Wiadomości

E-sport. Przemysław "Enno" Bądzelewski streamuje z miłości do gier i technologii

Najnowszy artukuł na ten temat

E-sport. Gdzie spotykają się gracze w czasie pandemii?

- Moje średnia to kilka tysięcy odsłon na dzień. Początkowo miała to być forma szkolenia kolegów. Z czasem zaczęły pojawiać się nowe twarze, a ja zakochałem się w śmiechach, rozmowach i wspólnych grach. Zapoczątkowaliśmy online'ową grupę "Nox Vigilante". Z grupki znajomych staliśmy się swego rodzaju rodziną. Od wspólnego gamingu, po pomoc w przeprowadzce czy wsparcie moralne. Czy ucieka mi życie? Tak, ucieka nam ono każdego dnia, ale przeżyjcie każdy z tych dni tak, jak uważacie za odpowiednie i w sposób, który sprawia wam radość. Kocham to co robię, ponieważ uwielbiam technologię i gaming - mówi Przemysław "Enno" Bądzelewski, streamer z Gdańska.E-sport na Trojmiasto.pl - wszystkie artykułyDamian Konwent: Jesteś streamerem i prowadzisz internetowe transmisje gier komputerowych. Na twoim kanale Twitch.tv jest informacja, że rozpoczynasz je codziennie o godzinie 16. Czy nie masz wrażenia, że przy spędzaniu czasu przed monitorem, ucieka ci życie?

Przemysław "Enno" Bądzelewski: Jestem w szczęśliwym związku z narzeczoną, a niedawno przeprowadziliśmy się do swojego mieszkania. Mam dobry kontakt z młodszą siostrą, a mama jest moim najwierniejszym widzem i fanką gier, choć wcześniej przechodziła obok nich obojętnie. Chociaż często mam wiele projektów na głowie, albo niektóre gry wciągają na godziny, myślę, że całkiem dobrze idzie mi łączenie życia online z tym realnym. Czy ucieka mi życie? Tak, ucieka nam ono każdego dnia, ale przeżyjcie każdy z tych dni tak, jak uważacie za odpowiednie i w sposób, który sprawia wam radość.

Jak długo i jak często streamujesz?

Na platformie Twitch jestem od jej samych początków. Swoje pierwsze streamy odpalałem w 2014 roku. Wtedy była to tylko pokazówka dla znajomych, jak grać na wysokim poziomie w League of Legends - taki rodzaj "interaktywnego poradnika". Bardziej poważnie i profesjonalnie podszedłem do tego trzy lata później. Stało się to moim hobby do tego stopnia, że przy dłuższej przerwie zaczynałem za tym tęsknić. Od tamtej pory streamuję praktycznie codziennie.

Jakie gry możemy zobaczyć podczas twoich transmisji?

Od wszelakich nowości, na które gamingowy świat czeka, przez mniejsze produkcje, o których chce szerzyć wiedzę wśród ludzi, po zapomniane diamenty, które sobie odświeżamy. Jednak najważniejszym czynnikiem jest to, że gram w to, na co mam ochotę. Dlaczego? Jeśli ja nie będę się dobrze bawił, to widzowie tym bardziej.

Games Clash Masters 2019 w Gdynia Arena - relacja, foto, videoClash Games Masters 2019 w Gdynia ArenaPodczas stream'ów można zorientować się, że nie jesteś sam. Kim są ludzie z twojego "klanu"?

W 2014 roku wraz ze znajomymi zapoczątkowaliśmy online'ową grupę "Nox Vigilante". Od tamtej pory "Nox'y" poszerzały się, a z grupki znajomych staliśmy się swego rodzaju rodziną. Od wspólnego grania w gry, po pomoc przy przeprowadzce czy wsparcie moralne. Jesteśmy dla siebie zawsze niezależnie od miejsca i pory.

Podobnie jak wielu streamerów, tak i ty masz sponsorów. Musisz sam ich szukać, czy to oni robią pierwszy krok?

To jest jeden z tematów, który na zawsze pozostanie dla mnie czymś dziwnym i odległym. Prawdziwymi sponsorami, jakkolwiek to zabrzmi, są widzowie. To dzięki temu, że wpadają porozmawiać o nowościach, czy jak im minął dzień, mój kanał może prosperować i istnieć. Patroni zaś to inna bajka. Pierwszym z nim było SPC Gear które sam męczyłem bardzo długo. Uwierzcie mi, nie dawałem im spać przez spam maili. Kolejne, jak HyperX czy Silentium pojawiły się już samoistnie i zostały z nami na stałe. Myślę, że to jest również to, co mnie wyróżnia. Współpracuje tylko z tymi firmami, których produktów jestem pewien i sam je sprawdziłem. Dzięki temu, nie wciskam mojej widowni chłamu. Szanujmy się.

E-sportowy sędzia - jak wygląda jego praca?Na czym polega wasza współpraca?

Współpraca z firmami tworzącymi podzespoły, może polegać na testach czy promocji nowych produktów. Często taka współpraca obejmuje wspominanie produktu kiedy ludzie zapytają o pomoc, bądź po prostu korzystanie z niego. Z tego typu współpracy jestem zawsze najbardziej zadowolony, ponieważ znam produkt i wiem, co o nim komuś powiedzieć. Nigdy nie polecać i nie ściemniać, a raczej wyrazić swoją opinię. Każdy z nas jest inny i oczekuje czego innego. Inne promocje obejmują również podróże na eventy, w których dany patron bierze udział. W takich przypadkach często pokrywają oni koszty wycieczki, noclegu, bądź płacą również kwotę ustaloną wcześniej na kontrakcie wykonawczym.

Czy można utrzymać się z internetowych transmisji?

Tak i nie. Znam wiele osób, którym nie udało się w tym biznesie, a nie okłamujmy się, przez ostatnie lata gaming stał się ogromny i nadal rośnie. Często wspominam widzom, że dzięki nim żyję swoim marzeniem i jest to swego rodzaju błogosławieństwo. Aby utrzymać się w tym świecie z samego streamowania, to zadanie bardzo ciężkie i w wielu przypadkach niewykonalne. Sam również w swoich początkach pracowałem jeszcze fizycznie. Jednak wracając do domu po całej zmianie, człowiek nie miał już w sobie tyle zapału i werwy, co również wpływało na brak rozwoju. Kiedy wyczułem okazję, postanowiłem zaryzykować i wskoczyć na głęboką wodę szukając szczęścia. Dzisiaj z tym szczęściem witam się "Dzień Dobry Chat!".

Alan "Dirvel" Karamara wicemistrzem cyberolimpiady - wywiadClash Games Masters 2018 w GdyniTraktujesz to jako pracę czy hobby?

Zdecydowanie jedno i drugie. Kocham to, co robię, ponieważ uwielbiam technologię i gaming. Uwielbiam również ludzi, których poznaję online lub osobiście. Z drugiej zaś strony, dzięki wsparciu stale rosnącej widowni, mojemu klanowi i każdemu developerowi, który chciał ze mną współpracować, od prawie dwóch lat mogę to nazywać pracą. Za to wyżej wymienionym serdecznie dziękuję.

Skąd taki pomysł?

Początkowo miała to być forma szkolenia dla moich kolegów, którzy chcieli stać się lepsi w LoL-u. Z czasem pojawiać zaczęły się nowe twarze, a ja zakochałem się w śmiechach, rozmowach i wspólnych grach, za które wspólnie się braliśmy. Nigdy nie planowałem wiązać z tym swojej przyszłości. Raczej stało się to samoistnie. Teraz tworzę oazę spokoju zapalonych graczy, jak i tych niedzielnych, którym towarzyszę jako swego rodzaju radio przy codziennych obowiązkach, bądź gramy wspólnie.

Co ciekawego podczas twoich transmisji możemy zobaczyć.

Dawkę energii, dobrego humoru, skupienia i osiągnięć, które zdobywa mały procent populacji graczy. Oprócz tego, jestem bardzo mocno zaopinionowaną osobą, więc często rozpoczynamy dyskusje o wszystkim. Tak jak wspominałem, mój kanał jest miejscem do przesiadywania "w gronie znajomych", a jak to wśród znajomych, czasem zdarzają się parogodzinne dyskusje i dochodzenia. Czasem zdarzy mi się stream z podróży, kiedy wybieram się na wydarzenie bądź do developerów na przedsmak nadchodzących tytułów. Te jednak odbywają się ze względu na to, że tęsknie za ludźmi z kanału.

Streamerka zarabia na transmisjach gry - wywiad z Aleksandrą HanuląIlu widzów ogląda twoje transmisje?

Tutaj nie ma co ściemniać, jestem niszowym twórcą. Nie zależy mi na sławie i pieniądzach. Widzowie mówią o mnie: "Jesteś po prostu normalnym kolesiem, który lubi gaming tak samo, jak my". Moje średnia liczba widzów kręci się w granicach 50 osób stale oglądających, a paru tysięcy odsłon na dzień. To ze względu, że nie jestem związany z popularnym w Polsce tytułami. Wręcz przeciwnie - staram się poszerzać wiedzę o gamingu i tym, jak prężnie się rozwija, poprzez pokazywanie nowych tytułów czy moich opinii z nimi związanych. Liczę na to, że gaming w Polsce wyjdzie z typowego "dla dzieci", a bardzo wysoka średnia wiekowa mojej widowni tylko mnie w tym utwierdza. Chociaż jest nas mało, to na pewno bardziej familijnie, co umila niektóre smutniejsze dni.

Ile trwał twój najdłuższy stream?

18 godzin, podczas PC-owej premiery gry Destiny 2. Często goniąc po osiągnięcia, rekordy czy najzwyczajniej tzw. "push", w którym chcemy zyskać na sile. Moje stream'y potrafią trwać po 8 do 10 godzin, z 3-godzinną przerwą na szybki sen i prysznic, aby znowu do niego wrócić. To jednak rzadkość. Standardowo pojawiam się codziennie na 5 do 8 godzin, ponieważ dzięki temu zostaje mi czas na resztę obowiązków.

W Trójmieście są miejsca związane z e-sportem. Odwiedzasz je?

Zdarza mi się zajrzeć ze znajomymi do Cybermachiny w Gdańsku Głównym dla smacznych napoi i dobrej atmosfery "Jak u swoich". Jednak poza PC-em miejsca, które odwiedzam, raczej nie mają nic wspólnego z gamingiem. Kina, bary, puby czy restauracje. Lubię po prostu gry, nie jestem z innej planety.

Dwóch graczy z Gdańska pojedzie na mistrzostwa świata w ZuliOpinie (44) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (2)

    Moją ulubiona grą było Pirates! na C64. Zawsze grałem Holendrem i lawirowałem miedzy wszystkimi nacjami.

    • 10 1

    • Old School (1)

      To się nazywa prawdziwy old school, bardzo szanuję!
      Nie dane mi było w większej mierze spotkać się z tą erą, bo za młody smyk jeszcze byłem, ale same opowieści mówią za siebie, jak piękny był to okres czasu. Pozdrawiam! :)

      • 3 1

      • Gry naówczas były graficznie ubogie, ale niezwykle wciągające i wymagające logicznego myślenia. To był inny świat. Pozdrawiam!

        • 2 0

  • Przepraszam ale to jest lżenie sportu jako definicji (6)

    Komputerowe nerdy to nie sportowcy. Wypraszam sobie mieszanie do komputerowego nerdowania od rana do nocy definicji sportu. Granie i pozowanie wyglądem na streamie jest jak pokazywanie cyckow i innych czynności.. na kamerkach live za kasę napalonym erotomanom to jest też obraza tego słowa. Czuję że pryszczate nerdy i ci którzy na nich cca zarobic zaczną zarazwalić hejt.

    • 21 25

    • (1)

      A przepychanie napompowanej kiszki po trawniku to jest sport??? W atmosferze bluzgu i totalnego upadku kultury osobistej. Albo nakoksowane indywidua ścigające się wokół stadionu. To jest sport??

      Wole nerdów.

      • 12 10

      • To nie są nerdy, to no lajfy

        Nerdy bawią się technologią, rozwiązują problemy techniczne, programują. A ci to biedni, uzależnieni od gier streamerzy i ich jeszcze uboga mentalnie publiczność.

        • 5 9

    • (1)

      Wypraszać to Ty sobie możesz a e-sport i tak trafi na olimpiadę w przyszłym roku na chwilę obecną jako pokaz a w przyszłości prawdopodobnie zadomowi się na dobre czy Ci się to podoba czy nie. Nie ma przymusu oglądania.

      • 13 11

      • No, tak jak szachy będą dyscypliną olimpijską.

        • 3 2

    • Heheh

      Bardzo mi przykro kolego, że akurat trafiałeś w swoim życiu na streamujące atenciary, które święcą cyckami itd. Najwidoczniej nie zwracały na ciebie uwagę i wylewasz teraz swoje żale w komentarzach. Proponuje ci jednak przyjrzeć się bardziej innym kanałom gdzie ludzie faktycznie grają i rozmawiają sobie z innymi. I wiele rzeczy może być sportem - nie koniecznie bieganie za jedną piłką bo trawie. Pozdrawiam cieplutko :D

      • 8 5

    • Nie no spoko, ale definicja sportu a e-sportu jest różna :)
      "e-sport, ang. esports, electronic sports forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe.
      Sport wszelkie formy aktywności fizycznej."
      Pisząc o pryszczatych nerdach już leci hejt, więc nie ma co się dziwić że zaraz wiadro z błotem w twoją stronę poleci.
      Wstawiłbym pewną emotkę którą znają Noxy, no ale tutaj się nie da, więc ludzie jak to czytacie to FeelsOkayMan

      • 7 0

  • Streaming online'owego gamingu. (1)

    Nie można nazwać tego internetową transmisją gier komputerowych?

    • 14 1

    • Udowodniłeś że można

      gratuluję :)

      • 5 1

  • Nox to rodzinka (2)

    Wpadłem na chwilę, a zostałem na 3 lata i nigdzie się nie wybieram :D Najlepsza społeczność w jakiej byłem, a jej ludzie to teraz moi najbliżsi znajomi/przyjaciele/ziomki :D
    pozdrawiam cieplutko!

    • 7 2

    • XD

      To straciłeś 3 lata

      • 6 5

    • Sekta

      To jakaś sekta. Przyjdź do mnie pokaże ci jak wygląda drzewo

      • 0 2

  • Polecam tego użytkownika. (2)

    Obecnie, granie w Polsce kojarzy głównie się z głupiutkimi "dzieciaczkami", ale kanał i społeczność tego kanału (Enna 'a), pokazuje że tak wcale nie musi być.

    • 6 3

    • Beka

      XD bueeee

      • 1 5

    • Reklama dźwignią handlu

      Nikt się nie nabierze na tego typu wpis

      • 1 0

  • Ja jestem e-kulturystą !!

    • 14 4

  • tacy fałszywi prorocy powinni być izolowani (3)

    Dzięki ich "entuzjazmowi" rzesze dzieciaków zamykają się w pokojach i uciekają od rzeczywistości. Niech ten szaman poda wyniki swoich badań, np. wzroku, słuchu, wydolności płuc, bo z sylwetki widać, że się już nieźle zapuścił. Ślepa uliczka, w którą wpada wiele dzieci.

    • 16 15

    • Spokojnie.

      Jeszcze dycham i mam się dobrze.
      Kontuzje w sporcie. Używki w kulturystycę. Natręctwa życia codziennego.
      Wszystko w życiu ma swoje "ślepe uliczki", a to tylko minimalne przykłady.

      • 6 3

    • (1)

      A że tak zapytam, ile takich sportowych specjalistów siedzi przed telewizorem zapijając napojami używkowymi równocześnie objadając się przekąskami oglądając ten "prawdziwy" sport, filmy czy inne programy?
      Druga sprawa, co przeszkadza Ci czyjaś sylwetka skoro i tak siedzi u siebie w pokoju i jak to pięknie ująłeś "ucieka od rzeczywistości"?

      • 6 1

      • dla niego już nie ma ratunku

        jego przyszłe ofiary mogą się jeszcze opamiętać

        • 3 5

  • co to ma wspólnego ze sportem? do działu 'hobby' z tym.

    • 10 1

  • Poszukiwałem RAM'u (2)

    Planowałem zrobić niekonwencjonalny hakerski sposób na zamienienie Dysku HDD na Pamięć RAM, lecz mówię sprawdzę może czy czasem ktoś nie zna lepszego sposobu i tak trafiłem przypadkowym trafem na stream z RUST'a na kanale jeszcze w starej nazwie Ennorath (tak, ten niesamowity sposób to było po prostu kupno dodatkowej pamięci XD ). Nie wiedzieć czemu, wracałem tam. Na początku sporadycznie, aż w końcu zmieniło się to na codzienność. Trwam przy społeczności Nox'ów już prawie 4 lata. Nie żałuję ani chwili spędzonych z nimi. Zamiast upijać się po rowach i wyczyniać najdziwniejsze rzeczy, aby zaimponować nie wiadomo komu, MY dobrze się wspólnie bawiliśmy i bawimy... w znacznie szerszych gronie! Nie wiem, może to jego urok może to maybelline.

    • 4 2

    • Jeżeli nie znalazłeś jeszcze odpowiedzi

      To czego szukasz to partycję SWAP, nie wiem czy da się użyć tego w Windowsach ale na Linuxach to jest najczęściej jedna z pierwszych zalecanych rzeczy do zrobienia.

      • 3 0

    • jehowi podobnie gadają

      • 0 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

listopada

30

listopada

06

grudnia

Kultura

Muzyka Joanny Dudy w pierwszym polskim filmie Netfliksa
Muzyka gdańszczanki w filmie Netfliksa
Zmarł aktor Aleksander Skowroński
Zmarł aktor Aleksander Skowroński

Kulinaria

Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Letni festiwal muzyczny, który do 2018 r. odbywał się w Gdańsku nosił nazwę: