Wystawa Body Worlds już czynna

Wystawa "Body Worlds" to licząca przeszło 160 eksponatów lekcja o człowieku. Bez drastycznych eksponatów.

Przez 20 lat odwiedziło ją już ponad 48 milionów widzów w 130 miastach z różnych stron świata. Od 12 marca wystawa "Body Worlds" otwarta jest dla zwiedzających na poziomie -1 Galerii Metropolia zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu. Zobaczymy na niej ponad 160 eksponatów - prawdziwych ludzkich ciał i ich fragmentów. Podczas zwiedzania bardzo łatwo o tym zapomnieć, bo estetyczne efekty plastynacji naprawdę zaskakują. Bilety w cenach 55-65 zł (normalne) i 35-55 zł (ulgowe). Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci) w cenach 135-165 zł.- Często spotykam się z pytaniami "po co to robimy?". Moją misją było nie pozostawić wiedzy o człowieku ekspertom i naukowcom, ale przybliżyć ją jak najszerszej publice. Najlepszym sposobem, by podzielić się tą wiedzą, jest wyjście na zewnątrz. Stąd wystawa, którą prezentujemy w miejscach publicznych. Stałem się dzięki temu niejako lekarzem dla mas - nie leczę pacjentów, ale dzielę się swoją widzą i pomagam wielu ludziom. Robię to także poprzez prezentację eksponatów w pozach, które znajdują odbicie w realnym życiu - dlatego wiedza o ludzkiej anatomii zyskuje nowy wymiar.

Chcę pokazać, że to, co mamy pod skórą jest czymś bardzo złożonym i pięknym. Fascynujące pięknem ludzkiego ciała dzięki metodzie plastynacji zachowane jest od procesu rozkładu - powiedział podczas otwarcia "Body Worlds" w Gdańsku profesor Gunther von Hagens, anatom, naukowiec i wynalazca metody plastynacji, którą doskonali od 42 lat.

Kontrowersje - iść czy nie iść?Wystawa z wypreparowanych ludzkich zwłok, poddanych procesom balsamowania, usuwania tłuszczu i wody, impregnacji i utrwalenia (bo na tym w największym skrócie polega technika plastynacji) tak, aby uwydatnić różne elementy ludzkiego ciała, brzmi kontrowersyjnie. Jednak, kto wybierze się na wystawę, nie znajdzie na niej elementów drastycznych. Nawet prezentowane w sali, którą można ominąć na początku zwiedzania, ludzkie płody w różnym stadium rozwoju (od 5 do 32 tygodnia życia płodowego) wyglądają na plastikowe laleczki i prezentowane są w sposób bardzo taktowny, uzmysławiając, jak wygląda rozwój płodu w pierwszych chwilach życia.

Eksponaty przedstawiają przeróżne zagadnienia ze świata anatomii, fizjologii i medycyny. Na zdjęciu plastynat z przykładami chirurgicznego zespajania kości za pomocą śrub, drutu i płytek (procedura osteosyntezy).
Eksponaty przedstawiają przeróżne zagadnienia ze świata anatomii, fizjologii i medycyny. Na zdjęciu plastynat z przykładami chirurgicznego zespajania kości za pomocą śrub, drutu i płytek (procedura osteosyntezy). fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl
Cała wystawa nastawiona jest na edukację. Nie znajdziemy tu szokujących przekrojów przez ciała noworodków lub narządy rozrodcze ani ukazania ostrych zmian zwyrodnieniowych czy rakowych - nawet jeśli te ostatnie znajdują się na wystawie, to zazwyczaj w przekroju poprzecznym i w porównaniu do eksponatu zdrowego, uzmysławiając zmiany, jakie choroba może wywołać w naszym organizmie. Przeważnie obok eksponatu znajdziemy też sugestie, w jaki sposób ograniczyć ryzyko jej występowania. Na pierwszym planie "Body Worlds" znajduje się nauka i wiedza, podana w sposób dostępny dla każdego.

Skąd pochodzą ciała - czy to jest legalne?Twórcy zapewniają, że każdy z eksponatów pochodzi od dawców, którzy za życia wyrazili zgodę na wykorzystanie ich ciał na potrzeby plastynacji w Instytucie Plastynacji w niemieckim Heidelbergu, głównej siedzibie pracy nad estetycznymi plastynatami, gdzie powstają eksponaty pod kierownictwem wynalazcy tej metody konserwacji ludzkich zwłok, profesora Gunthera von Hagensa i jego małżonki - doktor Angeliny Whalley. Instytut nie ma problemu z dawcami, bowiem dobrowolne oświadczenia woli jako przyszłego dawcy ciała na potrzeby nauki i plastynacji może złożyć każdy i wiele osób z tego korzysta. Aktualnie liczba przyszłych dawców, którzy złożyli takie oświadczenia w Instytucie Plastynacji, kształtuje się na poziomie 18 tys. osób, z czego zdecydowana większość jest narodowości niemieckiej. W procesie przygotowywania ekspozycji wykorzystano około 2100 ciał.

Co zobaczymy na wystawie?Na wystawie znajduje się ponad 160 eksponatów, ujmujących życie człowieka od poczęcia do śmierci. Wiele eksponatów to fragmenty ludzkich ciał rozłożone w ten sposób, by zwiedzający mógł obejrzeć je z rozmaitych perspektyw - na przykład mięśnie przedniej części ciała oddzielono od narządów wewnętrznych lub układu kostnego oraz mięśni tylnej części ciała. Część plastynatów prezentowana jest w ruchu, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak zachowują się ludzkie mięśnie, ścięgna czy narządy wewnętrzne podczas aktywności. Każdy z eksponatów opatrzony jest krótkim, ale wystarczającym opisem, pełnym ciekawych informacji (np. o tym, że ludzkie serce wykonuje przeciętnie miliard skurczów podczas 27 lat, statystycznie rzecz ujmując w czasie całego życia wykona tę pracę 2,5 miliarda razy). Nie brakuje też ciekawostek, np. jak według naukowców świat widzieli cierpiący na choroby oczu wybitni impresjoniści - Claude Monet i Edgar Degas - podczas pracy nad wybranymi obrazami.

Wystawę można podziwiać do 26 czerwca w Galerii Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu (poziom -1).
Wystawę można podziwiać do 26 czerwca w Galerii Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu (poziom -1). fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl
Wystawa pozwala zrozumieć, jak funkcjonuje i wygląda ludzkie ciało w całości i w detalach. Dosłownie i w przenośni możemy zajrzeć pod skórę. Poza nielicznymi wyjątkami (np. przekrój przez organizm osoby szczupłej i człowieka z dużą otyłością) nie uzyskamy informacji o tym, skąd pochodzą, kim były, ile miały lat ani na co zmarły osoby, których ciała znajdują się na wystawie.

- Dla mnie to nie jest tylko wystawa ludzkiej anatomii. To jest wystawa o nas, ludziach, o życiu. Widzimy te eksponaty i zastanawiamy się czym jest życie. Myślę, że nasza wystawa skłania do refleksji, do innego spojrzenia na siebie samego, celebracji życia. Wielu z nas nie ma pojęcia, jak duża jest wątroba czy jelito grube, co kryje się pod skórą albo jaki wpływ mają na nas te wszystkie choroby, na które cierpimy. Nie tylko laikom ta wystawa otwiera oczy. Chcemy uzmysławiać ludziom, jak pięknym i złożonym fenomenem jest ludzkie ciało, że możemy o nie dbać, zwracając uwagę na nasze nawyki, zachowania i styl życia, minimalizując ryzyko występowania chorób czy procesów starzenia - przyznała Angelina Whalley podczas otwarcia wystawy w Galerii Metropolia.

Czy warto przyjść na "Body Worlds" z dzieckiem?Wystawa jest tak skonstruowana, że śmiało powinni się na niej odnaleźć 9-10 latkowie pod okiem rozsądnego opiekuna. Jednak mało jest stanowisk interaktywnych - zdecydowanie najciekawsze z nich to lustro anatomiczne, dzięki któremu każdy może sprawdzić jak wygląda "bez skóry" jako kobieta i jako mężczyzna oraz stanowisko, w którym można przekonać się, jak trudno podnieść ciężar obciążając kręgosłup, czego można uniknąć korzystając z pracy nóg. Wizyta na wystawie poprzedzona stosownym wprowadzeniem ze strony opiekuna nie powinna szokować dzieci w wieku szkolnym.

Na wystawie znajdziemy wiele eksponatów przedstawionych w ruchu.
Na wystawie znajdziemy wiele eksponatów przedstawionych w ruchu. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl
Mało jest animacji (choć te, które znajdziemy - jak materiał wskazujący na wady postawy przed komputerem - zrobione są bardzo profesjonalnie). Najciekawsza z nich, poświęcona objawom choroby Alzheimera, na czas otwarcia prezentowana była bez tłumaczenia na język polski - teraz na szczęście obejrzymy ją już z polskimi napisami. Na wystawie znajdziemy też kilka animowanych filmików obrazujących m.in. zmiany miażdżycowe czy rozwój choroby wieńcowej. Wystawa zaciekawić powinna więc nie tylko osoby dorosłe, ale też młodzież. Ekspozycja nie jest zbyt obszerna, powinna zająć zwiedzającym około godziny, nie ma obaw o to, że wyjdziemy przytłoczeni nadmiarem wiedzy.

Chętni na poznanie szczegółów plastynacji powinni zatrzymać się przy wyjściu, gdzie w materiale filmowym zaprezentowano cały proces, jakiemu poddawane są ciała dawców - tylko tutaj, na niewyeksponowanym w żaden sposób wideo, znajdziemy fragmenty drastyczne (są ujęcia z pracy nad zwłokami i w trakcie ich preparowania w Instytucie Plastynacji) - to jednak zaledwie kilkadziesiąt sekund w blisko 10-minutowym nagraniu, które nie powinno zwrócić uwagi żadnego dziecka. Wizyta na "Body Worlds" dla każdego może być wartościową lekcją człowieczeństwa i kopalnią wiedzy o ludzkim ciele.

Opinie (299) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Wystawa Body Worlds

  Profanacja zwłok z chęci zysku i dla rozrywki gawiedzi. O tempora... (33)

  • 151 274

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Wystawa Body Worlds

   Profanacja? (28)

   Halo, mamy 21 wiek. Najgorsze co może spotkać ciało, to zakopanie w ziemi jako pokarm dla robaków. Każdy umarły, ale zdrowy człowiek powinien z mocy prawa zostawiać swoje organy potrzebującym, jak również jego ciało powinno służyć własnie takiej edukacji, o ile wyrazi taką wole za życia.

   • 58 23

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    (4)

    A co na to powie ksiądz ,przecież religia nie pozwala.

    • 10 20

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     akurat im wyedukowane społeczeństwo jest średnio potrzebne więc będą sceptyczni

     • 19 7

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Ania

     A molestować pozwala?

     • 12 3

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Jak w wielu innych sprawach

     to religia była głównym hamulcem rozwoju nauki, zwłaszcza medycyny.

     • 20 7

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Genia skończyłaś edukację religijną na pierwszej komuni i uważasz się za autorytet?

     • 0 0

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    (3)

    Edukacji? Przecież to panoptikum mające wywołać dreszcz zgrozy u publiczności, zwłoki w roli jarmarcznej atrakcji.

    • 24 27

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Pójdź, obejrzyj, zmienisz zdanie...

     • 13 11

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Panoptikum? (1)

     Anatomia człowieka jest dla Ciebie osobliwością? Wystawa przedstawia nic innego jak nasze ciała bez osłony, nic poza tym. No ale możliwe, że dla Ciebie nawet plaża nudystów jest panoptikum.

     • 18 9

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Wystawa Body Worlds

      Jest takie muzeum w Szwajcarii, w Estavayer-le-Lac: Musee des Grenouilles, czyli Muzeum Żab – zobaczyć tam można wypreparowane żaby jako bohaterów scenek rodzajowych z XIX-wiecznego życia. Tutaj taką rolę pełnią ludzkie zwłoki.

      Cel edukacyjny można było osiągnąć za pomocą realistycznych modeli, wszak mamy XXI wiek.

      • 11 12

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    Edukacja na publicznej wystawie? (3)

    Edukacja to jest w uniwersytetach medycznych. Można swoje ciało zapisać w darze dla uczelni.

    • 14 16

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     (1)

     nie można

     • 3 6

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Wystawa Body Worlds

      Oczywiście że można. Chyba donacja tak to się nazywa.

      • 5 2

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Autora najwyraźniej edukacja ominęła nawet w podstawówce

     bo W uniwersytet to nawet nie trafił.

     • 5 3

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    Wow, XXI wiek? Serio? Jaki ty nowoczesny. (4)

    Inny profesor, R. Spanner, już w latach 40. XX w. znalazł praktyczne zastosowanie dla ludzkich zwłok.

    • 19 12

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Wyjątkowo durne porównanie (3)

     To tak jakby porównywać obóz koncentracyjny i obóz harcerski.

     • 14 12

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Wystawa Body Worlds

      Wręcz przeciwnie - Czy ci się to podoba czy nie, porównanie pasuje jak ulał. (2)

      Dr Spanner też działał w branży funeralnej z równie "innowacyjnym" podejściem jak "artysta plastyk" z wystawy.

      • 13 3

      • Opinia do filmu

       Zobacz film Wystawa Body Worlds

       Nijak nie pasuje (1)

       Dobrowolność przekazania zwłok w przypadku nazistowskiego doktora trochę "kuleje".

       • 3 3

       • Opinia do filmu

        Zobacz film Wystawa Body Worlds

        Zwłoki już nie wykazują dobrowolności

        • 2 3

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    (1)

    Profanuje się rzeczy i miejsca kultu

    • 4 6

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     zwłoki się znieważa, bezcześci

     • 5 2

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    Edukacja to jest w prosektorium na zajęciach anatomii a to jest profanacja zwłok dla rozrywki równie dobrze mogłyby to być woskowe figury

    • 16 11

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    Jak najbardziej może być profanacja. Poza tym ten sam efekt można było osiągnąć stawiając np. silikonowe modele (5)

    ...które jak najbardziej można wydrukować w technologii 3D. Jakość i dokładność byłaby taka sama jak w oryginale i nie byłoby żadnych kontrowersji.

    • 13 12

    • Opinia do filmu

     Zobacz film Wystawa Body Worlds

     Silikonowe modele nie przyciągnęły by tylu widziów (4)

     Byłem na tej wystawie w innym mieście. Ciekawe oświadczenie. Wbrew wszystkim sceptykom którzy się wypowiadają na wystawie panowała ogólna zaduma i refleksja nad ciałem człowieka, nad życiem. Nie było ludzi z popcornem ani robiących sobie selfie.
     Wystawa manekinów nie oddała by tego

     • 11 6

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Wystawa Body Worlds

      (2)

      Nie było selfie bo zwyczajnie wstyd potem wrzucać takie selfie do sieci.

      • 12 7

      • Opinia do filmu

       Zobacz film Wystawa Body Worlds

       Bo ten wstyd to oznaka naszego "zacofania i ciemnoty". (1)

       Nowoczesny i postępowy człowiek nie wie co to wstyd.

       • 3 7

       • Opinia do filmu

        Zobacz film Wystawa Body Worlds

        Bzdura kompletna.

        Przekraczanie granicy wstydu i chwalenie się tym absolutnie nie jest dowodem nowoczesności i postępu!

        • 7 0

     • Opinia do filmu

      Zobacz film Wystawa Body Worlds

      No i właśnie w tytule sam potwierdziłeś, że to rozrywka mająca przyciągnąć żądną sensacji gawiedź

      • 1 1

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    Co ma wiek do tego? Chyba, że mówisz o swoim ale jak na 21 lat to opinia bardzo niedojrzała

    • 0 1

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Wystawa Body Worlds

   Za zgodą poprzedniego właściciela to nie jest profanacja.

   • 12 10

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Wystawa Body Worlds

   (1)

   Profanacja to była jak komuniści zza Buga buldożerami rozjechali dawne cmentarze, kości i trumny przeorali koparkami a nagrobki zużyli na krawężniki i murki.

   • 14 5

   • Opinia do filmu

    Zobacz film Wystawa Body Worlds

    A jak dobry bogobojny chłop robił z macew fundamenty stodoły to już nie?

    • 5 6

  • Opinia do filmu

   Zobacz film Wystawa Body Worlds

   hehe zapomniałeś jaka profanacja jest w kościele z części pseudo świętych

   • 0 1

 • Oj ja bym uwazał z takimi wystawami..... (6)

  bo może się okazać, że nie powinniśmy naszych dzieci tam prowadzić ponieważ jest to propagowanie satanizmu, albo jeszcze innego "wroga polaków"

  • 59 190

  • jaka jest historia tej rodziny ? (1)

   • 1 3

   • I czy była lepszego sortu?

    • 3 2

  • Niezdrowa fascynacja w stylu wiejskim

   • 12 12

  • Droga metropolio - nie kupię u was juz nawet bułki. To obrzydliwe i niegodne (1)

   fuj

   • 17 35

   • To nekropolia !

    • 20 2

  • Ojciec Gunthera to były SS-mann Gunther Liebchen, a Gunthera w Niemczech nazywają Doktorem Śmierć. Przyjemnego oglądania życzę dewiantom.

   • 7 10

 • Opinia wyróżniona

  Piękna kolekcja, oczywiście bez najbardziej drastycznych i kontrowersyjnych eksponatów (18)

  aby dogodzić polskiemu zakompleksionemu, sfrustrowanemu i przestraszonemu widzowi. A szkoda. W Niemczech jest pełna "wersja".

  • 115 92

  • Wystawa

   W 17 tysiecznym miasteczku - Gubin na granicy z Polską. Były enerdowek

   • 12 2

  • Bzdury piszesz (2)

   Chyba mamy różne pojęcie piękna. No ale ty taki niezakompleksiony, niesfrustrowany i odważny widz możesz jechać do Niemiec oglądać nawet kontrowersyjne eksponaty.

   • 18 11

   • A Ty zwyczajnie tam nie idź i po sprawie. Proste? (1)

    • 13 12

    • No przecież napisałem że wystawa mi się nie podoba. Nie zrozumiałeś?

     • 7 8

  • Ta pełna wersja w Niemczech jakoś mnie nie dziwi (1)

   • 17 7

   • Mengele też miał prywatną i pełną wersję.

    • 12 1

  • bo mamy Europę (1)

   dwóch prędkości...

   • 7 2

   • Na szczęście żaden....

    ....platformiany palant ni może mi kazać oglądać tej chorej wystawy

    • 0 0

  • Typowy Polak z utęsknieniem wpatrzony w "german dream" (4)

   Niemcy jako wyznacznik jakości dla polski 2019 ad! Brudne, zasyfione miasta pełne kryminału, przemocy i agresywnych, napastujących także seksualnie emigrantów. Lecąca w dół gospodarka, powszechny brak zasad i etyki postępowania narodu, deprawacja i upadek wszelkich wartości, nihilizm społeczny. Umierający kraj i naród z ujemnym przyrostem gospodarczym. Wolność, swoboda i "wysoka" kultura kosztem wszystkiego, ponad wszystko - niedostępne eldorado dla każdego "nowoczesnego" polakówa. Jak tak bardzo to lubisz to zamiast narzekać po prostu wyjedź, bo od 2004 roku drzwi stoją otworem. Pieniądze wydać na kulturę i rozdać emigrantom i celebrować nowoczesność z życiem na kredyt, vegańska zupą z curry i g*wna na obiad i 30-letnim autem. Przynajmniej będzie można oglądać „pełne wersje” wielkich wystaw . Przywieźli by tu Klimta czy Van Gogha, albo innych, którzy twoi ukochani Niemcy ukradli podczas wojny i trzymają do dziś, a nie zakonserwowane ciała jakichś żuli nad którymi tacy frajerzy jak ty będą wzdychać

   • 30 31

   • Powtarzam : W Niemczech jest pełna "wersja". Bo tak jest. (2)

    i po co ten poemat ?

    • 26 5

    • Niemcy zawsze mieli "pełną wersję"

     i niestety chęć, żeby ją prezentować całemu światu.

     • 22 9

    • Re

     Już pisałem, "Niemcy" - 17 tysieczny Gubin (przejście graniczne). Z innych miast Goethego, dawno go pogonili

     • 8 3

   • Pełną wersję?

    Niemcy robili mydło z ludzi przy al.zwycięstwa. i jeszcze na takie wystawy się godzicie i chodzicie? Jak wam mało wrażeń to zapraszam na anatomię na 1 lek gum.

    • 23 12

  • Niemcy w przeciwieństwie do nas są tacy postępowi, odważni i nowocześni (2)

   i mają długą tradycję w robieniu takich wystaw.

   • 22 5

   • Mydło (1)

    Mydło też potrafili robić..

    • 18 6

    • Ja też umiem robić. Nauczyć Cię?

     • 2 7

  • Pełną "wersję"

   odkryły w 1945 r wojska Amerykańskie i SSovieckie. Chociaż ci ostatni mieli swoją "wersję" na Archipelagu Gułag.

   • 10 0

  • "Pełna wersja"

   My Polacy nigdy w historii nie dopuściliśmy się tego czego dopuścili się Niemcy i Austriacy podczas II WŚ !!! Czy twórca tej kolekcji ma coś wspólnego ze sprawcami "wydarzeń" podczas IIWŚ ?

   • 0 0

 • Definicja słowa 'człowieczeństwo'" (4)

  'natura ludzka, istotne pozytywne cechy człowieka'. Anatomia, a natura ludzka to dwie różne rzeczy. Hitler też był przedstawicielem gatunku Homo Sapiens Sapiens. Czy można powiedzieć jednak, że charakteryzowało go człowieczeństwo ?

  • 69 9

  • (3)

   Co Ty tu z Hitlerem? Właście wymienioną przez Ciebie definicję wypełnia ta wystawa. Byłem, widziałem, polecam.

   • 9 18

   • Wystawa

    Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie

    • 9 13

   • Ten profesor od wystawy jakoś dziwnie przywodzi na myśl (1)

    tych niemieckich profesorów, którzy udowadniali teorie rasizmu i eksperymentowali na ludziach.

    • 11 4

    • dorabianie ideologii do zwłok

     mengele tez dorabial ideologie do swoich eksperymentów

     • 7 2

 • Sanepid i prokuratura (14)

  Czy jest zgoda na trupiarnię i wystawę ludzkich zwłok na dworcu kolejowym obok sprzedaż jedzenia? Czy może znowu nic nie wiecie i nie widzicie?

  • 127 188

  • co za ciemnogród... (4)

   • 35 18

   • Ciemnogród to idzie się jarać zwłokami (3)

    i wmawiać sobie, że to sztuka, edukacja i oświecenie.

    • 4 11

    • Misiu poziomkowy (1)

     Przeczytaj o czym jest wystawa, potem zastanów się, poczekaj aż synapsy zaczną strzelać i pomyśl...czy warto być takim cymbałem i okazywać to publicznie? Hmm?

     • 9 3

     • Ptysiu miętowy wiesz o czym wystawa bo przeczytałeś?

      Szkoda, że mały rozumek nie potrafi sam wyciągać wniosków tylko przyjmować to co mu czarno na białym wtłoczą do główki.

      • 0 4

    • Gdańsczanin

     Typowy wpis g*wniarza, którego głupota sięga Everestu. Szkoda słów

     • 0 0

  • Nie chcesz patrzeć to nie idz .

   • 16 8

  • a co jesz na codzień (3)

   trupy ..mięso trupów ,schabowy ,wołowinka ,wątróbka ,żołądki

   • 35 6

   • Re (2)

    Jesteś kanibalem ☹️?

    • 4 5

    • nie jestem (1)

     ale można sobie pomyśleć o tym co jemy ,nie jednokrotnie jest to padlina

     • 7 4

     • i podgniłe warzywa i owoce ze śmietnika

      • 1 0

  • Nie ma miejsca na Metropolię - ani dworzec ani galerię. Ot i tyle

   • 5 1

  • Nic co ludzkie nie jest mi obce

   ot co

   • 1 2

  • oj to do kościoła musisz wysłać bo tam jest profanacja zwłok pseudo świetych

   • 1 0

  • Odpowiedz na d**ilne pytanie

   Uważasz że ta wystawa odbywa się na dziko bez żadnych zgód, pozwoleń i sprawdzeń. Jak zwykle się kompromitujesz. Lepiej napis się dużo wody, bo i**otyzmy które wypisujesz porażają

   • 0 0

 • (12)

  No ceny są mocno przesadzone jak na polskie standardy zarobkowe.. Bardzo chciałem iść z żoną i dzieciakam (uprzedzam komentarze odnośnie rozpieszczonych dzieci - moje mają po 12 lat i potrafią się zachować) i, ale koszt około 200zł skutecznie zniechęca.

  • 139 30

  • (2)

   Ceny są normalne. Specjalnie podwyższone, zeby janusz z grażyno nie przyszli i nie robili siary razem z bachorami

   • 17 22

   • O, widzisz? Mam rację. Janusz z grażyno minusujo :)

    • 6 11

   • to tyle co wyjście do kina z przegryzką...

    • 9 5

  • No mnie już cena za samego siebie lekko stopuje, to się nie dziwię.

   • 7 3

  • A może... (4)

   A może zmień pracę i zacznij zarabiać tyle żeby wydatek rzędu 200 zł na wyjście z rodziną nie był aż tak bolesny... To raptem jedna nawet nie cała dniowka...

   • 7 20

   • (1)

    Tomus wujek dobra rada

    • 2 1

    • Chyba Bronuś?

     • 0 0

   • Dla większości , sympatyczny kolego, to nawet 2 dniówki.
    Dziękuj Bogu, że Tobie się tak powodzi, ale wykazuj trochę realizmu.

    • 14 1

   • ale jednak dniówka

    za godzinę oglądania

    • 1 0

  • Cena

   Bilet rodzinny 2+2 kosztuje 135 zł. No nie jest aż tak źle.

   • 9 1

  • Kup katalog wystawy.

   Zobaczysz to za ułamek ceny. Tak jak drogie samochody, też pooglądasz tylko w prasie.

   • 1 0

  • rodzinny kup, będzie za 135 :-)

   • 2 0

 • To ja sie zgadzam ale pod warunkiem ze bede wygladał ten na pierwszym zdjeciu co kopie piłke :) (3)

  Bo jako sterta kości to żadna radocha .:) Ciekawa wystawa ale bilety za drogie jak dla Polaków .

  • 43 20

  • drogie jak wszystko w tym grajdole

   • 9 1

  • (1)

   Jak dla Polaków cebulkaków to tak...
   Dla mnie nie.

   • 3 4

   • buraku przecietny Polak zarabia 1000zł przecientny niemiec 1000 euro.

    • 2 4

 • (3)

  Szkoda że takie drogie bilety. Z chęcią bym się wybrała

  • 87 28

  • Zabiorę Cię...

   Ja stawiam ;)

   • 4 1

  • (1)

   kiedyś się załapałem w Guben w de na tą wystawę trzeba było dowód lub paszport okazać i za darmo się zwiedzało,ale warto chodziarz raz w życiu zobaczyć

   • 1 0

   • Tak,tak zeskanowali paszport i podpis i już mają twoją zgodę jako eksponat na następną wystawę

    Będziesz sławny! Cieszysz się?

    • 0 3

 • Swoją drogą znamienne jest to, że na pomysł takiej wystawy wpadł niemiec z nrd. (15)

  Ten naród ma w sobie jakiś taki pierwiastek...
  Poza tym reszta to sprawa bardzo grząska, co dla jednego bedzie wystawą anatomiczną dla innego moze być bezczeszczeniem - to już kwestia indywidualna. Zwykłą wystawa anatomiczna to na pewno nie jest bo pozy dosc wysublimowane a ciała plastrowane i ustawiane nieraz dosyć artystycznie. Ja się raczej nie wybiorę ale kto chce - droga wolna.
  BTW. Ciekawe jakby taka wystawa innych ssaków podziałała na niektóre środowiska?

  • 110 29

  • (3)

   Osoby których ciała wykorzystano wyraziły na to zgodę, wiec gdzie tu bezczeszczenie?

   • 13 12

   • Re (1)

    Widziałeś zgody?

    • 13 9

    • a ty nie widziałeś?

     • 5 5

   • Płody też?

    • 11 3

  • uczelnia w Heidelbergu ma w tym duże tradycje ... (3)

   cyt.
   Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości III Rzeszy z dnia 18 lutego
   1939 roku w sprawie przekazywania zwłok osób straconych do
   niemieckich placówek naukowych, więzienie karne Berlin-Plötzense
   przypisano Instytutowi Anatomiczno-Biologicznemu Uniwersytetu
   Berlińskiego i Instytutowi Anatomicznemu Uniwersytetu w Greifswaldzie.
   Więzienie Karne w Dreźnie dostarczało materiały dla Instytutu
   Anatomicznego Uniwersytetu w Lipsku. Więzienie Karne
   w Frankfurcie nad Menem zaopatrywało Instytut Anatomiczny
   Uniwersytetu Frankfurckiego, Uniwersytetu w Gieβen i Uniwersytetu
   w Marburgu. Więzienie Karne w Hamburgu-Stadt działało
   na potrzeby Instytutu Anatomicznego Uniwersytetu w Hamburgu,
   Uniwersytetu w Rostocku i Uniwersytetu w Kiel. Więzienie Karne
   w Kolonii zabezpieczało potrzeby Instytutu Anatomicznego Uniwersytetu
   w Bonn, Uniwersytetu w Münster i Uniwersytetu w Kolonii.
   Więzienie Karne w Królewcu zaopatrywało Instytut Anatomiczny
   Uniwersytetu w Królewcu. Więzienie Karne w Monachium-Stadelheim
   przypisano do Instytutu Anatomicznego Uniwersytetu
   w Monachium, Uniwersytetów w Erlangen, Würzburgu, Freiburgu,
   Heidelbergu ...

   Jan Meler - Wykorzystywanie zwłok więźniów
   do badań w instytutach anatomicznych
   w III Rzeszy

   • 13 2

   • ty się martw lepiej o to jak ipn zbrodniarza wojennego gloryfikuje, to jest temat na dziś i teraz (2)

    a nie popłuczyny z lat 30 zeszłego wieku.

    • 2 7

    • Znowu czerwony piesku kemntarz napisałeś ?

     • 4 2

    • Dzięki tym gloryfikowanym możesz te swoje dzisiejsze, świerzutkie popłuczyny i pomyje wylewać.

     • 1 0

  • Niemcy to nie naród (4)

   Nie znasz historii to poczytaj że to konfederacja landów czyli państw stowarzyszonych

   • 6 4

   • dla mnie niemcy to wszystko co żyje pomiedzy odrą a mniej wiecej zagłębiem ruhry, renem, mozą

    niezależnie jak się tam sami nazywają i z jakie landy zasiedlają. Poza tym cehca wspólną jest jeżyk niemiecki jakim się posługują.

    • 11 2

   • Naród bandytów

    • 3 3

   • jeśli już wnikamy

    Niemcy, to dla Słowian ludzie, z którymi nie można porozmawiać, więc tym mianem można określić ludy germańskie (łącznie z Austrią i Szwajcarią). Kiedy zagadasz z Austriakiem, to nie znając jego przynależności państwowej, jak go nazwiesz? Żeby wyrazić właściwie nazwę konfederacji landów na zachód od Polski, powinniśmy chyba mówić na nich "Dojczlandziaki". Co do samej organizacji państwa, nie różnią się tak bardzo od Polski. Nasze regiony etyniczne, mające trochę wspólnego z dawnym dzielnicowym podziałem Polski, to odpowiednik niemieckich landów. We współczesnej wersji zmieniono podział z 49 województw na 17, co upodobniło naszą administrację do niemieckiej.

    • 1 1

   • Zwłaszcza enerdowcy ;-)

    • 0 0

  • Tak

   Szczególnie, że jego ojciec należał do SS.

   • 8 1

  • pozy mają oddać ciało w ruchu (skoro pokazują mięśnie) na sekcjach tego nie zobaczy się....a inne wysublimowane mają określony cel do pokazania, np. odcięte tylko jedna z 2 przyczepów pokazują wszystkie mięśnie bez pełnego odcinania, czego, rzadny altlas nie pokazuje, ani żadna klasyczna sekcja

   • 1 1

 • Idę idę

  Nie opowiem jak było

  • 25 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
rock
paź 1
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
IRA
IRA
rock
paź 7
czwartek, g. 19:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
Pat Metheny - Side Eye
Pat Metheny - Side Eye
jazz
cze'22 3
piątek, g. 20:00
Sopot, Opera Leśna

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Podczas jubileuszowej X edycji festiwalu w Sopocie, piosenkarz Robert Charlebois wręczył dyrygentowi Henrykowi Debichowi: