rzadko kto miał w naszym kraju w tamtych czasach - ta konsola była tak egzotyczna, że nawet chyba Saturn był popularniejszy (reklamy w Kaczorze Donaldzie robiły swoje ;))

        • 4 1

        • To jak twierdzic, ze na c64 jest Mario Bros. Tylko nazywa sie Giana Sisters, inaczej wyglada i nieco inaczej sie gra. Ale jest!

          • 1 0

        • to byly podroby, tak samo jak na pegasusie bylo super mario 14 i nawet super mario 16

          z tym ze super mario 14 to byla gra adventure island 3, glowny ludzik podmieniony na mario, a super mario 16 to byla gra joe & mac, postacie tez podmienione na mario.

          • 0 0

      • pokaz mi jedna osobe w Polsce ktora na poczatku lat 90 miala sege mega drive. (1)

        • 2 0

        • Jarek z Leszkiem mieli, wujek im podarowal.

          • 1 0

    • na pegasusa nie bylo mortal kombat.
      wszystkie czesci z lat 90 czyli ile? bo byly tylko dwie.

      • 1 1

  • MK 1995 (2)

    Mortal z 1995 roku bardziej oddaje ducha gry, jest wiernym choć trochę upośledzonym jej odzwierciedleniem. MK z 2021 jest tylko i wyłącznie bogatsza o fajerwerki dzięki technice komputerowej a sam film nie dorasta do pięt jego pierwszej wersji. Bardzo słaba obsada aktorska, bezsensowne dialogi, sama fabuła bardzo odbiegająca od rzeczywistej wersji przebiegu wydarzeń etc .....wyszystko to i jeszcze więcej , oprócz efektów specjalnych, powoduje , że moim zdaniem ten film jest profanacją gry mortal kombat!

    • 13 0

    • "Fabuła odbiegająca od rzeczywistej wersji przebiegu wydarzeń"

      :D

      Chyba miałeś na myśli "odbiegająca od oryginału"

      • 0 0

    • Zgadzam sie. Drewno drewnem popedzane. A tak sie dobrze rozpoczynalo, szczegolnie po gosciu grajacy Scorpiona mozna sie bylo wiecej spodziewac. Zmasakrowali te postac. Szkoda...

      • 0 1

  • Film z 1995 roku obejrzałem z 9-letnim synem kilka miesięcy temu i był zachwycony (4)

    Gdy zoobaczyłem że wyszła w tym roku kolejna odłona, zrobiliśmy sobie seans. No i po kilku minutach musiałem go wyłączyć. O ile przemoc i brutalizm byłbym w stanie przełknąć bo i gra do lekkich nie należy, tak ilość wulgaryzmów i przeklestw była dla mnie nie do przyjęcia. Zdecydowanie dla dorosłych widzów. Sam obejrzałem później do końca - jako odmóżdżacz na sobotni wieczór był dla mnie ok.

    • 12 17

    • Śmieszne określenie - "dla dorosłych" (2)

      To ma niby oznaczać, że "dorosły" może używać języka na poziomie zero i być moralnie zdeprawowanym, najlepiej niech ogląda porno - wtedy w będzie "dorosły"

      • 2 7

      • To podobne określania do tego, że panie, które się obnażają są "odważne"

        taka manipulacja słowna. To sugeruje, że panie normalne są tchórzliwe. Żenada...

        • 4 1

      • nie ośmieszaj się...

        • 0 4

    • zgadzam się w 100%

      • 1 0

  • Dwie dobre sceny walki i parę niezłych tekstów.

    Przez cały film praktycznie nic się nie dzieje, a gra aktorska przypomina polskie "superprodukcje" komediowe. Do kina zdecydowanie iść nie warto, w domu na tv czy monitorze można ewentualnie obejrzeć. 4+/10

    • 4 3

  • film jest na podstawie prostej gry (1)

    o prostych zasadach - ciężko stworzyć fabułę do mordobicia, trzeba też zauważyć, że na przestrzeni lat (od cz. 1 - do 11) gra bardzo się zmieniła, co również zostało zaakcentowane w samym filmie, choć ten sam w sobie jest raczej w kategorii "ujdzie/słaby".

    • 1 2

    • wiele innych filmów jest na podstawie niczego

      i jakoś fabułę mają

      • 0 0

  • Gdzie jest Johnny Cage!?? BLM zjadło?

    • 8 2

  • Dla mnie najlepszy do tej pory był pierwszy MK z 1995 (1)

    Później była niby cześć druga ale kiepska. Gra była przednia. Ciekawe czy ten film będzie lepsze od pierwszego MK czy będzie taki jak MK2?

    • 11 0

    • MK2

      Bliżej mu do drugiego filmu

      • 1 0

  • przyjemnie się oglądało ale do MK95 nie ma nawet startu :)

    stary mogę oglądać na okrągło :) dla klimatu i muzyki :)

    • 3 0

  • Kiepściutki film

    Trailer ciekawy, początek filmu interesujący a potem to już tylko z górki.. I ta dosłowna zbroja z fabuły dla ''głównego bohatera'' który nawet nie istnieje w grach. Sama krew i brutalność to nie wszystko. Szkoda pieniędzy, żeby iść na to do kina.

    • 1 1

  • Hard core odmóżdżacz..

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (1 opinia)

(1 opinia)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Mikołaj Trzaska, muzyk jazzowy pochodzący z Gdańska, od kilku lat komponuje muzykę filmową dla: