• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dni Wilna w Gdańsku

6 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Na Dniach Wilna w Gdańsku zagra polsko-dalekowschodnia grupa Masala Soundsystem... Na Dniach Wilna w Gdańsku zagra polsko-dalekowschodnia grupa Masala Soundsystem...

...oraz litewska grupa neofolkowa Donis. ...oraz litewska grupa neofolkowa Donis.
Jak co roku na początku września w Gdańsku odbędą się Dni Wilna. W ich ramach będziemy mogli uczestniczyć w Jarmarku Wileńskim, podczas którego zaprezentują się ludowe zespoły litewskie.

Na Targu Węglowym stanie Karczma Wileńska, gdzie będziemy mogli skosztować specjałów kuchni naszych wschodnich sąsiadów oraz nabyć wyroby rzemieślnicze.

Wieczorem 7 i 8 września usłyszymy koncerty zespołów z Polski i Litwy grających muzykę etniczną w nowoczesnym wydaniu. Wystąpią: Masala Soundsystem, Dublicte, Donis i Jahpan.

Masala Soundsystem

W przypadku Masali cięzko mówić o jednym składzie jak to ma najczęściej miejsce w przypadku zespołów. Skład Masali zmienia się dynamicznie i często zdarza się, że na każdym koncercie czy imprezie gra inny zestaw ludzi.

Podstawowy skład koncertowy to: Duże Pe - mc, Spox - turntablism, Daniel Moński - darabuka, bendir, śpiew gardłowy, Bart Pałyga - sarangi, kemencze, śpiew gardłowy i inne, Rafał Kołaciński - laptop, dj, Maciek Cierliński - lira korbowa, oud, duduk.

Za początek zespołu można uznać występ Maxa Cegielskiego na jednym ze spotkań autorskich promujących książkę pt. "Masala"
Stopniowo z zespołem współpracę rozpoczynały kolejne osoby Dj, Mc, Vj-e i inne osoby decydujące o obliczu soundsytemu.
Zobacz ich stronę.

Dublicate

Projekt pod nazwą Dublicte powstał w 2005 roku. Założyli go dwaj muzycy: Geny i Pablik, do których dołączyli później Mrijus oraz Eimis.Zespół ma za sobą występy na licznych festiwalach na Litwie oraz poza jej granicami. Muzycy Dublicte grali już z takimi sławami muzyki elektornicznej jak: Roni Size, Mouse on Mars, Fusedmarc.
Dublicte otrzymał w 2007 roku nagrodę litewskiej sceny alternatywnej dla najlepszego zespołu grającego muzykę elektroniczną.

Donis

Donis jest świetnie znaną na Litwie grupą grającą neofolk, ambient oraz eksperymentalną muzykę elektroniczną. Najważniejszą postacią zespołu jest multiinstrumentalista Donatas Bielkauskas. Tworzy on muzykę bazując na autentycznych oraz modernizowanych elementach litewskiej muzyki etnicznej wtłoczonych w elektroniczne brzmienie. Artyści przyznają się do inspiracji takimi zespołami jak: Dead can Dance, Kamera 48 oraz Raison D`etre music.

Grupa wydała swój pierwszy album na początku 1995 r i do tej pory ma już na swoim koncie 8 płyt, utwory z najnowszego krążka pt. Aleksandria będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu na Targu Weglowym w Gdańsku 8 września. Oficjalna strona zespołu www.donis.lt

Jahpan

Jahpan SoundSelectors to formacja powstała w sierpniu 2005 roku. Trzon zespołu tworzą Ryzy [gitara] i Wojt [wokal] współpracując z działającym na lokalnej scenie hip-hopowej - Sutinim [bity i samplery] oraz basista formacji drewnofromlas - Seniorem Orz. Gościnnie niezbędnej przestrzeni dodaje dubmaster bratrat z Pandadread ss. Inspiracją dla muzyki zespołu stała się kultura jamajska w swoim dźwiękowym wydaniu, zaś na szczególne miejsce wśród jego członków zasłużył sobie największy wynalazek tej kultury - dub.
W trakcie blisko rocznej dzialalnosci zespól zagrał sporo koncertów sprawdzając się zarówno na festiwalach (Gorzów, Gdansk, Sopot, Wejherowo), jak i w warunkach klubowych (Gdansk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Slupsk, Koszalin).

Grali na wspólnej scenie z takimi wykonawcami, jak: Mikey Dread At The Controls, Wszystkie Wschody Slonca, Indios Bravos, Masala, Dubska, Sakra, Świadomość.


Organizator: Miasto Gdańsk.
Współorganizator: Gdański Archipelag Kultury.

Patronat honorowy nad imprezą:
prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
mer Wilna Juozas Imbrasas
Konsul Republiki Litewskiej w Gdańsku Józef Poltrok.

Patroni medialni:

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (1) 1 zablokowana

  • litewskie kołduny sa rewelacyjne, zeppeliny z mięsem równiez bardzo dobre i ten czarny chleb z kminkiem-kto jadł ten wie.prawdziwi wileński, te sprezdawane w naszych sklepach pod egida"wileński" do piet mu nawet nie dorastają.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Trójmiejski festiwal poświęcony muzyce elektronicznej to: