Wiadomości

Festiwal im. Inżyniera Mamonia. Relacja z Top Trendy 2011

W konkursie trendy zwyciężyli zasłużenie Neo Retros, polska odpowiedź na Coldplay.
W konkursie trendy zwyciężyli zasłużenie Neo Retros, polska odpowiedź na Coldplay. mat. prasowe

Gdy Polsat reklamuje Top Trendy jako najważniejsze muzyczne wydarzenie roku, najzwyczajniej w świecie mija się z prawdą. Zwłaszcza na miesiąc przez gdyńskim Open'erem. Co nie znaczy, że to festiwal z gruntu zły, bo miał dobre momenty."Friday, friday, fun, fun, fun" śpiewa jedna z gwiazdek internetu, Rebecca Black. Na zdjęciu "fun" mają Muniek Staszczyk i Jan Nowicki, którzy wystąpili w duecie.
"Friday, friday, fun, fun, fun" śpiewa jedna z gwiazdek internetu, Rebecca Black. Na zdjęciu "fun" mają Muniek Staszczyk i Jan Nowicki, którzy wystąpili w duecie. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Seweryn Krajewski pokazał młodym, co znaczy stara szkoła. Panie ocierały łzy ze wzruszenia.
Seweryn Krajewski pokazał młodym, co znaczy stara szkoła. Panie ocierały łzy ze wzruszenia. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Sopocka Noc Kabaretowa, podobnie jak wieczór Top, gościła wszystkich najbardziej znanych satyryków.
Sopocka Noc Kabaretowa, podobnie jak wieczór Top, gościła wszystkich najbardziej znanych satyryków. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Ergo Arena w roli zamiennika Opery Leśnej sprawdziła się podczas trwającego od piątku do niedzieli festiwalu całkiem nieźle. Świetna scenografia, fajna atmosfera - aż trudno uwierzyć, że to na co dzień obiekt sportowy. Wrażenie robiły zwłaszcza umieszczone na scenie półprzezroczyste ekrany w kształcie walca. Profesjonalna robota. Czego nie można powiedzieć o operatorze hali, który dotąd nie poradził sobie z zapewnieniem zaplecza gastronomicznego. Całe górne piętro obsługiwał jeden bar, w którym można było nabyć aż trzy dania: nachosy (zimne), hot-dogi (gdy doszedłem do lady, akurat się skończyły bułki) oraz ciastka. Wstyd.

Złośliwi zauważą, że to festiwal muzyczny, a nie piknik - spieszę więc z wyjaśnieniami. Po pierwsze atmosfera tego przedsięwzięcia zawsze bardziej przypominała festyn, na co wpływ ma zarówno dobór repertuaru, jak i częste przerwy na reklamy, które wymuszają ruch na widowni. Poza tym impreza trwa niemal pięć godzin, a człowiek, nie wielbłąd, pić musi. Dodajmy, że wszelki prowiant ochroniarze kazali spożyć poza terenem obiektu. Aż się ciśnie na usta pytanie: dlaczego do Ergo Areny nie można wnieść nawet soczku w kartoniku?.

Ale do rzeczy, czyli do muzyki. Ten festiwal powinien zostać ochrzczony imieniem inż. Mamonia, czyli "podobają nam się te piosenki, które już znamy". Dlatego Top Trendy konsekwentnie, przez osiemdziesiąt procent czasu antenowego, pokazuje doskonale znane wszystkim przeboje (i skecze kabaretowe). Taka lista przebojów, tylko na żywo.

Co zapamiętamy z 2011 roku? Nie ma co się rozpisywać: w końcu wszystko było w telewizorze. Jedni uśmiechnęli się, gdy Kombii zagrało piosenkę O.N.A., innym podobał się Cezary Pazura w towarzystwie pięknych kobiet. Prawie wszyscy ocierali ukradkiem łzy, gdy śpiewał Seweryn Krajewski (któremu starał się nie przeszkadzać Piasek). Wszyscy obserwowali korespondencyjny pojedynek między Korą, Dodą i Kayah, z którego zwycięsko wyszła chyba ta ostatnia.

Co ciekawe, specjalny recital Dody i Kayah w niedzielny wieczór poprzedził konkurs Trendy. Zazwyczaj koncerty gwiazdorskie są kulminacją tego typu imprez. Czy organizatorzy nie obawiali się, że po Dodzie wszyscy rozejdą się do domów?

Oglądałem festiwal Top Trendy:

w Ergo Arenie, cały 2%
w Ergo Arenie, jeden wybrany dzień 11%
w telewizji 31%
nie oglądałem wcale 56%
zakończona Łącznie głosów: 784
Niedzielny konkurs podobno warto pochwalić za to, że artyści występujący na nim grali na żywo. Dziwne to czasy, gdy muzykom należą się oklaski już za to, że... grają (a nie udają). Na tle innych festiwali (np. opolskiego) konkurs Trendy stał na niezłym poziomie. Zwyciężył zasłużenie zespół Neo Retros, który zaprezentował ładną, bezpretensjonalną piosenkę w stylu brytyjskiego Coldplay. Zgarnął nagrodę główną (100 tys. zł) oraz nagrodę jury. Internauci wyróżnili Honoratę Skarbek, a dziennikarze - swoich kolegów po fachu, czyli Poparzonych Kawą Trzy.

Podobno za rok Opera Leśna ma być gotowa. Jeśli chodzi o zaplecze techniczne Ergo Arena postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Czy legendarny sopocki obiekt dorówna pod tym względem nowoczesnej hali? Przekonamy się za rok.

Film z Ergo Areny przesłany przez jednego z czytelników portalu. Zobacz, czego nie było widać na ekranie.

Opinie (107) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

12

sierpnia

19

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - Wrzeszcz,

20

sierpnia

Kultura

Muzeum Gdańska kupiło 330-letnie bursztynowe szachy za ok. 2,4 mln zł
Bursztynowe szachy za 2,4 mln zł
Pełen niespodzianek koncert Kwiatu Jabłoni
Kwiat Jabłoni zagrał w Operze Leśnej

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Michał Konkel: moja praprababka była szeptuchą
"Moja praprababka była szeptuchą"

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Powieść Moniki Milewskiej pt. "Latawiec z betonu" opowiada o: