• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziewczyna jak z "Kill Billa". Daria ze Śląska rozbujała Stary Maneż

Magda Mielke
13 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (17)
  • Daria to wokalistka, która zdobyła serca słuchaczy i krytyków swoją unikalną, artystyczną i melancholijną duszą.
  • Daria to wokalistka, która zdobyła serca słuchaczy i krytyków swoją unikalną, artystyczną i melancholijną duszą.
  • Daria to wokalistka, która zdobyła serca słuchaczy i krytyków swoją unikalną, artystyczną i melancholijną duszą.

Mówi się o niej, że jest jednym z najbardziej obiecujących młodych talentów na polskiej scenie muzycznej. Porusza wrażliwością i brzmieniową różnorodnością, a jej skąpane w melancholii teksty piosenek chwytają za serce. Daria ze Śląska niedzielnym koncertem w Starym Maneżu zakończyła rozpoczętą jeszcze w 2023 r. "Pierwszą Trasę".IMPREZY I WYDARZENIA Pop - koncerty w Trójmieście

paź 5
Paweł Stasiak z zespołem PapaD
Kup bilet
lis 7
ADELE - Tribute from London by Stacey Lee
Kup bilet
Inside Seaside Festival 2024
lis 9-10
Inside Seaside Festival 2024
Kup bilet
Daria Zawiałow
lip 25
Daria Zawiałow
Kup bilet

Czy słuchasz młodych polskich wykonawców?

Jej twórczość chwyta za serce. Daria Ryczek-Zając, szerzej znana jako Daria ze Śląska, to kolejna artystka po KortezieKaśce Sochackiej (nomen omen cała trójka nagrywa pod skrzydłami wytwórni Jazzboy Records), która porusza słuchaczy autentycznością i skromnością, ogromnymi pokładami wrażliwości oraz smutku, a także skąpanymi w melancholii tekstami.

Daria pierwszą płytę wydała wiosną ubiegłego roku. "Tu była" to mocne, bezpośrednie teksty i muzyczna różnorodność - ambitny pop przeplata się z alternatywą. Po tym debiucie gościła m.in. na Orange Warsaw Festival, Off Festivalu w Katowicach, Męskim Graniu, występowała z Kortezem i towarzyszyła Dawidowi Podsiadle na scenie podczas jego Postprodukcja Tour. Jest świeżo upieczoną laureatką dwóch Fryderyków (za "Fonograficzny debiut" oraz "Album roku (Indie pop)"), za singiel "Gambino" była nominowana do Bursztynowego Słowika, otrzymała też nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. 2023 rok zakończyła wyprzedanym koncertem w warszawskiej Stodole i znalazła się w czołówce wielu ubiegłorocznych podsumowań muzycznych.

Podczas niedzielnego koncertu, który zakończył rozpoczętą w 2023 r. pierwszą trasę, piosenkarka zaprezentowała na żywo nie tylko utwory z pierwszej płyty "Tu była", ale także nowsze numery, takie jak: "Mainstream", "Duch", "To nie zabawa" czy nagrany wspólnie z Kortezem "Pamięć do złych słów", które pojawią się na planowanym na wiosnę minialbumie.

Zwłaszcza początek koncertu był przewidywalny. Dużo statycznej melancholii, niewybijające się tło instrumentalne, uwaga skierowana w kierunku Darii i jej słów. Piosenkarka była skupiona, w pełni oddana występowi, nie próbowała nawiązać z publicznością większej interakcji. Sprawiała wrażenie, jakby przy każdym utworze, za każdym razem, przeżywała i trawiła emocje od nowa.

- Cześć. Jestem Daria, przyjechałam ze Śląska i życzę wam cudownego wieczoru - przywitała się lakonicznie i niewiele już potem zabierała głos.

Cisza, która pojawiała się na widowni po rozpoczęciu każdego utworu, wprowadzała dodatkowo teatralny i podniosły ton. Najmocniejszą bronią Darii są bowiem jej teksty, w które dobrze jest się wsłuchać - puścić sobie przez słuchawki, posłuchać w samotności, przy zgaszonym świetle itp. Jednak również w wersji koncertowej zadbano o to, żeby nic nie odciągało od nich uwagi. A dzięki słuchaniu ich na żywo można je było odkryć na nowo.

Z czasem jednak zrobiło się bardziej energetycznie, nawet tanecznie - Daria pląsała przy mikrofonie, a publiczność zaczęła się bujać. W końcu, gdy pojawiają się takie utwory, jak "Gambino", który przywołuje postać Donalda Glovera, czyli Childisha Gambino, to nie może być inaczej. To skoczny i pulsujący numer. Najbardziej przebojowy jest jednak "Kill Bill", podczas którego mogliśmy usłyszeć rytmiczne syntezatory, wybijający się bas i dużo tonów perkusyjnych. W żadnym wypadku muzycy jednak nie przykryli warstwy tekstowej. Dobrze przemyślana przeplatanka ratowała przed zastygnięciem i zatraceniem.Stwórz listę swoich ulubionych imprez
Zaznacz serce i dodaj imprezę do listy ulubionychimprezy.trojmiasto.pl


Występy na żywo rządzą się swoimi prawami. Ludzie przychodzą na koncert pobawić się, usłyszeć lubiane przeboje w nieco innych wersjach czy z powodu osobowości artysty i jego świetnego kontaktu z publicznością, licznych anegdot pomiędzy utworami itp. Tu tego nie było. Daria pomiędzy piosenkami się nie odzywała, nie prowadziła gier z publiką, nie próbowała popisywać się rozbudowanymi wokalizami, a piosenki w zdecydowanej większości brzmiały tak jak na płycie.

Choć zgromadzeni w niedzielny wieczór w Starym Maneżu fani piosenkarki wiedzieli, czego mogą się spodziewać - koncertu raczej wyważonego i spokojnego niż eksplozji energii - i tak mogli wyjść pozytywnie zaskoczeni. Darii udało się bowiem dokonać czegoś szczególnego - stojąc przed salą pełną ludzi, wyczarowała intymną atmosferę i zabrała słuchaczy w zupełnie inną przestrzeń, do swojego świata, świata myśli i bolesnych wspomnień.

Konkursy: z nami możesz wygrać bilety na koncerty i nie tylko

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
pop

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka odbywający się w Gdańsku to: