Wydarzenie

Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

UWAGA! Impreza już się odbyła
data:
8 - 10 września 2005
miejsce:

Klub Ucho  mapa

adres:
Gdynia, Gdynia - Plaża Śródmieście koło Contrast Cafe, Hotel Gdynia, Kościół św. Jana
bilety:
PATRONAT
Festiwal Kultur Świata "Okno na świat"

Gdynia, miasto portowe - miejsce otwarcia, krzyżowania się różnych szlaków, kultur, dążeń i interesów w sposób naturalny skłania, aby w 25-lecie rocznicy Porozumień Sierpniowych przyjrzeć się jeszcze raz znaczeniu słowa solidarność. Chcielibyśmy poruszyć wielowątkowość tej idei, polegającej zarówno na zgodności poglądów, postaw, dążeń i płynącego z tego poczucia współodpowiedzialności, jak również solidarności jako jednomyślnego działania w imię poszanowania różnych kultur, tradycji i światopoglądów.

Głównym założeniem Festiwalu jest prezentacja najciekawszych produkcji artystycznych, których autorami lub współautorami są twórcy zagraniczni, mieszkający na stałe lub czasowo przebywający w naszym kraju. Poprzez odniesienia do tradycji i kultury własnych narodów i przenoszenia ich na grunt polski wzbogacają naszą kulturę i wyznaczają nowe kierunki jej rozwoju.

Założenia organizacyjne:

Festiwal Kultur Świata odbędzie się w Gdyni w dniach 8 - 10 września 2005 roku. 9 września 2005, o godzinie 14.00 planowana jest debata "Odzyskiwanie wolności". Udział wezmą: Febe Potgieter-Gqubule (RPA), Dubravka Ugresić (Chorwacja), Jáchym Topol (Czechy), Sierhij Żadan (Ukraina), Krystyna Kurczab-Redlich, Ryszard Kapuściński.

Pierwsze imprezy festiwalowej już w czwartek 8 września, o 18.00 w Gdańsku, w Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 "Czytanie w Janie" , fragmenty książek czytać będą pisarze: Dubravka Ugresić (Chorwacja), Jáchym Topol (Czechy), Serhij Żadan (Ukraina).

O 19.00 w klubie "Ucho" w Gdyni tradycyjne tańce z regionów Betawi, Jawy, Sumatry w wykonaniu zespołu Gema Citra Nusantara z Indonezji. Kordynatorem, prowadzącą i solistką wieczoru będzie Jadwiga Możdżer.

W piątkowy wieczór (9 września) muzyczną część Festiwalu zainauguruje koncert kameralny w gdyńskim klubie muzycznym "UCHO", podczas którego zaprezentują się artyści - obcokrajowcy zamieszkali na stałe w Trójmieście oraz rodzimi muzycy polscy tworzący wspólne projekty z artystami zagranicznymi.

W tym samym miejscu, dzień później, 10 września o godzinie 13.00 startuje "Dzień afrykański" - pokaz filmów organizowany przy współpracy z National Geographic. Centralnym miejscem prezentacji muzycznych będzie scena plenerowa ustawiona na plaży w Gdyni, gdzie w sobotę 10 września - począwszy od 18.00, a kończąc późnym wieczorem - odbędzie się koncert główny.

Swój udział w Festiwalu zadeklarowali m.in.: urodzony w Teheranie muzyk Jahiar Azim Irani, który w Polsce przebywa od 1997 roku, w Gdyni wystąpi z Jahiar Group; Mamadou Diouf - djembista, wokalista z Senegalu, od 20 lat mieszkający w naszym kraju, wystąpi z zespołem Tam Tam Project; Jose Torres pochodzący z Kuby - wirtuoz instrumentów perkusyjnych, występuje od 20 lat na scenie polskiej, współpracuje z wieloma gwiazdami estrady, jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej Salsa Tropical; Milo Kurtis - multiinstrumentalista, Grek z pochodzenia, dla którego Polska stała się miejscem pobytu, w Gdyni wystąpi z zespołem Drum Freaks., Trójmiasto reprezentować będą zespoły Navigator oraz Ikenga Drummers, którego założycielem jest pochodzący z Nigerii Larry Okey Ugwu. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się koncert pochodzącej z Londynu jamajskiej grupy Twinkle Brothers, której towarzyszyć będzie góralska kapela Trebunie Tutki. Oba zespoły spotkały się po raz pierwszy w 1991 roku, kiedy to powstał pomysł połączenia jamajskiej tradycji, roots reggae z tradycyjnym repertuarem góralskim. Wspólna płyta "W Sherwood" stała się trzecim albumem dziesięciolecia World Charts Europe EBU.

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdyni, Radio Gdańsk S.A.

Dyrektor Artystyczny: Lawrence Okey Ugwu

wstep wolny na wszystkie imprezy festiwalu

8 września - czwartek

godz.18:00 Gdańsk Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50

"Czytanie w Janie" - Fragmenty książek czytają pisarze:
Dubravka Ugresić (Chorwacja), Jachym Topol (Czechy) Serhij Żadan (Ukraina)


godz. 19:00 Gdynia Klub Ucho, Św. Piotra 2

"Wieczór Indonezyjski" - tradycyjne tańce z regionów Betawi, Jawy
i Sumatry w wykonaniu zespołu Gema Citra Nusantara z Indonezji oraz Jadwigi Możdżer. Prowadzenie, narracja i taniec solowy: Jadwiga Możdżer

9 września - piątek

godz. 14:00 Gdynia Hotel Gdynia, Sala Turkusowa, ul. Armii Krajowej 22

Debata - "Odzyskiwanie wolności"

Febe Potgieter-Gqubule (RPA) , Dubravka Ugresic (Chorwacja), Jachym Topol (Czechy), Serhij Żadan (Ukraina), Krystyna Kurczab-Redlich, Ryszard Kapuściński

godz. 19:00 Gdynia Klub Ucho, Św. Piotra 2

Koncert - "Wieczór jazzowy Radia Gdańsk"

10 września - sobota

godz. 13:00 Gdynia Klub Ucho, Św. Piotra 2

Pokaz filmów National Geographic >"Dzień Afrykański"

godz. 18:00 Gdynia Plaża przy Teatrze Muzycznym

KONCERT - TWINKLE BROTHERS, Trebunie Tutki, Jahiar Group, Tam Tam Project, Drum Freaks, Jose Torres Y Salsa Tropical, Ikenga Drummers, Navigator

***

PATRONAMI MEDIALNYMI FESTIWALU SĄ: GAZETA WYBORCZA, ECHO MIASTA, TELEWIZYJNA JEDYNKA, POLSKIE RADIO PROGRAM III TVP 3 GDAŃSK, INDEPENDENT.PL, TROJMIASTO.PL, WIRTUALNA POLSKA

SPONSORZY: REDS,ERGO HESTIA,GRAFITO, GRAFIX, HOTEL ORBIS GDYNIA

ORGANIZATORZY: NCK, MIASTO GDYNIA, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO,RADIO GDAŃSK

PARTNERZY FESTIWALU: KLUB UCHO, KLUB CONTRAST CAFE, HOTEL GDYNIA,C.H. MANHATTAN
NeoArte

26 - 29 października 2017

Gdańsk
koncerty
bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
Festiwal Jazz Jantar

29 października - 12 listopada 2017 godz. 20:00

Gdańsk,
koncerty
bilety 20-300 zł
Kup bilet
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Najbliższe podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez