Festiwal filmowy w Gdyni tylko w Internecie

Zdjęcie z 43. FPFF w Gdyni - niestety 45. edycja nie dojdzie do skutku w "realu". Przeniesie się za to do sieci.
Zdjęcie z 43. FPFF w Gdyni - niestety 45. edycja nie dojdzie do skutku w "realu". Przeniesie się za to do sieci. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pokazy filmowe tylko w wirtualnych salach, spotkania z filmowcami wyłącznie przez Internet. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w całości odbędzie się w wersji online. Oznacza to, że nie wszystkie filmy Konkursu Głównego zostaną pokazane szerokiej publiczności. Nie pozwalają na to ograniczenia licencyjne. Tegoroczną imprezę zaplanowano w dniach 8-12 grudnia.Wydarzenia online w Trójmieście


Organizatorzy 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych do niedawna brali jeszcze pod uwagę hybrydową formułę imprezy. Część konkursowych seansów miała odbywać się w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w wybranych kinach partnerskich w całej Polsce. Niektóre filmy oraz dodatkowe materiały multimedialne miały natomiast trafić na specjalną internetową platformę. Ten wariant zakładał jednak, że kina nadal pozostaną otwarte. Już wiadomo, że hybrydowa wersja festiwalu nie dojdzie do skutku.

Nowe obostrzenia wprowadzone przez rządWprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące m.in. ponownego zamknięcia kin czy teatrów zmusiły organizatorów grudniowego festiwalu do przeniesienia imprezy w całości do Internetu. Wcześniej festiwal kilkukrotnie przekładano. Początkowo miał odbyć się w przyszłym roku, później pojawiła się listopadowa data, ostatecznie wybrano grudniowy wariant (8-12 grudnia).

- Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z festiwalem - mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF.

Wrzesień bez festiwalu filmowego. Jak było w poprzednich latach?Zamknięcie kin w całej Polsce spowodowało, że organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podjęli decyzję o przeniesieniu imprezy w całości do Internetu.
Zamknięcie kin w całej Polsce spowodowało, że organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni podjęli decyzję o przeniesieniu imprezy w całości do Internetu. fot. Anna Bobrowska / KFP/ mat. prasowe
Po raz pierwszy w historii festiwalu widzowie nie zasiądą więc w salach kinowych, a przed ekranami komputerów. Seanse będą się odbywać w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da też dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych.

Nie wszystkie filmy Konkursu Głównego zostaną jednak udostępnione szerokiej publiczności. Wpływ na to mają ograniczenia licencyjne.

- Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej, zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu, nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych - mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.
Wkrótce zostanie ogłoszony szczegółowy program 45. FPFF wraz z zasadami uczestnictwa w festiwalowych pokazach. Zmiany obejmą też galę, podczas której przyznawane są Złote Lwy. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej.

Filmy w Konkursie Głównym 45. FPFF w GdyniO Złote Lwy w Konkursie Głównym rywalizować będzie w tym roku 14 filmów. Wśród nominowanych są m.in. "25 lat niewinności", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa", "Sala samobójców. Hejter" czy "Śniegu już nigdy nie będzie". Nagrody przyznane zostaną także w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Opinie (10) 3 zablokowane

 • Jak festiwal odwołano w stanie wojennym, to nie był on gdyński. (1)

  Odbywał się w Gdańsku, a po stanie wojennym komuniści przenieśli go do Gdyni. Warto znać trochę historię (dziennikarz) i nie kłamać (dyrektor festiwalu).

  • 6 4

  • Dyrektor znany z tego

   • 0 0

 • Może jednak dzięki temu trafi festiwal do szerszej publiczności?

  Ja sam w kwarantannie uczestniczyłem w dwóch festiwalach w których nigdy bym nie wziął udziału bo nie mam na to czasu .

  • 8 0

 • Super - wreszcie Gdynia trochę oszczędzi na tym festiwalu wzajemnej adoracji 'gwiazdeczek'

  • 10 5

 • ;/ (2)

  Serio organizator festiwalu polskich filmow ma problem z uzyskaniem licencji na pokazanie wszystkich filmow przez tydzien, za bilety? Jakos inne festiwale daka rade, z licencjami do filmow ekwadorskich i polinezyjskich na czele.

  • 8 3

  • No cóż, widocznie z jakiegoś powodu ludzie nie chcą współpracować

   Może mają powody.

   • 0 0

  • Widocznie nie chcą pokazywać swoich filmów na tym festiwalu

   Mnie to nie dziwi.

   • 0 0

 • Strata taśmy filmowej (1)

  Dziękuję za te niskobudżetowe produkcje o niczym. 3 osoby we wnętrzu, albo krajobraz. Drzewa szumią, ptaki lecą. A wszystko okraszone mięsem.

  • 4 3

  • To strata pieniędzy podatników

   Wstyd to jest w GSF!

   • 0 0

 • Ja

  Absurd?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
muzyka alternatywna
lip 30
piątek, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
pop
lip 30
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Baranovski
Letnie Brzmienia: Baranovski
pop
lip 31
sobota, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego inspirowany był: