Wiadomości

stat

"Brom". Nagrodzony komiks dzieje się w Gdańsku

Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne".
Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne". fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Unka Odya za swój debiutancki komiks pt. "Brom" otrzymała w tym roku Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autorka mieszka w Krakowie, jednak akcję swojej debiutanckiej książki postanowiła osadzić w Gdańsku. Na stronach komiksu możemy zobaczyć m.in. bastiony i Długie Pobrzeże. Cześć historii dzieje się też w okolicach Kartuz.- Przeprowadziłam się do Gdańska na studia i spędziłam w nim około siedmiu lat. Jestem absolwentką gdańskiej ASP. Do Kartuz jeździliśmy na plenery i bardzo miło wspominam ten czas. Kocham Gdańsk i mimo licznych przeprowadzek nadal czuję się z nim związana - tłumaczy Unka Odya.

Aquaman i Green Lantern na okładkach z Gdańskiem w tle


Unka Odya, autorka komiksu
Unka Odya, autorka komiksu mat. prasowe
"Brom" to debiut Unki w długiej formie. Rysowniczka mówi, że "ta historia dojrzewała w niej od wielu lat i musiała ją w końcu narysować, aby nie zwariować". Komiks opowiada o grupie nastolatków, która dzięki swoim nadprzyrodzonym zdolnościom potrafi dostrzec istoty, które reszcie świata znane są jedynie z mitów i legend. Wilkołaki, strzygi, konie wodne to część świata, który Unka Odya przedstawia swoim czytelnikom.

- Od dziecka interesowałam się mitologiami i religiami świata. Z mitologii Słowian tak naprawdę niewiele przetrwało do naszych czasów, bo Słowianie jej nie spisywali. Badacze tematu starają się "posklejać", jak mogły wyglądać te wierzenia z różnych przekazów i odsiać kronikarskie wymysły od faktów. Jednak demonologia ludowa pozostała żywa do dzisiaj; na budowach nadal wieszamy wiechę, dzieci w pierwszy dzień wiosny nadal palą marzanny. Matki nadal wiążą dzieciom na nadgarstkach albo przy kołyskach czerwone wstążki chroniące przed urokami i porwaniem przez mamuny. Wydaje mi się to fascynujące i dlatego chciałam przedstawić mitologiczne motywy we współczesności - mówi Unka Odya.
W opisie książki, znajdującym się na okładce, czytamy:

"Debiutancki album Unki Odyi jest komiksem o istotach, które żyją tuż obok nas. Określa się je jako "nadnaturalne", "nadprzyrodzone", "magiczne". Większość ludzi uważa, że takie stworzenia w ogóle nie istnieją - co najwyżej w mitach lub legendach. Brom wie, że one są prawdziwe. Potrafi je dostrzec. Słyszy, co mówią. I musi sobie jakoś z tym radzić. Nie jest sam. Jego matka jest przecież wiedźmą, a kuzynce... trochę zbyt łatwo przychodzi odbieranie życia."
Unka Odya za swój debiut została nagrodzona podczas 30. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Czy spodziewała się wygranej?

Jakie książki kupujemy najchętniej?


- Trochę się spodziewałam, bo bardzo wiele osób mnie dopingowało i trzymało kciuki, ale jednak do końca obstawiałam, że wygra świetny komiks Ani Krztoń "Weź się w garść". Jeszcze nie wiem, jak się z tym czuję, nie miałam czasu przeprocesować tych emocji, bo od razu po powrocie do domu zabrałam się za kolejną stronę "Broma 2" - mówi autorka.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Letni festiwal muzyczny, który do 2018 r. odbywał się w Gdańsku nosił nazwę: