Wiadomości

stat

"Brom". Nagrodzony komiks dzieje się w Gdańsku

Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne".
Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne". fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Unka Odya za swój debiutancki komiks pt. "Brom" otrzymała w tym roku Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autorka mieszka w Krakowie, jednak akcję swojej debiutanckiej książki postanowiła osadzić w Gdańsku. Na stronach komiksu możemy zobaczyć m.in. bastiony i Długie Pobrzeże. Cześć historii dzieje się też w okolicach Kartuz.- Przeprowadziłam się do Gdańska na studia i spędziłam w nim około siedmiu lat. Jestem absolwentką gdańskiej ASP. Do Kartuz jeździliśmy na plenery i bardzo miło wspominam ten czas. Kocham Gdańsk i mimo licznych przeprowadzek nadal czuję się z nim związana - tłumaczy Unka Odya.

Aquaman i Green Lantern na okładkach z Gdańskiem w tle


Unka Odya, autorka komiksu
Unka Odya, autorka komiksu mat. prasowe
"Brom" to debiut Unki w długiej formie. Rysowniczka mówi, że "ta historia dojrzewała w niej od wielu lat i musiała ją w końcu narysować, aby nie zwariować". Komiks opowiada o grupie nastolatków, która dzięki swoim nadprzyrodzonym zdolnościom potrafi dostrzec istoty, które reszcie świata znane są jedynie z mitów i legend. Wilkołaki, strzygi, konie wodne to część świata, który Unka Odya przedstawia swoim czytelnikom.

- Od dziecka interesowałam się mitologiami i religiami świata. Z mitologii Słowian tak naprawdę niewiele przetrwało do naszych czasów, bo Słowianie jej nie spisywali. Badacze tematu starają się "posklejać", jak mogły wyglądać te wierzenia z różnych przekazów i odsiać kronikarskie wymysły od faktów. Jednak demonologia ludowa pozostała żywa do dzisiaj; na budowach nadal wieszamy wiechę, dzieci w pierwszy dzień wiosny nadal palą marzanny. Matki nadal wiążą dzieciom na nadgarstkach albo przy kołyskach czerwone wstążki chroniące przed urokami i porwaniem przez mamuny. Wydaje mi się to fascynujące i dlatego chciałam przedstawić mitologiczne motywy we współczesności - mówi Unka Odya.
W opisie książki, znajdującym się na okładce, czytamy:

"Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne". Większość ludzi uważa, że takie stworzenia w ogóle nie istnieją - co najwyżej w mitach lub legendach. Brom wie, że one są prawdziwe. Potrafi je dostrzec. Słyszy, co mówią. I musi sobie jakoś z tym radzić. Nie jest sam. Jego matka jest przecież wiedźmą, a kuzynce... trochę zbyt łatwo przychodzi odbieranie życia."
Unka Odya za swój debiut została nagrodzona podczas 30. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Czy spodziewała się wygranej?

Jakie książki kupujemy najchętniej?


- Trochę się spodziewałam, bo bardzo wiele osób mnie dopingowało i trzymało kciuki, ale jednak do końca obstawiałam, że wygra świetny komiks Ani Krztoń "Weź się w garść". Jeszcze nie wiem, jak się z tym czuję, nie miałam czasu przeprocesować tych emocji, bo od razu po powrocie do domu zabrałam się za kolejną stronę "Broma 2" - mówi autorka.

23

października

Mariza Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

23

października

8. NeoArte. Syntezator Sztuki Gdańsk, Nowa Synagoga

27

października

Martyna Jakubowicz Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Od którego roku wręczana jest Nagroda Literacka Gdynia?