Filmy i dyskusje o wolności na festiwalu All About Freedom

"W ciemności" to jeden z dwunastu filmów, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalu All About Freedom. Jego reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała w Gdańsku swoją obecność.
"W ciemności" to jeden z dwunastu filmów, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalu All About Freedom. Jego reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała w Gdańsku swoją obecność. mat. prasowe

Filmy i spotkania z udziałem twórców to trzon tegorocznego All About Freedom Festival. - Chcemy, aby nasz festiwal pogłębiał wiedzę na ważne tematy i prowokował dyskusje - mówią organizatorzy gdańskiej imprezy. Start w czwartek, 6 października.Festiwal składa się również z części teatralnej i muzycznej. Na koncercie 16 października zagra m.in. szwedzka piosenkarka, Jenny Wilson.
Festiwal składa się również z części teatralnej i muzycznej. Na koncercie 16 października zagra m.in. szwedzka piosenkarka, Jenny Wilson. fot. Anders Kylberg
- Jako amator dość często bywam na Berlinale i dochodzę do wniosku, że filmy w większym stopniu niż pozostałe dziedziny kultury są w stanie uchwycić to, co dzieje się na świecie i z lepszym efektem przedstawić wiele interesujących problemów i zjawisk - twierdzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizator All About Freedom Festival, którego 5. edycja odbędzie się w dniach 6-16 października w Gdańsku.

To dobry punkt wyjścia do programu tegorocznej, piątej edycji imprezy. Jego głównym trzonem mają być oczywiście filmy - zobaczymy dwanaście tytułów. Jednak, jak podkreślają organizatorzy, ważne jest, aby widz nie tylko film mógł obejrzeć, ale również pogłębić swoją wiedzę na temat tego, co na ekranie zobaczył. Dlatego - w porównaniu z zeszłorocznymi odsłonami imprezy - filmów będzie mniej, jednak po każdej projekcji odbędzie się dyskusja.

- Wybieraliśmy naszym zdaniem najciekawsze obrazy i zaprosiliśmy ich twórców na spotkania - tłumaczy Michał Chaciński, odpowiedzialny za program filmowy. - Zależy nam, aby widz miał wrażenie, że po wyjściu z seansu wie więcej o świecie, a dzięki dyskusjom znał różne opinie na poruszane tematy.

Czy lubisz dyskutować o filmach po ich obejrzeniu?

tak, dzięki temu mogę więcej z nich zrozumieć i poznać opinie innych 71%
nie, wolę samodzielnie przemyśleć to, co widziałem/am na ekranie 29%
zakończona Łącznie głosów: 69
Dyskusja, i to na światowym poziomie, otworzy All About Freedom w czwartek. Na Wydziale Nauk Społecznych UG zobacz na mapie Gdańska o godz. 13.30 swój wykład wygłosi Jeffrey Goldfarb, profesor socjologii z nowojorskiej New School for Social Research. Naukowiec będzie mówił o związkach kultury i polityki na przykładzie Europy Środkowej, której jest wieloletnim badaczem.

Część filmową rozpocznie w piątek film "Chodorkowski" w reżyserii Cyrila Tuschi, który będzie także gościem specjalnym festiwalu. Obraz opowiada historię słynnego magnata naftowego z Rosji, jednak niezwykle ważna jest sama historia jego powstawania - Tuschi ryzykował życiem, aby pokazać światu historię biznesmena. Projekcja odbędzie się o godz. 19 w Multikinie Gdańsk zobacz na mapie Gdańska.

W Multikinie festiwalowe filmy wyświetlane będą do 13 października. Pokazane zostaną obrazy nagradzane na całym świecie, w bardziej lub mniej oczywisty sposób dotykające tematyki wolności. O wolności jednostki mówi m.in. "Krew w twoim telefonie?", którego autor pyta się o możliwości naszych komórek. Z kolei "Obca" to historia kobiety, która została odrzucona przez lokalną społeczność, po tym jak odeszła od maltretującego ją męża. "Zielona rewolucja" opowiada o irańskiej rewolucji, brutalnie stłumionej dwa lata temu, a film "Stepy" to opowieść z okresu II wojny światowej o przeżyciu w sowieckim kołchozie w Kazachstanie .

W polskiej części zobaczymy "Dwa Ognie" - film o kobiecie, która uciekając z Ukrainy, trafiła na obóz dla uchodźców oraz "W ciemności", tegorocznego kandydata do Oscara. To opowieść o Polaku z Lwowa (w tej roli Robert Więckiewicz), który w trakcie niemieckiej okupacji ukrywa Żydów w kanałach. Reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała swoją obecność na spotkaniu po projekcji.

Po co jednak oglądać te wszystkie filmy dokumentalne, skoro telewizja na żywo przez całą dobę bombarduje nas informacjami z całego świata?

- Bo są kręcone z dystansem, z perspektywy, powstały w oparciu o przemyślany i wyselekcjonowany materiał zawierający szersze spojrzenie - tłumaczy Chaciński. - Chcemy, żeby podobną rolę spełniał nasz festiwal: pogłębiał wiedzę na ważne tematy i prowokował dyskusje. Planujemy, aby w przyszłości, gdy ECS będzie miał swój budynek, projekcje odbywały się regularnie przez cały rok, a mieszkańcy mogli wiedzieć, że zobaczą światowe premiery.

Oprócz części filmowej, festiwal All About Freedom to również teatr i muzyka. Na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże zobacz na mapie Gdańska 15 października Chór Kobiet zaprezentuje "Tu mówi chór", unikalny teatralno-muzyczny projekt Marty Górnickiej, w którym 25 kobiet mówiąc, śpiewając i krzycząc, manifestuje swoją wolność. Festiwal zamknie 16 października koncert w klubie Parlament zobacz na mapie Gdańska, gdzie zagrają Fat Burning Step oraz Szwedka Jenny Wilson z Tensta Gospel Choir.

Bilety na każdy seans filmowy w ramach festiwalu kosztują 11 zł, spektakl - 20 zł, a koncert - 25 zł (w przedsprzedaży) i 30 zł.

Opinie (13) 5 zablokowanych

 • Filmy super, tylko czemu tak okrojona scena muzyczna?

  W poprzednich latach było to ze znacznie większym rozmachem.

  • 2 2

 • juz myślałem ze w tym roku to nie będzie aaff

  bo nigdzie nie było info. Fajowe filmy za mało kasę

  • 4 2

 • "All About Freedom Festival" (3)

  Myślałem, że Gdańsk leży w Polsce i mówimy tu po polsku... hmmm...Organizatorzy pewnie wstydzyli by się - "wszystko o wolności festiwal" Wstyd za takich organizatorów

  • 8 10

  • Twoja polszczyzna pozostawia zbyt wiele do życzenia, (1)

   byś się mógł mienić sędzią w tej kwestii. A tak poza tym, to AAFF jest nazwą nośną w wymiarze trochę szerszym niż obszar między Bugiem a Odrą - i o to chodzi.

   • 4 4

   • Skąd Twoja wiedza na temat polszczyzny wyżej wymienionego???

    Jesteś jasnowidzem Dawidzie? Może nas oświecisz??? :DDD poza tym wykręcanie się pseudo szerszym obszarem jak to nazwałeś nie usprawiedliwia nazewnictwa obcojęzycznego. Poprzez taki komentarz pokazujesz, że brak Ci szacunku do własnego języka i jak jakiś piesek machający ogonkiem z chęcią podkulisz ogonek i posłusznie przyjmiesz pozę (język) jaki Ci inne kraje (w tym wypadku anglojęzyczne) narzucają. No Dawid - fetch!, good puppy, now play dead! ;DDD

    • 2 1

  • oto kolejny przykład składania pokłonów przed Angelą Merkel! jeszcze 4 lata rządów tej ekipy i nasze dzieci będą w szkole paccierz po niemiecku odmawiać! powstrzymajmy to razem 9 października!

   • 1 2

 • Walka o wolność trwa!

  Do 1989 roku mielismy totalitaryzm ideologiczny , teraz mamy totalitaryzm ekonomiczny ale zniewolenie pozostało!

  • 6 1

 • napijmy sie piwa....

  ..i pogadajmy o wolnosci ... a potem spowrotem pobranzlujmy sie na fejsbuku....

  • 4 0

 • AAFF - a jakby to było po sąsiedzku ,czyli po niemiecku ? (3)

  gamoń to wymyślił ?...

  • 1 0

  • a moze tvn nam przetłumaczy (1)

   • 1 1

   • właśnie! czas z tym skończyć i wybrać prawdziwych polaków patryotów do władz!

    • 1 1

  • to po sąsiedzku :

   Alles über die Freiheit Festival a nie gamon to wymyslił

   • 1 0

 • niewierzacy w to

  Nie dowiaro-ale dyskusja na forum - po kilu wypowiedziach zmaina tematu z AAFF na ...jezykowo - polityczne krygowanie się....brrr - nie do wiary...ludzie potrzebują "czepiac ise i siebie". Krytyka - to piekna natura...polaka...wstyd.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Król
Król
pop
lis 27
sobota, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście znajduje się butik Roberta Kupisza, polskiego projektanta mody, tancerza oraz stylisty fryzur?