• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Wanny: pomysły na coś więcej niż kąpiel

Magdalena Raczek
7 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wannowa randka? Czemu nie. Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też były celem schadzek i rozrywek. Wannowa randka? Czemu nie. Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też były celem schadzek i rozrywek.

Wanna. Zwyczajny, pospolity i powszechnie znany przedmiot codziennego użytku. Jak mówi definicja, wanna to duże, głębokie naczynie do kąpieli. Ale czy rzeczywiście jedynie takie jest jej zastosowanie? Wannowe spa, czytanie w wannie, randka w wannie, kąpanie psa, zabawa z dziećmi - a skoro o nich mowa, to i poród w wannie. A nawet wanna jako miejsce zbrodni... W kalendarzu świąt nietypowych na 7 października przypada Dzień Wanny. Z tej okazji proponujemy wam zabawę w skojarzenia - do czego poza myciem służyć może wanna?



Salony z armaturą łazienkową w Trójmieście




Wanna - do czego może służyć oprócz kąpieli?



Co wolisz: wannę czy prysznic?

Ludzkość zna kąpiele od zarania dziejów. Dawniej w wielu kulturach i religiach przywiązywano znaczącą wagę do czystości. Sam termin wanna pochodzi z łacińskiego "balneum", co dosłownie znaczy kąpiel i łaźnię. Pierwsza wanna w historii pojawiła się prawdopodobnie w okresie minojskim (XVI wiek p.n.e.) na Krecie, w pałacu w Knossos. Kształtem przypominała te, które znamy współcześnie. Jednak chyba największe zasługi w tym temacie należą się starożytnym Rzymianom, którzy rozpowszechnili kąpiele w termach (publicznych łaźniach), które dziś porównalibyśmy do spa. Wanny wtedy były marmurowymi lub srebrnymi, bogato zdobionymi, okrągłymi basenami.

Niestety wpływ kultury chrześcijańskiej przyczynił się do ograniczenia korzystania z kąpieli w myśl słów św. Hieronima, który głosił: kogo chrzest oczyścił, nie potrzebuje już żadnej innej kąpieli... Mimo fali epidemii, chorób i wszechobecnego brudu zmiana obyczajów nadeszła dopiero kilkaset lat później.

Wannowe spa, czyli relaks w wannie



Wanna i domowe spa to połączenie idealne, znane już od starożytności. Wanna i domowe spa to połączenie idealne, znane już od starożytności.
Chyba najbardziej powszechnym - i znanym już, jak widać z antyku - zastosowaniem wanny jest urządzenie w niej domowego spa. W końcu słowo "spa" to akronim łacińskiego "Sanus Per Aquam", czyli dosłownie "zdrowy przez wodę". Niewiele trzeba, by zrelaksować się we własnych czterech ścianach. Wystarczy wanna i ciepła woda, która zbawiennie działa na nerwy i na ciało. Jeśli dodamy do niej nieco naturalnych olejków eterycznych, kulę do kąpieli, sole, płatki kwiatów lub garść ziół czy inne ulubione dodatki, to zapewne kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza. A może kąpiel w mleku? Zabieg ten znany jest od starożytności, gdy wykonywała je żona Nerona - Poppea. W oślim mleku kąpały się również Kleopatra i George Sand.

Czytanie w wannie



Kąpiel w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, co w ducie z lekturą stanowi niepowtarzalne przeżycie. Kąpiel w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, co w ducie z lekturą stanowi niepowtarzalne przeżycie.
Również można to zaliczyć do relaksu, choć w nieco innym stylu - mowa tu o czytaniu w wannie. Wanna to jedno z ulubionych miejsc do lektury wielu osób, m.in Dylana Thomasa. "Poezja nie jest w życiu najważniejsza. Dużo bardziej wolę leżeć w wannie z książką Agaty Christie i jeść cukierki" - miał kiedyś powiedzieć ten walijski poeta. Czytać dziś możemy na różne sposoby: klasycznie (książki, gazety, magazyny) albo bardziej nowocześnie - na czytniku (są już takie wodoodporne) lub słuchając audiobooków. A że leżenie w wannie gwarantuje wyciszenie i relaks, to w ducie z lekturą stanowią niepowtarzalne przeżycie.

Fotel, kanapa czy wanna? Gdzie najbardziej lubimy czytać? Fotel, kanapa czy wanna? Gdzie najbardziej lubimy czytać?

Wannowa randka, czyli w wannie w duecie



Kto powiedział, że wanna to urządzenie jednoosobowe? Już w starożytnym Rzymie termy służyły nie tylko higienie, ale też w celach schadzek i rozrywek z "łaziebnymi" dziewczętami. Z kolei w wiekach średnich w wielu miejskich łaźniach zażywano kąpieli koedukacyjnie, bez podziału na płeć, a rozrywką panów było obserwowanie kapiących się kobiet.

Randka, wspólna kąpiel i erotyczne doznania są zatem znane wannom nie od dziś. Warto do tego zapalić świece i włączyć nastrojową muzykę. Kąpanie się we dwójkę to nie tylko oszczędność wody, ale i wspólny relaks oraz chwile bliskości. Może także stanowić doskonałą grę wstępną.

Psia kąpiel, czyli pupil w wannie



Często wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla naszego pupila... Często wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla naszego pupila...
Niejeden posiadacz czworonoga przerabiał ten dylemat: kąpać zwierzaka w wannie czy nie? Nie każdy jednak dysponuje ogrodem i ma możliwość umycia psa w innym miejscu niż domowa łazienka. Często zatem nasza wanna zamienia się w punkt kąpielowy dla pupila. Pół biedy, gdy mamy małego psa lubiącego wodę. Wyobraźcie sobie berneńczyka lub labradora w tej sytuacji. Pamiętajmy przy tym, że choć psa można kąpać, to nie powinno się robić tego zbyt często i nigdy nie wolno zmuszać zwierzęcia do kąpieli.

Kąpiel z dziećmi, czyli zabawa w wannie



Dużo piany - dzieciaki ją uwielbiają! Dużo piany - dzieciaki ją uwielbiają!
Choć kąpiele rodziców z małymi dziećmi wciąż wzbudzają kontrowersje, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to wypróbować, jeśli jest na to zgoda i chęć obu stron. Pluskanie, chlapanie, zabawa pianą, wspólne wygłupy czy minizabiegi kosmetyczne to tylko wybrane możliwości na wspólny czas w wannie. Pamiętajcie jednak, że w większości przypadków między 7. a 10. rokiem życia u dziecka pojawia się potrzeba intymności i budowania granic. W tym czasie dziecko nie będzie już skore do zabaw w wannie z rodzicami.

Wanna jako miejsce narodzin, czyli poród w wodzie



Woda jest środowiskiem naturalnym dla człowieka i od dawna, w wielu kulturach, była obecna w przebiegu porodu. Woda jest środowiskiem naturalnym dla człowieka i od dawna, w wielu kulturach, była obecna w przebiegu porodu.
A skoro już o dzieciach mowa, to trudno byłoby nie wspomnieć tutaj o coraz popularniejszym zjawisku, jakim jest rodzenie w wodzie. Taki poród zwykle odbywa się właśnie w niektórych szpitalach w specjalnej wannie wyściełanej folią zapewniającą ochronę bakteriologiczną albo w domowej wannie. Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi - od dawna i w wielu kulturach była obecna w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet decyduje się na poród w wodzie lub spędzenie jego części w zanurzeniu. Wanna staje się wtedy prywatną, bezpieczną przestrzenią rodzącej.

Dzień Wanny: do czego jeszcze może służyć wanna?



***
Na wielu obrazach malarze umieszczali wanny. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida. Na wielu obrazach malarze umieszczali wanny. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida.
Wanny towarzyszą nam od pradziejów. Podobno Archimedes właśnie w wannie dokonał swojego epokowego odkrycia. Wiele obrazów w historii malarstwa przedstawia ten popularny, zwykły, choć niezwykły przedmiot. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz "Śmierć Marata" francuskiego malarza Jacques`a-Louis`a Davida z 1793 roku. Artysta ukazał zamordowanego przyjaciela w wannie, która przypomina antyczny sarkofag, choć historycy nie mają pewności, czy faktycznie doszło do zabójstwa podczas kąpieli. Obok wanny stoi drewniana skrzynia, a na niej znajdują się kałamarz i gęsie pióro, symbole pracy dziennikarskiej. Marat miał bowiem w zwyczaju również pracować w wannie... To tylko wybrane przykłady.

A wam do czego służy wanna? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (107)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Publiczny teatr dla dzieci i młodzieży, znajdujący się w Gdańsku nosi nazwę: