Wiadomości

Czy to pamiętasz: tak się rodziły gwiazdy, czyli początki "Idola" w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspominamy wielkie koncerty na Stadionie Energa

Pod koniec sierpnia 2002 roku w sopockiej Operze Leśnej odbył się koncert 11 najlepszych uczestników "Idola".
Pod koniec sierpnia 2002 roku w sopockiej Operze Leśnej odbył się koncert 11 najlepszych uczestników "Idola". fot. Wojtek Jakubowski/KFP

W poprzednim odcinku cyklu "Czy to pamiętasz?" pisaliśmy o znikających kafejkach internetowych. W tym wracamy do programu, który szturmem zdobył polską telewizję, a jego fenomen dotarł także do Trójmiasta.


Czy oglądałe(aś) "Idola"?

tak, wszystkie edycje 14%
tak, ale tylko pierwsze edycje 50%
widziałe(a)m kilka odcinków, ale program nie wciągnął mnie 14%
nie, bo nie znosiłe(a)m jurorów 2%
nie, w ogóle mnie to nie interesowało 18%
nie, bo byłe(a)m wtedy za młody(a) 2%
zakończona Łącznie głosów: 385
Inżynier Mamoń w "Rejsie" powiedział: "Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem (...). No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę" i podobnie widzowie mają sentyment do programów, które kiedyś namiętnie oglądali. Nie powinno więc dziwić, że stacja Polsat, po 12 latach przerwy, postanowiła powrócić do sprawdzonego formatu. W połowie lutego rusza emisja show, a my z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądały trójmiejskie castingi do "Idola" oraz specjalne koncerty z jego najpopularniejszymi finalistami w Operze Leśnej.

Zobacz także: Z Gdańska do "Big Brothera"

Sukces debiutanta

Program zadebiutował w polskiej telewizji w 2002 roku i jednocześnie rozpoczął erę talent-show. Owszem, istniała wcześniej (nieodżałowana) "Szansa na sukces" w TVP2, ale prezentowała zupełnie inny rodzaj rozrywki. "Idol" udowodnił, że zwyczajni ludzie dla chwili popularności są w stanie zrobić niemal wszystko, nawet mimo realnej groźby ośmieszenia na oczach milionów widzów. Ostatecznie do masowej świadomości przebić udało się tylko nielicznym, najbardziej zdolnym i charyzmatycznym uczestnikom. Przy okazji równie szybko przekonali się, że sława zdobyta w telewizji jest ulotna - do dziś przetrwali tylko ci najwytrwalsi, ci, którzy rzeczywiście mieli na siebie pomysł i nie pozwolili, żeby wytwórnie płytowe zrobiły z nich produkt.

"Idol" oraz jego jurorzy budzili skrajne emocje - nigdy wcześniej nikogo nie obrażano w taki sposób przed kamerami oraz szczerze do bólu nie odzierano ze złudzeń, że potrafi śpiewać. Nie można jednak zignorować faktu, że program odmienił polską telewizję, którą niedługo później zdominowały produkcje nastawione na poszukiwania zdolnych ludzi. Co ciekawe, widzowie początkowo nie rozumieli, dlaczego powinna ich interesować historia anonimowego uczestnika i jego wyboista droga do finału. Z czasem okazało się, że zacięta rywalizacja oraz bezczelni i nieobliczalni oceniający (to "Idol" zrobił z Kuby Wojewódzkiego naczelnego jurora telewizji) stali się synonimem współczesnych igrzysk, w których każdy, za pomocą SMS-a, mógł wydać "wyrok" na uczestnika i przekreślić jego szanse na spełnienie marzeń.

"Idol" w Trójmieście

W lutym 2002 roku zorganizowano w Gdańsku casting do pierwszej edycji programu. Od początku jego prowadzącym był Maciek Rock, który podobnie jak Wojewódzki, wiele zawdzięcza Polsatowi. Patrząc na stare zdjęcia wyraźnie widać, że uczestnicy przesłuchań szybko zrozumieli, jak trzeba się zachowywać przed kamerami i im większe robili wokół siebie zamieszanie, tym łatwiej przechodzili do kolejnego etapu, gdzie - nie oszukujmy się - byli wystawiani na pożarcie jurorów (ku uciesze widzów). Kolejny casting przeprowadzono w sierpniu 2002 roku w Gdyni. Jeszcze większe tłumy zainteresowanych potwierdziły pozycję muzycznego show.

W Trójmieście organizowano również specjalne koncerty z uczestnikami programu, którzy z dnia na dzień zyskali status gwiazd. I tak m.in. w Operze Leśnej odbył się w sierpniu w 2002 roku koncert, podczas którego na scenie zaprezentowali się m.in. zwyciężczyni pierwszej edycji - Alicja Janosz, pochodzący z Gdyni Tomek Makowiecki oraz Ewelina Flinta, Szymon WydraAnia Dąbrowska.

Nowy "Idol" brzmi znajomo

Pod koniec 2016 roku odbył się w Gdyni casting do "nowego Idola". Tutaj również, jak przed laty, frekwencja była wysoka. Czy w wiosennej edycji uczestnicy z Trójmiasta zajdą daleko, tak jak kiedyś Tomek Makowiecki? Dowiemy się wkrótce.

Zobacz także: Gorące powitanie aktorów "Klanu" w 2000 roku

Tłumy na castingu do nowego "Idola" w Gdyni:

Opinie (28) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

20

sierpnia

23

sierpnia

Kasia Kowalska akustycznie Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku

Kultura

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
Bursztynowe szachy za 2,4 mln zł
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Michał Konkel: moja praprababka była szeptuchą
"Moja praprababka była szeptuchą"

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Od którego roku wręczana jest Nagroda Literacka Gdynia?