• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dumka dla Ukrainy

Bogdan Oleszek Przewodniczący Rady Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na koncert z cyklu Muzyka w Nowym Ratuszu.

maj 9

czwartek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 30 zł
paź 20

niedziela, godz. 19:30

Gdynia,
bilety 50 zł
wyprzedane
Valeriy Filipov - fletnia Pana, gitara, śpiew
Anna Asmus - sopran
kwartet Cappelli Gedanensis

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Artyści zaprezentują najpiękniejsze dumki ukraińskie i pieśni kozackie będące bezcennym kulturowym skarbem Ukrainy. Są to heroiczne, historyczne, kozackie, liryczne pieśni o miłości oraz wesołe i humorystyczne piosenki taneczne z ogromnym ładunkiem ekspresji, które bez wątpienia porwą każdego słuchacza.

Valeriy Filipov
Urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary, a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, uzyskując dyplom w trzech specjalnościach: wykonawca
koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej.

Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR - Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji - Pradze i Bratysławie. W ramach akcji kulturalnej, po likwidacji następstw awarii atomowej w Czarnobylu, został oddelegowany tam latem 1986 r. na koncerty.

W 1991 r. Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie - Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii i na Litwie. W 2004 r. został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.

Już w czasie studiów w 1984 r. został zatrudniony jako nauczyciel w klasie gitary klasycznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kijowie, gdzie pracował do 1993 r. Wielu jego uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem i zostało laureatami konkursów gitarowych. Po przyjeździe do Polski nie zrezygnował z pracy dydaktycznej, zatrudniając się w Prywatnej Artystycznej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce - bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej.

Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasycznych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi-Lobosa, ale też autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów.

Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki - począwszy od Mozarta, Bethovena, poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie, na standardach jazzowych i melodiach "The Beatles" kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory.

V. Filipov nie tylko gra na gitarze, ale jawi się jako multiinstrumentalista, proponując interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce ustnej, fletni Pana. Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw).

Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.

Wiele znanych osobowości podziwiających jego talent brało udział w występach Valeriyego Filipova, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Cappellą Gedanensis, Waldemarem Malickim i innymi.

fot. Adam Matuszewski
fot. Adam Matuszewski
Anna Asmus
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w 2004 roku. Podczas studiów uczestniczyła w kursach wokalnych w Bydgoszczy u prof. Heleny Łazarskiej i prof. Ryszarda Karczykowskiego. Była też uczestnikiem kursów wokalnych w Dusznikach-Zdroju, prowadzonych przez prof. Ralfa Döringa i ad. Bogdana Makala.

Występowała w przedstawieniach studenckich: jako Lilly w "Operze za 3 grosze" Bertolda Brechta, Księżniczka Argenia w "Niezłomnej Argenii" Jana Walentina Medera, Rosalinda w "Zemście Nietoperza" J. Straussa, Zuzanna w "Verbum Nobile" Stanisława Moniuszki.

Brała udział w konkursie wykonawstwa polskiej pieśni artystycznej w Warszawie i konkursie im. Haliny Halskiej we Wrocławiu. Tuż po dyplomie otrzymała stypendium i wyjechała na kurs mistrzowski do Vaxjö (Szwecja) prowadzony przez prof. Dorotę Irving.

Od czwartego roku studiów związana z Cappellą Gedanensis, z którą wykonuje jako solistka wiele arii i pieśni. Specjalizuje się w wykonawstwie pieśni polskich, z którymi koncertuje w kraju i za granicą. Uczestniczy w nagraniach CD i tournéss krajowych i zagranicznych zespołu.

Kwartet - Jest częścią zespołu wokalno-instrumentalnego Cappelli Gedanensis odnoszącą sukcesy w kraju i za granicą.

Zyskał ogromną popularność ze względu na wysoki poziom wykonawczy oraz niezwykle zróżnicowany repertuar adresowany do szerokiego odbiorcy. W jego repertuarze obok najpiękniejszych utworów klasycznych W.A. Mozarta, R. Schumanna, G.F. Händla znajduje się także muzyka S. Joplina, Beatlesów, J. Straussa, R. Keisa, J. Rodriga oraz wiele aranżacji znanych przebojów musicalowych jak również muzyki pop.

Aranżacje licznych kompozytorów są przygotowywane specjalnie dla kwartetu, który występuje z wieloma wybitnymi artystami, m.in. takimi jak V. Brodski, K.A. Kulka. Nagrywa z nimi płyty i uczestniczy w prestiżowych koncertach, emitowanych przez radio i telewizję.

Katarzyna Kowacz, skrzypce
Katarzyna Rogalska, skrzypce
Agnieszka Chomicz, altówka
Alicja Lach-Owsiany, wiolonczela

Artyści zaprezentują najpiękniejsze dumki ukraińskie i pieśni kozackie będące bezcennym kulturowym skarbem Ukrainy, podkreślającym charakter narodu. Utwory te przetrwały stulecia, nie tracąc nic ze swojego piękna i uroku.
W zróżnicowanej tematyce tych utworów można poznać wszystkie dziedziny życia mieszkańców Ukrainy.

Są to heroiczne, historyczne, kozackie, liryczne pieśni o miłości oraz wesołe i humorystyczne piosenki taneczne
z ogromnym ładunkiem ekspresji, które bez wątpienia porwą każdego słuchacza.


Wstęp na zaproszenia - informacja pod nr tel: 58 302-26-58.

Opinie