• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filmowa "Opowieść wigilijna" w gdańskim klimacie. Premiera online w poniedziałek

Tomasz Zacharczuk
19 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Plan zdjęciowy filmu "Ebenezer z BG" w reż. Wojciecha Ostrowskiego, produkcja - Stowarzyszenia Waga. Na zdjęciu Paweł Zagańczyk oraz mali aktorzy. Sierpień 2020 r. Plan zdjęciowy filmu "Ebenezer z BG" w reż. Wojciecha Ostrowskiego, produkcja - Stowarzyszenia Waga. Na zdjęciu Paweł Zagańczyk oraz mali aktorzy. Sierpień 2020 r.

"Opowieść wigilijna" należy do kanonu światowej literatury i nieodłącznie kojarzy się z bożonarodzeniowym klimatem. I właśnie dzieło Charlesa Dickensa posłużyło za kanwę kolejnego filmu nakręconego na Biskupiej Górce, tym razem z udziałem najmłodszych aktorów. "Ebenezer z BG" to luźna interpretacja książkowej klasyki, a zarazem świąteczny prezent nie tylko dla mieszkańców gdańskiej dzielnicy. Premiera filmu w poniedziałek 21 grudnia o 16:00 na kanale Youtube Stowarzyszenia Waga oraz na portalu gdansk.pl.



Historia stroniącego od ludzi skąpca, który w Wigilię Bożego Narodzenia przechodzi zaskakującą metamorfozę, wielokrotnie już gościła na małym i dużym ekranie. Popularną świąteczną opowieść na gdański grunt postanowiło przenieść Stowarzyszenie Waga, dla którego nie jest to pierwsza filmowa produkcja. Przed trzema laty społecznicy z Biskupiej Górki nakręcili krótkometrażowy film "Powrót Nataniela W.", który przybliżał widzom sylwetkę słynnego XVIII-wiecznego astronoma i badacza, Nataniela Wolfa. To właśnie wtedy narodził się pomysł, by do kolejnego filmowego projektu zaangażować najmłodszych aktorów.

Imprezy online w Trójmieście


- Dzieciaki bardzo chętnie udzielały się przy produkcji "Nataniela W.", ale niestety scenariusz dość mocno nas ograniczał i po prostu nie mieliśmy przygotowanych aż tylu ujęć oraz wątków z udziałem najmłodszych. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyć film, w którym dzieci nie tylko zagrają wiodące role, ale będą miały także realny wpływ na fabułę i losy bohaterów - wspomina Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga i pomysłodawczyni "Ebenezera z BG".
Zdjęcia kręcono na terenie Biskupiej Górki. Zdjęcia kręcono na terenie Biskupiej Górki.
Filmowcy z Biskupiej Górki tym razem postanowili wykorzystać jedną z najpopularniejszych książkowych postaci. Ebenezer Scrooge, bohater "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, to niezwykle plastyczna postać, którą dość zgrabnie można zaadaptować do współczesnych realiów. Sama historia jest przecież uniwersalna i bardzo przejrzysta, a morał czytelny nawet dla najmłodszych odbiorców.

- Do głowy przyszedł nam Ebenezer. Ale co będzie tu robił? Będzie się zmieniał na lepsze, tak jak Biskupia Górka, która z roku na rok ulega transformacji, staje się piękniejsza i przyjemniejsza jako miejsce do życia, a dla nas do pracy. Powieść Dickensa wybrałyśmy nieprzypadkowo. Stowarzyszenie Waga od lat stara się czynić dobro, docierając do tych, którzy potrzebują wsparcia i przemiany. Ebenezer okazał się ciekawym symbolem transformacji - dodaje Elżbieta Jachlewska.
W tytułową postać wcielił się Krzysztof Baliński, aktor i tancerz, który przez wiele lat pracował w Teatrze Ekspresji, jest także autorem książek i przedstawień dla dzieci. I właśnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi było kluczowe przy produkcji "Ebenezera", bowiem to właśnie młodzi aktorzy odpowiadali częściowo za scenariusz filmu. W lipcu i sierpniu pod okiem Krzysztofa Balińskiego zaliczyli również warsztaty aktorskie, podczas których uczyli się podstawowych technik, a przy okazji aktywizowali pozostałych mieszkańców Biskupiej Górki.

W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic. W środku: Krzysztof Baliński, aktor wcielający się w głównego bohatera. W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic. W środku: Krzysztof Baliński, aktor wcielający się w głównego bohatera.
W sierpniu i wrześniu filmowcy, którym ponownie przewodził reżyser i operator Wojciech Ostrowski, rozpoczęli już pracę na planie zdjęciowym, gdzie spędzili łącznie 10 dni. W nagraniach wzięło udział ponad 50 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Nie tylko z Biskupiej Górki, ale także z okolic.

- Cała historia zaczyna się od Wiktorii, która wraz z dwiema siostrami wprowadza się na Biskupią Górkę. Z okna mieszkania dziewczynka obserwuje ulicę i w ten sposób zauważa Ebenezera, który - jak się później okazuje - pełni ważną rolę na osiedlu. Więcej nie zdradzę. Każdego zapraszam do obejrzenia filmu na pokazie specjalnym online - zachęca Jachlewska.
Premiera "Ebenezera z BG" w poniedziałek 21 grudnia o 16:00 na kanale YouTube Stowarzyszenia Waga oraz na portalu gdansk.pl.

Wydarzenia

Miejsca

Opinie (8) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • W gdańskim klimacie (3)

    Czyli przemoc, pijaństwo, prostytucja i narkotyki?

    • 5 17

    • Widzę ,że w domu dzieje sìe grubo.

      • 3 5

    • Najprościej widzieć to co złe, trudniej zauważyć to co dobre.

      • 4 5

    • Plus tęczowo różowo...

      Oraz tzw "złe słowa" jak to mówią gdańskie miękiszony :))

      • 6 3

  • Jedni widzą i piszą w komentarzach o pijaństwie a inni widzą dobro, i dobre pomysły na poprawę tego stanu. (1)

    Jak widać po opisie ten film to super pomysł i ciekawy projekt społecznie. Dzieciaki mogły zobaczyć coś nowego, oderwać się od często trudnych sytuacji w domu. Szacun dla pomysłodawców.

    • 13 1

    • I dobrze niech sie cos dzieje

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    Fajny pomysł !

    A Biskupia Górka jest wspaniała !

    • 7 3

  • Powodzenia !

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wróżba "Cztery filiżanki" polega na chowaniu: listka, monety i obrączki. Co ma symbolizować listek?