• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ćwierć wieku festiwalu Jazz Jantar. Hucznego jubileuszu jednak nie będzie

Patryk Gochniewski
16 marca 2022, godz. 12:00 
Opinie (2)

Jazz Jantar świętuje swoje 25-lecie. W najbliższe dwa marcowe weekendy, w gdańskim Żaku, będzie można ponownie zanurzyć się w świecie jazzowych standardów oraz improwizacji. Organizatorzy ponownie sięgnęli po uznane już na scenie marki, ale też nie stronią od pokazywania nowych, ciekawych wykonawców, którzy jazz biorą tylko za jedną z wielu inspiracji.Najbliższe koncerty jazzowe w TrójmieścieCzy jesteś bywalcem festiwalu Jazz Jantar?

Historia gdańskiego festiwalu sięga połowy lat 70. Wówczas była to pierwsza na Wybrzeżu i jedna z pierwszych w Polsce imprez tego typu. Szybko zyskała renomę, którą cieszy się do dziś. Jednocześnie opowieści o Jazz Jantar nie byłoby bez gdańskiego Żaka, z którym związany jest od początku.

Jazz Jantar został powołany do życia w 1973 roku jako pokłosie jazzowego jammowania, które w Żaku gościło już w latach 50. XX wieku. Historia festiwalu, który z roku na rok zyskiwał coraz większe uznanie, trwała do końca lat 80. Wtedy został on zawieszony.

Do podobnej formuły powrócono w latach 90., jednak już nie pod słynnym szyldem. Jazz Jantar wrócił na dobre w 1997 roku. Początkowo w Teatrze Wybrzeże, później - kiedy w 2001 roku oddano do użytku nowy budynek Żaka - przeniósł się z powrotem do swojego matecznika, którego domem od teraz była dawna wrzeszczańska zajezdnia tramwajowa.

Teraz przyszła pora na 25. edycję Jazz Jantar. Jak widać organizatorzy liczą tylko nową erę wydarzenia. Niemniej, nie odcinają się od historii, kultywując ją i przypominając.

Czy jednak w związku z jubileuszem Żak planuje jakieś wyjątkowe świętowanie?

- Wszelkie wysiłki włożyliśmy przede wszystkim w to, żeby Jazz Jantar przez ostatnie dwa lata po prostu mógł się nadal odbywać, mimo pandemii, utrudnień związanych z lotami artystów, nieustannych zmian wytycznych i obostrzeń - wyjaśnia Jarosław Kowal, kurator muzyczny wydarzenia. - Muszę też przyznać, że nie jestem zwolennikiem hucznych jubileuszy. Robimy wszystko, żeby każda edycja festiwalu była jak najlepsza - zaznacza.
Pandemia obecnie jest głównym hamulcem i przeszkodą przy organizacji dużych imprez rozrywkowo-kulturalnych. Wprawdzie coraz więcej krajów znosi obostrzenia, jednak nie zmienia to faktu, że mimo wszystko sporo osób wciąż obawia się nieprzewidywalnego wirusa. Jak zatem wyglądały przygotowania do obecnej edycji? Czy były problemy z dopięciem programu?

Czytaj także: 3000 płyt z miłości do The Beatles- Namawiać nikogo nie trzeba było - mówi Kowal. - Muzycy są tak spragnieni grania, że wręcz sami się zgłaszają i wyrażają gotowość do przyjazdu do Gdańska. Na samym początku pandemii sytuacja była bardzo niepewna - zauważa. - Ostrożnie tworzyliśmy program. Z pierwotnie założonego musieliśmy niemal całkowicie zrezygnować, ale dzisiaj są już wypracowane mechanizmy związane z kontrolami na lotniskach, które zdrowym albo zaszczepionym osobom pozwalają bez problemu przemieszczać się po całej Europie.
Wiosenna edycja Jazz Jantar odbędzie się w dwa najbliższe weekendy: 17-20 marca oraz 25-27 marca. W tym czasie na scenie gdańskiego Żaka pojawią się chociażby Robert Diabeł, ZK Collaboration, Nene Heroine, Kinkajous, Rudresh Mahanthappa's Trio, Marcel Baliński Quartet z Rudim Mahallem czy projekt Opla, Stasiuk, Trzaska.

Co polecają sami organizatorzy? Czy są zaskoczenia, wykonawcy, na których należy zwrócić szczególną uwagę?

- To będzie nudna odpowiedź - śmieje się Jarek Kowal. - Ale naprawdę wierzymy w siłę całego naszego programu. Oczywiście, najbardziej wyczekuję tych zespołów, których jeszcze nie miałem okazji usłyszeć na żywo - chociażby Kinkajous, przedstawicieli brytyjskiej sceny, którą od kilku lat intensywnie eksplorujemy czy polskiego kwintetu Robert Diabeł - wymienia. - Na tym polega urok jazzu, że nawet jeżeli wraca zespół, który dobrze się zna, nawet jeżeli wraca z muzyką z tego samego albumu, rzadko zdarzają się dwa identyczne koncerty.

Wydarzenia

25. Festiwal Jazz Jantar

jazz, festiwal muzyczny

Miejsca

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Żak jak zawsze trzyma poziom.

  • 1 0

 • Ja sobie jazzuje co tydzień z kolegami w weekend w piwnicy

  i nikt mnie na koncerty i reczitale nie zaprasza, a powinniśmy mieć już kolejny benefis. Dlaczego, bo jestem biały? Pozdrawiam wszystkich szklarzy

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Kosmopark - wystawa dla dzieci

wystawa, warsztaty, pokaz

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto zagra na Open'er 2022 ostatniego dnia na głównej scenie ?