• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak kształtowały się ceny biletów na koncerty w ostatnich pięciu latach?

Patryk Gochniewski
21 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sprawdziliśmy, jak w ostatnich pięciu latach kształtowały się ceny biletów na Open'er Festival, Soundrive Festival, Ladies' Jazz Festival oraz na koncert w B90 i Starym Maneżu. Czy faktycznie jest dużo drożej? Sprawdziliśmy, jak w ostatnich pięciu latach kształtowały się ceny biletów na Open'er Festival, Soundrive Festival, Ladies' Jazz Festival oraz na koncert w B90 i Starym Maneżu. Czy faktycznie jest dużo drożej?

Często słychać głosy, że bilety na koncerty są drogie. Za drogie. Że kiedyś było taniej, łatwiej można było wybrać się koncert ulubionego artysty lub na festiwal. W związku z tym, wykonując po drodze mnóstwo mrówczej pracy, postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtowały się ceny biletów na koncerty w Trójmieście w ostatnim pięcioleciu. Czy pandemia faktycznie miała tak duży wpływ na ich wzrost.Najbliższe koncerty w Trójmieście


Czy uważasz, że ceny biletów na koncerty są zbyt wysokie?

Dlaczego pięć, a nie trzy lub dziesięć? Wydaje się, że taki okres jest najbardziej miarodajny. Pozwala określić, czy faktycznie zaszły znaczące zmiany. Przy krótszej próbie, mogłoby się okazać, że nic się nie zmieniło. Przy dłuższej, że jest przepaść. No bo spójrzmy chociażby na Opener Festival - w 2009 roku, czyli pierwszą edycję, która miała cztery dni, karnet kosztował... 320 zł. Zatem pięć lat. Okres od 2017 do 2021 roku.

W naszych obliczeniach wzięliśmy pod uwagę dwa kluby, w których w tym czasie regularnie odbywały się koncerty polskich i zagranicznych gwiazd - B90 oraz Stary Maneż. Poza tym nie mogło zabraknąć popularnych festiwali - Opener, Ladies Jazz oraz Soundrive. Należy jednak pamiętać, że chodzi tu tylko o zobrazowanie sytuacji. Nie można tego brać za pewnik. W końcu jeden koncert będzie kosztował 50 zł, drugi 300 zł.

Jako kryterium obliczeń cen biletów w danym roku, wzięliśmy średnią cenę biletu na konkretny koncert. Zatem jeśli wejściówki wahały się między 100 a 140 zł, przyjęliśmy kwotę 120 zł. Analogicznie postąpiliśmy w przypadku wszystkich innych kwot.

Czytaj także: Bilety do teatru. Ceny, rabaty, okazje

B90Zacznijmy od B90. Skupiliśmy się na dwóch nurtach, które najczęściej w tym okresie pojawiały się w klubie - hip-hop oraz muzyka gitarowa (rock, metal itp.).

Spójrzmy zatem, ile trzeba było wydać w poszczególnych latach, aby zobaczyć na żywo raperów.

 • 2017 - sześć koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 45 zł
 • 2018 - osiem koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 52 zł
 • 2019 - sześć koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 53 zł
 • 2020 - jedenaście koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 65 zł
 • 2021 - siedem koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 59 zł

Fani muzyki nie zawsze mają łatwo. Ceny biletów na koncert mogą się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W niektórych przypadkach mowa o kwotach czterocyfrowych. Wszystko zależy od rangi wydarzenia oraz wielkości gwiazdy. Fani muzyki nie zawsze mają łatwo. Ceny biletów na koncert mogą się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W niektórych przypadkach mowa o kwotach czterocyfrowych. Wszystko zależy od rangi wydarzenia oraz wielkości gwiazdy.
Widać zatem wzrost cen, które zazwyczaj oscylują obecnie w granicach 50-60 zł, ale jednocześnie widać także, że rok 2018 był granicznym dla boomu na hip-hop. Popularność wykonawców zawsze wiąże się ze wzrostem cen. W tym przypadku nie było inaczej. Można się spodziewać, że jeśli moda się utrzyma, wejściówki będą tylko droższe.

Techno w Trójmieście. W których klubach szukać tego gatunku?No dobrze, a ile w stoczniowym klubie musieli w tym okresie zostawić miłośnicy gitarowego grania?

 • 2017 - trzydzieści sześć koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 76 zł
 • 2018 - osiemnaście koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 81 zł
 • 2019 - dwadzieścia cztery koncerty, średnia cena biletu wyniosła ok. 93 zł
 • 2020 - trzy koncerty, średnia cena biletu wyniosła ok. 74 zł
 • 2021 - siedem koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 91 zł

Mamy tu zatem sinusoidę. Raz więcej, raz mniej. Tyle że zwłaszcza rok 2020 był kompletnie niemiarodajny ze względu na liczne obostrzenia i lockdowny. Niemniej w ciągu pięciu lat ceny nie uległy drastycznej zmianie.

Opener FestivalRzućmy teraz okiem na festiwale. Na pierwszy ogień - Opener. Wiemy, że na tę imprezę jest wiele kategorii wejściówek. Zdecydowaliśmy wziąć pod uwagę tzw. Regular Tickets, czyli te, które są najdłużej w obiegu. Sprawdziliśmy, ile kosztowało wejście na jeden dzień, a ile na cały festiwal.

 • 2017 - bilet jednodniowy: 239 zł; karnet: 559 zł (wśród gwiazd Radiohead, Foo Fighters czy The Weeknd)
 • 2018 - bilet jednodniowy: 259 zł; karnet 579 zł (Arctic Monkeys, Gorillaz, Depeche Mode, Bruno Mars)
 • 2019 - bilet jednodniowy 279 zł; karnet 599 zł (Stormzy, The Strokes, Kylie Minogue, The Smashing Pumpkins)
 • 2020 i 2021 - impreza nie odbyła się przez pandemię, ale ceny kształtowały się następująco: 299 i 619 oraz 315 i 649 zł (mieli wystąpić m.in. Taylor Swift, The Killers, The Cure)
 • 2022 - bilet jednodniowy 349; karnet 699 (wśród gwiazd Twenty One Pilots, Imagine Dragons, Doja Cat, Dua Lipa, The Chemical Brothers)

Faktycznie, patrząc wstecz, jest ogromna przepaść, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie pięć lat, to ceny wzrosły zaledwie o 140 zł. Nie jest to więc duża suma. Niestety, Opener staje się coraz droższy i cenowo zbliża się do swoich odpowiedników w Europie. Niemniej - 700 zł za cztery dni pełne koncertów to wciąż relatywnie niewiele. Zwłaszcza patrząc na to, ile potrafią kosztować wejściówki na jeden koncert gwiazdy.

Soundrive FestivalSpójrzmy teraz na Soundrive, czyli festiwal szeroko pojętej muzyki alternatywnej, który odbywa się na stoczni.

 • 2017 - średnia cena wejściówek wyniosła ok. 85 zł
 • 2018 - średnia cena wejściówek wyniosła ok. 139 zł
 • 2019 - średnia cena wejściówek wyniosła ok. 130 zł
 • 2020 - impreza nie odbyła się przez pandemię
 • 2021 - średnia cena wejściówek wyniosła ok. 130 zł

Widać tu zatem wyraźny wzrost. Ale też był on podyktowany tym, że impreza sukcesywnie się rozrasta. Coraz więcej scen, coraz więcej wykonawców. Wyższe też koszty wszystkiego związanego z organizacją. Jednak nie oszukujmy się - około 130 zł za kilkudniowy festiwal, to bardzo niewiele.

Ladies Jazz FestivalJest jeszcze festiwal Ladies Jazz, który odbywa się w Gdyni.

 • 2017 - ceny biletów wahały się od 60 do 160 zł
 • 2018 - ceny biletów wahały się od 60 do 220 zł
 • 2019 - ceny biletów wahały się od 40 do 220 zł
 • 2020 - edycja pandemiczna, na zaproszenia
 • 2021 - ceny biletów wahały się od 100 do 130 zł

Pewien trend jest tu dobrze widoczny. Ceny zazwyczaj są podobne. Ich wahania wynikają najczęściej z liczby oraz rangi zaproszonych gwiazd.

Zobacz także: Jam Session w Trójmieście. Gdzie odbywają się improwizacyjne spotkania muzyków?

W Starym Maneżu widzowie muszą zazwyczaj zapłacić za koncerty nieco więcej niż w innych klubach. Najpewniej wynika to z pewnego prestiżu, którym cieszy się to miejsce. W Starym Maneżu widzowie muszą zazwyczaj zapłacić za koncerty nieco więcej niż w innych klubach. Najpewniej wynika to z pewnego prestiżu, którym cieszy się to miejsce.

Stary ManeżWróćmy do koncertów klubowych. Jako drugi obiekt wybraliśmy prężnie działający Stary Maneż we Wrzeszczu. W tym przypadku nie rozgraniczaliśmy jednak imprez pod kątem gatunkowym, ponieważ w lokalu rokrocznie oferowany jest bardzo różnorodny program. Wzięliśmy zatem wszystko, co się działo w wyznaczonym okresie i podliczyliśmy.

 • 2017 - czterdzieści dwa koncerty, średnia cena biletu wyniosła ok. 82 zł
 • 2018 - czterdzieści jeden koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 92 zł
 • 2019 - czterdzieści osiem koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 89 zł
 • 2020 - piętnaście koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 93 zł
 • 2021 - dwadzieścia siedem koncertów, średnia cena biletu wyniosła ok. 99 zł

Wzrost cen na poziomie 20 zł w pięcioletniej skali to tak naprawdę nic. Widać jednak jak na dłoni, że koncerty w Starym Maneżu są nieco droższe od tych, które odbywają się w innych lokalizacjach. Najpewniej wynika to z pewnego prestiżu, którym cieszy się to miejsce.

Warto jednak też spojrzeć na przykładzie koncertów w Starym Maneżu, jak kształtowały się ceny na koncerty wykonawców, którzy pojawiali się tam cyklicznie, niemal rokrocznie. Przykładowo bilet na występ Fisza w 2017 roku kosztował 75 zł, w 2019 już 89 zł, a w latach 2020 i 2021 - 99 zł. Na Kazika w 2018 roku można było dostać wejściówkę za 65 zł, rok później za 70 zł, w 2020 roku ponownie za 65 zł, a w 2021 roku cena podskoczyła aż do 130 zł.

Andre Rieu - Ergo ArenaNa koniec ciekawostka. Koncerty Andre Rieu, który cyklicznie odwiedza gdańsko-sopocką Ergo Arenę. Koncerty holenderskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem publiczności, która musi - jak na polskie warunki - dość głęboko sięgnąć do portfela.

 • 2017 - ceny wahały się od 190 do 490 zł
 • 2018 - ceny wahały się od 280 do 490 zł
 • 2019 - ceny wahały się od 190 do 490 zł
 • 2022 - ceny wahają się od 190 do 590 zł

Trzeba przyznać, że Andre Rieu jest dość konsekwentny w kasowaniu widzów. Ceny niemal się nie wahają.

Nie można też zapominać o koncertach gigantów, które odbyły się w hali na granicy Gdańska i Sopotu. Tu jednak musieliśmy nieco poszerzyć okres, ponieważ niektóre z występów odbyły się w 2011 roku. Niemniej - w tym przypadku można mówić o miarodajności. Wśród nich były takie nazwy jak Rammstein (średnia cena biletu 408 zł), Iron Maiden (średnio 247 zł za bilet), Sting (średnio 525 zł) czy Rod Stewart (średnio 464 zł).

W tym roku natomiast za bilet na koncert Slipknota trzeba będzie wyłożyć między 169 a 339 zł.

To tyle z koncertowej matematyki. Może coś pominęliśmy, czegoś nie zauważyliśmy, o czymś zapomnieliśmy - dajcie nam znać w komentarzach. I powiedzcie, czy waszym zdaniem, ceny biletów w ostatnich pięciu latach faktycznie poszły w górę, czy pozostają na relatywnie podobnym poziomie.

Quiz Koncertowe Trójmiasto Średni wynik 54%

Koncertowe Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?