Wiadomości

stat

Dorota Miśkiewicz i Piotr Wyleżoł na otwarciu Oliwskiego Ratusza Kultury

Oficjalne otwarcie Oliwskiego Ratusza Kultury

Artystyczne świętowanie otwarcia Oliwskiego Ratusza Kultury trwało przez cały weekend. W niedzielny wieczór zwieńczył je koncert Jazz i Okolice w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Piotra Wyleżoła. W przestrzeniach nowo otwartej sali koncertowo-teatralnej widzowie mieli okazję usłyszeć piosenki Doroty Miśkiewicz, a także utwory Jerzego Wasowskiego czy Wojciecha Młynarskiego.Zainteresowanie koncertami odbywającymi się w ramach Artystycznego Otwarcia Ratusza Kultury zaskoczyło organizatorów. W sobotę, część zgromadzonych nie zmieściła się na sali koncertowej, dlatego na niedzielne wydarzenia postanowiono wprowadzić specjalne, darmowe wejściówki dostępne od godz. 14 w namiocie przed budynkiem. Warto dodać, że bilety na wieczorne koncerty Trzech Tenorów oraz Jazz i Okolice, rozeszły się w mniej niż godzinę.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się dostać wejściówkę - cieszyła się jedna z uczestniczek koncertu. - Doroty Miśkiewicz słucham już od dawna, ale dopiero teraz udało mi się dotrzeć na jej koncert.
Sala koncertowo-teatralna Oliwskiego Ratusza Kultury posiada miejsca dla ok. 100 osób, dzięki czemu podczas występów panuje tam kameralna atmosfera. Sprzyja to bardziej refleksyjnemu przeżywaniu i odbieraniu muzyki. W niedzielę, przybyłych gości przywitała Krystyna Stańko, która w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie prowadziła swój autorski cykl czwartkowych koncertów jazzowych.

- Myślałam o artyście, który mógłby to piękne miejsce uczcić podczas pierwszego, inauguracyjnego koncertu z cyklu "Jazz i okolice" i wbrew pozorom nie ma ich aż tak dużo. Myślę, że pani, która za chwilę wystąpi jest jedną z tych artystek, która jest absolutnie wyjątkowa i oryginalna, ma piękną barwę głosu, gra na skrzypcach, od lat podbija nasze serca i branżę muzyczną. A dzisiaj zaśpiewa w towarzystwie fantastycznego jazzowego pianisty Piotra Wyleżoła - zapowiedziała występ Krystyna Stańko.
Dorota jest artystką, która na scenie czuje się jak w ryba w wodzie. Już od pierwszej piosenki skradła serca publiczności, nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale też pełną humoru konferansjerką. Artystka zabawiała widzów ciekawymi anegdotami oraz zachęcała do aktywnego udziału w koncercie, nie zabrakło też żartów sytuacyjnych, które sprawiły, że cała publika zanosiła się ze śmiechu, niczym na występie kabaretowym.

Muzykę Doroty Miśkiewicz trudno jest sklasyfikować. Podczas swojej wieloletniej kariery eksperymentowała z popem, muzyką brazylijską, bałkańską i afrykańską, jednak zawsze najbliżej było jej do jazzu i to właśnie w tym klimacie upłynął niedzielny koncert. Podczas występu w Oliwskim Ratuszu Kultury pokazała pełnię swoich wokalnych i muzycznych umiejętności, jednocześnie śpiewając i grając na marakasach oraz przyczepionych do kostki dzwonkach. Dorocie towarzyszył też Piotr Wyleżoł, pianista, kompozytor i improwizator.

Dorota Miśkiewicz "Sprzedaj mnie wiatrowi"

Dorota z Piotrem zabrali swoją publiczność w muzyczną podróż po krainie jazzu. Nie zabrakło w niej oczywiście solowych kompozycji Doroty, takich jak "Budzić się i zasypiać (z tobą)", "Nucę, gwiżdżę sobie" czy "W komórce". Widzowie usłyszeli również utwory Jerzego Wasowskiego czy Wojciecha Młynarskiego. Całość wydarzenia była niezwykle klimatyczna.

- Nie spodziewałem się tak dobrego koncertu - powiedział pan Marek, którego na koncert zaprosiła córka. - Na co dzień nie słucham tego typu muzyki i widzę, że popełniam duży błąd. Dobrze, że w Oliwie powstało takie miejsce, dzięki temu człowiek, nawet taki jak ja, mający swoje lata, ma szansę poznać coś nowego.
Koncert Doroty Miśkiewicz i Piotra Wyleżoła nie był jedynym koncertem Artystycznego Otwarcia Oliwskiego Ratusza Kultury. W sobotę w sali koncertowo-teatralnej odbył się recital Doroty Lulki "Piaf po polsku", a w niedzielę koncert muzyki klasycznej "Wielka sława to żart", w wykonaniu tenorów Marcina Pomykały, Łukasza Wrońskiego i Witalija Wydry. Wszystkie te wydarzenia zapowiadaliśmy. W przyszłości, Wspólnota Gdańska planuje organizować tam biletowane koncerty, m.in. te inicjowane przez Krystynę Stańko.

Koncert Doroty Miśkiewicz i Pawła Wyleżoła poprzedził występ trzech tenorów. Zaśpiewali na trzy głosy m.in. słynne "Nesun dorma" z opery "Turandot".

Opinie (24)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

kwietnia

Maleńczuk + Rhythm Section Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Miniserial Teatru Miniatura o pandemii. Papety opisują rzeczywistość
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii
Nowe spektakle dostępne online, nie tylko z Trójmiasta
Spektakle online nie tylko z Trójmiasta

Kulinaria

Gdynia: produkty z hali z dostawą do domu
Gdynia: produkty z hali dowożą do domów
Dania w słoiku. Coraz popularniejsza oferta
Dania w słoiku: coraz popularniejsze

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Gdański Teatr Szekspirowski jest organizatorem: