• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kto chodzi do kina, a kto woli oglądać filmy w domu?

Julia Rzepecka
20 września 2022, godz. 17:00 
Opinie (82)
Publiczność Kina Letniego na molo w Sopocie, sierpień 2022 r. Publiczność Kina Letniego na molo w Sopocie, sierpień 2022 r.

Zastanawiamy się nad obecną kondycją X muzy. Platformy streamingowe, które rozwinęły się i zyskały szeroką widownię zwłaszcza w czasie pandemii, stanową bardzo mocną konkurencję dla tradycyjnego kina. Czy są w stanie rzeczywiście mu zagrozić? Kto jeszcze ogląda filmy na wielkim ekranie?Kina w TrójmieścieJak najczęściej oglądasz filmy?

Pierwsze kilkadziesiąt lat po wynalezieniu kamery był tylko jeden sposób na oglądanie filmów - w kinie. Wkrótce szybki rozwój telewizji, który przypadł przede wszystkim na lata 50. w Stanach Zjednoczonych i kolejne dwie dekady w poszczególnych państwach Europy, zaczął stanowić poważne zagrożenie dla kina. Początkowo hollywoodzkie studia nie lubiły się z telewizją, ponieważ skutecznie odciągała widzów od kin, tym samym zabierając ogromną część zysków. Wkrótce jednak okazało się, że stacje telewizyjne mogą zapłacić gigantyczne sumy za licencje na wyświetlanie filmów. Problem został częściowo zażegnany.

Konkurencja nie śpiW latach 80. pojawił się nowy gracz - kasety wideo, które umożliwiały oglądanie filmów w domu, a następnie ich krewniacy, czyli płyty DVD i Blu-Ray. Jednak znów nie zagroziło to kinom. Okazało się, że widzowie mogą w ten sposób nadrobić seans, który ich ominął lub kupić kopię produkcji, która bardzo im się spodobała.

Przepowiednie na temat czającej się tuż za rogiem śmierci kina pojawiały się w jego historii już wielokrotnie. Za każdym razem okazywało się, że pogłoski te były przesadzone.
Od kilku lat bardzo silną pozycję na rynku utrzymuje nowy zawodnik, czyli serwisy internetowe, udostępniające wideo na żądanie za comiesięczną, subskrypcyjną opłatą. Platformom tym niesamowicie pomogła pandemia koronawirusa, która zamknęła cały świat w domach i zamroziła działanie kin na długie miesiące. Streaming stał się jednym z najpopularniejszych sposobów na oglądanie filmów. Dziś możemy korzystać z wielu różnych serwisów, takich jak: Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Disney Plus, Apple TV+ czy nasz polski Player.

  • Platformy streamingowe zrewolucjonizowały rynek filmowy na świecie. Teraz filmy możemy oglądać, gdzie chcemy i kiedy chcemy.
  • Trudno nie zauważyć, że sale kinowe w ostatnich latach rzadko zapełniają się w całości, również na premierach.

Doświadczenie kulturyLista zalet platrofm streamingowych jest oczywista: za niewielką comiesięczną opłatą mamy dostęp do setek, jeśli nie tysięcy filmów, seriali i animacji. Bez ograniczeń możemy oglądać, co chcemy i kiedy chcemy. Możemy oglądać filmy w domu i w podróży, na laptopie czy nawet na smartfonie.

Jednak równie łatwo wskazać niezaprzeczalne zalety wyjścia do kina. Po pierwsze to oczywiście możliwość obejrzenia produkcji w najwyższej jakości dźwięku i obrazu, której nie zastąpi oglądanie we własnym salonie z płaczem dziecka sąsiadów zza ściany czy dzwoniącym domofonem.

Festiwal filmowy: najpiękniejsze kreacje ostatnich lat Festiwal filmowy: najpiękniejsze kreacje ostatnich lat

Wyjście do kina może być też przyjemnością samą w sobie. Wiąże się z przygotowaniami, przejawiającymi się nawet w tak prozaicznej czynności, jak wybranie stroju. Kino ma także coś, czego nie zaoferuje nam żadna platforma i co trudno przeliczyć na konkretną kwotę: klimat. No i oczywiście to także okazja do wspólnego doświadczenia, spotkania się z bliskimi: rodziną, przyjaciółmi czy partnerem. Trudno porównywać niezapomnianą randkę w kinie z ukochaną osobą, na którą czeka się kilka dni, do przerzucania tytułów na Netflixie, leżąc w dziurawym dresie na kanapie.

"Johnny": recenzja filmu o ks. Kaczkowskim. Przydadzą się chusteczki

Mimo to idąc do kina w Trójmieście, nietrudno zauważyć wyraźną zmianę względem poprzednich lat. Chociaż obecnie inflacja skutecznie podnosi wszystkie ceny, koszt biletów do kina utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie, a w niektórych przypadkach nawet zmalał. Jeszcze kilka lat temu wyjście na film do multipleksu w piątkowy wieczór wiązało się z kosztem około 30 zł. Teraz bez trudu znajdziemy seanse za połowę tej kwoty - nawet 14,90 zł. W salach kinowych rzadko można już zobaczyć wszystkie miejsca zajęte. Tendencja ta wzrosła zwłaszcza po pandemii. Co na ten temat mówią trójmiejskie kina?

  • Kino ŻAK
  • Kino Żak

Inny repertuar- Jesteśmy przekonani, że czas pandemii COVID-19 pokazał, jak kina są potrzebne i ważne dla widzów, ale też dla przemysłu filmowego - mówi Aleksandra Kubrak, specjalistka ds. komunikacji kina Helios. - Eksperymenty z premierami w płatnych serwisach streamingowych czy jednoczesnymi premierami w kinach i na platformach VOD pokazały, że film nie może odnieść sukcesu finansowego, jeżeli nie pojawia się na dużym ekranie. W związku z tym obserwujemy i będziemy w dalszym ciągu świadkami rozróżnienia filmów na te, które trafiają od razu na platformy streamingowe, i z drugiej strony - wysokobudżetowe produkcje, które w pierwszej kolejności pojawią się na wielkim ekranie (jak np. tegoroczne hity: "Top Gun. Maverick" czy "Jurassic World: Dominion").
Recenzja filmu Recenzja filmu "Top Gun: Maverick". Zapnijcie pasy. Tom Cruise zaprasza na pokład

Tu nasuwa się kolejny mocny argument, o którym trudno nie wspomnieć, a podpisze się chyba pod nim każdy kinoman, który w ostatnich miesiącach przeglądał biblioteki serwisów na żądanie. Wyraźnie widać, że wybierają one ilość, a nie jakość. W efekcie filmy zamawiane przez platformy są w większości po prostu kiepskie. Czyli: z jednej strony mamy ogromny wybór, a z drugiej... nie ma czego wybrać.

- Czasami filmy Netlfixa mają premierę w kinach studyjnych dwa tygodnie przed premierą na platformie i mimo to mają bardzo dobrą frekwencję kinową - komentuje Magdalena Renk-Grabowska, dyrektor Klubu Żak. - Wszystko zależy od tytułu. Natomiast inflacja i wzrost kosztów życia zaczynają odbijać się na frekwencji w kinach. Nasi widzowie skrupulatnie korzystają ze zniżek i biletów ulgowych, w szczególności z naszej akcji Tanie Kino - bilety za 12 zł w poniedziałki dla wszystkich, w środy dla seniorów, w piątki dla studentów.
Warto dodać, że kina studyjne, takie jak właśnie Kino ŻAK, organizują też przeglądy i festiwale, a to szansa na obejrzenie rzadkich produkcji, ale także spotkanie ludzi filmu oraz pasjonatów i wspólne dyskusje.

Przepowiednie na temat czającej się tuż za rogiem śmierci kina pojawiały się w jego historii już wielokrotnie. Za każdym razem okazywało się, że pogłoski te były przesadzone. Kino to formuła, która od ponad stu lat właściwie w ogóle się nie zmienia. Inna jest już technologia obrazu i dźwięku, a fotele stają się bardziej miękkie i wygodne, ale nadal jest to wciąż ciemna sala, duży biały ekran i projektor, który wyświetla film. I spotkanie: widza z opowieścią, którą przedstawiają twórcy.

Jakie są wasze odczucia na temat serwisów streamingowych? W jaki sposób najchętniej oglądacie filmy i dlaczego? Czekamy na wasze opinie w komentarzach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T. LOVE

rock / punk

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się największy festiwal piwa organizowany w Trójmieście?