• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dziś Światowy Dzień Lasów. Wykorzystaj to!

Joanna Skutkiewicz
21 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta. Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.

Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony na 21 marca, to święto które ma podnosić świadomość ludzkości na temat znaczenia lasów w życiu człowieka. Można by długo wymieniać, jak wiele dobrego daje nam natura i jeszcze więcej mówić o tym, jak wiele frajdy można mieć z leśnych aktywności. Podpowiadamy więc kilka pomysłów na to, jak spędzić nie tylko ten dzień, ale też jak w ogóle przyjemny i zróżnicowany może być relaks na łonie leśnej natury.Czy często bywasz w lesie?

Znaczenie lasów trudno bagatelizować. Pełnią one nie tylko funkcję krajobrazową i przyrodniczą, lecz także użytkową i społeczną. Zapewniają schronienie zwierzętom, wpływają pozytywnie na jakość środowiska naturalnego, produkują tlen, wyrównują gospodarkę wodną i spowalniają proces ocieplenia klimatu. A także - co przecież wcale nie mniej ważne - dostarczają ogromnie dużo radości: małym i dużym, tym bardziej i mniej aktywnym.

Jako mieszkańcy Trójmiasta mamy wyjątkowe szczęście. Wiele dzielnic aglomeracji trójmiejskiej jest otoczonych lasami. Możemy cieszyć się pięknym widokiem z okien, którego nierzadko zazdroszczą nam mieszkańcy innych regionów Polski. Większość z nas na dojście lub dojazd do najbliższego wejścia do lasu poświęca najwyżej kilka minut. Warto!

 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdynia Orłowo.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdańsk Oliwa.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdynia Redłowo.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Teatr Leśny w Gdańsku.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Teatr Leśny w Gdańsku.

Niedługo rocznica zakazuPewnie wszyscy pamiętamy zeszłoroczny zakaz, który - gdyby został opublikowany dwa dni wcześniej - mógłby zostać przyjęty jako primaaprilisowy żart. Chodzi o zakaz wstępu do lasów, który miał być jednym ze sposobów walki o spowolnienie pandemii koronawirusa. Na szczęście to już za nami i nie wygląda na to, by rząd miał znów pokusić się o zamykanie lasów, parków i plaż. Choć kto wie...


Nie ma jednak co gdybać: póki możemy, korzystajmy. Lasy to gratka zwłaszcza dla miłośników aktywności fizycznej. Choć wielu z nas ma już swoje ulubione trasy, które służą do treningów i przejażdżek, wystarczy odrobina odwagi i fantazji, by poznać zupełnie nowe szlaki do biegania czy na rower. Świeże powietrze, coraz mniej błota, przyjemna temperatura i - w końcu - możliwość zdjęcia z twarzy maseczki. Czego chcieć więcej w tych dziwnych czasach?

Zobacz trasy rowerowe w Trójmieście • Lasy w Trójmieście służą nam do najróżniejszych aktywności. Na zdjęciu: Bieg Morskiego Komandosa w Gdyni.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu rowerzyści w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.

Odwiedź mieszkańców lasuMamy kalendarzową wiosnę, a to czas, w którym świat budzi się do życia. Nawet podczas krótkiego spaceru możemy spotkać mnóstwo gatunków zwierząt, z których wiele będziemy pewnie widzieć po raz pierwszy. To świetna okazja, żeby zabrać dzieci do lasu i zapoznawać je z otaczającym nas światem. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tylko gośćmi w miejscu zamieszkałym przez zwierzaki. Niech nie przyjdzie nam do głowy, żeby zabierać z lasu nowo narodzone dzikie zwierzęta pod pretekstem udzielania im pomocy. Trzymajmy też na smyczach swoje psy - nawet te łagodne i pozbawione agresji mogą być poważnym zagrożeniem dla leśnych zwierząt.

Zostaw w krzakach tego zwierzaka - akcja edukacyjnaW lasach Trójmiasta przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć osobniki takich gatunków, jak łoś, borsuk i kuna. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego żyje także 150 gatunków ptaków, w tym jastrzębie, sowy i bieliki. Ile z nich uda nam się wypatrzeć podczas weekendowego spaceru? Może niektóre z nich zdołamy uwiecznić na zdjęciach? Taka wycieczka może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną, a pamiątkami będziemy cieszyć się przez długi czas.

Dzikie zwierzęta warte obserwacji podczas spacerów
Spacer zawsze w modzieMieszkając w tak atrakcyjnym przyrodniczo miejscu, nie musimy obawiać się braku pomysłów na spacer. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na zmierzenie się z trudniejszym terenem czy na spokojny spacer po stosunkowo płaskim terenie, Trójmiejski Park Krajobrazowy nas nie zawiedzie. Plotki z przyjaciółmi, spacer z psem, samotny nordic walking - w lesie znajdzie się miejsce dla wszystkich. Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, koniecznie namówmy je na dodatkowe aktywności, które pozwolą im oderwać się od wirtualnej rzeczywistości związanej ze zdalną nauką. Wypatrywanie i nazywanie poszczególnych gatunków roślin, zbieranie leśnych skarbów, wspinanie się na konary i pieńki, podchody i gra w chowanego czy rodzinne sprzątanie lasu - to tylko kilka z niezliczonych zabaw, jakie możemy zorganizować najmłodszym. I sobie samym, bo nie oszukujmy się, po przekroczeniu magicznej bariery 18. roku życia frajda z takich zabaw się przecież nie kończy!

 • Trójmiejskie lasy cieszą oczy o każdej porze roku.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu miejsce przy Potoku Swelina.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Dolina Samborowo.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.

Leśne... kąpieleFilozofia shinrin-yoku, popularna w Japonii, dotarła także do Polski. Opiera się na... nicnierobieniu w lesie. Tak, dobrze przeczytaliście: chodzi o to, żeby jak najpełniej, wszystkimi zmysłami zanurzyć się w leśnej atmosferze i chłonąć to, co ma nam do zaoferowania natura. Jeśli ten rodzaj aktywności - o ile można to tak nazwać, bo chodzi przecież bardziej o nieaktywność - wydaje nam się zbyt abstrakcyjny, możemy zacząć od praktykowania jogi w lesie. Powitanie słońca w tak pięknym otoczeniu przyrody, jakim jest leśna polana czy zagajnik, może napełnić nas dobrym nastrojem na resztę dnia.

Geocoaching - szukaj skarbówGeocoaching to gra terenowa, do której wykorzystuje się odbiorniki GPS w celu odnalezienia... skrytek ze skarbami, uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Chodzi nie tylko o orientację w terenie i podążanie za wskazówkami, lecz także o poznawanie dotąd nieznanych, a atrakcyjnych zakamarków lasu. Od 2009 roku istnieje polska strona geocoaching.pl, dzięki której możemy włączyć się do zabawy w poszukiwaniu ponad 60 tys. skrytek.

 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
 • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
 • Trójmiejskie lasy służą nam do różnego rodzaju aktywności. Na zdjęciu jedna z siłowni pod chmurką w Gdańsku.

Ognisko w lesie? Tak, ale...W drugiej połowie marca nie liczmy już na możliwość organizacji kuligu, ale ognisko - czemu nie! Pamiętajmy, że na terenie Nadleśnictwa Gdańsk w Trójmieście możemy rozpalić legalne ognisko tylko w kilku lokalizacjach: na parkingu przy ul. Wiczlińskiej w pobliżu ul. Marszewskiej oraz w dwóch miejscach ogniskowych na parkingach leśnych w Gołębiewie, przy rekreacyjnej Pętli Reja w Sopocie. Rozpalanie ogniska w lesie poza wyznaczonym miejscem zagrożone jest mandatem w wysokości 500 zł. Na terenie Nadleśnictwa jest też kilka miejsc w pobliżu Trójmiasta, w których możemy posiedzieć przy ogniu.

Miłośników bardziej ekstremalnych wrażeń do odwiedzania lasu nie trzeba namawiać. Bushcrafterzy wyruszają tam niekiedy na długo i to bez wyposażenia typu namiot, śpiwór czy lampa. Ta dyscyplina - bardziej życia niż sportu - staje się coraz bardziej popularna także w Trójmieście. Co ciekawe, od 1 maja będzie można zorganizować sobie nocleg w lesie bez obawy o naruszanie prawa. To efekt decyzji Lasów Państwowych, które wraz ze środowiskami miłośników leśnych przygód od 2019 roku pracowały nad rozwiązaniem mającym na celu ułatwienie korzystania z zasobów natury.A jakie są Wasze ulubione sposoby na spędzenie czasu w trójmiejskich lasach? Podpowiedzcie w komentarzach, jak najlepiej wypoczywacie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (92)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Baltic Opera Festival 2024

33 - 280 zł
Kup bilet
opera / operetka, festiwal teatralny

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" odbywają się: