Europejska Noc Naukowców w Hevelianum pełna wrażeń

Zobacz naszą relację z wydarzenia

Nauka nie musi być poważna i ograniczać się jedynie do pracy w laboratorium. Jest ekscytująca, spektakularna i potrafi wprawić w zachwyt nawet najbardziej wybrednego poszukiwacza mocnych wrażeń, o czym przekonaliśmy się podczas pokazów zorganizowanych w piątkowy wieczór w Hevelianum dla uczczenia Europejskiej Nocy Naukowców.Noc Naukowców to impreza, która z inicjatywy Komisji Europejskiej cyklicznie odbywa się od 2005 roku w kilkuset miastach Starego Kontynentu. To wyjątkowe wydarzenie od kilku lat celebrowane jest również w Trójmieście, m.in. w Hevelianum, które odwiedziliśmy w piątkowy wieczór.

Europejską Noc Naukowców zapowiadaliśmy w kalendarzu imprez, cyklach Planuj tydzieńPlanuj rodzinny weekend oraz w osobnym artykule.


To był jeden z lepszych mappingów, jakie widziałam w ostatnim czasie. Najbardziej zafascynowane nim były dzieci.
To był jeden z lepszych mappingów, jakie widziałam w ostatnim czasie. Najbardziej zafascynowane nim były dzieci. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
W trosce o bezpieczeństwo uczestników imprezy wdrożono szczególne procedury bezpieczeństwa, mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem - wprowadzono m.in. limit osób przebywających jednocześnie na wystawach. Goście byli wpuszczani na nie w odstępach czasowych, co pół godziny. Ponadto, dla komfortu i bezpieczeństwa zwiedzających, wszystkie często dotykane powierzchnie zostały pokryte specjalną powłoką, która usuwa bakterie, grzyby i wirusy. Główną atrakcją wieczoru były jednak pokazy plenerowe.

Imprezy dla dzieci w Trójmieście


Noc Naukowców rozpoczęła się po godz. 18 mappingiem "ReKonstrukcje", który za pomocą dźwięku i obrazu opowiadał fascynującą historię architektury obronnej (pokaz później powtórzono).

Dorośli oceniali pokaz jako bardzo dobry, ale najlepszą ocenę wystawiły dzieci, które rozsiadły się wygodnie na trawie i z otwartą buzią przyglądały się wizualizacjom. Ich żywiołowe reakcje były niesamowite - wzdychały, pokazywały paluszkami na opadające cegły, wzdrygały się na widok armat i cieszyły, kiedy "zniszczony" obiekt wracał do stanu pierwotnego.

Po trwającym kilka minut mappingu na mogilnej scenie, rozstawionej na głównym placu Hevelianum, rozpoczął się emocjonujący pokaz naukowy, który pozwolił uczestnikom spojrzeć na otaczający świat z zupełnie nowej, świeżej perspektywy.

Czy światłem można rysować? Czy podpalone rzeczy zawsze płoną? Czy można zobaczyć powietrze? To jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi starali się udzielić edukatorzy prowadzący pokaz naukowy. Ich poczynaniom przypatrywała się mała, ciekawska publiczność, która chętnie zabierała głos, kiedy tylko była ku temu okazja. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się pokazom świateł i laserów, ale oczywiście najbardziej interesowało je to, co paruje, dymi i wybucha. Wiele z nich deklarowało, że niektóre z podpatrzonych doświadczeń powtórzą w domu.

Edukatorzy od pierwszej do ostatniej chwili swojego emocjonującego pokazu skupiali na sobie uwagę ciekawskiej publiczności.
Edukatorzy od pierwszej do ostatniej chwili swojego emocjonującego pokazu skupiali na sobie uwagę ciekawskiej publiczności. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Jednym z najciekawszych eksperymentów, jakie zaprezentowano, była "pasta słonia". Nie będę tłumaczyła, na czym ten eksperyment polegał, ponieważ dociekliwi wszelkie informacje na jego temat znajdą w internecie. A warto, bo podobno wiedza na temat tego, jak go przeprowadzić, pomaga poderwać dziewczynę...

To oczywiście żart, bo i całe wydarzenie przebiegło w wesołej, pełnej humoru atmosferze, czego najlepszym dowodem jest nasza wideorelacja. Niemniej nawet podczas żartów nie zapominano o edukacyjnym celu imprezy.

- Jest późno, ciemno, ale - jak widać - dzieci nawet nie są śpiące, tylko nastawiły się na to, żeby chłonąć wiedzę - mówiła jedna z mam, która przyprowadziła na imprezę swoje pociechy.
Pasjonaci zagadek chętnie brali udział w grze terenowej "Na ścieżce nauki". Tym bardziej, że dla każdego (do wyczerpania zapasów), kto ją ukończył i odkrył tajemnicze hasło, przygotowano upominek.

Przedstawiciele naszej redakcji uczestniczyli w dwóch pierwszych pokazach. Kiedy opuszczaliśmy teren Hevelianum, zaczął padać deszcz. Mamy nadzieję, że ulewa nie pokrzyżowała planów organizatorom i zarówno ostatni z pokazów, jak i losowanie nagród, udało się przeprowadzić.

Udział we wszystkich wydarzeniach Nocy Naukowców był bezpłatny, a bilety na wystawy stałe - "Dookoła Świata", "Z Energią!" i "Łamigłówka" kosztowały jedynie 5 zł.

Opinie (10) 2 zablokowane

 • Eksperymenty

  O! Moje dwa ulubione M&M z całej paczki! Brawo za eksperymenty!

  • 12 3

 • Nauczyci3le krzyczą ze pandemia szkoły zamykać ale na takie spektakle biegają

  • 7 11

 • czemu europejska noc?

  Polacy to barany?

  • 8 13

 • Tak. Widać po wynikach wyborów.

  • 8 2

 • Komisja etyki

  Musi powstać komisja etyki bo naukowcy wyłudził dotacje

  • 5 1

 • Bardzo fajna impreza. Jak zawsze. Szkoda, że spadł deszcz, chociaż najwytrwalsi zostali :)

  • 10 1

 • Czyli na ta noc mozna strzelac

  Fajerwerkami i psy sie nie boja? Droga prezydentowo....na to jest nazwa choroby :/.

  • 2 1

 • Noc Naukowców

  Świetna zabawa, ciekawie wszystko przedstawione, prowadzący uwzględnili nawet prośbę o wcześniejsze rozpoczęcie pokazu, gdy zaczęło padać. Brawo!

  • 4 0

 • Odwrotnie

  Odwrotnie ,na spektaklu tym nie byłam,a cały weekend wymyślałam urozmaicenie lekcji prowadzonych w szkole !
  Już się cieszę, że jutro lecę do szkoły, bo wspaniale będziemy bawić się i uczyć w szkole z dziećmi :)))

  • 0 0

 • Mogilna scena XD

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Król
Król
pop
lis 27
sobota, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym serialu pojawia się nieistniejący już gdyński klub “Maxim” ?