• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdański Festiwal Muzyczny w hołdzie Chopinowi

Stefan Wesołowski
22 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Mało wyrazisty Gdański Festiwal Muzyczny
Rezydentką tegorocznej edycji festiwalu jest znakomita pianistka  Ewa Pobłocka, a cały festiwal odbędzie się pod hasłem "Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja". Rezydentką tegorocznej edycji festiwalu jest znakomita pianistka  Ewa Pobłocka, a cały festiwal odbędzie się pod hasłem "Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja".

Dang Thai Son, Orkiestra Kameralna "Amadeus", Kwartet Śląski, Camerata St. Petersburg, przede wszystkim zaś Ewa Pobłocka - przed nami kolejna odsłona Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.



Gdański Festiwal jest bez wątpienia największą lokalną imprezą, zogniskowaną wokół szeroko pojętej muzyki poważnej. Jest też sztandarowym wkładem miasta w gdańską ofertę muzyczną, bowiem to inicjatywa miasta legła u podstaw powstania Festiwalu.

Rozpisany przed trzema laty konkurs na realizację tego przedsięwzięcia wygrało Stowarzyszenie Muzyczne "Forza", które przy wydatnej pomocy ze strony Filharmonii Bałtyckiej a także Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przygotowuje z roku na rok coraz ciekawsze wydarzenie muzyczne.

Jednym z podstawowych założeń Gdańskiego Festiwalu Muzycznego jest zapraszanie co roku innego artysty-rezydenta, postaci o znaczących dokonaniach, która współkreuje program całej imprezy i sama prezentuje swoją twórczość. W zeszłym roku tę zaszczytną funkcję pełniła kompozytorka Elżbieta Sikora, tym razem organizatorzy zaprosili do współpracy jedną z najznakomitszych polskich pianistek, Ewę Pobłocką.

Zarówno osoba rezydentki, jak i hasło przewodnie tej edycji Festiwalu (Fryderyk Chopin - inspiracje i tradycja) pozwalały przypuszczać, że dominującą częścią tegorocznego repertuaru będzie muzyka fortepianowa. I rzeczywiście - fortepian pojawi się aż 9 razy, zarówno jako instrument solowy, jak i część zespołów kameralnych.

Już podczas inauguracji, 23 kwietnia w Sali Koncertowej na Ołowiance, wystąpi szwajcarski pianista Gilles Vonsattel, który, mimo młodego wieku, zdobył już znaczną międzynarodową renomę. W jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll op.54 R. Schumanna, towarzyszyć mu zaś będzie gospodarz budynku - Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Kaia Bumanna.

Następnego dnia, 24 kwietnia, w tym samym miejscu wystąpi słynny Wietnamczyk Dang Thai Son. Dość niedawno mieliśmy okazję posłuchać tego artysty podczas pamiętnego występu z Orchestra of the 18th Century, tym razem jednak wystąpi w solowym recitalu, na który złożą się utwory M. Ravela, C. Debussy'ego oraz F. Chopina.

Ewa Pobłocka pojawi się na scenie czterokrotnie, pierwszy raz 25 kwietnia, aby wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykonać Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna oraz Kwintet fortepianowy J. Brahmsa. Dwa następne jej koncerty odbędą się w Dworze Artusa - 27 kwietnia wystąpi obok innej pianistki, zaś występ 28 kwietnia, będzie muzyczno-literackim spotkaniem z pisarzem Pawłem Huelle, ostatni raz zaś usłyszymy artystkę podczas koncertu zamykającego Festiwal, 30 kwietnia, gdy wykona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PFB Koncert fortepianowy A. Panufnika.

Do najważniejszych (i, z pewnością, najbardziej spektakularnych) pozycji tegorocznej edycji Gdańskiego Festiwalu uznać należy także koncert jednej z wiodących rosyjskich orkiestr - The State Hermitage Orchestra "St-Petersburg Camerata", która 29 kwietnia wystąpi na Ołowiance pod batutą Vladimira Onufrieva. W programie znajdą się arcydzieła rosyjskiej literatury muzycznej autorstwa M. Glinki, P. Czajkowskiego, I. Strawińskiego i S. Prokofiewa.

Program tegorocznej odsłony Gdańskiego Festiwalu Muzycznego uzupełnią: recital wokalny Katarzyny Trylnik (26 kwietnia), wykonanie kwartetu i mszy Józefa Elsnera (27 i 28 kwietnia), jazzowy koncert tria Andrzeja Jagodzińskiego (27 kwietnia), występ niezwykle uzdolnionej gdańskiej pianistki Dominiki Glapiak oraz cieszącego się zasłużonym uznaniem Polskiego Chóru Kameralnego (obydwa koncerty 29 kwietnia).

Wydarzenia

III Gdański Festiwal Muzyczny (8 opinii)

(8 opinii)
muzyka poważna, jazz

Opinie (14) 2 zablokowane

  • Muzyka Fryderyka Chopina (Polaka patrioty katolik) odtrutką na wewnętrzną deprecjację polskości

    Wielkim szczęściem jest wzrastać w domu, który się modli rozsiewając Wiarę, Nadzieję i Miłość; który kształtując postawy patriotyczne ukazuje Prawdę, Dobro i Piękno. Był czas, kiedy to na polskich dworach po wieczerzy domownicy i goście słuchali scherzo h-moll Chopina, a przeszywające akordy, pełne buntu i rozpaczy, rozświetlały się nutą kolędy "Lulajże, Jezuniu".
    Chopin do salonów wnosił wzniosłość i ideały. Dowodem na to są słowa Solange, córki George Sand, opisującej kwitnący salon swojej matki. Wspomina ona, że od momentu, gdy w 1836 r. wszedł do niego Chopin, to wszystko się w nim zmieniło. Wymiotło przypadkowych i wulgarnych ludzi, a salon stał się miejscem świętym, miejscem poważnych rozmów, w którym uprawiano sztukę wysoką. Tam Sand czytała wieczorem, to co napisała rano, a Chopin prezentował nowe utwory.

    • 4 6

  • Zamiast czytac te dyrdymaly nade mna polecam tekst w Wysokich Obcasach: (4)

    (..)

    • 1 8

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

      • Lepiej by się stało, gdyby ten pajac pozostał przy literaturze s-f. (1)

        • 0 2

        • Temida Stankiewicz-Podhorecka: "odnosi się wrażenie, że istnieje jakiś scenariusz bardzo precyzyjnie przygotowany, według którego systematycznie dokonuje się dziś niszczenia kultury zakorzenionej w chrześcijaństwie". Paradoksem jest fakt, że Polacy - w większości katolicy - płacąc podatki, finansują instytucje jawnie niszczące polskość i treści chrześcijańskie.

          • 3 1

    • Zamiast czytać michnikowszczyzny niskie loty polecam prasę polską, a w niej liczne artykuły o wielkości Chopina

      Temida Stankiewicz-Podhorecka: (..) Chopin - kompozytor na wskroś polski, narodowy, patriotyczny. No i chrześcijański także, wychowany w katolickim domu i wierzący. Według znawcy Chopina, profesora Mieczysława Tomaszewskiego, znakomitego polskiego muzykologa, Chopin był religijny. W jednym z udzielonych wywiadów profesor Tomaszewski podaje przykłady, które świadczą o sylwetce duchowej i religijności kompozytora. Przywołuje też słynne zdanie George Sand o Chopinie: "Jednego nie mogę mu wybaczyć - jego zasklepienia w katolicyzmie".

      Wysokie Obcasy też mu tego nie mogą wybaczyć?

      • 2 1

  • Popieram sztukę jako "uprawę wewnętrzną" człowieka, ale odnoszę wrażenie, że (1)

    osoby łączące wiarę Chrześcijańską i Chopina w jedną zbitkę pojęciową jak:

    "Wielkim szczęściem jest wzrastać w domu, który się modli rozsiewając Wiarę, Nadzieję i Miłość; który kształtując postawy patriotyczne ukazuje Prawdę, Dobro i Piękno."

    popełniają błąd w stosunku do Boga, który ze sztuką człowieka żyjącego w związku z mężatką (ew. rozwódką) nie miał nic wspólnego.

    Poczytajcie Biblię a przyznacie mi rację, że nic o Bogu nie wiecie a z przykrością stwierdzam, że każdy tzw. "kościół" nie mówi wam prawdy. Nie znacie nawet w całości dekalogu zawartego w całości jedynie w 20 rozdz. Księgi Wyjścia. KOŚCIOŁY ZMIENIAJĄ DEKALOG!

    A pamiętajcie:
    "Choćby ktoś przestrzegał całego PRAWA, a przestąpiłby jedno tylko PRZYKAZANIE, ponosi winę za wszystkie".
    Jakuba 2: 10

    Czytajcie Biblię nieuwarunkowanym doktryną umysłem a zobaczycie więcej. Naprawdę.

    • 0 3

    • Odpowiedziałem na tą Twoją błędną sugestię, że jakoby Bóg ze sztuką (ukazującą wartości), która jest dziełem człowieka (grzesznego) nie miał i nie ma nic wspólnego. Niestety, moja odpowiedź zniknęła. W tej sytuacji mogę Cię jedynie o tym fakcie powiadomić. Pozdrawiam.

      • 0 0

  • czy to rekolekcje?

    wystarczy ze juz sa w PFB wyklady!Moze by tak zakonczyc te rekolekcje a zajac sie czyms innym? nudne te 'wypociny'.......
    moze by tak lepiej posluchac muzyki?rekolekcje dawno juz sie skonczyly,swietowanie tez!

    • 1 1

  • Do To ja (1)

    To powtórz tą opinię, byle do rzeczy i w sposób Chrześcijański to się dowiemy, czy rzeczywiście masz coś w tej kwestii sensownego do powiedzenia.

    Również serdecznie pozdrawiam

    • 1 2

    • Moderator z niezrozumiałych dla mnie powodów (odpowiedziałem na Twoje niemądre stwierdzenia) mój post usunął, więc powtórzenie tych samych słów byłoby niegrzecznością w stosunku do moderatora.

      • 0 0

  • szopen

    to spac nie moze od tych miernot

    • 1 1

  • kiedy na dworach

    sluchu nie mieli

    • 0 1

  • jako men

    to slaby byl choroba go niszczyla

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym z polskich miast po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki?