• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Długi weekend czerwcowy za miastem. Nietypowe miejsca

Borys Kossakowski
1 czerwca 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (40)
Wąskotorowa kolej żuławska. Wąskotorowa kolej żuławska.

Zbliża się kolejny długi weekend i kolejna trudna decyzja: jak go zagospodarować? Poszukaliśmy więc mniej i bardziej znanych okolicznych atrakcji, z których można skorzystać w ramach jedno- lub dwudniowej wycieczki. Oczywiście - przede wszystkim liczymy na wasze propozycje w komentarzach, bo nic nie działa tak dobrze, jak poczta pantoflowa.Czwartego czerwca, punktualnie o godzinie 10:45 na tory wyjedzie Żuławska Kolej Dojazdowa. Ta malownicza, żółto-czerwona kolejka wąskotorowa porusza się na trasie Stegna - Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo - Nowy Dwór Gdański. Dla mieszkańców Trójmiasta najwygodniej będzie dojechać autem bądź autobusem 112 do Świbna. Tam wsiadamy na prom (obsługuje zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych), aby znaleźć się na prawym brzegu Wisły, skąd skład ŻKD odjedzie o godzinie 12. Do Sztutowa dotrzemy po godzinie jazdy - na miejscu jest godzina na zwiedzenie muzeum i byłego obozu. Z powrotem nad Wisłą zameldujemy się o godz. 15. Bilety na ŻKD w cenie od 3-12 zł dostępne są u konduktora bezpośrednio w pociągu oraz w aplikacji moBILET.

Uwaga - warto przyjechać do Świbna z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby spokojnie przeprawić się przez Wisłę. Warto dodać, że na Żuławach od kilku lat działa tzw. Pętla Żuławska, czyli 300-kilometrowy szlak wodny, który można pokonać żaglówką, kajakiem lub motorówką.

Dla miłośników leśnych spacerów - arboretum Wirty. Dla miłośników leśnych spacerów - arboretum Wirty.
Jeśli lubicie kontakt z przyrodą, a w szczególności z drzewami, to polecamy wizytę w arboretum Wirty, koło Zblewa (za Starogardem). To ogród dendrologiczny specjalizujący się w hodowli i badaniach nad drzewami. Założony w 1875 roku ośrodek obecnie ma około 33 hektary powierzchni, na których rośnie 145 odmian roślin iglastych, 310 liściastych oraz ok. 150 gatunków runa leśnego. Znajdziemy tam też jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ścieżka edukacyjna wytyczona w ramach parku ma około trzech kilometrów długości.

Wędrówka Jarem Raduni to jedna z naszych propozycji.

Ośmiokilometrowa trasa czeka na nas za to w Jarze Raduni, który najwygodniej pokonać między Babim Dołem a Żukowem. To atrakcja dla miłośników dzikiej przyrody i nieco większego wysiłku. Trasa prowadzi przez gęsto zarośnięty las, a ścieżkę często zagradzają powalone drzewa. Dzięki temu możemy liczyć na nieco spokoju, na szlaku bowiem nie spotkamy zbyt wielu spacerowiczów. Przed nami liczne przewyższenia - zbocza jaru w najwyższym miejscu wznoszą się ponad 40 metrów nad dno doliny!

Miejscami jest wąsko i ślisko, a więc czeka nas porządna przeprawa. Pokonanie wyżej opisanej trasy zajęło naszym reporterom niespełna trzy godziny, co warto wziąć pod uwagę, planując korzystanie z transportu publicznego.

Drezyną przez las... Drezyną przez las...
Wzdłuż Raduni prowadzi także nieczynna linia kolejowa, którą można pokonać drezyną. Trasa około 5-godzinnej wycieczki zaczyna się i kończy w Łapinie, koło starej papierni. W trakcie przejażdżki zorganizowane jest zwiedzanie m.in. elektrowni wodnej. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów pojazdów - drezyny tradycyjne typu pompa oraz drezyny rowerowe (na których pedałujemy). Wycieczki startują o godzinie 9 i/lub 14 (w zależności od zapotrzebowania). Ceny rozpoczynają się od 35 zł za osobę (lub 100 zł za drezynę rowerową) - uwaga: pojazd trzeba zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kajakiem przez miasto. Kajakiem przez miasto.
Przyrodę fantastycznie obserwuje się również z pokładu kajaka. Fantastyczne trasy kajakowe prowadzą po rzece Wdzie, a najłatwiej spływ rozpocząć z okolic Borska. Znajduje się tam kilkanaście firm oferujących przeróżne formy tej rozrywki - od krótkiej dwugodzinnej przejażdżki po kanale Wdy, po kilkudniowe wypady. Również w Borsku znajduje się pomorskie centrum fanów paralotniarstwa. W okolicy bez problemu znajdziemy specjalistów oferujących loty w tandemie.

Jeśli zaś nie mieliście jeszcze z kajakami do czynienia i wolelibyście poeksperymentować na lokalnym gruncie - wystarczy przejść się nad Motławę i skorzystać na przykład z oferty Klubu Wodnego Żabi Kruk (wypożyczenie kajaka na godzinę: 20 zł, na cały dzień: 50 zł).

Wydmy w Łebie. Wydmy w Łebie.
W zasięgu jednodniowej wycieczki rowerowej znajduje się także Słowiński Park Narodowy, gdzie możemy odwiedzić naszą "pustynię północy", czyli wędrujące wydmy. O ile wydmy w Łebie to nic nowego, to warto wziąć pod uwagę, że w okolicy znajduje się jeszcze kilka ciekawych miejsc. Jest więc Muzeum Wyrzutni Rakiet, z oryginalnymi niemieckimi stanowiskami z 1940 roku, jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w formie skansenu, jest wreszcie pogańska święta góra Rowokół.

Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie. Lawendowe Pole w Nowym Kawkowie.
I na koniec najdalsza z atrakcji. 145 kilometrów od Gdańska znajduje się urokliwe Lawendowe Pole założone przez Joannę Posoch, autorkę książki "Lawendowe pole, czyli jak opuścić miasto na dobre". Na miejscu znajdziemy oczywiście pole lawendy, manufakturę kosmetyków z lawendy (organizowane też są warsztaty alchemiczne), a w okolicy wiele ośrodków agroturystycznych, producentów miodu, wina, serów, koronczarnia, teatr Węgajty i zadziwiająco dzikie tereny leśne.

Miejsca

Opinie (40) 7 zablokowanych

 • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu...

  ...jest godne polecenia. Nawet dla laików, to ponad 2 godziny ciekawego zwiedzania. :)

  • 49 1

 • Faktycznie, zagospodarowanie wolnego czasu to bardzo trudna decyzja.

  • 12 4

 • Fajne zestawienie

  Ale szału nie ma. Artykuł tendencyjny - oprócz lawendowego pola reszta mi znana i opisana w wielu przewodnikach. Liczyłem na coś "nowego". Ja dodam jeszcze - Kościerzynę (szynobusem z Gdyni) z nieczynną parowozownią do zwiedzania i ciekawymi eksponatami (np. starymi SKM-kami ;)), Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu - jedna z największych (dosłownie) atrakcji regionu. Szlak Elektrowni Wodnych na Słupii - bo ciągle tylko ta Radunia u was na tapecie. Kaktusiarnia w Rumi (ponoć największa w Europie). Muzem Archeologiczne w Lęborku (są też znaleziska z Oksywia z Gdynii). Skansen w Klukach z cmentarzem - ciekawa pozostałość zachodnich kaszubów, nazywanych Słowińcami. Polecam też penetrowanie grodzisk na Kaszubach - najbliższe w Otominie, a zaraz niedaleko kopalnia bursztynu i prywatna wystawa w nieczynnym kościele. Wyspa Sobieszewska jest też ciekawa, a z parków polecam Kaszubski Park Krajobrazowy i ogólnie Szwajcarię Kaszubską. Kto ogląda zdjecia Kosycarza ten wie, że jest tam wiele ładnych widoków :)

  • 60 3

 • Gdzie jest Wilus?

  Bez Wilusia to już słaba jest ta Żuławska kolej dojazdowa.....

  • 2 0

 • Tego typu atrakcje to ja mam za płotem.

  • 6 8

 • Hej redakcjo!

  Poprawcie link do tego arboretum Wirty.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 4 1

 • Jeżeli spędzać wolny czas to tylko aktywnie, rower lub kajaki.

  Większość ma 4 dni wolne. Można sakwy załadować i pojechać rowerem w te wolne dni objechać Kaszuby czy część wybrzeża. Taki wypad wyniesie nas groszowe pieniądze.

  • 14 12

 • Jakieś muze dla leszczy i starych grzybów

  troglodyci okładali się pałkami i ich potomkowie każą to gloryfikować tfu

  • 2 25

 • Znowu rowerowy terrorysta, będą oszołomy rozjeżdżać ludzi na chodnikach i blokować ruch na ulicy

  • 6 16

 • super lista Remio!

  a znasz coś może jeszcze sprawdzonego z obszaru żuław lub powiśla? bo chciałem się tam wybrać
  .. Piekło zaliczyłem ;)

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Kosmopark - wystawa dla dzieci

wystawa, warsztaty, pokaz

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Nowe Lokale

Konkursy

Bilet do kina Cinema1

10 podwójnych zaproszeń
Bilet do kina Cinema1

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdynia stała się tłem fabularnym dla serialu kryminalnego, w którym główną rolę gra Agata Kulesza. O jaką produkcję chodzi?