• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia opanowana przez siły (W) ciemności. Podsumowanie Gdynia Film Festival

Borys Kossakowski
13 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Nasza filmowa relacja z gali wręczenia nagród.


Wielkim zwycięzcą 37. Gdynia Film Festival okazał się film "W ciemności" Agnieszki Holland, który zgarnął prawie wszystkie najważniejsze i kilka pobocznych nagród. Najwięksi tegoroczni przegrani to "Sponsoring" Małgośki Szumowskiej i "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego, których twórcy zdobyli w sumie dwie nagrody (obie dla "Sponsoringu"). "Jesteś bogiem" zostało docenione (tylko?) jako debiut, a "Mój rower" otrzymał nagrodę za scenariusz.Agnieszki Holland zabrakło na festiwalu w Gdyni, ale była na zeszłorocznym All About Freedom. Agnieszki Holland zabrakło na festiwalu w Gdyni, ale była na zeszłorocznym All About Freedom.
Robert Więckiewicz odbiera nagrodę dla najlepszego aktora. Robert Więckiewicz odbiera nagrodę dla najlepszego aktora.
Marcin Kowalczyk odbiera nagrodę za najlepszy debiut aktorski (choć po prawdzie debiutował jako dziecko Marcin Kowalczyk odbiera nagrodę za najlepszy debiut aktorski (choć po prawdzie debiutował jako dziecko
W kuluarach komentowano decyzję jury jako zachowawczą i niewiele wnoszącą do obrazu polskiej kinematografii. Zachowawczą, bo film Agnieszki Holland był "po hollywoodzku" przewidywalny i zbyt cukierkowy, a co za tym idzie ostentacyjnie chwytający za serce. Choć pojawiły się też głosy, że film powinien być pokazywany poza konkursem - nominacja do Oscara plasuje go bowiem w innej lidze. Nagrody dla "W ciemności", przyznane długo po premierze (film już jest dołączany do magazynów kolorowych) i po nominacji do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej były sprawą zbyt oczywistą. Tak oczywistą, że Agnieszka Holland nie pofatygowała się po odbiór nagrody (obecnie jest w Pradze), a konferencja prasowa po emisji świeciła pustkami.

Mało kto wątpił, że nagroda za najlepszą rolę męską powinna powędrować do Roberta Więckiewicza, który odbierając nagrodę pogratulował przede wszystkim swoim rywalom, choć jak sam przyznał, żadnego filmu na festiwalu nie obejrzał. Inny aktor chwalony za wyrazistą rolę główną - Marcin Kowalczyk (Magik z "Jesteś bogiem") otrzymał nagrodę za najlepszy debiut aktorski. Przyznając główną nagrodę za najlepszą rolę żeńską Agnieszce Grochowskiej ("W ciemności") jury jakby przestraszyło się nagradzania Francuzce Juliette Binoche, nota bene także nieobecnej na festiwalu. Zresztą cały "Sponsoring" został wyraźnie "zaniedbany" przez jury. To jeden z najbardziej spójnych i wciągających filmów w konkursowej czternastce, a doczekał się tylko nagrody dla Agnieszki Kulig za drugoplanową rolę żeńską oraz nagrody za najlepsze kostiumy.

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. To film wprawdzie dość przewidywalny, ale świetnie zrealizowany i chyba jako jedyny opowiadający prostą, życiową historię, bez odniesień do wojny, holocaustu, patologii społecznych, prostytucji i homoseksualizmu. Relacje polsko-żydowskie okazały się zresztą małym tematem przewodnim tego festiwalu - poruszały go "Sekret" Wojcieszka (eksperymentalny, choć zupełnie nieangażujący emocjonalnie widza), "W ciemności" oraz "Pokłosie" Pasikowskiego. Ten ostatni mógł się okazać czarnym koniem festiwalu. Wprowadzony do konkursu za pięć dwunasta (a w zasadzie pięć po dwunastej) nie zdobył jednak ani serc, ani umysłów jury. Być może ze względu na westernowy scenariusz ze zbyt wyraźnym podziałem na dobrych i złych. "Pokłosie", choć odnoszące się do znanej historii pogromu Żydów w Jedwabnem, jest historią uniwersalną, opowiadającą o bezsilności człowieka wobec tragicznej historii i okrucieństwa kierowanego strachem tłumu.

Decyzja jury była

Jury dość niespodziewanie dostrzegło film "Droga na drugą stronę", który łączył w sobie tradycyjne kino z filmem animowanym. Obraz Anki Damian otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za najlepszą muzykę, której autorem był Piotr Dziubek (wręczał gdańszczanin Mikołaj Trzaska). Faworyt dziennikarzy (oraz czytelników Trójmiasto.pl) - "Jesteś bogiem" Leszka Dawida otrzymał kilka nagród drugoplanowych. Wśród nich nagroda za najlepszy debiut (zarówno dla reżysera, jak i odtwórcy głównej roli) oraz za rolę drugoplanową (nagrodzono ex-aequo filmowych Fokusa i Rahima, czyli Dawida OgrodnikaTomasza Schuchardta. To dość niespodziewana decyzja, bowiem postaci grane przez tych dwóch aktorów były do siebie tak podobne, że trudno je od siebie odróżnić. Ewidentnie zapomniano tu np. o Michale Urbaniaku (choć trudno powiedzieć, czy jego rola była pierwszo-, czy drugoplanowa), Macieju Stuhrze z "Pokłosia" (podobny problem co z Urbaniakiem) czy choćby Tomaszu Tyndyku z "W sypialni".

W porównaniu do zeszłego roku festiwal uboższy był o filmy tak mocne jak "Róża" Smarzowskiego czy "Essential killing" Skolimowskiego, produkcji autorskich, zrealizowanych z konsekwencją i bez próby przypodobania się widzowi nadmierną emocjonalnością. Trochę przytłaczał też nadmiar filmów o traumach, brakowało codziennych, intymnych historii "zwyczajnych" ludzi. Zdecydowanie dobrze festiwalowi zrobiła redukcja konkursu głównego do czternastu filmów (zamiast dwudziestu czterech), pojawiły się nawet głosy, że organizatorzy mogliby jeszcze bardziej okroić pulę finalistów.

Werdykt jury GFF:

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla producenta najlepszego filmu "W ciemności" - Juliusza Machulskiego

NAGRODA "SREBRNE LWY" dla filmu "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza

NAGRODA "SREBRNE LWY" dla producentów dla najlepszego filmu "Obława" - Małgorzaty Jurczak i Krzysztofa Grędzińskiego

NAGRODA SPECJALNA JURY za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne dla filmu "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anci Damian


NAGRODY INDYWIDUALNE:

- dla Agnieszki Holland za reżyserię filmu "W ciemności"
- dla Piotra Trzaskalskiego i Wojciecha Lepianki za scenariusz filmu "Mój rower"
- dla Leszka Dawida za debiut reżyserski lub drugi film: "Jesteś Bogiem"
- dla Agnieszki Grochowskiej za główną rolę kobiecą w filmie "W ciemności"
- dla Roberta Więckiewicza za główną rolę męską w filmie "W ciemności"
- dla Marcina Kowalczyka za profesjonalny debiut aktorski w filmie "Jesteś Bogiem"
- dla Jolanty Dylewskiej za zdjęcia do filmu "W ciemności"
- dla Piotra Dziubka za muzykę do filmu "Droga na drugą stronę"
- dla Erwina Priba, Katarzyny Sobańskiej oraz Marcela Sławińskiego za scenografię do filmu "W ciemności"
- dla Joanny Kulig za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Sponsoring"
- dla Dawida Ogrodnika oraz Tomasza Schuchardta za drugoplanową rolę męską w filmie "Jesteś Bogiem"
- dla Sebastiana Włodarczyka i Piotra Witkowskiego za dźwięk w filmie "Droga na drugą stronę"
- dla Wojciecha Mrówczyńskiego za montaż filmu "Obława" oraz dla Michała Czarneckiego za montaż filmu "W ciemności"
- dla Katarzyny Lewińskiej za kostiumy do filmu "Sponsoring" oraz Katarzyny Lewińskiej i Jagny Janickiej za kostiumy do filmu "W ciemności"
- dla Janusza Kaleji za charakteryzację do filmu "W ciemności"

WYRÓŻNIENIE JURY:

Jury postanawia wyróżnić twórców filmów "Sekret" i "Pokłosie" za odwagę w poruszeniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone, a które uważamy za istotne.

Zobacz także

Opinie (45) 5 zablokowanych

 • Poprawność polityczna (12)

  Agnieszki Holland film "W ciemności" jest przez wielu krytykowany. Dlaczego w tzw publicznych mediach zapraszani byli wyłącznie zwolennicy tego filmu, a krytycy wcale?

  • 50 5

  • No ba

   • 10 2

  • (8)

   Poniewaz publiczne media sa w rekach tzw partii rzadzacej.To chyba logiczne ze,w naszym kraju zwolennicy tej Formy sa klepani po plecach.

   Proponuje dalej wybierac tych pajacow to bedziemy mieli wieksze kongo.Chociaz nie wiem czy mozna jeszcze bardzej kraj sprzedac a ludzi upodlic.
   Prosze wybaczyc za ta polityke z samego rana.
   Smacznego:)

   • 21 8

   • (7)

    Pomódl się do twojego mesjasza jarusia, jak zdobędzie WŁADZĘ (to jego afrodyzjak) to wtedy zrobi prządek. Zdrajcy zostaną ujawnieni i osądzeni (o świcie), ujawnią jedynie słuszną i prawdziwą PRAWDĘ (hehe) w Radiu... Obniży podatki, rozda milion mieszkań, a wachę zrobi po 3 zł.

    • 8 25

    • (2)

     Nie,nie zrozumiales mnie kolezko :)
     To sa Twoje chore wymysly ale zjedz spokojnie i posluchaj jeszcze raz:)

     Im szansy jeszcze nie dalismy wiec o kant du%$ Twoje gdybanie:) Glosisz,jak wiekszosc,slogany powtarzane przez partie rzadzaca-to im sie udaje i jak widac otumaniaja szarakow.Takich jak Ty:)Miej swoje zdanie,to przeciez nie boli.

     • 18 5

     • (1)

      Nie mieli szansy? A to ciekawe. A co robili przez dwa lata? Dobrali się z głąbem lepperem i faszystą giertychem do spółki. To nie mogło się udać. Poza tym kłamczyński zarzekał się że nie zostanie premierem jak lechu zostanie prezydentem. I co? Jaruś, melduję wykonanie zadania, teraz możemy porządzić razem. To ty głosisz oklepane slogany, którymi pluje pis,i to takich szaraków jak ty nimi otumanili. Dla ciebie ten kto nie jest za kłamczyńskim na pewno jest za tuskiem, no na 100%. Dla mnie nie ma różnicy, pis sris, peło, komuch, wieśniacy z peselu, wszystko to samo, tylko takie matoły jak ty dzielą ich na dobrych i niedobrych. wszyscy jedna swołocz, w magdalence 20 lat temu się pokłócili o władzę i do tej pory robią cyrk a wy to łykacie ja młode pelikany.

      • 3 13

      • Zatem jestes za obecnym haosem politycznym/spolecznym kolezko ?:) Za poprzednich rzadow przynajmniej bylo wesolo,cos sie dzialo,ktos robl szum a i tak sie z nas smiali w europie tak jak teraz,obecnie...kazda wlasna inicjatywa jest niszczona przez obecnych pajacow,nikt nie dochodzi do glosu.
       Mozna by prawic n/t polityki i zapewne Ty jak i ja mamy racje wiec odpusc nieco emocje:)
       W temacie czy jestem malolat czy nie sie nie wypowiem,zawsze mozna ocenic wiek czlowieka po charakterze jego wypowiedzi.Zatem pomysl co piszesz.

       ps Dla mnie jest roznica .

       ps II 'Ciebie' , ' Tobie' zawsze z duzej,taki szacunek,nawet dla opluwanej osoby.

       • 8 2

    • (3)

     Wolę Jarusia od tego twojego herr ThuSSka i jego bandy ZdRadków i Komoruskich. jak na razie to dobrał się do tyłków tylko takim jak ty, a zwykłych ludzi zostawił w sopkoju. O ThuSSku tego nie można powiedzieć.
     PS ...pewnie niedługo nic nie będzie można powiedzieć, poza Heil ThuSSk! wymachując przy tym prawą ręką...

     • 15 7

     • (2)

      Ostro,ale do rzeczy:)

      • 4 2

      • Pragnę z tego miejsca artystycznym czynem przywitać wybranców ludu (1)

       W zwiazku z rewolucją,która wybuchnie po Euro 2012 ułozyłem kupleciki na przywitanie Zaiksiątek-Staliniątek:
       Na melodię "krakowiaczka":
       Zaiksiątek jeden,miał pałaców siedem
       Przyszła rewolucja-mamy gołodupca

       Na melodię "chłopców radarowców"
       Przyjechała panna Doda,poprzez skalpel wiecznie młoda
       Skończy się mamona-d*pcia pomarszczona

       Mam nadzieje,że poziom artystyczny swojej twórczości dostosowałem do
       poziomu festiwalu.
       Ślę "tfurcom" stalinowskie pozdrowionka

       • 6 0

       • Swietne :):)

        • 3 0

  • to jak u rydza w rozgłośni :)

   ;P

   • 2 4

  • Skrytykuj jeszcze rzeczywistość,

   za to, że to historia autentyczna

   • 0 3

 • w ciemnosci

  Film wcale nie zaslugiwal na tyle nagrod :( ALE TO BY?O MOZNA BY?O PRZEWIDZIEC a szkoda bo byly o wiele bardziej ciekawe filmy...

  • 30 2

 • polski film to twórczy menelizm

  • 17 4

 • "W ciemności"

  Film beznadziejny! Nuda wiejąca z ekranu, bardzo słaba gra aktorska (oprócz Więckiewicza), scenariusz marny. Nie wiem dlaczego tak słaby film, tak beznadziejne dzieło Holland dostaje tyle nagród??? Zachwyty nad rolą Grochowskiej? Kpina!!! Za co ta kobieta dostała nagrodę? Film okrzyczany i rozreklamowany przez media, w rzeczywistości nie wart uwagi i poświęcenia ponad dwóch godzin czasu...

  • 32 6

 • A za rok....

  wszystkie nagrody zgarnie film o panu Bolesławie. To pewne jak w banku.

  • 24 4

 • (1)

  "Sponsoring" najbardziej spójny?! Przecież to film bez fabuły z kilkoma mocnymi obrazkami, które mają niby widza poruszyć / oburzyć. A sama historia jest sztampowa, bezsensowna i nic z niej nie wynika. Podejście reżyserki - wzbogaćmy ją muzyką klasyczną, będzie super! Zresztą o beznadziejności tego tworu świadczą nie tylko opinie większości widzów, ale też krytyków...

  Jak można nie rozróżniać bohaterów w "Jesteś bogiem" (i ról aktorów) i jak można mówić, że rola Urbaniaka była dobra.

  Filmy w tym roku były zwyczajnie słabe... wydumane historie, które opowiedziane w inny sposób mogłyby być ciekawe ("Sekret") i zmarnowane potencjały ("Supermarket", "Mój rower"), kilka gniotów ("W sypialni", "Dzień kobiet"). Źle to wróży jeśli chodzi o przyszłoroczne premiery polskich filmów. Rok temu przynajmniej było w czym wybierać ("Essential Killing", "Róża", "Ki", "Wymyk", "Młyn i krzyż", "Kret", "Lęk wysokości", "Sala samobójców"). A w tym ile tytułów zbliżyło się do poziomu poprzedników? 1? 2?

  • 17 2

  • Nie ze wszystkimi tezami się zgodze ale z większościa niestety tak ;(

   • 1 0

 • Pokłosie (4)

  Bardzo dobry film. Przejmujący tragedią i prawdą. Bólem... a jednocześnie wspaniałą grą aktorską. Gigantyczna tragedia rodzin żydowskich, dopominająca się sprawiedliwości, jak głos z nieba, budząca uczucia na ekranie, których nie potrafi sprecyzować syn tych co dokonali tej zbrodni... To nie miejsce na opisywanie filmu, więc tylko jeszcze jedna refleksja. "W Ciemnościach" było dobrym filmem tak jak i "80 milionów", ale "Pokłosie" niesie z sobą bardzo głęboki przekaz duchowy, zmusza nas do przeżycia chociaż w małej części tego, co spotkało tych niewinnych ludzi. Świetna muzyka, gra aktorska, scenariusz... Szkoda, że komisji zabrakło odwagi aby nagrodzić ten film "Złotymi Lwami"

  • 13 14

  • taaaaaaaaaaaa

   film przejmujacy takim Bólem, ze az mnie zeby rozbolaly......a moze zrobic tak film o polskich rodzinach przesladowanych w trakcie wojny.....nie interesujace.....ale o przesladowaniach zydow, ponadczasowe i wiecznie aktualne....ciekawe....

   • 5 1

  • niedobrze się już robi, za przeproszeniem, od tego ciągłego epatowania przez żydów holocaustem.
   żydzi nakrecają holocaust bo to maszynka do robienia pieniędzy.

   czemu nikt nie kręci filmów np o indianach wymordowanych w ameryce północnej albo o milionach zagłodzonych przez stalina? nikt nie kręci bo nikt w tym nie ma interesu. ale kręcenie o cierpieniach żydów jest zawsze na czasie, bo z tego jest kasa

   • 4 0

  • gaZeta wyborcza oskarży jurorów o antysemityzm. jak to w ogóle możliwe że "pokłosie" nie wygrało? aj waj :)))

   • 3 0

  • Pokłosie

   Piszesz:
   "...film. Przejmujący tragedią i prawdą. Bólem.."
   ""Pokłosie" niesie z sobą bardzo głęboki przekaz duchowy, zmusza nas do przeżycia chociaż w małej części tego, co spotkało tych niewinnych ludzi."

   Nie oglądałem to spytam, jaki jest przekaz historyczny w tym filmie - kto jest winny, kto zamordował "tych niewinnych ludzi"?

   • 0 0

 • Icek i Aronek kreca filmy dla Polakow (1)

  i o Polakach, pwenie zaraz Aga zrobi film o Jedwabnem, i pewnie zgarnie wszystkie Oskary, pokaze swiatu jacy Polacy to antysemici, Wyborcza rozreklamuje film, i bedzie fajnie....a potem wspolnie w koprodukcji z niemcami i rosjanami, nakreci film o tym ze Polacy napadli na kraje oscienne w 39tym, znowu oskary, a na koniec kariery zawodowej nakreci film o slynnym błędzie pilota.....i swiat sie dowie calej prawdy o Polakach

  • 17 3

  • ignorancja

   Filmem o Jedwabnem jest "Pokłosie" Pasikowskiego więc Agnieszka Holland już takiego filmu nie nakręci. Współczucie tylko może ogarnąć kiedy czyta się takie posty jak powyżej-świadczą one o tym, że umysły części społeczeństwa tkwią jeszcze w epoce kamienia łupanego, podziałów plemiennych i ignorancji.

   • 0 0

 • Totalne dno!

  Obrzygać sie moża na to całe towarzystwo. Brakowało jeszcze tylko Wajdowych wypocin i był by komplecik. Czy to jest Polskie kino? jeżeli tak to tylko się rozpłakać.

  • 16 3

 • Polskie filmotwórstwo (4)

  zjechało sie do Gdyni na darmowe chlańsko. Siła intlelektualna polskiego kina jest wielkości mózgów rodziny tusków razem wzietych.
  A propos - kto wygrał w zeszlym roku ???
  Tego już pewnie nikt nie pamieta ale na pewno wiadomo kto wygra w przyszłym
  To bedzie nasz ukochany Andzy Niedojda - Wajda i jego epopeja o Bolesławie Wałesie. Nagrode za role drugoplanową odbierze Królowa Jogurtu oraz srodków na kupę DOROTA WELLMAN za role , w której rzuca tramwajami w szeregi ZOmo. Tak jak nieoceniona Królowa Czystej Żytniej - Hendryka Krzywopamięć

  • 17 4

  • Raczej każdy kto kinem się trochę interesuje to pamięta kto wygrał.

   • 1 2

  • M

   Masz sprawdź, co sądzą za granicą o Wajdzie
   pod każdym filmem są komentarze ludzi z całego świata

   Polskie kino było kiedyś potęgą, tylko teraz bardziej się opłaca trzepać seriale.
   A Wajdę atakują tylko mali głupi ludzie.

   • 2 6

  • Sprawdź (1)

   na portalu imdb . com -> Wajda
   Dla ludzi za świata jest Mistrzem.

   • 0 1

   • ... a dla mnie jest rzemieślnikiem-chorągiewką, który ma świetne wyczucie chwili. Tzn. wie kiedy w danych warunkach politycznych należy zrobić dany film, tak aby stał się "głosem pokolenia". Tylko, że jak teraz go oglądasz, to widzisz, że ani Zanussi, ani Polański, ani nawet Kutz, tak szybko się nie starzeją (tzn. ich dzieła).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Piotr Rubik "Niech mówią że to nie jest miłość" (10 opinii)

(10 opinii)
129 - 399 zł
Kup bilet
pop

ZOO Festiwal (16 opinii)

(16 opinii)
35 zł
targi, pokaz

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Punktem kulminacyjnym gdyńskiej imprezy Cudawianki, organizowanej na powitanie lata, są koncerty, które przyciągają tłumy mieszkańców: