Wiadomości

stat

Filmy i koncerty na żywo. Ponownie Sopot Film Festival w Trójmieście

"Kamper" Łukasza Grzegorzka jest jednym z siedmiu kandydatów, którzy powalczą o nagrodę w konkursie debiutów i drugich filmów. Drugim polskim filmem w tej stawce są "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka.
"Kamper" Łukasza Grzegorzka jest jednym z siedmiu kandydatów, którzy powalczą o nagrodę w konkursie debiutów i drugich filmów. Drugim polskim filmem w tej stawce są "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka. mat. prasowe/ M2 Films

Pełnometrażowe fabuły, dokumenty, animacje i filmy krótkometrażowe ponownie opanują cały Sopot. Podczas 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival do obejrzenia będzie ponad 120 tytułów z całego świata. Bogaty program uzupełniają spotkania z filmowcami, spacery tematyczne, bloki specjalne i koncerty muzyki filmowej na żywo. Impreza potrwa 9 dni, a rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 8 lipca.Sopocki festiwal jak co roku jest świetną okazją do obejrzenia najlepszych produkcji kina artystycznego ostatnich miesięcy. Jednocześnie część filmów widzowie mogą zobaczyć przedpremierowo, a niektórym pokazom towarzyszą spotkania z twórcami. Wokół kina oscylują też atrakcje towarzyszące SFF - spacery filmowe po Sopocie, warsztaty, panele dyskusyjne i koncerty muzyki filmowej, które już przed rokiem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników przeglądu.

Konkursy, czyli przegląd światowego kina

Najważniejszym elementem imprezy są sekcje konkursowe. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, filmowcy powalczą w trzech kategoriach. Konkurs 1-2 przeznaczony jest dla debiutów i drugich filmów fabularnych. O nagrodę powalczy w tym przypadku siedem produkcji starannie wyselekcjonowanych spośród setek tytułów zgłoszonych przez filmowców z różnych zakątków świata. W gronie konkursowym znajdziemy m.in. libańskiego "Podróżnika", turecką "Połówkę" czy irlandzki film "Bez imienia". Solidną polską reprezentację stanowić będą, pokazywane choćby podczas ostatniego festiwalu w Gdyni, "Kamper" Łukasza Grzegorzka czy "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka. Zwycięzcę wskaże jury złożone z aktorki Katarzyny Hermann, pisarza Szczepana Twardocha i krytyka filmowego Artura Zaborskiego.

Po raz drugi w historii Sopot Film Festival poznamy też twórcę najlepszego konkursowego dokumentu. O statuetkę powalczy siedmiu reżyserów. W stawce znajdziemy muzyczną podróż wokół klimatycznego węgierskiego jeziora w "Balaton Method" czy dokumentalny esej o kondycji współczesnego człowieka opowiedziany głosami pasażerów nowojorskiego metra w filmie Piotra Stasika "21xNowy Jork". Trójmiejskim akcentem będzie dokument doktoranta UG, Marcina Borchardta, "Beksińscy. Album wideofoniczny" ( o filmie pisaliśmy TUTAJ).

Tradycyjnie nie zabraknie również konkursu filmów krótkometrażowych. W tym przypadku to publiczność wybierze najlepszą fabułę i animację spośród 25 konkursowych propozycji rodem z Francji, Niemiec, USA, Brazylii czy oczywiście z Polski. Jednym z kandydatów do nagrody jest obraz absolwenta gdyńskiej "filmówki" Grzegorza Mołdy, "Koniec widzenia", który był w tym roku nominowany do Złotej Palmy w Cannes (przeczytajcie naszą rozmowę z twórcą filmu).

"21 x Nowy Jork" to filmowy esej o współczesnym człowieku opowiadany głosami pasażerów nowojorskiego metra. Film Piotra Stasika powalczy o nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych.
"21 x Nowy Jork" to filmowy esej o współczesnym człowieku opowiadany głosami pasażerów nowojorskiego metra. Film Piotra Stasika powalczy o nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych. mat. prasowe/ Against Gravity
Laureaci Oscarów, Złotych Palm i Złotych Lwów, czyli Spectrum 16/17

Sopocki festiwal stanowi też doskonałą okazję do nadrobienia filmowych zaległości z ostatnich kilku bądź kilkunastu miesięcy. Sekcja Spectrum 16/17 to przegląd najlepszych tytułów kina artystycznego. Do obejrzenia będą m.in. "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Pokot" Agnieszki Holland, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" Marysi Sadowskiej, "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego czy ostatni film Andrzeja Wajdy, "Powidoki".

Nie zabraknie też europejskich tytułów - wśród nich nominowane do Oscarów "Mężczyzna imieniem Ove" czy "Toni Erdman", a także, już spoza Starego Kontynentu, laureaci prestiżowej nagrody - "Moonlight" Barry'rego Jenkinsa i "Klient" Asghara Farhadiego. W sekcji znajdziemy też najlepszy film ostatniego festiwalu w Gdyni, "Ostatnią rodzinę", najnowsze dzieło Jima Jarmuscha "Paterson" czy zdobywcę ubiegłorocznej Złotej Palmy w Cannes, "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha.

Spectrum 16/17 to kilkanaście najlepszych filmów ostatnich miesięcy, które ponownie będzie można zobaczyć na festiwalu w Sopocie. Jednym z nich jest nagrodzony Oscarem za najlepszy film "Moonlight".
Spectrum 16/17 to kilkanaście najlepszych filmów ostatnich miesięcy, które ponownie będzie można zobaczyć na festiwalu w Sopocie. Jednym z nich jest nagrodzony Oscarem za najlepszy film "Moonlight". mat. prasowe/ Solopan
Filmowa podróż do Rumunii i Norwegii

Widzowie, którzy uwielbiają filmowe podróże bez wahania wsiądą w festiwalowy samolot odlatujący w kierunku Norwegii i Rumunii. Właśnie kinematografii tych krajów poświęcone będą tematyczne bloki "Rumuńska Nowa Fala" oraz "Panorama Północnej Europy". W pierwszej z tych sekcji obejrzymy m.in. "Egzamin" nagrodzonego przed rokiem Złotą Palmą za reżyserię Cristiana Mungiu czy rumuńskiego kandydata do Oscara, "Aferim!".

Natomiast fani kina norweskiego z pewnością nie ominą takich tytułów jak znakomity "Obywatel Roku", "Witajcie w Norwegii" czy "Poznajcie Harolda". Będzie również okazja przyjrzeć się twórczości świetnego norweskiego reżysera, Joachima Triera, autora słynnego dramatu "Głośniej od bomb". Druga z reżyserskich retrospektyw dotyczyć będzie filmów Greka, Yorgosa Lanthimosa, autora głośnego "Kła" czy znakomitego "Lobstera", które to tytuły zresztą zobaczymy podczas festiwalu.

Podczas Sopot Film Festival nie zabraknie też sekcji poświęconych wybranym europejskim kinematografiom. W tym roku widzowie zobaczą ostatnie dokonania twórców z Rumunii i Norwegii. Na zdj. kadr z filmu "Obywatel roku".
Podczas Sopot Film Festival nie zabraknie też sekcji poświęconych wybranym europejskim kinematografiom. W tym roku widzowie zobaczą ostatnie dokonania twórców z Rumunii i Norwegii. Na zdj. kadr z filmu "Obywatel roku". mat. prasowe/ M2 Films
Bliżej polskich twórców

Fanom rodzimej klasyki poświęcony będzie blok tematyczny związany z filmami Wojciecha Jerzego Hasa. Przypomnimy sobie największe dzieła reżysera: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pętla", "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Jak być kochaną". Krótkie sekcje dedykowane będą także współczesnym filmowcom: Piotrowi Dumale ("Las", "Ederly"), Hannie Polak ("Dzieci z Leningradzkiego", "Nadejdą lepsze czasy" i Arkadiuszowi Jakubikowi ("Krótka historia o miłości", "Krótka historia o morderstwie"). Początkujący w roli reżysera aktor będzie zresztą jednym z gości festiwalu w Sopocie. Podobnie jak aktorka Katarzyna Hermann czy kompozytor muzyki filmowej, Mikołaj Trzaska.

Muzyka na ekranie i na żywo

Integralną częścią filmu jest muzyka, a tej podczas 8.edycji SFF nie zabraknie. W sekcji Spectrum: Muzyka i Sztuka obejrzymy filmowy hołd Jima Jarmuscha złożony zespołowi The Stooges oraz Iggy'emu Popowi ("Gimme Danger"), jeden z najciekawszych filmów o tańcu współczesnym ("Mr. Gaga") czy burzliwą, opartą na faktach opowieść o królowej disco i miss Egiptu ("Dalida. Skazana na miłość").

Po ubiegłorocznym sukcesie koncertu muzyki filmowej organizatorzy Sopot Film Festival idą za ciosem i w tym roku przygotowali kolejne występy na żywo. W poniedziałek 10 lipca Michał Jacaszek, Mikołaj Trzaska i Olo Walicki odegrają autorską wersję ścieżki dźwiękowej do arcydzieła francuskiego kina niemego "Upadek Domu Usherów" z 1928 roku. Kompozycje zostały specjalnie przygotowane na potrzeby festiwalu w Sopocie.

Dwa dni później, w środę 12 lipca, na zadaszonych tarasach przy Parku Wodnym w Sopocie zaplanowano koncert "Od Kubricka do Nolana". Usłyszymy również kompozycje z filmów takich reżyserów, jak Nicolas Winding-Refn, Martin Scorsese i David Lynch.

- Cały koncert to spotkanie muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod gościnną batutą Krzesimira Dębskiego z elektronicznymi aranżami i remiksami klasycznych utworów oraz nowoczesnymi wizualizacjami na dwóch ekranach. Gościnnie zaśpiewają Tomek Makowiecki, który wykona utwory z filmów Davida Lyncha i duet Rebeka, który przygotuje aranżacje muzyczne z dzieł Kubricka i filmu "Drive" - zapowiada Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowy festiwalu.
Podczas koncertu zagrają też Olo Walicki, Roman Ślefarski, Artur Jurek, a za wizualną oprawę odpowiadać będzie VJ rybskie.

Ubiegłoroczny koncert muzyki filmowej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem widzów i słuchaczy. W tym roku na żywo będzie można usłyszeć utwory z takich filmów jak "Dzikość serca", "Taksówkarz", "Twin Peaks" czy "Interstellar".
Ubiegłoroczny koncert muzyki filmowej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem widzów i słuchaczy. W tym roku na żywo będzie można usłyszeć utwory z takich filmów jak "Dzikość serca", "Taksówkarz", "Twin Peaks" czy "Interstellar". fot. Maciej Czarniak/ Trojmiasto.pl
Serialowe i filmowe spacery po Sopocie

Stałym punktem sopockiego festiwalu są również wędrówki po Sopocie w poszukiwaniu i odkrywaniu dawnych planów zdjęciowych polskich produkcji filmowych i telewizyjnych. Tym razem Liliana Kalita i Marek Baran zabiorą festiwalowiczów na spacer po "Serialowym Sopocie" (9 lipca o godz. 12 spod Teatru na Plaży) i przybliżą kulisy takich produkcji jak "07 zgłoś się", "Krew z krwi" czy "Linia życia". 16 lipca kolejna wędrówka odkryje "Sopot, którego nie ma" i miejsca związane z takimi tytułami, jak "Sztos 2", "Reich" czy "Ile waży koń trojański?".

Festiwalowe niespodzianki przygotowano również dla najmłodszych. Podczas warsztatów dzieci poznają tajniki tworzenia animacji poklatkowej i stworzą krótki teledysk. Maluchom dedykowany będzie ponadto zestaw krótkich animacji.

Arkadiusz Jakubik, znany z filmów "Wołyń" i "Jestem mordercą" (oba zobaczymy podczas SFF), będzie jednym z gości sopockiego festiwalu. Widzowie zobaczą też dwa filmy wyreżyserowane przez aktora: "Krótka historia o miłości" oraz "Krótka historia o morderstwie".
Arkadiusz Jakubik, znany z filmów "Wołyń" i "Jestem mordercą" (oba zobaczymy podczas SFF), będzie jednym z gości sopockiego festiwalu. Widzowie zobaczą też dwa filmy wyreżyserowane przez aktora: "Krótka historia o miłości" oraz "Krótka historia o morderstwie". mat. prasowe/ Forum Film Poland
Bilety i karnety

Pokazy filmowe odbędą się w sopockim Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, w Państwowej Galerii Sztuki, spółdzielni Dwie Zmiany i kawiarni Trzy Siostry. Koncert muzyki filmowej z kolei zaplanowano przy Parku Wodnym w Sopocie. Dokładną lokalizację każdego seansu sprawdzicie TUTAJ.

Widzom, którzy nie zamierzają ograniczać się do pojedynczych seansów, przygotowano trzy rodzaje festiwalowych karnetów. Karnet na wszystkie pokazy filmowe i koncerty kosztuje 190 złotych. Opcja bez wstępu na muzyczne występy to wydatek 160 złotych. Można też zakupić karnet na 5 filmów (55 złotych) lub 10 seansów (100 złotych).

Bilet na koncert muzyki filmowej "Od Kubricka do Nolana" kosztuje od 35 do 50 złotych, natomiast za wejście na koncert kina niemego zapłacimy 20 zł w przedsprzedaży i 25 zł w dniu koncertu.

Wejściówka na pojedynczy seans to 13 złotych. Za darmo wchodzimy natomiast na pokazy filmów krótkometrażowych, seanse w klubach Dwie Zmiany i Trzy Siostry. Szczegółowe info o biletach/karnetach i sposobie ich zakupu na stronie www.sopotfilmfestival.pl

Sopot Film Festival potrwa od 8 do 16 lipca.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (6)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27

czerwca

Kinga i Karolina Pruś Sopot, Teatr BOTO

30

czerwca

08

lipca

Popołudnie z Muzyką Gdańsk, Teatr Leśny

Kultura

Wybrano dyrektorów Opery Bałtyckiej
Wybrano dyrektorów Opery Bałtyckiej

Kulinaria

Truskawkowy rekord Guinnessa ustanowiony
Truskawkowy rekord Guinnessa ustanowiony

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: moc wakacyjnych atrakcji
Planuj tydzień: moc wakacyjnych atrakcji

    Najczęściej czytane