• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy da się wskrzesić muzykę kaszubską?

Borys Kossakowski
4 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Vera Korthals wplata do muzyki pop elementy twórczości kaszubskiej.



Muzykę mazowiecką spopularyzowała Kapela Ze Wsi Warszawa, renesans muzyki góralskiej spowodowała Golec uOrkiestra, żydowską muzykę na nowo odkrywał Cracow Klezmer Band. Muzykę ludową popularyzują takie zespoły jak Żywiołak czy Projekt Region Ludź. A co z muzyką kaszubską? Czy jest szansa, że będzie ona inspirować młodych muzyków? Że sami chętnie będą po nią sięgać?



Przy akordeonie Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Przy akordeonie Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie.
Bubliczki Mateusza Czarnowskiego inspirują się głównie językiem kaszubskim. Bubliczki Mateusza Czarnowskiego inspirują się głównie językiem kaszubskim.
Muzyka kaszubska nie kojarzy się dobrze. Prymitywne przyśpiewki, częstochowskie rymy, potrząsanie diabelskimi skrzypcami i ciągnięcie za ogon burczybasu, a to wszystko w ramach atrakcji dla turystów, jako dodatek do wąchania tabaki. Nie tak powinna wyglądać prawdziwa muzyka, która wzrusza, zmusza do tańca czy opowiada historie.

Co jakiś czas pojawiają się zespoły, które próbują mierzyć się z niełatwą spuścizną kaszubskich pieśni. Niektóre wykorzystują tylko kaszubski język, całą resztę czerpią z innych źródeł (jak np. rockowe, nieistniejące już Checz czy Damrockers). Inni, jak choćby Bubliczki (znane też jako Cashubian Klezmer Band) wykorzystują elementy muzyki kaszubskiej i łączą ją z rytmami bałkańskimi. Olo Walcki z zespołem Kaszebe II, we współpracy z Muzeum Zachodnio-Kaszubskim próbuje zrewitalizować archiwalne nagrania terenowe. O żadnym jednak nie można powiedzieć: oto nowa muzyka kaszubska. Czy jest szansa na jej renesans?

- Nie będzie to łatwe zadanie - twierdzi Mateusz Czarnowski, założyciel zespołu Bubliczki. - Kapela Ze Wsi Warszawa to zespół wybitny, zupełnie nowatorski. Trudno powiedzieć, czy muzyką kaszubską zainteresują się tacy artyści. To co się dzieje aktualnie na rynku ma charakter zupełnie odwrotny. W Radio Kaszebe można usłyszeć częściej wtórną, prymitywną muzykę popową, disco-polową i biesiadną. Bubliczki inspirują się głównie kaszubskimi tekstami. Korzystamy z trzech tomów tekstów piosenek, które dostałem od mojego dziadka. Jeśli chodzi o muzykę, korzystamy głównie z inspiracji żydowskich i bałkańskich. Melodie kaszubskie to tylko element.

Muzyka kaszubska to

Tradycyjna muzyka kaszubska, wbrew pozorom, nie jest wcale taka łatwa do zdefiniowania.

- Te najstarsze utwory z płyty "Cassubia Incognita" do złudzenia przypominają polską muzykę ludową- twierdzi Tomasz Drążewski, muzyk pracujący z kaszubską młodzieżą. - Natomiast nowsze, najpopularniejsze przyśpiewki to dość prymitywny niemiecki tzw. "heimat". Na pewno oryginalny jest natomiast język.

Muzyka tradycyjna wymaga odgórnych działań etnomuzykologicznych, dzięki którym stare nagrania nie przepadną w otchłani niepamięci. Zajmuje się tym Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, które wydało płytę "Cassubia Incognita". Znalazły się na niej nagrania z archiwów Polskiej Akademii Nauk, w których przetrwały zbiory nagrań terenowych wykonanych w ramach Akcji Zbierania Folkloru.

- Muzyka kaszubska leży mi na sercu od dawna i to boli - wyznaje Jaromir Szroeder. - Nasze działania mają na celu wrócić do korzeni tej muzyki, do prawdy. Dlatego wydaliśmy płytę "Cassubia Incognita", a następnie zorganizowaliśmy festiwal Cassubia Cantat, podczas którego odbywa się konkurs na re-interpretacje tych ludowych pieśni oraz warsztaty. Mamy nadzieję, że to zaowocuje.

Muzykę kaszubską z popem, trochę na wzór Brathanków czy Golec uOrkiestra, próbuje żenić Vera Korthals, która w zeszłym roku wydała płytę "Velevetka". W nagraniach wykorzystała ludowe instrumenty, takie jak diabelskie skrzypce i burczybas, zaprosiła też do udziału kaszubską kapelę Manijoce oraz Zespoły Pieśni i Tańca Sierakowice i Chmielanie.

- Zarówno w domu, jak i na ulicach mojego rodzinnego Połczyna ludzie na co dzień rozmawiali po kaszubsku - mówi Korthals. - Moi rodzice to muzycy - amatorzy. Na rodzinnych imprezach było mnóstwo kaszubskich piosenek. Stali się dla mnie inspiracją. Postanowiłam to połączyć z bardziej nowoczesnym graniem. Mam nadzieję, że ta muzyka może stać się popularna w całym kraju. Moje utwory są grane w radiu, bo jest to coś oryginalnego. Czy to się przyjmie na szeroką skalę? Zobaczymy.

Opinie (69) 5 zablokowanych

  • LUDZIEEE!!!!

    to samozwańcze plemię, kaszubskim się zwące to nic innego jak pozostałość po Prusakach, Krzyżakach i Niemcach. WIĘC JAKĄ MUZYKĘ TU WSKRZESZAĆ??? Wygląda na to że Pruską, Krzyżacką, Niemiecką,

    • 5 7

  • czyt

    Mysle iz to grupa etniczna na swoim terenie, lecz nie rozumiem dlaczego gdansk
    mialby byc stolica tej grupy etnicznej przy jego historycznej wielokulturowosci.
    Przy tym wielka wrzawa dla forsy i kulkunastu stolkow dla swoich tzw. dzialaczy
    przy okazji zebrac troche grosza z UNII i wybudoqwac kilka niepotrzebnych budynkow.a czy ja gdy pojade i wejde do urzedu to bede musial znac kilka jezykow w zalewznosci gdzie to bedzie , kaszuby, slask, gminy nad odra , kurpiowie czy tereny wschodnie.czy dla opamietania ma przyjsc Lach z najemnym wojskiem i Was pogonic.Opamietajcie sie giermki.

    • 6 5

  • podobno Kaszubi to tacy górale, którzy nie zdążyli na Batorego.

    • 3 1

  • Nie ma Kaszub bez Poloni a bez Kaszub POLSKI

    To chyba mówi samo za siebie i niech "jacyś nie wiadomo skąd" przestaną mieszać. Bo tu właśnie o to chodzi aby skłócić naród i nim manipulować.

    • 5 0

  • ECS = indoktrynacja Pawła Adamowicza! (1)

    Im szybciej powstanie to marnotrawne dzieło tym szybciej zostanie przerobione na hipermarket!
    Gdańszczanie nie uciągną dotowania stadionu ECSu muzeum IIWW bo chcą po prostu świerzego powietrza jakie powinno być nad morzem i dróg dojazdowych nad to morze.
    Adamowicz proponuje aerozole z Szadółek sztukę z łaźni miejskiej (poziom sztuki odpowiada zawartości kanalizacji) Lechię w 6 lidze i zatrudnienie dla wszystkich z PO
    Wiecie ile spółek odpowiada w Gdańsku za budowę dróg :-) a ile dróg jest budowanych?
    Już przerabiają jeszcze nie skończoną Havla i już skończoną Kartuską:-)
    Bo kolega drogowiec to kustosz muzeum z wykształcenia.

    • 3 1

    • Facet masz całkowitą rację!!!!!!

      nie mogę zrozumieć skąd mamy tylu niemotów? durnowate prymitywne spolegliwe na kretynizmy społeczenstwo !!
      Zyczę Ci Pogodnych w zdrowiu świąt !!

      • 1 0

  • Kleka, wół, całe, pół, rydel, tycz, la la la

    Po cholerę to komu?

    • 3 4

  • disco polo

    tyle w temacie

    • 0 1

  • W życiu nie słyszałem kaszubskiej muzyki.

    Gdybym usłyszał na pewno poznałbym ten pejzarz, myślę że ona zaginęła bezpowrotnie, może gdzieś w czasach Hakaty. Nie da się od tak odtworzyć zaginionej spuścizny dziesiątek pokoleń, no chyba że narodzi się jakiś kaszubski Chopin, Który na obczyźnie z tęsknoty za, dajmy na to Sierakowicami stworzy nową jakość w duchu słowiańskim z germańskim nalotem, a nie odwrotnie.

    Zaprezentowane przykłady, jakkolwiek kroki w dobrym kierunku, to dopiero początek długiej drogi, w poszukiwaniu duch kaszubskiej muzyki.
    Vera - heimat pop
    Bubliczki - klezmer
    Damrockers - punk

    • 0 0

  • Kaszubska muzyka to jest problem.

    Kaszubom trudno spiewać z powody czarnych podniebień i włosów na dziąsłach.

    • 2 2

  • Im mniej o kaszubach tym lepiej.

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Podczas jubileuszowej X edycji festiwalu w Sopocie, piosenkarz Robert Charlebois wręczył dyrygentowi Henrykowi Debichowi: