• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do posłuchania: trójmiejska muzyka

Patryk Gochniewski
25 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Spoiwo to jeden z trójmiejskich zespołów, których muzyki można posłuchać na platformach streamingowych. Obecnie pracują nad nową płytą, ale w internecie znajduje się ich debiutancki album "Salute Solitude" - przepełniony przestrzennym post-rockowym brzmieniem. Spoiwo to jeden z trójmiejskich zespołów, których muzyki można posłuchać na platformach streamingowych. Obecnie pracują nad nową płytą, ale w internecie znajduje się ich debiutancki album "Salute Solitude" - przepełniony przestrzennym post-rockowym brzmieniem.

Przyszło nam się zmierzyć z trudnym okresem. Przyzwyczajeni do mnogości pomysłów na spędzanie wolnego czasu teraz jesteśmy zmuszeni szukać innych rozwiązań. Dotyczy to wszystkich, również tych, którzy najchętniej korzystali z szerokiej oferty koncertowej Trójmiasta. Mimo wszystko można jednak nadmiar luzu spożytkować na nadrobienie zaległości względem lokalnej sceny muzycznej, której dużo jest na platformach streamingowych.



Wydarzenia online w Trójmieście


W związku z pandemią wielu artystów z różnych dziedzin wychodzi naprzeciw złaknionej kulturalnych atrakcji publiczności. W końcu trzeba sobie jakoś w czasach kryzysu radzić. Po prostu transmitują swoje spektakle czy koncerty na żywo w internecie. Chętnych do korzystania z takich rozwiązań nie brakuje, zwłaszcza jeśli robią to światowe marki.

Nie wszyscy są jednak w stanie coś takiego zrobić. A co za tym idzie, nie wszystkich możemy zobaczyć na żywo. Zwłaszcza na lokalnych scenach, w tym tej naszej - trójmiejskiej. Na szczęście nie wszystko stracone. To dobry moment, aby zgłębić to, co powstaje nad morzem. Większość muzyków i zespołów jest dostępnych na różnych platformach streamingowych. Od Bandcampa, przez Soundcloud, po Tidal czy Spotify. Jest w czym wybierać. Można posłuchać nie tylko tych, których lubimy, ale też odkryć nieznanych nam dotychczas wykonawców, którzy również mają do zaoferowania wartościowe wydawnictwa.

Cykl "Trójmiejskie zespoły" - wszystko o lokalnej scenie muzycznej



Poniżej zestaw kilku wykonawców i ich płyt, które można posłuchać w sieci. Wiadomo, to zapewne kropla w morzu, jednak dzięki podpowiedziom oferowanym podczas słuchania można odkryć naprawdę o wiele więcej.

Kiev Office. Gdyńska formacja weszła ostatnio w nowy rozdział swojej działalności. Nowy skład zadebiutował krążkiem "Nordowi Môl", na którym kłaniają się Kaszubom. Wyjątkowa płyta, która przybliża nam region ludzi oraz ich historie. Poza tym można odbyć podróż w czasie, odsłuchując starsze wydawnictwa zespołu. W tym te, dzięki którym Kiev Office zaistnieli na polskiej scenie niezależnej - "Zamenhofa" czy "Anton Globba".



Spoiwo. Jeśli ktoś zna, wie, że jest to jeden z najciekawszych trójmiejskich zespołów. Jeśli nie zna, konieczni musi poznać. Na platformach streamingowych można odsłuchać ich debiutancki album "Salute Solitude". Jest to krążek nagrany w starym składzie - jeszcze mocno eksplorujący możliwości, jakie daje post-rock. Obecnie formacja pracuje nad drugim krążkiem, który już będzie inny, ale wciąż niezwykle przestrzenny brzmieniowo.



Múlk. Jeden z najlepszych trójmiejskich debiutów ostatnich lat. Album "I" jest niepokojący i przebojowy. Bije z niego ogromna pewność siebie. Muzycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dobrą płytę nagrali. Materiał powstał w odosobnionej chacie na Kaszubach. Dzięki temu klimat, który powstał na "I" jest wyjątkowy - pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów trójmiejskiej sceny, ale też muzyki alternatywnej w ogóle.



Hania Rani. Objawienie ostatnich miesięcy. Pochodząca z Gdańska pianistka niemal szturmem wdarła się do mainstreamu, tworząc przecież muzykę, która w ogóle do niego nie pasuje. Można posłuchać jej debiutanckiej, autorskiej płyty "Esja", która powstała niemal w biegu, ale też wcześniejszego wydawnictwa, krążka "Biała Flaga", nagranego z Dobrawą Czocher, na której zajęły się twórczością Grzegorza Ciechowskiego.



Leszek Możdżer. Człowiek, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Najwybitniejszy obecnie polski pianista jazzowy. Niesamowicie płodny artystycznie, rozchwytywany na całym świecie. W sieci możemy znaleźć wiele jego albumów. Zarówno autorskich, jak i tych, przy których współpracował. Miłośnicy jazzu wprawdzie mają zazwyczaj niezliczoną kolekcję płyt, jednak jeśli ktoś po prostu lubi od czasu do czasu zanurzyć się w takich dźwiękach, bez problemu znajdzie albumy Możdżera w internecie.



Nagrobki. Trójmiejscy przedstawiciele funeralnego rocka. Zespół, który jest niezwykle popularny ze względu na swoje inteligentne, przewrotne i czasem ironiczne podejście do tematyki śmierci. Ponadto bardzo sprawnie i ciekawie poruszają się po konwencjach, które w polskiej muzyce sprawdziły się najlepiej. Jak sami o sobie mówią, grają nekropolo - to najlepiej oddaje charakterystycznego ducha ich twórczości. Przygodę z nimi można zacząć od ich ostatniej płyty "Pod ziemią" - chyba jak do tej pory najlepszej.



Blindead. Propozycja dla osób lubiących mocniejsze brzmienia. O tyle warto sięgnąć po twórczość tego zespołu, że jest nieoczywista. Każda płyta jest inna. Na platformach streamingowych można posłuchać przekrojowego materiału. Niestety zespół zawiesił działalność. Wielka szkoda, ponieważ ostatni krążek - "Niewiosna" - jest niezwykle udany. Jest to jedna z tych formacji, która po prostu nie miała szczęścia. Gdyby nie problemy z ustabilizowaniem składu, mielibyśmy kolejny metalowy polski zespół, który spokojnie zrobiłby karierę za granicą.



Nene Heroine. Trójmiejscy młodzi muzycy, którzy stworzyli jazzową psychodelię. Debiutancki krążek "Total Panorama" to podróż przez wiele gatunków muzycznych, a całość wymyka się jakimkolwiek ramom. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, możemy mieć jeden z najciekawszych zespołów na rynku. Z takimi pomysłami należy życzyć im tylko, aby dalej spokojnie tworzyli i otworzyli sobie drogę na świat.



Ten artykuł mógłby nie mieć końca. W Trójmieście mamy mnóstwo muzyków, których twórczość jest warta uwagi. Warto sięgnąć także po obecnie największe lokalne nazwy, czyli zespoły Trupa TrupaBehemoth. Poza tym nie można zapominać o silnej scenie jazzowej, na której są przecież m.in. LLovage, Wojtek Mazolewski, Mikołaj Trzaska czy Sławek Jaskułke. Są też niezależni twórcy jak Michał Ciesielski czy Maciej Sadowski. Jest też około hip-hopowy duet Syny. Są wyjadacze trójmiejskiej alternatywy: Olaf Deriglasoff czy Tymon Tymański. Możemy te przykłady mnożyć.

Opinie (39) 10 zablokowanych

  • Mulk bardzo dobry materiał

    kupować i słuchać

    • 1 1

  • Fruitcakes

    A co z The Fruitcakes? 3miejska ekipa z krwi i kości, parę razy widziałem chłopaków kręcących się z petami po monciaku.

    • 1 0

  • czy nie jest czasami tak, ze jakosc sie sama obroni? (2)

    tak po prostu, jak ktos jest dobry to bez kolesiostwa, szpanu, udawania, sponsorowanych tekstow...

    • 1 2

    • mit nr 1 (1)

      no proszę, pokaż mi tego kto bez dobrego marketingu się przebił

      • 0 0

      • Ale to nie jest dobry marketing

        W tym problem. Tylko nadkreacja i udawanie czegoś czego tam nie ma. Dobry marketing też ma swoje zasady. Tak promuje się tych, którzy mało potrafią, żeby "głuchy tłum" za tym podążał.

        • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Na którym z wymienionych placów zabaw zagramy w koszykówkę, piłkę ręczną i nożną? Na: