Wiadomości

Gdynia w filmowych kadrach: Centrum, Oksywie i torpedownia

Jedną z najbardziej spektakularnych scen w trójmiejskich odcinkach "Kryminalnych" była wielka eksplozja na terenie Torpedowni w Babich Dołach. To jednak tylko jedno z kilku miejsc, w których ekipa TVN kręciła serial 14 lat temu.
Jedną z najbardziej spektakularnych scen w trójmiejskich odcinkach "Kryminalnych" była wielka eksplozja na terenie Torpedowni w Babich Dołach. To jednak tylko jedno z kilku miejsc, w których ekipa TVN kręciła serial 14 lat temu. kadr z serialu

W Trójmieście realizowano zdjęcia do wielu ważnych, polskich filmów i popularnych seriali. Ulica Świętojańska, Dworzec Gdynia Główna, Hala Targowa, estakada Kwiatkowskiego czy torpedownia - te znane trójmiejskie lokalizacje nieraz "zagrały" w polskich produkcjach. W poprzednich odsłonach przyjrzeliśmy się filmowym lokacjom z Orłowa i Redłowa, a także produkcjom, których sceny rozegrały się na bulwarze, skwerze Kościuszki i gdyńskiej plaży. W kolejnych odsłonach filmowy Sopot i Gdańsk.Cykl Filmowe Trójmiasto - wszystko o lokalnych filmach


Ulica ŚwiętojańskaPrzedwojenną Świętojańską możemy oglądać w "Rapsodii Bałtyku" w scenie parady wojskowej podczas obchodów Dni Morza w czerwcu 1935 roku. Najpopularniejsza gdyńska ulica zagrała w "Ostatnim kursie", "0_1_0" czy "Seksolatkach" - w aptece przy ulicy Świętojańskiej 122Mapka młodzi zaopatrywali się w środki bezpieczeństwa (de facto do dziś w tym miejscu znajduje się apteka).

Do Gdyni w 2014 roku zawitała też ekipa serialu "Zbrodnia", realizowanego przez AXN Polska. I choć głównie ekranowa opowieść toczyła się na Półwyspie Helskim i w Jastarni, aktorów można było też zobaczyć w centrum Gdyni na ulicy Świętojańskiej.

Repertuar kin w Trójmieście


Antoni Krauze w filmie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" przypomniał jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja, ale i świetne kreacje aktorskie.
Antoni Krauze w filmie "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" przypomniał jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja, ale i świetne kreacje aktorskie. fot. Maria Gąsecka
Najsłynniejsze sceny związane z ulicą Świętojańską możemy jednak oglądać w filmach: Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza"Antoniego Krauze "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Sceny ukazujące historyczne wydarzenia Grudnia 1970 roku, kiedy wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników, a ulicą Świętojańską przeszedł pochód z ciałem zabitego robotnika, niesionym na drzwiach, oddają ducha amatorskiej fotografii wykonanej z ukrycia przez gdynianina Edmunda Peplińskiego. Co ciekawe, Świętojańska w "Człowieku z żelaza" Świętojańską wcale nie jest - na filmie widać brukowaną ulicę, ale zamiast trakcji trolejbusowej widnieją tory tramwajowe. Co oczywiste, wiele scen, które możemy oglądać w tych filmach, nakręcono w okolicach przystanku SKM Gdynia StoczniaMapka.

Dworzec Gdynia GłównaKierując losy bohaterów do Gdyni, nie sposób nie przeciąć ich szlaków przez Dworzec Główny. Obiekt pojawia się w kilkunastu polskich filmach m.in. w "Ostatnim kursie", gdzie na placu przed dworcem znajduje się postój taksówek. W strugach deszczu na swojego zmiennika oczekuje tu gdyński taksówkarz Heniek. Dworzec widać także w pierwszych scenach filmu "Jutro Meksyk" - we wjeżdżającym na peron pociągu budzi się bohater kreowany przez Zbigniewa Cybulskiego i pyta konduktorkę, co to za miasto.

Nietypowo dworzec ukazano w czwartym odcinku serialu "Stawka większa niż życie". Socrealistyczna bryła udaje tu dworzec w tureckim Istambule, do którego dociera porucznik Kloss. W serialu nie zabrakło także ujęć z orłowskiego klifu, gdzie sfilmowano scenę do odcinka "Bez instrukcji" i ujęcie do epizodu "Hasło".

Kapitan Kloss w TrójmieścieHala targowaJedną ze scen popularnej komedii "Konsul" z 1989 roku nakręcona na gdyńskiej hali targowej. To tu Czesław Wiśniak (Piotr Fronczewski) przygotowuje grunt do kolejnego oszustwa.
Jedną ze scen popularnej komedii "Konsul" z 1989 roku nakręcona na gdyńskiej hali targowej. To tu Czesław Wiśniak (Piotr Fronczewski) przygotowuje grunt do kolejnego oszustwa. kadr z filmu
Mały epizod na ekranie "zaliczyła" też Hala Targowa. To tutaj rozgrywają się pierwsze sceny filmu "Konsul" w reżyserii wejherowianina Mirosława Borka. W jednym z lokali gdyńskiej hali bohater kreowany przez Piotra Fronczewskiego przygotowuje teren pod kolejne oszustwo.

Estakada KwiatkowskiegoPrzejażdżka rowerem po Estakadzie Kwiatkowskiego? Taką scenę można oglądać w dziewiątej części "Dekalogu".
Przejażdżka rowerem po Estakadzie Kwiatkowskiego? Taką scenę można oglądać w dziewiątej części "Dekalogu". kadr z filmu
Jedna z nielicznych scen "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, jaką kręcono poza Warszawą, pochodzi z dziewiątej części, nazywanej czasem "Krótkim filmem o zazdrości". Uznany kardiochirurg (grany przez Piotra Machalicę), z powodu impotencji traci żonę i postanawia popełnić samobójstwo. Spada na rowerze z niedokończonego wiaduktu. Wiadukt ten to gdyńska Estakada Kwiatkowskiego.

OksywieNajstarsza część Gdyni - to tu znajduje się Port Marynarki Wojennej i najstarszy gdyński zabytek: kościółek św. Michała Archanioła - dawniej wykorzystywana była przez filmowców z uwagi na te właśnie obiekty, dziś twórcy filmowi doceniają raczej piękno tutejszych plenerów. Szczególnie chętnie stawiają kamerę na plażach, z których rozciąga się widok na zabytkową torpedownię.

Przy nabrzeżach Portu Wojennego powstały sceny z zacumowanym okrętem ORP "Wicher", na którym służą Adam i Zygmunt z "Rapsodii Bałtyku". W tutejszym porcie wojennym nakręcono też film "Orzeł" - rekonstrukcję losów najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego.

Babie Doły: TorpedowniaRuiny wybudowanej na wodzie betonowej konstrukcji do testowania torped - jednego z nielicznych tego typu obiektów w Europie - budzą nie tylko zaciekawienie turystów, ale i rodzimych twórców filmowych. Torpedownia była miejscem akcji ostatniego odcinka pierwszej serii serialu "Czterej pancerni i pies". Plaża w Babich Dołach posłużyła za scenerię ataku polskich i sowieckich żołnierzy na oddziały wycofującego się Wehrmachtu i Kriegsmarine. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Poza naturalnymi i malowniczymi walorami zadecydowały względy pragmatyczne. Bliskie położenie lotniska pozwalało na łatwe transportowanie ciężkiego sprzętu używanego w scenach wymiany ognia, a pracujących na lotnisku mężczyzn zaangażowano do serialu jako statystów.

Torpedownia i plaża w Babich Dołach pojawiła się także w dwóch polskich filmach z gatunku science fiction: "Na srebrnym globie""Superwizji".

Tu też na ratunek porwanym przez rosyjskich gangsterów rodzicom Marka Brodeckiego przyjechała ekipa komisarza Zawady. Oderwanie się na chwilę od warszawskich lokacji zawsze dobrze służyło serialowi. Podobne wycieczki komisarze urządzali sobie wcześniej do Krakowa czy na Śląsk, co skutkowało entuzjastycznym przyjęciem i wielomilionową widownią serialu. Po zwiedzeniu południowych zakamarków Polski wybór padł na Wybrzeże. W trakcie poszukiwania uwięzionego małżeństwa trop zaprowadził śledczych do torpedowni na Babich Dołach. Były efektowne eksplozje, karkołomna ucieczka wpław i bezpośrednia konfrontacja z rosyjskimi zakapiorami. "Gdański dyptyk" (odcinki "Pozdrowienia z Hamburga" i "W potrzasku") był ekspresową wycieczką przez najbardziej znane miejsca w Trójmieście. Poza efektownie ograną torpedownią, którą sfotografowano w dwóch odcinkach niemal w każdy możliwy sposób, nie zabrakło kadrów z sopockim molo, orłowskim klifem, gdańskim Żurawiem, bulwarem Nadmorski czy Długim Pobrzeżem.

Gdynię można było też oglądać w TVN-owskim serialu "Aż po sufit!". Opowieść o rodzinie Domirskich nie powtórzyła sukcesu australijskiego pierwowzoru. Choć znaczną część serialu nakręcono w warszawskim studiu, na ekranie pojawiły się też najczęściej ogrywane gdyńskie lokacje, jak: promenada Królowej Marysieńki, skwer Kościuszki, port jachtowy, Sea Towers czy plaża w Babich Dołach, gdzie ekipa serialu kręciła sceny z udziałem Cezarego Pazury, Edyty OlszówkiKamila Szeptyckiego.

Ekipa "Aż po sufit!" kręciła w Gdyni (2015 rok):

Opinie (31) 3 zablokowane

 • pamiętam, że urząd miasta dał TVN kilkaset tysięcy za to żeby ten nieudany serial kręcony był w Gdyni (3)

  • 20 4

  • kapitan Kloss - dworzec w Gdyni udawał Istambuł ;))))

   a korty w Sopocie - turecki hotel-klub
   za darmo

   • 5 0

  • To się nazywa promocja miasta.

   • 2 1

  • Dobrze powiedziane dał... Poszło w pi*zdu tyle szmalu za nic.

   • 1 1

 • to już fakty historyczne (5)

  W ostatnich latach Gdynia stała się jednym z najbrzydszych miast w Polsce. Wystarczy trochę pojeździć po Polsce aby to stwierdzić. Spacer Świętojańską to dziś koszmar. Puste witryny, obsr*ne fasady, brudne kamienice.
  Jako bonus mieszkańcy Gdyni otrzymują ograniczenia w parkowaniu, niebezpieczne chodniki bo pędzący na rowerach lub hulajnogach są teraz panami życia.
  Kiedyś, za komuny nie można było mieć samochodu bo to był luksus. Dziś nie wolno mieć w Gdyni samochodu bo Zarząd Miasta nie pozwala ( oni oczywiście mają swoje służbowe SuperB )
  Jak tylko przejdę na emeryturę to się wyprowadzę z tego nieprzyjaznego miasta.

  • 38 20

  • buacha cha - ty od lat nigdzie nie byłeś ... - prawda?

   • 8 8

  • Po co czekać

   Jeśli jesteś dopiero w podstawówce, to jescze hohoho, a jesli już masz wypisany długopis, to moze lepiej od razu?

   • 6 5

  • Mnie najbardziej denerwuje zamknięcie pasa ruchu dla samochodów na ul. Świetojanskiej

   • 12 4

  • Sto procent racji, brawo

   Gdynia jest naprawdę jednym z najbrzydszych polskich miast, to prawdziwy chaotyczny i niewygodny do życia koszmarek. Drogi nie wiadomo czemu. Jacy Wy tu oderwani od reszty kraju jestescie

   • 0 1

  • Znowu coś brałeś ?

   - "Kiedyś, za komuny nie można było mieć samochodu bo to był luksus. Dziś nie wolno mieć w Gdyni samochodu bo Zarząd Miasta nie pozwala" -
   Zrób sobie mocnej herbaty z cytryną to Ci przejdzie.
   Natomiast z brakiem miejsc do parkowania samochodów to sie całkowicie zgadzam. Nawet likwiduje sie miejsca do parkowania .Niedługo Gdynia będzie miastem widmo i wspomnień z lat PRL-u. Nikt z dzielnic nie pojedzie tam na spacer .

   • 2 0

 • Był też jakaś telenowela Polsatu, której akcja rozgrywała się w Gdyni (1)

  Też szybko spadła z ramówki. Chyba była o lekarzach?

  • 2 0

  • był taki film - polski das Boot

   też kręcony w Gdyni

   • 2 2

 • Krew z krwi (1)

  A gdzie krew z krwi?

  • 24 1

  • Dokładnie

   Większość w Gdyni, dobrze nakręcone, dobra fabuła i aktorzy (Domagarow załatwiający "sprawy" w akwarium - scena została w pamięci). Bar Contrast, tereny portowe, naprawdę czuć było Gdynię. No i epizod Rodzinka.pl - aż dziwne, że autorka zapomniała o tych dwóch tytułach

   • 1 0

 • (3)

  A czy ktoś z was wie, jaki film był kręcony latem - dwa, czy 3 lata temu - w knajpkach na wysokości muzeum wojskowego w Gdyni? Scena gdzie padały strzały :)

  • 1 1

  • Film z Damiecki (2)

   Film z Damiecki o pseudokibicach - ale nazwy nie pamiętam. Premiera miała być teraz, ale przed pandemie przełożona.

   • 1 1

   • Dziękuję za trop :)

    • 0 0

   • są gdzieś na Filmwebie artykuły o tym filmie, kojarzę

    • 0 0

 • Dekalog IX. Pamiętam jak dziś.

  Pamiętam jak przedstawiona scena z filmu, była realizowana w okolicy Szkoły Podstawowej Nr 29.
  Byłem wtedy uczniem tejże szkoły. Uczniowie uciekały na wagary by oglądać popisy kaskaderów. Związane były one ze sceną gdzie Piotr Machalica, rozpędzony na rowerze spada z nieukończonej jeszcze Estakady. Nie był to oczywiście Pan Piotr, zaś owi kaskaderzy upadający na stosy rozłożonych materacy.

  • 5 0

 • Rysa

  Ostatnio na bulwarze i dzikiej plaży kręcili serial Rysa

  • 1 1

 • Gdynia.... wieś ze snu wariata...

  • 14 15

 • Powinni wznowić produkcje ulubionego serialu-Kryminalnych TVN

  • 3 3

 • Pogranicze w ogniu...

  W tym serialu(88-91,reż.A.Konic-również reżyser "stawki")dworzec skm grał dworzec w Królewcu.

  • 1 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

grudnia

02

grudnia

06

grudnia

Kultura

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i dla smaku
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i smaku

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Gdański Archipelag Kultury do 2007 r. nosił nazwę: