Wiadomości

stat

Craig Coppock: muzyczna podróż z Liverpoolu do Polski

Craig Coppock i zespół Mad in Poland.
Craig Coppock i zespół Mad in Poland. mat. prasowe

Dla swojej obecnej żony porzucił Liverpool i przeprowadził się do Polski. Na początku był to dla niego niemały szok, jednak znalazł tu swoje miejsce. Dziś, oprócz tego, że z pasją uczy angielskiego dzieci i dorosłych, jest liderem zespołu muzycznego Mad in Poland.Aleksandra Wrona: Mieszkasz w Polsce ponad 10 lat, co sprawiło, że tu w ogóle przyjechałeś?

Craig Coppock: Dwanaście lat temu spotkałem moją żonę, Polkę, w moim rodzinnym mieście, Liverpoolu. Mieszkaliśmy tam razem przez rok, po czym zdecydowaliśmy się przeprowadzić do Polski. Mamy teraz dwójkę dzieci.

To musiała być dla ciebie duża zmiana. Jakie były twoje pierwsze wrażenia związane z Polską?

Na pewno przeżyłem szok kulturowy, kiedy pierwszy raz tu przyjechałem. Inna architektura, inna kultura, tańsza wódka (śmiech). Wszyscy ludzie, których poznałem, byli bardzo przyjaźni i chętni do dobrej zabawy. Gdańsk bardzo się zmienił od czasu, jak pojawiłem się tu po raz pierwszy. Nie było tu tak wielu turystów jak teraz. Już nie czuję się tu jak "obcy".

Jedną z twoich pasji jest nauczanie języka angielskiego. A jak ci idzie nauka polskiego? Co sprawia ci największe trudności?

Miałem kilka lekcji polskiego na przestrzeni lat, z przerwami. To bardzo trudny język, szczególnie jeśli chodzi o gramatykę. Najłatwiej mi się czyta, jako że jest tylko jeden sposób na przeczytanie i wymowę każdej z liter, więc kiedy tylko nauczysz się zasad i brzmień, jest to dość proste. Nie jestem na poziomie zaawansowanym, ale mam wystarczającą znajomość języka potrzebną do codziennych sytuacji. Dni spędzam na uczeniu angielskiego, a wieczory na śpiewaniu lub graniu koncertów, więc nie mam zbyt wielu okazji do ćwiczenia polskiego.

A w jakim języku porozumiewasz się ze swoimi dziećmi?

W domu mówię po angielsku, bo jest to korzystne dla moich dzieci. Moja żona mówi do dzieci tylko po polsku. W ten sposób stały się dwujęzyczne od pierwszych słów.

Mad in Poland to niejedyny twój muzyczny projekt. Skąd wzięła się u ciebie pasja do muzyki?

Zgadza się. Mad in Poland to zespół grający tylko autorską muzykę, ale gram też covery w akustycznym duecie o nazwie Craig and Haker. Myślę, że moja pasja do muzyki zaczęła się od Beatlesów. Mój tata zawsze słuchał ich nagrań kiedy byłem dzieckiem, ale tak naprawdę to grupa Oasis sprawiła, że założyłem zespół. Byli naprawdę znani w Wielkiej Brytanii. Kapele Oasis, Blur i Nirvana są odpowiedzialne za założenie bardzo dużej liczby zespołów w latach 90.

Teksty swoich piosenek piszesz samodzielnie. Skąd czerpiesz inspirację?

Zazwyczaj wyobrażam sobie innych ludzi i tworzę historię albo sytuację i tak to się zaczyna. Raczej nie piszę o rzeczach osobistych, ale prawdopodobnie podświadomie i tak je wplatam. To wszystko też zależy od dnia, humoru i uczuć, jakie wyzwala we mnie muzyka. Uważam, że melodia wokalna jest tak samo ważna, a może nawet ważniejsza niż jakość tekstu. W końcu jest to też muzyka.

Oprócz pisania i komponowania piosenek i nauczania angielskiego, kręcisz też krótkie filmy. Opowiedz o tym więcej.

To nic wielkiego. Raczej śmieszne filmiki dla zabawy albo domowej roboty wideo dla zespołu. A w czasie obozu językowego, na którym pracowałem latem, musieliśmy nagrać filmy na podstawie istniejących już filmów.

Jakie są twoje dalsze plany i marzenia?

Poza posiadaniem zdrowej rodziny, chciałbym wciąż pracować z muzyką. I nieważne, czy będzie to granie koncertów, pisanie tekstów piosenek czy komponowanie muzyki.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane