Wiadomości

stat

Gdyńska "filmówka" promuje teledyski. Na początek "Lights" Ralpha Kamińskiego

Producentem wideoklipu "Lights", jak i pozostałych studenckich teledysków, jest Gdyńska Szkoła Filmowa, do której już zgłaszają się muzycy nie tylko z Trójmiasta.
Producentem wideoklipu "Lights", jak i pozostałych studenckich teledysków, jest Gdyńska Szkoła Filmowa, do której już zgłaszają się muzycy nie tylko z Trójmiasta. screen z teledysku

W sieci zadebiutował wyprodukowany przez Gdyńską Szkołę Filmową wideoklip do utworu "Lights" Ralpha Kamińskiego. Pięciominutową opowieść wyreżyserowała Maria Wider, studentka trójmiejskiej "filmówki". Uczelnia zachęca tym samym młodych twórców do tego, by karierę filmową rozpoczynać właśnie od kręcenia teledysków.
Czy oglądasz teledyski?
Czy oglądasz teledyski?

tak, to ważna część każdego utworu

29%

tylko ulubionych artystów

21%

teraz nie, ale za czasów dawnego MTV chętnie oglądałe(a)m

29%

nie, ignoruję je

21%
Klip można już zobaczyć na kanale YouTube Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Podobnych produkcji pojawi się jeszcze więcej, a to dlatego, że studenci od ponad roku uczą się nie tylko tworzenia filmów, ale również fabularnych teledysków w ramach przedmiotu "film muzyczny". Nowe zajęcia są uzupełnieniem oferty edukacyjnej "filmówki", na którą składają się ponadto ćwiczenia między innymi ze scenopisarstwa, montażu, sztuki operatorskiej i pracy z aktorem. Wszystkie te elementy w swojej formule łączy właśnie teledysk.

- Mamy do czynienia z dziełem artystycznym z jednej strony oraz z utworem reklamowym z drugiej. Dobry klip ma zachęcić do kupienia płyty czy wybrania się na koncert. Musi też w pełni oddawać charakter artysty, dlatego nasi studenci muszą pracować w ścisłym porozumieniu z wykonawcami, których piosenki zamierzają zilustrować filmowo - tłumaczy Jerzy Rados, wicedyrektor i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
Studenci sami więc wybierają utwory muzyczne, do których chcą nakręcić teledysk, samodzielnie piszą scenariusz, a efekt ich prac oceniają następnie wykładowcy GSF. Przedmiot kończy się obowiązkowym zaliczeniem.

Imprezy filmowe w Trójmieście


- Stawiamy przede wszystkim na wideoklipy fabularne, co jest dużym wyzwaniem, bo w ciągu kilku minut trzeba opowiedzieć jakąś historię. Wideoklip daje młodym twórcom duże pole do popisu, otwiera ich, a nam pozwala lepiej poznać ich gust, wrażliwość, osobowość, sposób patrzenia na świat - dodaje Jerzy Rados.
Jedną z pierwszych tego typu produkcji sygnowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową jest teledysk do utworu "Lights" Ralpha Kamińskiego, który absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (ukończył wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej) nagrał wspólnie z Maciejem "MaJLo" Milewskim, reprezentantem trójmiejskiej sceny muzycznej. Pięciominutowy wideoklip wyreżyserowała studentka GSF, Maria Wider.

- Spędzałam akurat wakacje na Gozo, małej wyspie na Morzu Śródziemnym, gdzie odwiedziła mnie Natalia, znajoma aktorka. Słuchałyśmy wielokrotnie piosenki Ralpha i rozmawiałyśmy o tym, jakie wspomnienia w nas przywołuje i co znaczą one dla każdej z nas. Tak zaczął się klarować przebieg fabularny teledysku - wspomina Maria Wider.
Wspomnianą Natalią jest Natalia Łągiewczyk, której na planie teledysku partnerował m.in. Piotr Witkowski. Oboje zagrali razem niedawno w "Prawdziwych uczuciach", dyplomowym filmie Janka Kuźnika, absolwenta gdyńskiej "filmówki". W "Lights" możemy też zobaczyć Agatę Minowską. Część zdjęć do wideoklipu zrealizowano w Trójmieście.

Relacja z planu zdjęciowego "Prawdziwych uczuć"

- Już na wyspie zaczęłyśmy zdjęcia, ale szybko stało się jasne, że drugą część musimy nakręcić w Polsce, gdzie historia ma swój początek i koniec - wyjaśnia reżyserka teledysku.
Producentem wideoklipu "Lights", jak i pozostałych studenckich teledysków, jest Gdyńska Szkoła Filmowa, do której już zgłaszają się muzycy nie tylko z Trójmiasta. Współpraca niekoniecznie musi się ograniczać jedynie do polskich wykonawców.

- Chętnie wyprodukujemy teledysk dla U2. Nasi studenci mają fantazję i odwagę, więc nie wykluczam, że i do takiego projektu może kiedyś dojść - śmieje się Jerzy Rados.

Opinie (53) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

marca

Koncert Wielkanocny - Pende... Sopot, Sofitel Grand Sopot

23

marca

Niemen Inaczej Gdynia, Gdynia Arena

24

marca

60 lat rock and rolla w Polsce Gdańsk, Kwadratowa

Kultura

Adam Ferency spotkał się z fanami w Hotelu Haffner
Adam Ferency: jestem urodzonym kłamcą
Muzeum otwarte na ludzi - czyli jakie?
Muzeum otwarte na ludzi - czyli jakie?

Kulinaria

Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz cz.5
Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz
Czy warto zamawiać w restauracji wino domu?
W restauracji warto zamawiać wino domu?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: spokojny koniec zimy
Planuj tydzień: spokojny koniec zimy

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane