Wiadomości

stat

Czy to pamiętasz: tak się rodziły gwiazdy, czyli początki "Idola" w Trójmieście

Pod koniec sierpnia 2002 roku w sopockiej Operze Leśnej odbył się koncert 11 najlepszych uczestników "Idola".
Pod koniec sierpnia 2002 roku w sopockiej Operze Leśnej odbył się koncert 11 najlepszych uczestników "Idola". fot. Wojtek Jakubowski/KFP

W poprzednim odcinku cyklu "Czy to pamiętasz?" pisaliśmy o znikających kafejkach internetowych. W tym wracamy do programu, który szturmem zdobył polską telewizję, a jego fenomen dotarł także do Trójmiasta.


Czy oglądałe(aś) "Idola"?

tak, wszystkie edycje 14%
tak, ale tylko pierwsze edycje 50%
widziałe(a)m kilka odcinków, ale program nie wciągnął mnie 14%
nie, bo nie znosiłe(a)m jurorów 2%
nie, w ogóle mnie to nie interesowało 18%
nie, bo byłe(a)m wtedy za młody(a) 2%
zakończona Łącznie głosów: 385
Inżynier Mamoń w "Rejsie" powiedział: "Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem (...). No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę" i podobnie widzowie mają sentyment do programów, które kiedyś namiętnie oglądali. Nie powinno więc dziwić, że stacja Polsat, po 12 latach przerwy, postanowiła powrócić do sprawdzonego formatu. W połowie lutego rusza emisja show, a my z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądały trójmiejskie castingi do "Idola" oraz specjalne koncerty z jego najpopularniejszymi finalistami w Operze Leśnej.

Zobacz także: Z Gdańska do "Big Brothera"

Sukces debiutanta

Program zadebiutował w polskiej telewizji w 2002 roku i jednocześnie rozpoczął erę talent-show. Owszem, istniała wcześniej (nieodżałowana) "Szansa na sukces" w TVP2, ale prezentowała zupełnie inny rodzaj rozrywki. "Idol" udowodnił, że zwyczajni ludzie dla chwili popularności są w stanie zrobić niemal wszystko, nawet mimo realnej groźby ośmieszenia na oczach milionów widzów. Ostatecznie do masowej świadomości przebić udało się tylko nielicznym, najbardziej zdolnym i charyzmatycznym uczestnikom. Przy okazji równie szybko przekonali się, że sława zdobyta w telewizji jest ulotna - do dziś przetrwali tylko ci najwytrwalsi, ci, którzy rzeczywiście mieli na siebie pomysł i nie pozwolili, żeby wytwórnie płytowe zrobiły z nich produkt.

"Idol" oraz jego jurorzy budzili skrajne emocje - nigdy wcześniej nikogo nie obrażano w taki sposób przed kamerami oraz szczerze do bólu nie odzierano ze złudzeń, że potrafi śpiewać. Nie można jednak zignorować faktu, że program odmienił polską telewizję, którą niedługo później zdominowały produkcje nastawione na poszukiwania zdolnych ludzi. Co ciekawe, widzowie początkowo nie rozumieli, dlaczego powinna ich interesować historia anonimowego uczestnika i jego wyboista droga do finału. Z czasem okazało się, że zacięta rywalizacja oraz bezczelni i nieobliczalni oceniający (to "Idol" zrobił z Kuby Wojewódzkiego naczelnego jurora telewizji) stali się synonimem współczesnych igrzysk, w których każdy, za pomocą SMS-a, mógł wydać "wyrok" na uczestnika i przekreślić jego szanse na spełnienie marzeń.

"Idol" w Trójmieście

W lutym 2002 roku zorganizowano w Gdańsku casting do pierwszej edycji programu. Od początku jego prowadzącym był Maciek Rock, który podobnie jak Wojewódzki, wiele zawdzięcza Polsatowi. Patrząc na stare zdjęcia wyraźnie widać, że uczestnicy przesłuchań szybko zrozumieli, jak trzeba się zachowywać przed kamerami i im większe robili wokół siebie zamieszanie, tym łatwiej przechodzili do kolejnego etapu, gdzie - nie oszukujmy się - byli wystawiani na pożarcie jurorów (ku uciesze widzów). Kolejny casting przeprowadzono w sierpniu 2002 roku w Gdyni. Jeszcze większe tłumy zainteresowanych potwierdziły pozycję muzycznego show.

W Trójmieście organizowano również specjalne koncerty z uczestnikami programu, którzy z dnia na dzień zyskali status gwiazd. I tak m.in. w Operze Leśnej odbył się w sierpniu w 2002 roku koncert, podczas którego na scenie zaprezentowali się m.in. zwyciężczyni pierwszej edycji - Alicja Janosz, pochodzący z Gdyni Tomek Makowiecki oraz Ewelina Flinta, Szymon WydraAnia Dąbrowska.

Nowy "Idol" brzmi znajomo

Pod koniec 2016 roku odbył się w Gdyni casting do "nowego Idola". Tutaj również, jak przed laty, frekwencja była wysoka. Czy w wiosennej edycji uczestnicy z Trójmiasta zajdą daleko, tak jak kiedyś Tomek Makowiecki? Dowiemy się wkrótce.

Zobacz także: Gorące powitanie aktorów "Klanu" w 2000 roku

Tłumy na castingu do nowego "Idola" w Gdyni:

Opinie (28) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

września

Kino Letnie Kino Polska Gdynia, Plac Grunwaldzki

24

września

Airbourne Gdynia, Klub Ucho

27

września

Red Box Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Aquaman i Green Lantern na okładkach z Gdańskiem w tle
Aquaman i Green Lantern z Gdańskiem w tle
David Garrett: Jestem szczęściarzem, że mam tak fantastyczną publiczność
David Garrett: Jestem szczęściarzem

Kulinaria

Darmowa kranówka w restauracji: tak czy nie?
Kranówka w restauracji: tak czy nie?
Weekend Kulinarny: czas promocji w gdyńskich restauracjach
Nadchodzi Weekend Kulinarny w Gdyni

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: festiwal filmowy w Gdyni, dzień otwarty schronów, weekend kulinarny
Planuj tydzień: nudy nie będzie

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    GAK świętował w 2017 r. swoje: