Wiadomości

stat

Fantazyjne rysunki Pawła "Paulusa" Mazura

Paweł "Paulus" Mazur to człowiek wielu talentów, który w świecie kultury zaistniał m.in. jako współtwórca gdańskiej formacji Totart, poeta, muzyk i radiowiec, jednak najważniejsze zawsze było dla niego rysowanie. Już od czwartku, 13 września, w sopockich Dwóch Zmianach będziemy mogli zobaczyć wystawę jego prac.- Wydaje mi się, że każdy człowiek ma potrzebę uplastycznienia swojej rzeczywistości - mówi Paweł "Paulus" Mazur. - U mnie skumulowało się to w rysunku. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej rysowałem na lekcjach. Oczywiście, dostawałem przez to mnóstwo uwag, ale to było silniejsze ode mnie i tak już zostało.
"Wykonywanie grafik czy rysowanie rysunków sprawia mi ogromną przyjemność. Mogę śmiało powiedzieć, że całym sobą kocham to, co robię".
"Wykonywanie grafik czy rysowanie rysunków sprawia mi ogromną przyjemność. Mogę śmiało powiedzieć, że całym sobą kocham to, co robię".

TwórczośćChociaż dorobek twórczy Paulusa obejmuje tysiące prac, sam autor nie czuje się "artystą".

- Jestem daleki od tego, żeby nazywać siebie artystą. Jestem twórcą, to takie bezpieczne słowo. Wydaje mi się, że moje ego i bez tego "artysty" jest wystarczająco rozbuchane - śmieje się Paulus. - W czasach Totartu wszelkie dofinansowania na kulturę przeznaczone były dla "artystów" związanych z reżimem. Może dlatego to słowo tak źle mi się kojarzy.
W latach 1991-2000 Paweł "Paulus" Mazur pracował w gdańskim oddziale Gazety Wyborczej, dla której wykonał ponad 2000 rysunków. Rysował też 5 lat dla tygodnika "Przekrój" i "Ozon". Okładki jego autorstwa znalazły się na książkach i płytach zespołów Big Cyc, Apteka, Wylkołak. Paulus miał też kilkadziesiąt wystaw zbiorowych oraz 11 indywidualnych (grafika, rysunek, malarstwo). W jego dorobku znajdują się też murale w Gdańsku (m.in. na elewacji bloku na Zaspie), Warszawie, Wrocławiu czy Berlinie. Jego prace znajdziemy też na ścianach klatek schodowych osiedla Browar Gdański we Wrzeszczu.

Paulus z chęcią wykonuje prace na zamówienie, przyznaje jednak, że lubi, kiedy zleceniodawca zostawia mu wolność interpretacji tematu. Jego rysunki znajdują się w zbiorach m.in. Stanisława Sojki, Leszka Możdżera, Jarka Janiszewskiego, Rafała Stepnowskiego, mec. Aleksandra Kosmusa.

TechnikaRysunki Paulusa składają się z dziesiątków tysięcy kresek żmudnie stawianych cienkopisem. To pracochłonna, ale efektowna technika.

- Moje rysunki mają bardzo wiele warstw, od momentu, kiedy zaświta mi coś w głowie, do efektu końcowego mija wiele etapów. Czasem jest jednak tak, że kiedy wpadnie mi coś do głowy, to nie mogę się powstrzymać. Zdarzało mi się biec do kierownika pociągu po to, żeby pożyczył mi papier i coś do pisania, żebym mógł na szybko zrobić szkic.
Twórca sam zajmuje się wszystkimi etapami produkcji swoich prac czy komiksów - począwszy od szkicu, przez tekst, czcionki, kolory i oprawę. Najczęściej jednak jego rysunki pozostają czarno-białe.

- Wychowałem się w czasach, kiedy nie było kolorowych telewizorów i siłą rzeczy, patrząc na ten czarno-biały obraz wyobrażałem sobie kolory. Myślę, że w komiksie możliwe jest oddanie koloru natężeniem akcji, można tak go poprowadzić, że każdy ten kolor zobaczy.
Głównym narzędziem pracy autora jest tusz, zdarzało mu się jednak korzystać z techniki sitodruku, nieobce jest mu też malarstwo - od plakatówek przez akryle i pastele po farby olejne.

Wystawa- Na wystawie w Dwóch Zmianach postanowiłem przygotować retrospekcję różnych moich prac. Znajdą się tam komiksy z 1989 roku, okładki, książeczki, które przygotowywałem do płyt, rysunki z czasów Totartu, ilustracje do gazet i wiele innych, wygrzebanych z różnych archiwów i okresów prac - zapowiada autor.
Czy znajdziemy tam też motywy trójmiejskie?

- Siłą rzeczy człowiek związany jest z miejscem, w którym żyje i to miejsce w nim rezonuje. Nie może być tak, że zupełnie się od niego odetniemy - twierdzi autor.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (59)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

9. Dni Muzyki Nowej - zmian... Gdańsk, Klub ŻAK

31

stycznia

Waglewski Fisz Emade Gdańsk, Stary Maneż

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu
Dzwony Katarzyny pożegnają prezydenta Adamowicza
Dzwony Katarzyny dla prezydenta

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane