Ergo Arena prosi: jedziesz na koncert? Wybierz komunikację lub rower

Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali.
Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Przed dwoma dużymi koncertami, które mogą przyciągnąć do Ergo Areny kilkutysięczną widownię, zarządca hali, policja i straż miejska chcą zapobiec kolejnemu paraliżowi dzielnicy. Namawiają widzów do skorzystania z  komunikacji miejskiej albo roweru. - Naprawdę łatwo do nas dojechać komunikacją miejską, a naszym gościom udostępniamy też prawie 100 miejsc na monitorowanym parkingu rowerowym - przekonuje zarządca hali.Wybierając się do Ergo Areny najczęściej wybierasz:

Zobacz wyniki (1496)
Te dwa wydarzenia to zaplanowany na najbliższą sobotę koncert muzyki Hansa Zimmera i Ennio Morricone oraz odbywający się w przyszłym tygodniu koncert Kayah i Bregovića.

Zarządca Ergo Areny chce uniknąć powtórzenia paraliżu Żabianki, do jakiego doszło pod koniec września w dniu wieczoru kabaretowego. Wówczas kierowcy nie zmieścili się na udostępnionych parkingach i dosłownie rozjechali dzielnicowe chodniki i pasy zieleni.

Kierowcy pozostawiali swoje samochody także na podwórkach, gdzie wymagane są tzw. wjazdówki wydawane przez spółdzielnie i wspólnoty, przez co wielu uprawnionych do tego mieszkańców nie mogło zaparkować, a nawet podjechać w pobliże swojego miejsca zamieszkania.

Dzień po imprezie, w sprawę zaangażowała się rada dzielnicy, która wystosowała oficjalny list do władz miasta. Radni zwrócili się do prezydent Gdańska o dodatkowe zabezpieczenie ich dzielnicy przed rozjeżdżaniem przez samochody widzów zmierzających do hali i przede wszystkim o wsparcie miejskich służb przed i w trakcie dużych imprez.


W ubiegłym tygodniu zarząd dzielnicy spotkał się z władzami miasta, urzędnikami, służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz operatorem obiektu.

Jak ustalono, przyczyną paraliżu było nie tylko bardzo duże zainteresowanie imprezą i fakt, że odbywała się ona w środku tygodnia, ale też trwający remont ul. Pomorskiej, trudne warunki atmosferyczne (opady deszczu), a także... poodwracane znaki drogowe na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka, co utrudniło działania straży miejskiej. Zapanowaniu nad chaosem i bezprawiem parkingowym nie sprzyja też - zdaniem służb - duża liczba wjazdów na teren spółdzielni.

- Sztab osób przeanalizował sytuację z dnia 29 września, więc spotkanie było bardzo merytoryczne i mamy nadzieję, że przełoży się na realne działania, bardzo na to wszyscy liczymy. Na chaos, który ostatnio nas dotknął nałożyło się kilka rzeczy, wszystkie błędy zostały wskazane i omówione, ale co najważniejsze, padły konkretne pomysły i drogi do poprawy sytuacji, niektóre do wdrożenia od razu, niektóre wymagają czasu na przetestowanie i wdrożenie, oczywiście będziemy to monitorować. Ponieważ jedną z najszybciej wprowadzanych akcji mają być wzmożone kontrole identyfikatorów, zarówno po stronie Żabianki, jak i Os. Młodych, apelujemy do wszystkich, żeby zadbali o ich posiadanie - napisali radni po spotkaniu na swoim profilu na Facebooku.

Jak temu zaradzić?Podczas spotkania dyskutowano też o sposobach zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości. Ostatecznie radnym dzielnicy zaproponowano kilka pomysłów, które teraz będą konsultowane z mieszkańcami. To m.in.:

  • przywrócenie znaków drogowych na wjazdach na teren SM Żabianka,
  • audyt ww. znaków prowadzony przez straż miejską dzień przed imprezą,
  • weryfikacja i przekazanie przez obie spółdzielnie identyfikatorów wjazdowych dla mieszkańców,
  • rozważenie instalacji szlabanów przez spółdzielnie,
  • rozpoznanie przez operatora hali wypożyczenia i ustawiania znaków zmiennej treści informujących o sytuacji na parkingach.


Do skuteczniejszej promocji alternatywnych sposobów dojazdu do hali zobowiązała się też sama Ergo Arena. Pomóc ma m.in. zaplanowana na listopad kampania #DobryDojazd na imprezę, promowanie komunikacji miejskiej czy przedsprzedaży biletów parkingowych, co w dniu imprezy pozwala zmniejszyć korki przed wjazdem na teren parkingów.

Jednym z pomysłów na poprawę komunikacji jest informowanie o zajętości miejsc postojowych za pośrednictwem systemu Tristar.

Ergo Arena namawia do korzystania z komunikacji i rowerówNa docelowe wdrożenie wszystkich działań musimy jeszcze poczekać, ale mieszkańcy mają poczuć zdecydowaną poprawę już w sobotę, gdy w Ergo Arenie odbędzie się koncert Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams.

W przyszłym tygodniu z kolei na granicę Gdańska i Sopotu przyjadą fani KayahGorana Bregovicia.

Na każdym z wydarzeń organizatorzy spodziewają się po kilka tysięcy widzów i już teraz apelują, by na koncert wybrać się wcześniej (jest wówczas większa szansa na wolne miejsce na parkingu), a najlepiej - wybrać dojazd transportem zbiorowym.


- Namawiamy do korzystania z transportu publicznego i apelujemy o wcześniejsze przybywanie do obiektu - mówi Aleksandra Samborska, manager ds. komunikacji i PR w Ergo Arenie. - Przed koncertami warto postawić na komfortowy i ekologiczny transport. Dogodna lokalizacja naszego obiektu pozwala na dobry dojazd pociągiem SKM, autobusem i tramwajem ZTM oraz trolejbusem ZKM. Wokół hali funkcjonuje też oświetlony i monitorowany parking rowerowy dla blisko 90 rowerów.
Jednocześnie operator hali przypomina o zakazie parkowania na terenach osiedli wokół obiektu. Wjazdy na osiedla i parkingi do dyspozycji mieszkańców są odpowiednio oznakowane i zakazują wjazdu pojazdom, które nie mają odpowiednich identyfikatorów i uprawnień. Parkowanie w niedozwolonych miejscach grozi mandatem od policji lub straży miejskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (441)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy
jarmark
lis 19-24.12
g. 12:00 - 20:00
Gdańsk, Targ Węglowy
Aga Zaryan Christmas Songs
Aga Zaryan Christmas Songs
kolędy i pastorałki
gru 12
niedziela, g. 19:00
Gdańsk, Stary Maneż
Tymek
Tymek
hip-hop
gru 16
czwartek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Bloger "Make Life Harder", który okazał się być gdańskim poetą to: