Wiadomości

stat

Blues uzależnia. Rusza Gdynia Blues Festival

Ghalia feat. Johnny Mastro & Mama's Boys to połączenie przesterowanego gitarowego bluesa z zadziornym, kobiecym wokalem.
Ghalia feat. Johnny Mastro & Mama's Boys to połączenie przesterowanego gitarowego bluesa z zadziornym, kobiecym wokalem. mat. prasowe

Od czwartku do niedzieli po raz piętnasty odbędzie się Gdynia Blues Festival, na którym wystąpi szesnastu artystów z całego świata. Wstęp na prawie wszystkie koncerty jest wolny. Organizator ostrzega: od bluesa można się uzależnić.Żaden inny festiwal muzyczny w Trójmieście nie ma chyba tak lojalnej publiczności, co Gdynia Blues Festival. Impreza, która od piętnastu lat odbywa się na przełomie maja i czerwca, została założona przez Leszka Pomierskiego, dobrego ducha i naczelnego animatora trójmiejskiej sceny bluesowej.

Gdy stery po zmarłym ojcu przejął dwa lata temu syn Krzysztof, równie wielki fan tego gatunku, nic się oczywiście w festiwalu nie zmieniło - nadal jest to impreza z muzyką bluesową i stylami z nią spokrewnionymi, na której prezentują się artyści z całego świata. Wciąż jest to również bardzo rodzinny festiwal, który łączy pokolenia trójmiejskich i nie tylko fanów tej muzyki.

- Cieszymy się bardzo, że przez piętnaście lat udało się stworzyć bluesowy festiwal w Gdyni, który jest rozpoznawalny w całej Polsce. Ideą festiwalu jest propagowanie muzyki bluesowej i jej okolic wszystkim mieszkańcom Trójmiasta jak i bluesfanom, którzy regularnie przyjeżdżają na kolejne edycje. Cieszymy się, że formuła, która jest niezmienna od wielu lat, świetnie się sprawdza. Największym sukcesem festiwalu jest fakt, że co roku impreza cieszy się rosnącą frekwencją, a sponsorzy i partnerzy, którzy nam zaufali są z nami od wielu lat - mówi Krzysztof Pomierski, organizator Gdynia Blues Festival.
Festiwal, jak co roku, odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Na skwerze Arki Gdynia zobacz na mapie Gdyni od piątku do niedzieli odbędzie się piętnaście koncertów. Jak zawsze będzie różnorodnie. Nie zabraknie blue rocka od amerykańsko-polskiego George Dyer Band, eksplorującego klasyczne podgatunki bluesa duetu Los Gumbo z Wysp Kanaryjskich, grającego blues m.in. na bałałajce rosyjskiego Moscow Beatballs czy łączącego blues z country Matt Woods & the Natural Disasters z USA.

Jan Gałach to wirtuoz skrzypiec elektronicznych. Na Gdynia Blues Festival wystąpi w niedzielę.
Jan Gałach to wirtuoz skrzypiec elektronicznych. Na Gdynia Blues Festival wystąpi w niedzielę. mat. prasowe
Pomierski poleca: - Warto na pewno zobaczyć duńskie power trio Chris Grey & The Bluespand, które zaistniało zeszłym roku na jednym z portali społecznościowych filmem "Mammas Mammalaid", który osiągnął ponad dwa milion odsłon. Myślę, że może to być czarny koń festiwalu. Z kolei Ghalia & Mama's Boys to połączenie ostrego przesterowanego bluesa, jakiego gra Johnny Mastro & Mamas Boys z zadziornym wokalem wokalistki Ghalii z Belgii. Będzie to wybuchowa mieszanka. Nie można też pominąć zespołu Jana Gałacha, który jest wirtuozem skrzypiec elektrycznych. W zespole wykorzystywane są dwa zestawy perkusyjne, co jest rzadkością na naszej scenie. Ich muzyka to połączenie bluesa, jazzu i rocka, w której słychać inspiracje m.in. Allman Brothers Band.
Koncerty plenerowe będą trwały każdego dnia od godz. 16. Dokładną rozpiskę można zobaczyć w naszym kalendarzu imprez. Wstęp jest wolny. Zapłacić - 60 zł - trzeba będzie jedynie za czwartkowy koncert otwarcia, który odbędzie się o godz. 20 w Blues Clubie zobacz na mapie Gdyni.

- Zaprosiliśmy Danny'ego Bryanta, bo to czołówka bluesowej gitary z Wysp Brytyjskich. W Polsce ma rzeszę zagorzałych fanów. Mylę,że żaden miłośnik gitarowego grania się nie zawiedzie - mówi Pomierski. - A tych, którzy jeszcze nigdy nie byli na Gdynia Blues Festival, zapraszam i ostrzegam: od bluesa można się uzależnić.

Zobacz wszystkie koncerty bluesowe w Trójmieście

Opinie (31)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

marca

Decapitated Gdynia, Klub Ucho

23

marca

Koncert Wielkanocny - Pende... Sopot, Sofitel Grand Sopot

30

marca

Daria Zawiałow Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Adam Ferency spotkał się z fanami w Hotelu Haffner
Adam Ferency: jestem urodzonym kłamcą

Kulinaria

Dziewięć restauracji w jednej. Słony Spichlerz otwarty na Wyspie Spichrzów
Słony Spichlerz oficjalnie otwarty
Czy warto zamawiać w restauracji wino domu?
W restauracji warto zamawiać wino domu?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: spokojny koniec zimy
Planuj tydzień: spokojny koniec zimy

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane