• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co słoń robił na Przymorzu w 2000 roku?

Alicja Olkowska
13 października 2022, godz. 14:00 
Słoń na tle wycofanej już z Trójmiasta, a popularnej w latach 90., sieci marketów Rema 1000. Obecnie ul. Jagiellońska, kiedyś Lumumby. Słoń na tle wycofanej już z Trójmiasta, a popularnej w latach 90., sieci marketów Rema 1000. Obecnie ul. Jagiellońska, kiedyś Lumumby.

Okazuje się, że słonie niejeden raz spacerowały po Zaspie i Przymorzu. Ba, to chyba była mała tradycja, że gdy przyjeżdżał latem do Gdańska cyrk, te dostojne zwierzęta robiły "rundkę" po dzielnicy. Tym razem zobaczycie zdjęcia p. Dariusza Omernika, które wykonał w 2000 roku.Pierwszy raz o słoniach przechadzających się po parku im. Jana Pawła II napisaliśmy w 2020 roku, gdy dotarliśmy do zdjęć z domowego archiwum Marcina Szumnego, lokalnego przewodnika po Zaspie. Powstały latem 1994 roku przy okazji wizyty jednego z popularnych wtedy cyrków.

Czy byłeś(a)ś kiedykolwiek w cyrku?

- Na pustej przestrzeni dawnego pasa startowego, zaraz obok słynnej kładki, pojawiał się wielki namiot, a wokół niego rozstawiano wozy cyrkowców i zwierząt. Wtedy akurat tak się złożyło, że słonie biorące udział w występach w ciągu dnia były wypuszczane luzem do pobliskiego parku. Spacerowały sobie między wtedy jeszcze niewysokimi drzewami i szczególnie upodobały sobie podjadanie liści i skubanie gałęzi z drzew podobnych do akacji. Może przypominały im klimaty afrykańskiej sawanny? Co najważniejsze dla mnie, jako małego dzieciaka: można było sobie do nich swobodnie podejść i zrobić zdjęcie. Zwierzaki w ogóle się nie płoszyły, były przyjaźnie nastawione - tak w rozmowie z nami wspominał ten czas Marcin Szumny.
Słonie na Zaspie: niezwykła historia zdjęcia Słonie na Zaspie: niezwykła historia zdjęcia
Co ciekawe, cyrkowe słonie spacerowały nie tylko po Zaspie: w 2000 roku dotarły trochę dalej, na Przymorze. Tę niecodzienną wycieczkę udokumentował p. Dariusz Omernik, mieszkaniec dzielnicy.

- Mały epizod z życia Przymorza. Zdjęcia z około 2000 roku. Wizyta cyrku Olimpia na Zaspie spowodowała, że opiekun słonia wraz z podopiecznym wybrał się na spacer, żeby rozdać trochę ulotek reklamowych. Przypadkiem byłem tego świadkiem i uwieczniłem wydarzenie na zdjęciach - napisał autor.
 • Spacer po Przymorzu - w tle widać restaurację McDonald's przy ul. Chłopskiej.
 • Słoń na ul. Jagiellońskiej, wówczas Lumumby. W te widać falowiec.
 • Słoń na Przymorzu.
 • Słoń na ul. Jagiellońskiej na Przymorzu.
 • Słoń otoczony przez dzieci przy restauracji McDonald's.
 • Opiekunowie słonia z cyrku Olimpia.
 • Słoń otoczony przez dzieci przy restauracji McDonald's.
 • Słoń otoczony przez dzieci przy restauracji McDonald's.
Zdjęcia p. Dariusza dla wielu mogą być sentymentalną podróżą do przeszłości. Uwieczniono na nich miejsca i rzeczy, które nie istnieją lub nie mają już racji bytu, jak np. duża reklama papierosów marki Sobieski.

Oprócz tego w tle widzimy sklep Rema 1000, czyli popularną sieć norweskich marketów, które działały w latach 90. w wielu punktach Trójmiasta. Marka wycofała się z Polski w 2003 roku, a w miejscu sklepu ze zdjęcia przy ul. Jagiellońskiej (ówczesnej Lumumby), działa obecnie Biedronka. Do dziś za to przetrwał McDonald's przy ul. Chłopskiej 18Mapka.

Inny relikt przeszłości to czarno-białe tablice rejestracyjne oraz koszulka jednego z chłopców z nazwiskiem Del Piero, wtedy jednego z najsłynniejszych i najlepiej zarabiających piłkarzy. Dziś pewnie widniałoby tam nazwisko Lewandowskiego albo Messiego.

Pamiętacie te czasy? Podzielcie się swoimi wspomnieniami.

Kultowe rzeczy z lat 90. Pamiętasz je? Kultowe rzeczy z lat 90. Pamiętasz je?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Dubioza Kolektiv

rock / punk

Bajm Piramidy na niby

rock / punk, pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w tym roku znajduje się targ staroci?