Wiadomości

stat

Geniusze bębnów podbili Gdynię

Jeden z muzyków Wadaiko Yamato, Gen Hidaka, zdradził nam sekrety stylu gry Yamato.


Na występy Yamato w Trójmieście trzeba było czekać kilka lat. Fenomenalni bębniarze z Japonii nie zawiedli i tym razem. Ich muzyka i poczucie humoru sprawiły, że dwugodzinny koncert "Yamato - The Drummers of Japan" zachwycił chyba wszystkich zgromadzonych w Teatrze Muzycznym.Ekipa Wadaiko Yamato to zaklinacze bębnów - wydobywają z nich niesamowite brzmienia.
Ekipa Wadaiko Yamato to zaklinacze bębnów - wydobywają z nich niesamowite brzmienia. fot. trojmiasto.pl
1,2,3,4...10? Liczba bębnów dla muzyków Yamato nie ma żadnego znaczenia...
1,2,3,4...10? Liczba bębnów dla muzyków Yamato nie ma żadnego znaczenia... fot. trojmiasto.pl
...bo zawsze tworzą show. Transowe brzmienia bębnów urozmaicają pojedynkami na dźwięki i udanymi gagami.
...bo zawsze tworzą show. Transowe brzmienia bębnów urozmaicają pojedynkami na dźwięki i udanymi gagami. fot. trojmiasto.pl
Popis muzyków z Japonii znacznie wykracza poza grę na tradycyjnych japońskich bębnach - taiko. Każdy z dziesięcioosobowej ekipy bębniarzy, która zawitała do Gdyni, nie tylko wygląda, jakby urodził się z pałeczkami w rękach (i to bynajmniej nie do ryżu), ale też świetnie włada innymi instrumentami. Członkowie ekipy Wadaiko Yamato z małej japońskiej wioski Asuka równie biegle posługują się tradycyjnymi japońskimi koto (rodzaj cytry), trzystrunowymi gitarami (samisen), czy niepozornymi chappa (niewielkie cymbały z unikalnym metalowym brzemieniem, zbliżonym do naszych talerzy).

Wydobywane przez muzyków dźwięki inspirowane są tradycyjną muzyką japońską, ale stanowią jej współczesne, niekiedy dość przewrotne wariacje. Każdy z członków Yamato prowadzi własny kabaretowo-teatralny show. Koncert jest tak skonstruowany, aby solowe popisy przeplatały się z imponującymi, transowymi utworami zbiorowymi (wszystkie aranżuje dyrektor artystyczny i założyciel Yamato, wciąż czynny członek zespołu - Masa Ogawa). I chociaż Japończycy stosują bardzo proste gagi, aby nawiązać kontakt z publicznością (wspólne wybijanie rytmu, zabawa w powtarzanie zagranego na bębnach taktu), z miejsca podbili serca gdyńskiej publiczności.

Dla Yamato ani rodzaj instrumentu, ani jego wielkość nie stanowi żadnego problemu. Nieważne, czy mają w rękach małe chappa, czy walą wielkimi jak maczugi pałkami w potężne dwuipółmwetrowe bębny. Po wirtuozersko wykonywanych, często ekstremalnie trudnych kompozycjach (wybijanie rytmu na bębnie w biegu, gra w różnych poziomach jednocześnie) ręce same składały się do oklasków.

W Gdyni Wadaiko Yamato pokazało perfekcyjny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, profesjonalny występ. To show, na jaki czeka się latami (ostatni raz w Trójmieście wystąpili w 2007 roku). Oby jednak na kolejny przyjazd Yamato nie trzeba było czekać następnych trzech lat.

Zobacz jak gra Wadaiko Yamato.

Opinie (15)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

maja

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

Kultura

Najdziwniejsze i niepokojące eksponaty w trójmiejskich muzeach
Dziwne eksponaty w muzeach

Kulinaria

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Opera Leśna to obiekt wybudowany w roku: