• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Depeche Mode? Prawie. Forced to Mode zagrali największe hity Brytyjczyków

Patryk Gochniewski
15 października 2023, godz. 08:00 
Opinie (47)

Forced to Mode wyprzedało B90 i zagrało przepełniony największymi hitami Depeche Mode koncert, który porwał publiczność od początku do końca. To kolejny - po zlotach fanów - przykład, jak wiele dla polskich słuchaczy znaczy brytyjski zespół. Nieważne, kto gra te piosenki, ważne, kto je stworzył.Najbliższe koncerty rockowe w TrójmieścieOd razu i bez bicia przyznaję się, że nigdy nie byłem fanem Depeszów, a tym samym nie rozumiem ich kultowości ani całego ruchu, który się wokół nich wytworzył. Niemniej doceniam ich wkład w rozwój muzyki na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Mania zaczęła się od pierwszego koncertu Brytyjczyków w Polsce. Rok 1985. Warszawa. Publiczność zgromadzona tego dnia na Torwarze dała się porwać syntetycznym dźwiękom i scenicznej ekspresji młodziutkiego wtedy Dave'a Gahana.

Trudno jednoznacznie wyjaśnić podłoże tego kultu, ale wiele osób związanych z historią muzyki twierdzi, że miało to podłoże polityczne. No bo też, jakie inne mogło być w latach 80. w Polsce? Chodziło o to, że muzyka zespołu była jedną z niewielu, której nie cenzurowano. To dawało poczucie wolności. Sami fani odwołują się jednak przede wszystkim do energii oraz tekstów, z którymi mogą się utożsamić.

Depeche Mode od kilku lat sukcesywnie omija Trójmiasto podczas swoich tras. Organizatorzy wybierają głównie Łódź. W związku z tym lokalna publiczność musiała się zadowolić tribute bandem. Forced to Mode to niemiecka formacja, która wykonuje największe przeboje brytyjskiej formacji i robi to nad wyraz dobrze.

O samej konwencji tribute bandów pisałem jakiś czas temu, ale naprawdę wiele z nich jest zaskakująco dobrych i łudząco podobnie brzmiących do oryginału. Forced to Mode jest tego najlepszym przykładem. Poza tym jest przykładem tego, jak bardzo publiczność chce słuchać muzyki Depeszów na żywo.

Początkowo koncert miał odbyć się w Drizzly Grizzly, ale tak szybko się wyprzedał, że Temperamental - organizator wydarzenia - postanowił przenieść go do dużo większego B90. No i wszystkie bilety rozeszły się jak świeże bułeczki. Wypełniony klub od pierwszej do ostatniej piosenki bawił się wyśmienicie, odśpiewując każdą kolejną linijkę.

A jak wypada Forced to Mode w roli swoich idoli? Bardzo dobrze. Może nie ma tu miejsca na łudzące podobieństwo w kwestii wyglądu, ale brzmieniowo jest rewelacyjnie. Christian Schottstädt kapitalnie śpiewa, imitując manierę i głos Dave'a Gahana, a pozostała dwójka muzyków co do joty odwzorowuje kolejne melodie.

Bilety na wszystkie koncerty w Trójmieście znajdziesz u nasTo po prostu bardzo dobry zespół, który, gdyby chciał, zapewne bez problemu nagrałby wiele dobrych autorskich utworów. Wybrał jednak inną drogę i swoją działalność dopracował do perfekcji. Nie bez przyczyny uznaje się Niemców za najlepszy depeszowy tribute band na świecie, nierzadko wychwalany za dopracowanie występów lepiej od brytyjskiego pierwowzoru.

Dla fanów Depeche Mode był to świetny wieczór. Dostali bowiem to, czego często na koncertach brakuje - zestaw największych przebojów swojego ukochanego zespołu. Do tego zagranych wyśmienicie. Forced to Mode istnieje zaledwie 12 lat, ale myślę, że można śmiało stwierdzić, że jeszcze przez wiele dekad będzie przypominał o wielkości Depeszów.

Wydarzenia

Forced To Mode | Depeche Mode party (2 opinie)

(2 opinie)
90 zł
rock / punk

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (73 opinie)

(73 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Techno orkiestra Meute

muzyka elektroniczna

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (8 opinii)

(8 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W ostatniej edycji Azji Express wystąpił duet z Trójmiasta. O kogo chodzi?