Wydarzenie

Gdańska Jesień Pianistyczna: Beata Bilińska

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
27 listopada 2016 (niedziela)
godzina:
19:00
miejsce:

Filharmonia Bałtycka  mapa

adres:
Gdańsk, Ołowianka 1
bilety:
15-40 zł
GDAŃSKA JESIEŃ PIANISTYCZNA

Sala Kameralna
Gdańska Jesień Pianistyczna
RECITAL GDAŃSKIEJ JESIENI PIANISTYCZNEJ

Wystąpi:
Beata Bilińska - fortepian

W programie:
Wojciech Kilar
Trzy preludia na fortepian

Kazimierz Serocki
Suita preludiów na fortepian

Henryk Mikołaj Górecki
4 preludia na fortepian op. 1

Paweł Mykietyn
Cztery preludia na fortepian

Karol Szymanowski
Preludia op. 1

Grażyna Bacewicz
II Sonata fortepianowa


"Gdańska Jesień Pianistyczna" jest wyjątkową propozycją festiwalową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku o zasięgu międzynarodowym.
Koncerty i recitale odbywają się w Sali Koncertowej oraz Sali Kameralnej.
Wśród gości, którzy w listopadzie pojawią się w Filharmonii Bałtyckiej są światowej klasy pianiści, w tym zwycięzcy i laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych, którzy prezentując przekrojowy lub tematycznie jednolity repertuar z pewnością zagwarantują słuchaczom interpretacje na najwyższym poziomie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

-----

BEATA BILIŃSKA
Beata Bilińska od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury konkursów pianistycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga.

Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana. Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkur-sie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku.

W swoim dorobku posiada 8 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego nagrany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Kompozytora. Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do " Paszportu Polityki " oraz dwukrotnie do nagrody "Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Minione podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez