• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chwile wolności w obrazach i dźwiękach

Jakub Knera
11 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat All About Freedom: rożnorodność wolności
Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal. Kadr z filmu "Dla chwili wolności", otwierającego festiwal.

Rusza trzecia edycja Festiwalu All About Freedom, który ma ambicję opowiadania o wolności na wszelkie możliwe sposoby, jak zapowiadają organizatorzy. Przez najbliższe 12 dni czekają na nas pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i debata, wszystko związane z tym tematem.- Chcemy, żeby nasz festiwal wyróżniał się w Polsce i Europie jako festiwal idei - opowiada o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizatora imprezy. - Pragniemy za pomocą wszelkich dostępnych środków sztuki przedstawiać ideę wolności, ale także to, jak dopełnia ją solidarność zgodnie z hasłem "Nie ma wolności bez solidarności".

Festiwal został zainaugurowany wczoraj wystawą "Nowa Europa" Łukasza Trzcińskiego, skupiającą się na przemianach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu.

- To podsumowanie tego, z jakim bagażem weszliśmy w czasy po transformacji ustrojowej - opowiada fotograf. - Skupiam się na poszczególnych krajach, zwracając uwagę na nowe elementy, ale też na pozostałości po komunizmie. Projekt cały czas jest w procesie produkcji, a podczas festiwalu pokażę kilkadziesiąt z ponad 300 fotografii.

Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Bałtyckiej. Jak tłumaczą organizatorzy, wybór tego miejsca pomoże utrzymać kontakt z odbiorcami, którzy często na wystawę będą mogli trafić zupełnie przypadkowo.

11 listopada rozpocznie się muzyczna część imprezy - w kinie Neptun w Gdańsku wystąpi L.U.C z projektem "Zrozumieć Polskę 39/89". To multimedialny projekt, poświęcony pięciu dekadom polskiej walki o wolność, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w tak rozbudowanej wersji. Oprócz muzyki i wypowiedzi takich postaci, jak m.in. Adolf Hitler, Józef Stalin, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski czy Lech Wałęsa, koncert będzie uzupełniony archiwalnymi filmami i fotografiami, których pojawi się ponad 400. Na koncercie wystąpi cały zespół, a gościnnie wystąpią takie tuzy polskiej muzyki, jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer i Michał Urbaniak.

Filmowa odsłona festiwalu zainaugurowana zostanie pokazem filmu "Dla chwili wolności" i spotkaniem z jego reżyserem, Arashem T. Riahim. Podczas tegorocznej edycji wyświetlonych zostanie trzydzieści obrazów, na które złoży się dwadzieścia filmów fabularnych i dziesięć dokumentalnych. Trzynaście z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

- W Polsce bardzo rzadko można zobaczyć zwycięskie filmy z najbardziej znanych festiwali filmowych na całym świecie - opowiada Michał Chaciński, który poprowadzi spotkanie z reżyserem filmu otwierającego festiwal. - Podczas gdańskiego festiwalu odbędą się projekcje filmów opowiadających o wolności w przewrotny sposób, jak m.in. Paula Schrader w "Adamie Zmartwychstałym", Matthiast Emcke w "Cieniu bólu", czy Steve McQueen w "Głodzie".

W ramach sceny muzycznej 20 listopada w Centrum Stocznia Gdańska wystąpi tegoroczna laureatka Mercury Prize, Speech Debelle, łącząca w swojej twórczości elementy hiphopu i akustycznych brzmień; szwedzki, bardzo organicznie brzmiący duet Wildbirds & Peacedrums oraz polski zespół BiFF. Dwa dni później w sopockim klubie Versalka wystąpi młoda polska artystka, Julia Marcell.

Program festiwalu dopełnia część teatralna, w ramach której zostanie zaprezentowana koprodukcja Teatru Polonia i Europejskiego Centrum Solidarności, pt. "Pani z Birmy" Richarda Shannona, w reżyserii Anny Smolar oraz "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, wyreżyserowana przez Jana Klatę.

Wydarzenia

3. All About Freedom Festival: FILM, MUZYKA, TEATR, WYSTAWA (39 opinii)

(39 opinii)
muzyka alternatywna, spektakl dramatyczny, festiwal filmowy, przegląd

Opinie (8) 4 zablokowane

 • co to znaczy

  "organicznie brzmiący duet"??????

  • 3 0

 • taki od tylu (1)

  przesypuja piasek z kraju do kraju nic nowego nie zbudowali wstyd i zenada

  • 0 1

  • 2012

   to film dla ciebie

   • 0 0

 • Zrozumieć Polskę 39/89 - za te chwile wzruszeń... (2)

  wywołane zestawieniem obrazów, zdjęć, radiowych komunikatów, przemówień, i przede wszystkim ekspresją wszystkich muzyków - serdecznie dziękuję!

  • 2 1

  • (1)

   z każdą chwilą coraz bardziej przecierałem oczy ze zdumienia, dość szybko uświadomiłem sobie porażkę tego widowiska.
   Pomysł niby dobry, ale wszystko nie było tak jak trzeba.
   Muzyka nie stanowiła spójnej całości z obrazem, wręcz przeciwnie - to się toczyło jakby zupełnie niezależnie i drażniło. Dobór materiału dokumentalnego był łagodnie mówiąc taki sobie, mało oryginalny, niereprezentatywny, nie przekonujący.
   Ostatnio widziałem LUC-a na koncercie w Sfinksie w Sopocie i był świetny. Niech lepiej robi to co robi dobrze.
   "Dziękuję bardzo" organizatorom za genialny wybór miejsca imprezy, z balkonu nie było widać w ogóle sceny.
   Najlpepszym momentem widowiska był kawałek dobrej muzyki na koniec, już po pokazie.

   • 1 3

   • miejca

    trzeba było nie sknezyc i kupic na dole tam było wszystko super . Tak to jet jak polak skopi kasy . Brawo za koncert super

    • 0 1

 • Wolność (1)

  nie jest niczyją własnością!

  • 1 1

  • wolnosc

   a co ktosc ci ja zabrał to sie odwołuj to moze wyjdziez warunkowo

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Festiwal Remcon 2024 (13 opinii)

(13 opinii)
70 - 130 zł
warsztaty, zlot, gry

Ralph Kaminski & MBBiTW | To bal jest nad balem (7 opinii)

(7 opinii)
109 - 209 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakim mieście znajdował się wspomniany w piosence zespołu Lady Pank klub Maxim?