• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy marihuana powinna być legalna? Zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta

Julia Rzepecka
20 kwietnia 2024, godz. 10:00 
Opinie (418)

20 kwietnia, znany również jako 4/20, jest nieformalnym świętem, które obchodzone jest przez zwolenników legalizacji marihuany na całym świecie. W Polsce "trawka" wciąż jest nielegalna. Zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta w ulicznej sondzie, czy powinno się to zmienić. Sprawdźcie, co usłyszeliśmy.Skąd wzięło się określenie "420"?Czy uważasz, że marihuana powinna być legalna?

Pochodzenie hasła "420" i związanej z nim kultury jest owiane przeróżnymi legendami. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od grupy nastoletnich miłośników marihuany z Kalifornii, którzy w latach 70. ubiegłego stulecia spotykali się po szkolnych zajęciach o godzinie 16:20 (4:20), aby razem palić "zioło".

Z czasem termin ten rozprzestrzenił się w popkulturze, m.in. dzięki zespołom muzycznym z Kalifornii, które miały pośrednie kontakty z pomysłodawcami tego hasła. Wkrótce określenie zaczęło być rozpoznawalne w całych Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie.

IMPREZY I WYDARZENIA

paź 5
Paweł Stasiak z zespołem PapaD
Kup bilet
lis 7
ADELE - Tribute from London by Stacey Lee
Kup bilet


Dziś "420" jest symbolem marihuany i kultury z nią związanej. Data 20 kwietnia (4/20 w amerykańskim systemie datowania) jest obchodzona jako nieoficjalne święto miłośników marihuany, z manifestacjami, spotkaniami i konsumpcją tej substancji.

Konopie włókniste, przeciwnie do konopi indyjskich, czyli marihuany, nie mają psychoaktywnej substancji i służą m.in. do produkcji olejków lub żywności. Konopie włókniste, przeciwnie do konopi indyjskich, czyli marihuany, nie mają psychoaktywnej substancji i służą m.in. do produkcji olejków lub żywności.

W Polsce legalna jest tylko marihuana medycznaW Polsce konopie indyjskie są nielegalne. Posiadanie, uprawa, sprzedaż czy przetwarzanie marihuany do celów nieleczniczych podlega przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym karą pozbawienia wolności.

Palenie Palenie "trawki" zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych?

Inaczej jest w przypadku odmiany marihuany wykorzystywanej do celów medycznych. Ta jest legalna od 2017 roku, co oznacza, że można ją stosować na receptę w leczeniu określonych chorób i dolegliwości. Pacjenci, którzy spełniają kryteria medyczne, mogą korzystać z niej w ramach terapii. Dostęp do marihuany medycznej jest jednak regulowany i wymaga spełnienia określonych warunków.

Beata Maciejewska w maju 2022 zapowiadała hodowlę konopi włóknistych w swoim ówczesnym biurze poselskim we Wrzeszczu. Beata Maciejewska w maju 2022 zapowiadała hodowlę konopi włóknistych w swoim ówczesnym biurze poselskim we Wrzeszczu.
Istnieją także konopie włókniste, które nie mają psychoaktywnej substancji. Choć wyglądają łudząco podobnie, różnią się składem chemicznym, zastosowaniem i statusem prawnym.

Dyskusja na temat legalizacji marihuany wymaga uwzględnienia wielu czynników, od medycznych po społeczne i ekonomiczne. Jak do tej pory polski rząd podchodzi do tematu ostrożnie, skupiając się głównie na zastosowaniach medycznych marihuany. Przyszłość legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych w Polsce pozostaje niepewna i będzie zależeć od dalszych badań, debat publicznych oraz zmieniających się postaw społecznych.

Tak wyglądały targi konopne w Plenum w 2022 roku:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (418)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pumpernikiel to: