Florecistki triumfują w zawodach Pucharu Europy U-17. W sobotę turniej w Gdańsku

18 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Polskie juniorki wygrały zawody Pucharu Europy do lat 17 na Słowacji. Polskie juniorki wygrały zawody Pucharu Europy do lat 17 na Słowacji.

Malwina Kołodziejczyk zajęła 3. miejsce w zawodach Pucharu Europy juniorek młodszych florecistek w słowackim Samorinie. Natomiast w drużynie, w której walczyła także Marta Oklińska (obie Fundacja Gdańskiej Szkoły Floretu), Polki okazały się najlepsze. W najbliższą sobotę m.in. te zawodniczki będzie można zobaczyć w Gdańsku podczas turnieju z cyklu Pucharu Polski do lat 17. Wstęp dla publiczności bezpłatny.

PRZECZYTAJ O GDAŃSKIM FLORECIŚCIE. ADAM PODRALSKI W CYKLU SPORT TALENT

Malwina KołodziejczykMarta Oklińska (obie Fundacja GSF) oraz Aleksandra WieczorekAntonina Lachman (obie AZS AWF Poznań) zwyciężyły w turnieju drużynowym zawodów Pucharu Europy. W słowackim Samorinie Polska wystawiła aż pięć zespołów. W pierwszym walczyły cztery najwyżej klasyfikowane florecistki w krajowym rankingu 17-latek.

Biało-czerwone w drodze na najwyższy stopień podium pokonały kolejno: Polskę III 45:29, Węgry 45:38, Rumunię 45:32 i w finale Łotwę 45:31. Na tym ostatnim rywalu wzięły rewanż za Polskę II, która w ćwierćfinale uległa Łotyszkom 19:45.

Ostatecznie druga drużyna uplasowała się na 5. pozycji. W niej też mieliśmy dwie gdańszczanki. Amelia Olszewska jest zawodniczką UKS Atena, a Oliwia Dębicka reprezentuje Fundację GSF. Poza nimi zespół tworzyły: Kaja Jabłonowska (Kusy Szczecin) i Michalina Daniewska (AZS AWF Warszawa). Te florecistki w krajowym rankingu plasują się na pozycjach 5-8.

Indywidualnie na Słowacji z Polek najlepiej walczyła Kołodziejczyk. W stawce 142 zawodniczek Malwina przebiła się na najniższy stopień podium. Jej zwycięską passę w półfinale przerwała Rumunka Emilia Corbu. Pojedynek zakończył się wynikiem 15:11. Zawody wygrała Włoszka Carlotta, a obok gdańszczanki na podium stanęła Szwedka Miriam Schreiber.

W ćwierćfinale odpadły Wieczorem (ostatecznie 6. miejsce) i Lachman (8). Oklińska była 15., Dębicka 25., a Olszewska 31.

W krajowym rankingu prowadzi Wieczorek (174 punkty) przed Kołodziejczyk (143) i Oklińską (121).

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK GDAŃSKI FLORET ROZPOCZĄŁ SEZON W INNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH

M.in. te zawodniczki będzie można zobaczyć w sobotę w Gdańsku, gdzie do zdobycia są kolejne punkty do rankingi. W hali Gdańskiej Szkoły Szermierki odbędą się zawody dla juniorek i juniorów młodszych, które są zaliczane do Pucharu Polski w tej kategorii wiekowej.

Florecistki zaczną rywalizację od godziny 9, a floreciści od 13. Walki finałowe zaplanowane są od 17:30. Dla publiczności wstęp bezpłatny.

W sześcioletniej historii tych zawodów tylko dwoje przedstawicieli gospodarzy zdobywało Puchar Gdańskiej Szkoły Floretu. W 2014 roku ta sztuka udała się Maciejowi Podralskiemu, a w sezonie 2015/16 Joannie Toporskiej (oboje UKS Atena).

Co ciekawe w premierowej edycji, w 2013 roku wygrał Andrzej Rządkowski. Teraz florecista KSz Wrocławianie zwycięża już wśród seniorów. Jego triumfem zakończyły się pierwsze zawody Pucharu Polski 2018/19 we Wrocławiu. Były one popisał gospodarzy, bo w finale znalazł się drugi zawodnik KSz - Leszek Rajski. Na najniższym stopniu podium stanęli: Jakub Surwiłło (AZS AWF Warszawa) i Bartosz Cegielski (AZS AWF Poznań).

Gdańszczanie w szóstkę znaleźli się w "16", ale w każdej z kolejnych rund odpadało ich po trzech. Najlepsze miejsca zajęli: 5. Krystian Gryglewski (Fundacja GSF), 7. Maciej Podralski, 8. Mikołaj Rudnicki (obaj AZS AWFiS Gdańsk), 10. Michał Siess (Fundacja GSF), 12. Piotr Borowiec, 13. Piotr Janda (obaj AZS AWFiS).

W krajowym rankingu Rządkowski umocnił się na prowadzeniu (440 punktów), a wiceliderem jest nadal Siess (313). Kolejne miejsca zajmują: Rajski (200) i nieobecny we Wrocławiu - Michał Janda (AZS AWFiS, 188)

Przypomnijmy, że ranking PZSz. będzie podstawą do tworzenia składu reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy i świata.