Wiadomości

stat

Dorota Miśkiewicz i Piotr Wyleżoł na otwarciu Oliwskiego Ratusza Kultury

Oficjalne otwarcie Oliwskiego Ratusza Kultury

Artystyczne świętowanie otwarcia Oliwskiego Ratusza Kultury trwało przez cały weekend. W niedzielny wieczór zwieńczył je koncert Jazz i Okolice w wykonaniu Doroty Miśkiewicz i Piotra Wyleżoła. W przestrzeniach nowo otwartej sali koncertowo-teatralnej widzowie mieli okazję usłyszeć piosenki Doroty Miśkiewicz, a także utwory Jerzego Wasowskiego czy Wojciecha Młynarskiego.Zainteresowanie koncertami odbywającymi się w ramach Artystycznego Otwarcia Ratusza Kultury zaskoczyło organizatorów. W sobotę, część zgromadzonych nie zmieściła się na sali koncertowej, dlatego na niedzielne wydarzenia postanowiono wprowadzić specjalne, darmowe wejściówki dostępne od godz. 14 w namiocie przed budynkiem. Warto dodać, że bilety na wieczorne koncerty Trzech Tenorów oraz Jazz i Okolice, rozeszły się w mniej niż godzinę.

- Bardzo się cieszę, że udało mi się dostać wejściówkę - cieszyła się jedna z uczestniczek koncertu. - Doroty Miśkiewicz słucham już od dawna, ale dopiero teraz udało mi się dotrzeć na jej koncert.
Sala koncertowo-teatralna Oliwskiego Ratusza Kultury posiada miejsca dla ok. 100 osób, dzięki czemu podczas występów panuje tam kameralna atmosfera. Sprzyja to bardziej refleksyjnemu przeżywaniu i odbieraniu muzyki. W niedzielę, przybyłych gości przywitała Krystyna Stańko, która w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie prowadziła swój autorski cykl czwartkowych koncertów jazzowych.

- Myślałam o artyście, który mógłby to piękne miejsce uczcić podczas pierwszego, inauguracyjnego koncertu z cyklu "Jazz i okolice" i wbrew pozorom nie ma ich aż tak dużo. Myślę, że pani, która za chwilę wystąpi jest jedną z tych artystek, która jest absolutnie wyjątkowa i oryginalna, ma piękną barwę głosu, gra na skrzypcach, od lat podbija nasze serca i branżę muzyczną. A dzisiaj zaśpiewa w towarzystwie fantastycznego jazzowego pianisty Piotra Wyleżoła - zapowiedziała występ Krystyna Stańko.
Dorota jest artystką, która na scenie czuje się jak w ryba w wodzie. Już od pierwszej piosenki skradła serca publiczności, nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale też pełną humoru konferansjerką. Artystka zabawiała widzów ciekawymi anegdotami oraz zachęcała do aktywnego udziału w koncercie, nie zabrakło też żartów sytuacyjnych, które sprawiły, że cała publika zanosiła się ze śmiechu, niczym na występie kabaretowym.

Muzykę Doroty Miśkiewicz trudno jest sklasyfikować. Podczas swojej wieloletniej kariery eksperymentowała z popem, muzyką brazylijską, bałkańską i afrykańską, jednak zawsze najbliżej było jej do jazzu i to właśnie w tym klimacie upłynął niedzielny koncert. Podczas występu w Oliwskim Ratuszu Kultury pokazała pełnię swoich wokalnych i muzycznych umiejętności, jednocześnie śpiewając i grając na marakasach oraz przyczepionych do kostki dzwonkach. Dorocie towarzyszył też Piotr Wyleżoł, pianista, kompozytor i improwizator.

Dorota Miśkiewicz "Sprzedaj mnie wiatrowi"

Dorota z Piotrem zabrali swoją publiczność w muzyczną podróż po krainie jazzu. Nie zabrakło w niej oczywiście solowych kompozycji Doroty, takich jak "Budzić się i zasypiać (z tobą)", "Nucę, gwiżdżę sobie" czy "W komórce". Widzowie usłyszeli również utwory Jerzego Wasowskiego czy Wojciecha Młynarskiego. Całość wydarzenia była niezwykle klimatyczna.

- Nie spodziewałem się tak dobrego koncertu - powiedział pan Marek, którego na koncert zaprosiła córka. - Na co dzień nie słucham tego typu muzyki i widzę, że popełniam duży błąd. Dobrze, że w Oliwie powstało takie miejsce, dzięki temu człowiek, nawet taki jak ja, mający swoje lata, ma szansę poznać coś nowego.
Koncert Doroty Miśkiewicz i Piotra Wyleżoła nie był jedynym koncertem Artystycznego Otwarcia Oliwskiego Ratusza Kultury. W sobotę w sali koncertowo-teatralnej odbył się recital Doroty Lulki "Piaf po polsku", a w niedzielę koncert muzyki klasycznej "Wielka sława to żart", w wykonaniu tenorów Marcina Pomykały, Łukasza Wrońskiego i Witalija Wydry. Wszystkie te wydarzenia zapowiadaliśmy. W przyszłości, Wspólnota Gdańska planuje organizować tam biletowane koncerty, m.in. te inicjowane przez Krystynę Stańko.

Koncert Doroty Miśkiewicz i Pawła Wyleżoła poprzedził występ trzech tenorów. Zaśpiewali na trzy głosy m.in. słynne "Nesun dorma" z opery "Turandot".

Opinie (24)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

listopada

Złoty Jubileusz 50 lat na 1... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

24

listopada

26

listopada

Basia Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Muzyka Hansa Zimmera w Ergo Arenie
Muzyka Zimmera w Ergo Arenie
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Serce do garów. Szefowie kuchni gotowali w szczytnym celu
Kolacja charytatywna "Serce do garów"

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Whitney Houston wystąpiła w Sopocie w roku: