Wiadomości

Gdańsk dźwiga taniec - relacja z pierwszego dnia Gdańsk Dźwiga Muzę

Zobacz relację z pierwszego dnia Gdańsk Dźwiga Muzę.


Za nami pierwszy dzień tegorocznej edycji Gdańsk Dźwiga Muzę. Było dużo tańca i sporo dobrej muzyki. Wieczorem było też mokro, ale uczestnikom imprezy to nie przeszkadzało.Jeden z warsztatów tanecznych prowadzonych przez P-Locka. Na koniec wszyscy, łącznie z prowadzącym, ociekali potem.
Jeden z warsztatów tanecznych prowadzonych przez P-Locka. Na koniec wszyscy, łącznie z prowadzącym, ociekali potem. fot. trojmiasto.TV
Ewa Schou poprowadziła m.in. warsztat z "wackingu" - stylu tanecznego, który powstał jeszcze przed hip hopem.
Ewa Schou poprowadziła m.in. warsztat z "wackingu" - stylu tanecznego, który powstał jeszcze przed hip hopem. fot. trojmiasto.TV
Bitwy taneczne zgromadziły sporo widzów.
Bitwy taneczne zgromadziły sporo widzów. fot. trojmiasto.TV
Część "dzienna" czwartej już edycji Gdańsk Dźwiga Muzę to przede wszystkim warsztaty taneczne, a wszystko w rytmach hip hopu. Trzeba przyznać, że trzy namioty, w których warsztaty się odbywały, były pełne młodych tancerzy. Zarówno początkujących jak i tych, którzy tańczą w profesjonalnych grupach. Nie ma się co dziwić - to niepowtarzalna okazja, żeby za niewielkie pieniądze potańczyć z największymi gwiazdami.

Warsztatów jest dużo, po kilkanaście każdego dnia, uczestnicy mają więc z czego wybierać.
- Nigdy wcześniej nie byłam w Polsce, więc jestem bardzo podekscytowana tą wizytą - mówi Ewa Schou, tancerka z Danii. - Jest lepiej niż przypuszczałam, zwłaszcza, jeśli chodzi o uczestników warsztatów. Uczę "wackingu", czyli stylu tanecznego, który powstał jeszcze przed hip hopem, w latach '70. Mam porównanie do moich uczniów z Danii i zauważyłam, że Polacy są mniej nieśmiali niż Duńczycy. A w "wackingu" nie można być nieśmiałym. Trzeba wsłuchać się w swoje ciało i pozwolić mu się ruszać do rytmu. Podoba mi się, że nawet przy pewnych brakach technicznych, uczestnicy warsztatów nie wstydzą się swojego ciała i po prostu tańczą.

Na warsztaty przychodzą nie tylko amatorzy, ale też tancerze, których na scenie muzycznej działają od lat. Tak jak Marta "Czajna" Jaremin, instruktorka tańca z Enzym Studio.
- Bardzo mi się tu podoba, atmosfera jest świetna - mówi. - Do tej pory wzięłam udział w czterech warsztatach, w sobotę planuję iść na kolejne. Osoby z Trójmiasta, które interesują się tego rodzaju tańcem, po prostu muszą tu być. Na podobne warsztaty jeździmy po całym kraju, a w te dwa dni najlepsi choreografowie przyjeżdżają do nas.

Tuż obok sceny głównej stoi mała scena, na której są rozgrywane bitwy. Spokojnie, chodzi o bitwy taneczne, zwane pieszczotliwie "batelkami".
- To jest coś pięknego - mówi CNE, raper prowadzący te potyczki. - Wychodzą dwie osoby, stają naprzeciwko siebie i rywalizują. Najpierw tańczy jedna osoba, potem odpowiada jej druga, potem znów jest odpowiedź pierwszej... Cios za cios. Ale to są bardzo pozytywne bitwy, po wszystkim, nie ważne kto wygra, przybijają sobie piąteczkę i okazują szacunek.

Faktycznie, po pojedynkach, uczestnicy zawsze ściskali się jak najlepsi przyjaciele a przegrany gratulował wygranemu.

Gdańsk Dźwiga Muzę to oczywiście również koncerty. W piątek na scenie wystąpił zespół Sistars, a główną gwiazdą była Nneka. W sobotę wystąpią Diox, Jamal i Dilated People. Oprócz tego na terenie festiwalu jest strefa regeneracyjna, ścianka wspinaczkowa, strefa graffiti i dźwig, z którego można skoczyć na bungee.

Wstęp: 20 zł za jeden dzień, 35 zł za karnet dwudniowy. Warsztaty (15 zł za wstęp) rozpoczynają się o godz. 12:00, koncerty po 21:00.

Opinie (16) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

lipca

16

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Kultura

Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda
ECS nie odda tablic z 21 postulatami

Kulinaria

Gdzie w Trójmieście spróbujemy kaszubskiej kuchni?
Kaszubska kuchnia w Trójmieście
Slow Fest Sopot: trwa kulinarny festiwal na Molo
Trwa Slow Fest Sopot na Molo

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W którym roku oficjalnie zostało otwarte gdańskie zoo?