• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urocza "pięćdziesiątka" Ewy Bem w Starym Maneżu

Ewa Palińska
30 stycznia 2023, godz. 08:00 
Opinie (17)
Ewa Bem od pierwszej chwili skradła serca publiczności. Ewa Bem od pierwszej chwili skradła serca publiczności.

Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, Europie, Ameryce, Afryce i Azji, a w niedzielny wieczór, w Starym Maneżu, świętowała artystyczny złoty jubileusz. Ewa Bem przypomniała swoje największe przeboje, którymi na przestrzeni dziesięcioleci podbijała serca publiczności, nie szczędząc swoim fanom serdeczności i zapewniając o swojej bezgranicznej miłości.Koncerty jazzowe w Trójmieście - Kalendarz imprez


Czy lubisz słuchać starych piosenek?

Choć o Ewie Bem często mówi się jako o pierwszej damie polskiego jazzu (ex aequo z co najmniej kilkoma innymi, równie wielkimi artystkami), to sama wokalistka tego jazzu kurczowo się nie trzyma. W jej piosenkach znajdziemy też sporo popu czy bluesa, przez co udaje jej się zaskarbić sympatię również tych, którzy z jazzem osłuchani nie są.

Ta stylistyczna elastyczność, sceniczny temperament oraz charakterystyczna, ciepła barwa sprawiły, że dziś Ewa Bem jest uznawana nie tylko za jedną z najwybitniejszych, ale i najpopularniejszych polskich artystek mogących poszczycić się tak długą, bo trwającą przeszło pięć dekad, karierą. Artystyczny złoty jubileusz postanowiła jednak świętować dopiero teraz. Sama wokalistka wytłumaczyła podczas koncertu, że po prostu ma swoją metodę liczenia. Nie rozwijała tematu.

I
miejsce: Sklepy muzyczne
Gama
Gdańsk, Jana Heweliusza 10


Ewie Bem na scenie towarzyszyli Andrzej Jagodziński Trio oraz goście. Na zdj. Robert Majewski. Ewie Bem na scenie towarzyszyli Andrzej Jagodziński Trio oraz goście. Na zdj. Robert Majewski.
Ewa Bem swoją karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym, bo wykonującej muzykę będącą konglomeratem jazzu, rocka, muzyki latynoskiej i bossa novy, chętnie posiłkując się scatem (technika wokalna często kojarzona z jazzem i polegająca na naśladowaniu odgłosów instrumentów oraz zastąpienia tekstu onomatopejami słowopodobnymi). Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej, m.in. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem.

Od 1987 r., z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej. Nie inaczej było podczas niedzielnego koncertu, bo to właśnie Andrzej Jagodziński Trio wraz z gośćmi akompaniowali gwieździe wieczoru.

  • Fani Ewy Bem wypełnili Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca i byli nastawieni na dobrą zabawę.
  • Fani Ewy Bem wypełnili Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca i byli nastawieni na dobrą zabawę.
  • Fani Ewy Bem wypełnili Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca i byli nastawieni na dobrą zabawę.
  • Fani Ewy Bem wypełnili Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca i byli nastawieni na dobrą zabawę.
  • Fani Ewy Bem wypełnili Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca i byli nastawieni na dobrą zabawę.
Publiczność, która wypełniła Stary Maneż niemal do ostatniego miejsca, tak bardzo nie mogła doczekać się spotkania z pierwszą damą polskiego jazzu, że zaczęła przywoływać ją na scenę oklaskami. Gdy rozległy się pierwsze dźwięki piosenki "Serce to jest muzyk", którą Ewa Bem przywitała się z publicznością, w odpowiedzi usłyszała potężne owacje. Niemal natychmiast wyznała słuchaczom swoją miłość, podkreślając, jak bardzo są piękni. A ci w odpowiedzi wykrzyczeli "Kochamy cię, Ewa". Takich uroczych momentów podczas koncertu było więcej, bo artystka bardzo dbała o to, aby poziom słodyczy nie spadł ani na chwilę.

Kiedyś to było, a dzisiaj... Jak się bawimy w karnawale? Kiedyś to było, a dzisiaj... Jak się bawimy w karnawale?

Koncert trwał nieco ponad godzinę, a w programie znalazły się zarówno piosenki tworzone i współtworzone przez Ewę Bem, te pisane przez innych specjalnie dla niej, jak i utwory z repertuaru innych wielkich artystów, m.in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" Skaldów czy "Niepewność" Anawy i Marka Grechuty, do tekstu Adama Mickiewicza. Crème de la crème jej ostatnich 50 lat na scenie.

Publiczność reagowała entuzjastycznie na każdy kolejny utwór, rozpoznając go bezbłędnie od pierwszych nut. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania, bo uwielbiająca scat Ewa Bem postanowiła pouprawiać go razem ze swoimi fanami.

Ewa Bem śpiewa z publicznością piosenkę Anawy i Marka Grechuty do tekstu Adama Mickiewicza

Złoty jubileusz Ewy Bem był wydarzeniem wyjątkowym pod wieloma względami. Po pierwsze, już sama możliwość spotkania ikony polskiej sceny jazzowej to nie lada gratka. Po drugie, miło powrócić pamięcią do czasów, kiedy piosenki były tak spektakularne i trudne zarazem, a artyści tak uzdolnieni, że nie mieli najmniejszego problemu z ich wykonywaniem. I to nie tylko pod względem muzycznym, ale też aktorskim, bo teksty np. Marii Czubaszek (m.in. "Wyszłam za mąż, zaraz wracam" czy "Bądź mężczyzną") to przecież literackie dzieła sztuki. Fantastyczna była też atmosfera, bo Ewa Bem jest osobą niesamowicie serdeczną, a jej słuchacze tę serdeczność odwzajemniają i chętnie włączają się do zabawy.

Jeśli chodzi o poziom artystyczny, te pięć dekad z hakiem spędzonych na scenie w głosie Ewy Bem niestety słychać. Problematyczne było też nagłośnienie, przynajmniej pod sceną. Po kilkudziesięciu minutach nieco je "naprawiono", balansując brzmienie zespołu oraz wokalu, ale zrozumienie tekstów nadal sprawiało problem. I nie była to wina wokalistki, bo choć zdarzały jej się odchylenia intonacyjne, dykcję miała perfekcyjną. Niemniej było to wydarzenie, które jego uczestnicy z pewnością będą wspominali z ogromnym sentymentem. Ja również.

Wydarzenia

Ewa Bem

129 zł
jazz, blues / soul, pop

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo (6 opinii)

muzyka alternatywna, pop

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Od zeszłego roku na Jarmarku św. Dominika można trafić na Uliczkę Pomorską, na której znajdziemy w jednym miejscu całe bogactwo Pomorza. Na jakiej ulicy się znajduje?