Wiadomości

Filmowa "Opowieść wigilijna" w gdańskim klimacie. Premiera online w poniedziałek

Plan zdjęciowy filmu "Ebenezer z BG" w reż. Wojciecha Ostrowskiego, produkcja - Stowarzyszenia Waga. Na zdjęciu Paweł Zagańczyk oraz mali aktorzy. Sierpień 2020 r.
Plan zdjęciowy filmu "Ebenezer z BG" w reż. Wojciecha Ostrowskiego, produkcja - Stowarzyszenia Waga. Na zdjęciu Paweł Zagańczyk oraz mali aktorzy. Sierpień 2020 r. fot. Anna Rezulak / KFP

"Opowieść wigilijna" należy do kanonu światowej literatury i nieodłącznie kojarzy się z bożonarodzeniowym klimatem. I właśnie dzieło Charlesa Dickensa posłużyło za kanwę kolejnego filmu nakręconego na Biskupiej Górce, tym razem z udziałem najmłodszych aktorów. "Ebenezer z BG" to luźna interpretacja książkowej klasyki, a zarazem świąteczny prezent nie tylko dla mieszkańców gdańskiej dzielnicy. Premiera filmu w poniedziałek 21 grudnia o 16:00 na kanale Youtube Stowarzyszenia Waga oraz na portalu gdansk.pl.Historia stroniącego od ludzi skąpca, który w Wigilię Bożego Narodzenia przechodzi zaskakującą metamorfozę, wielokrotnie już gościła na małym i dużym ekranie. Popularną świąteczną opowieść na gdański grunt postanowiło przenieść Stowarzyszenie Waga, dla którego nie jest to pierwsza filmowa produkcja. Przed trzema laty społecznicy z Biskupiej Górki nakręcili krótkometrażowy film "Powrót Nataniela W.", który przybliżał widzom sylwetkę słynnego XVIII-wiecznego astronoma i badacza, Nataniela Wolfa. To właśnie wtedy narodził się pomysł, by do kolejnego filmowego projektu zaangażować najmłodszych aktorów.

Imprezy online w Trójmieście


- Dzieciaki bardzo chętnie udzielały się przy produkcji "Nataniela W.", ale niestety scenariusz dość mocno nas ograniczał i po prostu nie mieliśmy przygotowanych aż tylu ujęć oraz wątków z udziałem najmłodszych. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyć film, w którym dzieci nie tylko zagrają wiodące role, ale będą miały także realny wpływ na fabułę i losy bohaterów - wspomina Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga i pomysłodawczyni "Ebenezera z BG".
Zdjęcia kręcono na terenie Biskupiej Górki.
Zdjęcia kręcono na terenie Biskupiej Górki. fot. Anna Rezulak / KFP
Filmowcy z Biskupiej Górki tym razem postanowili wykorzystać jedną z najpopularniejszych książkowych postaci. Ebenezer Scrooge, bohater "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, to niezwykle plastyczna postać, którą dość zgrabnie można zaadaptować do współczesnych realiów. Sama historia jest przecież uniwersalna i bardzo przejrzysta, a morał czytelny nawet dla najmłodszych odbiorców.

- Do głowy przyszedł nam Ebenezer. Ale co będzie tu robił? Będzie się zmieniał na lepsze, tak jak Biskupia Górka, która z roku na rok ulega transformacji, staje się piękniejsza i przyjemniejsza jako miejsce do życia, a dla nas do pracy. Powieść Dickensa wybrałyśmy nieprzypadkowo. Stowarzyszenie Waga od lat stara się czynić dobro, docierając do tych, którzy potrzebują wsparcia i przemiany. Ebenezer okazał się ciekawym symbolem transformacji - dodaje Elżbieta Jachlewska.
W tytułową postać wcielił się Krzysztof Baliński, aktor i tancerz, który przez wiele lat pracował w Teatrze Ekspresji, jest także autorem książek i przedstawień dla dzieci. I właśnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi było kluczowe przy produkcji "Ebenezera", bowiem to właśnie młodzi aktorzy odpowiadali częściowo za scenariusz filmu. W lipcu i sierpniu pod okiem Krzysztofa Balińskiego zaliczyli również warsztaty aktorskie, podczas których uczyli się podstawowych technik, a przy okazji aktywizowali pozostałych mieszkańców Biskupiej Górki.

W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic. W środku: Krzysztof Baliński, aktor wcielający się w głównego bohatera.
W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic. W środku: Krzysztof Baliński, aktor wcielający się w głównego bohatera. fot. Anna Rezulak / KFP
W sierpniu i wrześniu filmowcy, którym ponownie przewodził reżyser i operator Wojciech Ostrowski, rozpoczęli już pracę na planie zdjęciowym, gdzie spędzili łącznie 10 dni. W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic.

- Cała historia zaczyna się od Wiktorii, która wraz z dwiema siostrami wprowadza się na Biskupią Górkę. Z okna mieszkania dziewczynka obserwuje ulicę i w ten sposób zauważa Ebenezera, który - jak się później okazuje - pełni ważną rolę na osiedlu. Więcej nie zdradzę. Każdego zapraszam do obejrzenia filmu na pokazie specjalnym online - zachęca Jachlewska.
Premiera "Ebenezera z BG" w poniedziałek 21 grudnia o 16:00 na kanale YouTube Stowarzyszenia Waga oraz na portalu gdansk.pl.

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • W gdańskim klimacie (3)

  Czyli przemoc, pijaństwo, prostytucja i narkotyki?

  • 5 17

  • Widzę ,że w domu dzieje sìe grubo.

   • 3 5

  • Najprościej widzieć to co złe, trudniej zauważyć to co dobre.

   • 4 5

  • Plus tęczowo różowo...

   Oraz tzw "złe słowa" jak to mówią gdańskie miękiszony :))

   • 6 3

 • Jedni widzą i piszą w komentarzach o pijaństwie a inni widzą dobro, i dobre pomysły na poprawę tego stanu. (1)

  Jak widać po opisie ten film to super pomysł i ciekawy projekt społecznie. Dzieciaki mogły zobaczyć coś nowego, oderwać się od często trudnych sytuacji w domu. Szacun dla pomysłodawców.

  • 13 1

  • I dobrze niech sie cos dzieje

   • 3 0

 • Opinia wyróżniona

  Fajny pomysł !

  A Biskupia Górka jest wspaniała !

  • 7 3

 • Powodzenia !

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25

stycznia

Iluminacje świąteczne w Tró... Gdańsk Sopot Gdynia,

07

lutego

Marek Dyjak Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Plany trójmiejskich teatrów na najbliższe miesiące
Teatry planują nadchodzące miesiące
Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy hot dogi
Jedzenie do domu: testujemy hot dogi
Catering dietetyczny. Prosty sposób na zdrowe odżywianie
Dieta z pudełka: zdrowa, smaczna i kolorowa

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Sezon letni w Gdyni inauguruje festiwal: