Wiadomości

Filmy i dyskusje o wolności na festiwalu All About Freedom

"W ciemności" to jeden z dwunastu filmów, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalu All About Freedom. Jego reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała w Gdańsku swoją obecność.
"W ciemności" to jeden z dwunastu filmów, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalu All About Freedom. Jego reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała w Gdańsku swoją obecność. mat. prasowe

Filmy i spotkania z udziałem twórców to trzon tegorocznego All About Freedom Festival. - Chcemy, aby nasz festiwal pogłębiał wiedzę na ważne tematy i prowokował dyskusje - mówią organizatorzy gdańskiej imprezy. Start w czwartek, 6 października.Festiwal składa się również z części teatralnej i muzycznej. Na koncercie 16 października zagra m.in. szwedzka piosenkarka, Jenny Wilson.
Festiwal składa się również z części teatralnej i muzycznej. Na koncercie 16 października zagra m.in. szwedzka piosenkarka, Jenny Wilson. fot. Anders Kylberg
- Jako amator dość często bywam na Berlinale i dochodzę do wniosku, że filmy w większym stopniu niż pozostałe dziedziny kultury są w stanie uchwycić to, co dzieje się na świecie i z lepszym efektem przedstawić wiele interesujących problemów i zjawisk - twierdzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, organizator All About Freedom Festival, którego 5. edycja odbędzie się w dniach 6-16 października w Gdańsku.

To dobry punkt wyjścia do programu tegorocznej, piątej edycji imprezy. Jego głównym trzonem mają być oczywiście filmy - zobaczymy dwanaście tytułów. Jednak, jak podkreślają organizatorzy, ważne jest, aby widz nie tylko film mógł obejrzeć, ale również pogłębić swoją wiedzę na temat tego, co na ekranie zobaczył. Dlatego - w porównaniu z zeszłorocznymi odsłonami imprezy - filmów będzie mniej, jednak po każdej projekcji odbędzie się dyskusja.

- Wybieraliśmy naszym zdaniem najciekawsze obrazy i zaprosiliśmy ich twórców na spotkania - tłumaczy Michał Chaciński, odpowiedzialny za program filmowy. - Zależy nam, aby widz miał wrażenie, że po wyjściu z seansu wie więcej o świecie, a dzięki dyskusjom znał różne opinie na poruszane tematy.

Czy lubisz dyskutować o filmach po ich obejrzeniu?

tak, dzięki temu mogę więcej z nich zrozumieć i poznać opinie innych 71%
nie, wolę samodzielnie przemyśleć to, co widziałem/am na ekranie 29%
zakończona Łącznie głosów: 69
Dyskusja, i to na światowym poziomie, otworzy All About Freedom w czwartek. Na Wydziale Nauk Społecznych UG zobacz na mapie Gdańska o godz. 13.30 swój wykład wygłosi Jeffrey Goldfarb, profesor socjologii z nowojorskiej New School for Social Research. Naukowiec będzie mówił o związkach kultury i polityki na przykładzie Europy Środkowej, której jest wieloletnim badaczem.

Część filmową rozpocznie w piątek film "Chodorkowski" w reżyserii Cyrila Tuschi, który będzie także gościem specjalnym festiwalu. Obraz opowiada historię słynnego magnata naftowego z Rosji, jednak niezwykle ważna jest sama historia jego powstawania - Tuschi ryzykował życiem, aby pokazać światu historię biznesmena. Projekcja odbędzie się o godz. 19 w Multikinie Gdańsk zobacz na mapie Gdańska.

W Multikinie festiwalowe filmy wyświetlane będą do 13 października. Pokazane zostaną obrazy nagradzane na całym świecie, w bardziej lub mniej oczywisty sposób dotykające tematyki wolności. O wolności jednostki mówi m.in. "Krew w twoim telefonie?", którego autor pyta się o możliwości naszych komórek. Z kolei "Obca" to historia kobiety, która została odrzucona przez lokalną społeczność, po tym jak odeszła od maltretującego ją męża. "Zielona rewolucja" opowiada o irańskiej rewolucji, brutalnie stłumionej dwa lata temu, a film "Stepy" to opowieść z okresu II wojny światowej o przeżyciu w sowieckim kołchozie w Kazachstanie .

W polskiej części zobaczymy "Dwa Ognie" - film o kobiecie, która uciekając z Ukrainy, trafiła na obóz dla uchodźców oraz "W ciemności", tegorocznego kandydata do Oscara. To opowieść o Polaku z Lwowa (w tej roli Robert Więckiewicz), który w trakcie niemieckiej okupacji ukrywa Żydów w kanałach. Reżyserka, Agnieszka Holland, zapowiedziała swoją obecność na spotkaniu po projekcji.

Po co jednak oglądać te wszystkie filmy dokumentalne, skoro telewizja na żywo przez całą dobę bombarduje nas informacjami z całego świata?

- Bo są kręcone z dystansem, z perspektywy, powstały w oparciu o przemyślany i wyselekcjonowany materiał zawierający szersze spojrzenie - tłumaczy Chaciński. - Chcemy, żeby podobną rolę spełniał nasz festiwal: pogłębiał wiedzę na ważne tematy i prowokował dyskusje. Planujemy, aby w przyszłości, gdy ECS będzie miał swój budynek, projekcje odbywały się regularnie przez cały rok, a mieszkańcy mogli wiedzieć, że zobaczą światowe premiery.

Oprócz części filmowej, festiwal All About Freedom to również teatr i muzyka. Na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże zobacz na mapie Gdańska 15 października Chór Kobiet zaprezentuje "Tu mówi chór", unikalny teatralno-muzyczny projekt Marty Górnickiej, w którym 25 kobiet mówiąc, śpiewając i krzycząc, manifestuje swoją wolność. Festiwal zamknie 16 października koncert w klubie Parlament zobacz na mapie Gdańska, gdzie zagrają Fat Burning Step oraz Szwedka Jenny Wilson z Tensta Gospel Choir.

Bilety na każdy seans filmowy w ramach festiwalu kosztują 11 zł, spektakl - 20 zł, a koncert - 25 zł (w przedsprzedaży) i 30 zł.

Opinie (13) 5 zablokowanych

 • Filmy super, tylko czemu tak okrojona scena muzyczna?

  W poprzednich latach było to ze znacznie większym rozmachem.

  • 2 2

 • juz myślałem ze w tym roku to nie będzie aaff

  bo nigdzie nie było info. Fajowe filmy za mało kasę

  • 4 2

 • "All About Freedom Festival" (3)

  Myślałem, że Gdańsk leży w Polsce i mówimy tu po polsku... hmmm...Organizatorzy pewnie wstydzyli by się - "wszystko o wolności festiwal" Wstyd za takich organizatorów

  • 8 10

  • Twoja polszczyzna pozostawia zbyt wiele do życzenia, (1)

   byś się mógł mienić sędzią w tej kwestii. A tak poza tym, to AAFF jest nazwą nośną w wymiarze trochę szerszym niż obszar między Bugiem a Odrą - i o to chodzi.

   • 4 4

   • Skąd Twoja wiedza na temat polszczyzny wyżej wymienionego???

    Jesteś jasnowidzem Dawidzie? Może nas oświecisz??? :DDD poza tym wykręcanie się pseudo szerszym obszarem jak to nazwałeś nie usprawiedliwia nazewnictwa obcojęzycznego. Poprzez taki komentarz pokazujesz, że brak Ci szacunku do własnego języka i jak jakiś piesek machający ogonkiem z chęcią podkulisz ogonek i posłusznie przyjmiesz pozę (język) jaki Ci inne kraje (w tym wypadku anglojęzyczne) narzucają. No Dawid - fetch!, good puppy, now play dead! ;DDD

    • 2 1

  • oto kolejny przykład składania pokłonów przed Angelą Merkel! jeszcze 4 lata rządów tej ekipy i nasze dzieci będą w szkole paccierz po niemiecku odmawiać! powstrzymajmy to razem 9 października!

   • 1 2

 • Walka o wolność trwa!

  Do 1989 roku mielismy totalitaryzm ideologiczny , teraz mamy totalitaryzm ekonomiczny ale zniewolenie pozostało!

  • 6 1

 • napijmy sie piwa....

  ..i pogadajmy o wolnosci ... a potem spowrotem pobranzlujmy sie na fejsbuku....

  • 4 0

 • AAFF - a jakby to było po sąsiedzku ,czyli po niemiecku ? (3)

  gamoń to wymyślił ?...

  • 1 0

  • a moze tvn nam przetłumaczy (1)

   • 1 1

   • właśnie! czas z tym skończyć i wybrać prawdziwych polaków patryotów do władz!

    • 1 1

  • to po sąsiedzku :

   Alles über die Freiheit Festival a nie gamon to wymyslił

   • 1 0

 • niewierzacy w to

  Nie dowiaro-ale dyskusja na forum - po kilu wypowiedziach zmaina tematu z AAFF na ...jezykowo - polityczne krygowanie się....brrr - nie do wiary...ludzie potrzebują "czepiac ise i siebie". Krytyka - to piekna natura...polaka...wstyd.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27

stycznia

Iluminacje świąteczne w Tró... Gdańsk Sopot Gdynia,

07

lutego

Marek Dyjak Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Gdańsk zapłacił 25 tys. zł za odbitki akcji artystycznej "Rowerek" do nowego muzeum
25 tys. zł za odbitki do nowego muzeum
O serii gdyńskich książek dla dzieci - Książeczki Gdynieczki
O serii gdyńskich książek dla dzieci

Kulinaria

Wojewódzki wycofuje się ze współpracy. W Gdyni otworzy autorski lokal
Wojewódzki otworzy w Gdyni autorski lokal
Okiem dietetyka: 7 nawyków, które pomogą ci schudnąć
7 nawyków, które pomogą ci schudnąć

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Pierwsza część "Trylogii Gdańskiej" Güntera Grassa nosi tytuł: