• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy szatnie w klubach powinny być płatne?

Aleksandra Wrona
15 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (48)
Koszt pozostawienia kurtki w klubowej szatni waha się od 4 do nawet 10 zł. Koszt pozostawienia kurtki w klubowej szatni waha się od 4 do nawet 10 zł.

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy bez ciepłej kurtki raczej nie wychodzimy z domu. Problem pojawia się jednak, kiedy dotrzemy do celu naszej podróży. Część klubów i imprezowni wymaga od swoich gości zostawienia kurtki w szatni, a nawet jeśli nie ma tego w regulaminie, to na miejscu zazwyczaj jest zbyt gorąco, by pozostać w okryciu wierzchnim. Wydaje się to logiczne, więc gdzie tkwi problem?Nadchodzące koncerty w Trójmieście


Opłata, wcale nie symbolicznaCzy szatnie w klubach powinny być płatne?

Bilety na koncerty czy inne wydarzenia to zazwyczaj koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Nie jest to mało, a jednak po przybyciu na miejsce czeka nas jeszcze jedna (nie licząc parkingu) dodatkowa opłata, a mianowicie szatnia. I nie jest to bynajmniej koszt symboliczny, bo na dużych wydarzeniach potrafi ona kosztować aż 10 zł za jedną sztukę odzieży, nawet jeśli wieszamy ich kilka pod jednym numerkiem. Niedużo mniej wynosi cena za pozostawienie okrycia wierzchniego w klubach, zazwyczaj jest to koszt ok. 4 zł.

- Uważam, że kasowanie ludzi za szatnię podczas wydarzeń biletowanych to chamstwo - mówi Ewa, częsta bywalczyni imprez w Trójmieście. - To jak zbieranie na tacę podczas ślubu czy pogrzebu, za które ktoś już wcześniej słono zapłacił.
Niektórzy uczestnicy koncertów świadomie bojkotują płatne szatnie.

- Kurtkę zostawiam w szatni jedynie w teatrach - mówi Patryk. - Idąc na koncert, nie ubieram się jak na wyprawę na Grenlandię, tylko zarzucam kurtkę na koszulkę. Dzięki temu nie stoję w kolejkach ani przed wydarzeniem, ani po nim. Jeśli jest mi za gorąco, to ściągam ją i trzymam w rękach, ale muszę uczciwie przyznać, że na większość wydarzeń jeżdżę samochodem, więc nie grozi mi, że zmarznę podczas powrotu.

Płatność tylko gotówkąKolejnym problemem związanym z płaceniem za szatnię jest to, że większość z nich nie posiada terminala płatniczego. Prawdopodobnie kasowane kwoty są zbyt niskie, żeby klubom opłacało się go tam instalować. Niestety w czasach, kiedy większość osób nie nosi przy sobie gotówki, bywa to sporym utrudnieniem.

Muzyczna pocztówka z SopotuPrzykładów nie muszę szukać daleko, podczas ostatniego wyjścia na koncert gorączkowo przetrząsałam wszystkie kieszenie i zakamarki torebki, żeby znaleźć zabłąkane drobne. W tym czasie zdążyły do mnie podejść dwie osoby, pytając, czy mogłabym pożyczyć im gotówkę na szatnię w zamian za ekspresowy przelew na numer telefonu. Podejrzewam, że takich próśb było tego wieczoru dużo więcej, bo niejedna osoba po odstaniu swojego w kolejce do szatni odchodziła od lady, trzymając w dłoni kurtkę.

Kolejka do szatni przed koncertem Dawida Podsiadły w Ergo Arenie

Brak możliwości wyjściaWarto dodać, że opłata za pozostawienie kurtki w szatni obejmuje jej jednorazowe odwieszenie. Oznacza to, że jeśli w trakcie wydarzenia zechcemy wyjść na chwilę na zewnątrz w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza (lub zaciągnięcia się papierosowym dymem), wracając będziemy musieli ponownie opłacić szatnię. W związku z tym część osób decyduje się wychodzić przed klub bez kurtki, co często negatywnie odbija się na zdrowiu.

Czy szatnie powinny być darmowe?Większość moich rozmówców zgadza się z tym, że szatnie w klubach powinny być bezpłatne. Warto jednak przyjrzeć się też perspektywie właścicieli klubów i organizatorów imprez, wszak wydzielenie miejsca na szatnię i jej obsługa to dodatkowe koszty. Może w takim razie cena pozostawienia kurtek powinna być doliczona do ceny biletu? W ten sposób nie narażamy gości na ukryte koszty, skracamy kolejki, a także pozbawiamy problemu osób, które nie noszą przy sobie gotówki. Podobne rozwiązanie proponuje nasza czytelniczka Joanna.

7 typów osób, które spotkamy w kinie. Jesteś jednym z nich? 7 typów osób, które spotkamy w kinie. Jesteś jednym z nich?
- Myślę, że opłata za szatnię powinna być pobierana jedynie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy kurtki są lekkie i nie sprawiają problemu w przechowywaniu - pisze Joanna w liście do redakcji. - Jesienią i zimą, kiedy wszyscy nosimy płaszcze i puchówki, szatnia to mus, dlatego dobrze by było od razu doliczać ją do biletów. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i frustracji na samym początku imprezy. Dobrze byłoby też przypomnieć czytelnikom, że póki tak nie jest, wychodząc na imprezę warto pamiętać o zabraniu z domu kilku złotych.
Warto dodać, że są w Trójmieście miejsca, w których z szatni skorzystamy za darmo, jak np. Stary Maneż. Możliwe, że jest tak ze względu na gości restauracji. Darmowe szatnie to norma również w teatrach czy filharmonii.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Fabryka Elfów (1 opinia)

67 zł

Jarmark Bożonarodzeniowy (43 opinie)

w plenerze, street food, jarmark

Body Worlds Vital - wystawa human body (38 opinii)

65 - 75 zł
Kup bilet
wystawa

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2017 roku brytyjski książę William i księżna Kate odwiedzili: