Wydarzenie

EUROPA +/- 1700

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
22 lipca - 12 sierpnia 2017
miejsce:
Gdańsk
bilety:
10 - 20 zł
PATRONAT

EUROPA +/- 1700
kameralne koncerty na instrumentach historycznych

TELEMANN I JEGO EUROPA" (...) po stronie matki doświadczenie w sztuce śpiewu było tym większe. I z tego źródła wywodzi się moje wrodzone usposobienie do muzyki, które cenię jako główne szczęście mojego życia."

G.Ph.Telemann
Z listu do Pana Mathesona,
Frankfurt 14 września 1718 r.

Tegoroczna edycja festiwalu EUROPA +/- 1700 odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów epoki baroku, jakim był Georg Philipp Telemann, a którego 250 - ta rocznica śmierci przypada na ten rok. W związku z czym przygotowaliśmy dla Państwa trzy koncerty skupiające się wokół postaci Telemanna.

Pierwszy z nich: 12 Fantazji o 12 tej w nocy, odbędzie się w wyjątkowym wnętrzu Piwnicy Romańskiej, w nocy z 22 na 23 lipca 2017 r. o godzinie 00:00. Muzycy zespołu Silva Rerum arte przeniosą słuchaczy w świat Telemannowskich Fantazji - utworów pisanych na jeden instrument. Tej nocy usłyszą Państwo Fantazje na flet solo, klawesyn solo i skrzypce solo.
Kolejnym, wyjątkowym, wydarzeniem będzie spektakl Telemann i jego Europa, z udziałem wspaniałych aktorów impro Magdaleny Bochan - Jachimek i Szymona Jachimka oraz zespołu Silva Rerum arte, na którym przedstawione zostaną sceny z życia Georga Philippa Telemanna oparte na jego autobiografii. Sceny te będą w pełni improwizowane a publiczność będzie miała wpływ na sposób ich realizacji przez aktorów. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka Telemanna oraz kompozytorów mu współczesnych.

Na spektakl zapraszamy do sali Parakina, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, 28 lipca 2017 r. o godz. 19:00.
Festiwal zakończy wieczór z Kwartetami paryskimi, które Telemann napisał dla wybitnych muzyków z dworu królewskiego w Paryżu (wśród nich był Michel Blavet oraz Jean-Baptiste Forqueray), na których zaproszenie Telemann przybył do Francji. Kompozycje te stały się na tyle popularne, że po powrocie do Niemiec Telemann "dokomponował" kolejnych 6 kwartetów dedykowanych również paryskim muzykom.

Na koncert zapraszamy do Muzeum Archeologicznego 12 sierpnia 2017 r. o godz. 20:00.
Bilety w cenie 10/20 PLN do nabycia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Piwnicy Romańskiej, zapraszamy do rezerwacji biletów na koncert 22/23 lipca 2017 r. , pod adresem: silva.rerum.pl@gmail.com
Zniżki przysługują uczniom, studentom, seniorom oraz posiadaczom Karty do Kultury.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego.

Organizator:
Fundacja Silva Rerum

Partnerzy:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Piwnica Romańska w Gdańsku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku
Metropolitalna Karta do Kultury

Patronat Medialny:
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
Pomorze Kultury

Program:

22/23 lipca 2017 r., godz. 00:00

Piwnica Romańska - Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,
Plac Dominikański 1

12 Fantazji o 12 w nocy
Wykonawcy:

Muzycy zespołu Silva Rerum arte:
Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - szpinet

28.07.2017 r., godz. 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku, sala Parakina
ul. Jaskółcza 1

Telemann i jego Europa
Improwizowane sceny z życia Georga Philippa Telemanna na bazie jego autobiografii.

Wykonawcy:
Aktorzy impro:
Magdalena Bochan - Jachimek
Szymon Jachimek

Zespół Silva Rerum arte:
Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


12.08.2017 r., godz. 20:00

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, sala kolumnowa
ul. Mariacka 25

Kwartety Paryskie

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte:

Maja Miro Wiśniewska - flet traverso
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Karolina Koślacz - viola da gamba
Małgorzata Skotnicka - klawesyn


Zespół SILVA RERUM arte
Silva Rerum ("Las Rzeczy") w tradycji staropolskiej to rodzinna księga rzeczy wartych utrwalenia w pamięci, tworzona z dnia na dzień, zgodnie z biegiem rodzinnej historii. Księgi takie powstawały w polskich domach szlacheckich począwszy od XVI aż do końca XVIII wieku. SILVA RERUM arte wykonuje komnatową i sakralną muzykę osiemnastowiecznej Europy, wyłącznie na instrumentach historycznych. Siedzibą SILVA RERUM arte jest Gdańsk. Muzycy SILVA RERUM arte są absolwentami wydziałów muzyki dawnej uczelni muzycznych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Amsterdamie, Brukseli, Utrechcie. Zespół, w zależności od repertuaru, koncertuje w składach 3 - 9cioosobowych, niejednokrotnie zapraszając do współpracy specjalistów z Czech, Węgier, Belgii,Francji, Holandii, Niemiec czy Japonii. Muzycy SILVA RERUM arte są także wykładowcami Podyplomowego Studium Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zespół brał udział w wielu festiwalach muzyki dawnej, m. in. w Lubljanie, Czeskim Krumlovie, Toruniu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Koncertował także m. in. w ramach recepcji Prezydenta Słowenii przez Ministra Gospodarki RP, czy podczas zakończenia wystawy poświęconej wybitnej polskiej klawesynistce, Wandzie Landowskiej, w Domu Bacha w Eisenach.

W 2011 roku muzycy SILVA RERUM arte założyli Fundację SILVA RERUM, której misją jest promocja instrumentów historycznych na Pomorzu. Dla realizacji swoich celów Fundacja współpracuje z Miastem Gdańskiem, które wspiera dwa letnie festiwale muzyczne Fundacji: CAPPELLA ANGELICA. Muzyka Aniołów Mariackich oraz EUROPA +/-1700. Muzycy SILVA RERUM arte realizują także działania edukacyjne dla dzieci, m. in. Mała Szkoła Dawnej Sztuki - cykl koncertów organizowanych wspólnie z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska od 2015.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Minione podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez