• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gala i premiera Żółtego Przewodnika Gault&Millau 2019

Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
27 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
W poniedziałkowy wieczór przyznano nagrody najlepszym szefom kuchni w Polsce w pięciu kategoriach. 
Na zdjęciu: Laureaci Wielkiej Gali Premierowej V edycji Żółtego Przewodnika Gault&Millau 2019. W poniedziałkowy wieczór przyznano nagrody najlepszym szefom kuchni w Polsce w pięciu kategoriach. 
Na zdjęciu: Laureaci Wielkiej Gali Premierowej V edycji Żółtego Przewodnika Gault&Millau 2019.

W poniedziałek odbyła się Gala Premierowa V edycji Żółtego Przewodnika Gault&Millau i wręczenie nagród najlepszym szefom kuchni w Polsce. Wydarzenie odbyło się w gdańskim Amber Expo, gdzie zebrało się ponad 500 gości, w tym najlepsi szefowie kuchni z całej Polski.



W wydarzeniu wzięło udział kilkuset gości, w tym wielu szefów kuchni, których restauracje znalazły się w Żółtym Przewodniku na 2019 rok. W tym wydaniu wyróżniono aż 640 restauracji, czyli o 70 więcej niż w roku poprzednim. Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska tworzy kulinarną mapę Polski informując o tym, gdzie warto zjeść.

Poniedziałkowa gala rozpoczęła się częścią koktajlową z szampanem i przekąskami. Następnie goście zajmowali miejsca przy stołach. Punktualnie o godz. 18 galę rozpoczął Maciej Kurzajewski, prezenter telewizyjny, który w duecie z Justyną Adamczyk, redaktor naczelną Żółtego Przewodnika, poprowadził cały wieczór.

Na scenie pojawili się również reprezentanci miasta Gdańska, a wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła znaczenie miasta, w którym odbywa się gala:

- Chcemy, żeby Gdańsk był miejscem, które łączy ludzi. Kultura jedzenia to ważna część turystyki, dlatego cieszymy się, że jesteśmy częścią tego wydarzenia, stając się w ten wieczór kulinarną stolicą Polski.
Obecny był również prezes Amber Expo, Andrzej Bojanowski, przemawiała także Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która powitała gości w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego pana Mieczysława Struka, a także Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji, który przygotował kilka słów od siebie.

Kolejnym, najważniejszym punktem wieczoru było wręczenie nagród. Nagrody jury zostały przyznane w pięciu kategoriach: Szef Kuchni Tradycyjnej, Kobieta Szef, Młody Talent, Szef Jutra i Szef Roku.

W pierwszej z kategorii przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymali: Bogdan Gałązka z Gothic Cafe&Restaurant w Malborku i Maciej Nowicki z Villi Intrata w Warszawie. Za Młody Talent uznano Arkadiusza Wilanowskiego z restauracji Chłodna 15 mieszczącej się w Warszawie.

W kategorii Kobieta Szef zwyciężyła Katarzyna Rogowska, szefowa kuchni restauracji Cadenza w Katowicach. Nominowana była również Basia Ritz z Gdańska. Szefem Jutra mianowano natomiast Aleksandra Barona z restauracji Zoni w Warszawie.

Najważniejszą nagrodę wieczoru, tytuł Szefa Roku, zdobył Marek Flisiński z restauracji Water&Wine z Nałęczowa. Nominowanych było również dwóch szefów kuchni z Trójmiasta: Marcin Popielarz z restauracji Biały Królik oraz Paweł Stawicki z Mercato.

  • Marek Flisiński, szef kuchni w restauracji Water&Wine z Nałęczowa otrzymał tytuł Szefa Roku 2019
  • W gali wzięło udział wielu szefów kuchni z całej Polski.
  • W poniedziałkowej gali wzięło udział ponad 500 osób.
  • W trakcie gali podano dziesięciodaniową kolację degustacyjną.
  • Paweł Stawicki z zespołem Mercato. Paweł Stawicki nominowany był do tytułu Szefa Roku 2019.

Następnie odbyła się kolacja degustacyjna przygotowana łącznie przez 60 szefów kuchni. Pokazowe porcje dań wykonywali na żywo wybrani szefowie kuchni w tak zwanych pojedynkach kulinarnych.

O ile pierwsza część wieczoru upłynęła bardzo sprawnie, to w drugiej zabrakło odpowiedniej organizacji. Najwięcej zarzutów można mieć do wydłużonej kolacji, podczas której dania wydawane były zbyt wolno, a obsługa kelnerska nie bardzo potrafiła sobie z tym poradzić. Kolejne dania podawano co pół godziny, często zimne, nieprzypominające swoim wyglądem pierwowzorów przygotowywanych na żywo przez szefów kuchni biorących udział w pojedynkach.

Dziesięciodaniowa kolacja degustacyjna połączona była z dopasowanymi trunkami: koktajlami, piwem i winami. Przystawki mięsne z wołowiną w roli głównej przygotowali szefowie kuchni: Aleksander Baron i Jan Kiliański. Warzywa korzenne były tematem przewodnim kolejnych dań, przygotowanych przez Katarzynę Rogowską i Michała Babińskiego. Jako danie rybne podano troć w dwóch odsłonach: przygotowaną przez Martina Gimeneza Castro i Jakuba Kaftańskiego. Danie główne, czyli rostbef, zaprezentował w autorskim, smacznym wydaniu Paweł Stawicki oraz w grillowanej wersji - Paweł Portman. Kolację podsumowały dwa desery z jabłkiem w roli głównej, za które odpowiedzialni byli: Arkadiusz Wilanowski, Aleksandra Gostomska i Paweł Ignaciuk.

W tegorocznej edycji Żółtego Przewodnika pojawiła się także nowość: kategoria POP.

- To miejsca, które nie są restauracjami, a mimo to proponują smaczne jedzenie i miłą atmosferę. Wśród nich są najlepsze cocktail bary i wine bary, kawiarnie, cukiernie, a nawet street foody w wydaniu gourmet. Nie usiłujemy ich porównywać z restauracjami, stąd opracowaliśmy nową kategorię i zupełnie nowy styl oznaczeń - mówi Justyna Adamczyk, redaktor naczelna Żółtego Przewodnika.
W sali Amber Expo swoje stanowiska mieli sponsorzy i partnerzy wydarzenia, o których wielokrotnie wspominano w trakcie wieczoru. Głównym sponsorem był bank Citi Handlowy.

Żółty Przewodnik powstał we Francji ponad 50 lat temu. Obecnie wydawany jest w 12 krajach, a Polską edycję opublikowano po raz piąty. W przewodniku znajdują się restauracje, które otrzymały przynajmniej 10 punktów z 20 możliwych przeliczanych na tzw. czapki kucharskie (11-12 pkt. - 1 czapka; 13-14 pkt. - 2 czapki; 15-16 pkt. - 3 czapki; 17-18 pkt. - 4 czapki; 19-20 pkt. - 5 czapek). Anonimowi degustatorzy oceniają restauracje m.in. pod kątem jakości serwowanych dań, sposobu podania, kreatywności, obsługi, konceptu całościowego oraz karty win i napojów.


Wszystkie trójmiejskie restauracje, które znalazły się w Żółtym Przewodniku Gault&Millau 2019



W kategorii POP wyróżniono następujące obiekty z Trójmiasta:

Wydarzenia

Wielka Gala premierowa V edycji Żółtego Przewodnika Gault&Millau 2019

gala

Miejsca

Opinie (30) 5 zablokowanych

  • Tragedia

    To że wyróżniony został jakiś bruderszaft i cathead, a nikt nie zauważył najlepszego cocktail baru, jakim jest craft Cocktails to jakiś nieśmieszny żart

    • 1 0

  • Ta gala to porazka przewodnik nie istniejacych restauracji

    Pare z tych restauracji nie istnieje od dobrych kilku mieisecy. Do tego miejscowke w przewodniku mozna se po prostu kupic. A oprawa samej gali robił jakis oszołom. Oswietlenie na UV stolikow zamiast ładnego bialego koloru, jedzenie wygladalo słabo, ale tez niektore porcje byly nie smaczne, zimne i widac ze odgrzewane, nie siweze. Pomijam kwestie obslugi kelnerskiej. Na takiej gali powinno to byc polazowo zrealizowane. A zostalo zrobione jak u turka

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Konkursy

Konkursy KWINTesencje

KWINTesencje

3 podwójne zaproszenia

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co jest stolicą Irlandii?