• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Flądra w pięciu smakach, czyli co nas czeka na Fląder Festival?

Borys Kossakowski
25 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Pierwiastek żeński na festiwalu będzie prezentować m.in. trójmiejska artystka Maria Ka. Pierwiastek żeński na festiwalu będzie prezentować m.in. trójmiejska artystka Maria Ka.

W piątek rusza XII Fląder Festiwal. Artyści wystąpią na dwóch scenach zlokalizowanych na brzeźnieńskiej plaży oraz na terenach okolicznych. Będzie dużo szaleństwa, radości, wolności, a do tego szczypta tradycji. Początek o godz. 18:30. Wstęp wolny.1. Smak szaleństwa

Snowid - Zabójca kolosów (live)


To jeden z największych fenomenów ostatniego roku, a sława Snowida rozniosła się pocztą pantoflową po całej Polsce. Jest ich dwóch: wokalistą jest brodacz z szalonym błyskiem w oku, który sam siebie mianował "Pogańskim królem głuszy", a akompaniuje mu psychodeliczny i nieobliczalny DJ Grzyb. Przy dźwiękach "nintendo-techno" obaj panowie skaczą po scenie, krzyczą, śpiewają, uprawiając coś na pograniczu muzyki i performance'u. Ich obłęd jest malowniczy, śmieszny i przerażający jednocześnie. Snowid zagra na zakończenie festiwalu w nocy z soboty na niedzielę na Scenie Molo o 00:30.

2. Smak popularności

Organek - Głupi ja (piątek, 23:00, Scena Plaża)

Tomasz Organek na scenie obecny był od lat. Lider zespołu Sofa, współpracownik Smolika i Kayah, w zeszłym roku wydał płytę "Głupi" pod własnym nazwiskiem. I zaczęło się. Posypały się nagrody (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do Fryderyka 2015), zaczął występować na festiwalach (m.in. Męskie Granie 2014, Warsaw Orange Festival 2014). Gra alternatywny pop z polskimi tekstami, który na żywo zyskuje dodatkową energię dzięki improwizacjom i żywiołowej ekspresji lidera. Ørganek wystąpi w piątek na Scenie Plaża o godz. 23.

PEŁEN PROGRAM FESTIWALU

3. Smak radości

Babu Król wystąpi na Scenie Molo w piątek o 21.30

Budyń, lider Pogodno i Bajzel od kilku lat występują jako nieskrępowany duet Babu Król. Jeśli pamiętacie zwariowaną energię Pogodno, to tu znajdziecie podobne pierwiastki. Zdumiewająca kreatywność, fantastyczny, pozytywny przekaz (nawet jeśli treść piosenek bywa tragikomiczna), wielka moc muzyki. Choć występują tylko we dwóch, wydawać by się mogło, że na scenie jest cała orkiestra Franka Zappy. Babu Król to dużo radości, tańca i powiew wolności - idealny na początek lata. Wystąpią na Scenie Molo, w piątek o godz. 21:30.

4. Smak tradycji

Hańba! - wystąpi w piątek na Scenie Plaża o 21.

Zespołów folkowych na Flądrze przeważnie jest niewiele. Ale jeśli już się pojawiają, są to rarytasy, takie jak właśnie Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!, jedno z odkryć festiwalu Nowa Tradycja 2014. Zgarnęli tam nagrodę specjalną im. Czesława Niemena za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną. Brzmi nieźle - w końcu będziemy ich oglądać na scenie właśnie. Korzystają z banjo, akordeonu, tuby i grzebienia, ale grają punk rocka. Jedną ręką sięgają do podwórkowych tradycji przedwojennej Warszawy, drugą na Wyspy Brytyjskie lat 70. Hańba! wystąpi w piątek na Scenie Plaża o godz. 21.

5. Smak wolności

Zaimprowizowany koncert w... busie. Takie rzeczy tylko na Flądrze.

To, co na Fląder Festiwal smakuje chyba najlepiej, to atmosfera wolności, którą tworzy niezwykła sceneria (plaża, morze), ludzie i artyści oraz to, co dzieje się wokół i pomiędzy scenami. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, atmosferę tę podgrzeje towarzysząca impreza Present Performance, zorganizowana przez Gdańską Galerię Miejską. W nadmorską tkankę Brzeźna swe występy wplotą artyści performatywni, tacy jak Joanna DudaKatarzyna Pastuszak, Anka Leśniak, Monster Hurricane Wihajster, Angelika Fojtuch. Z pewnością zaskoczą niejednego przypadkowego przechodnia. Co ciekawe, takie zaskakujące przedsięwzięcia dzieją się na Flądrze często - jak choćby uwieczniony na filmiku spontaniczny występ w samochodzie dostawczym jednego z zespołów.

Wydarzenia

12 Fląder Festiwal (15 opinii)

festiwal muzyczny, muzyka alternatywna

Present Performance 2015 - festiwal sztuki performance na plaży w Brzeźnie

performance, festiwal sztuki, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie (3) 3 zablokowane

 • Wstęp wolny

  Skoro tak, to idę.

  • 2 2

 • Borys jak zwykle "rzetelny" (1)

  Na Waszej stronie w zakładce Rozrywka/Kalendarz/Fląder jest podana rozpiska godzinowa, w której wyraźnie zaznaczony Organek przypisany jest na godzinę 23 w piątek. A Ty teraz wypisujesz, że "Ørganek wystąpi w sobotę na Scenie Plaża o godz. 23." Weź się chłopie wreszcie ogarnij, albo zrób nam wszystkim przysługę i zmień pracę.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

  • 7 3

  • Ja bylbym jednak za tym aby zmienil prace i to na mniej "publiczna"..

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Fabryka Elfów (1 opinia)

67 zł

Jarmark Bożonarodzeniowy (43 opinie)

w plenerze, street food, jarmark

Body Worlds Vital - wystawa human body (38 opinii)

65 - 75 zł
Kup bilet
wystawa

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Największy teatr w Gdyni to: