Wiadomości

stat

Getry kompresyjne nie tylko dla biegaczy

Najnowszy artukuł na ten temat

Domowy trening od judoków

Getry kompresyjne świetnie służą w trakcie wysiłku, ale również dobrze sprawdzają się po treningu.
Getry kompresyjne świetnie służą w trakcie wysiłku, ale również dobrze sprawdzają się po treningu. fot. spotpoint74/123rf

Poprawiają krążenie żylne, metabolizm mięśni, a po wysiłku regenerują je. Getry, skarpety czy też opaski kompresyjne to rosnący trend wśród biegaczy, ale i nie tylko, bo coraz częściej korzystają z nich również inni sportowcy. Można z nich korzystać w trakcie treningu, ale też po nim. Najtańsze kupimy już za 39 zł, ale większość oscyluje wokół 100-200, a nawet 300 zł.Sklepy sportowe w TrójmieścieCzy przekonuje cię funkcjonalność skarpet kompresyjnych?

tak, sam(a) z nich korzystam i czuję efekty 31%
tak, chętnie je sprawdzę 25%
nie, większość to wymysły producentów 20%
nie muszę korzystać z takich gadżetów 13%
nie mam zdania 11%
zakończona Łącznie głosów: 209
Zadaniem skarpet kompresyjnych jest poprawa krążenia żylnego, a co za tym idzie polepszenie wydajności pracy serca. Drugim założeniem jest poprawa metabolizmu mięśni. Poprzez ucisk, getry optymalizują transport substancji odżywczych do mięśni i przez to zwiększają ich wydolność. Dzięki temu nogi stają się lepiej ukrwione, a więc mięśnie nie męczą się tak szybko, a zakwasy nie są tak uciążliwe.

- W dużym skrócie: kompresja pozwala na szybsze krążenie krwi, a dzięki temu na lepsze dotlenienie mięśni. Lepsze krążenie oznacza również szybsze wydalanie toksycznych produktów przemiany materii z mięśni - tłumaczy Szymon KarwowskiR-gol.com.

Grzegorz Mucha rzucił papierosy i biegnie po koronę maratonów świataMożemy je stosować przy wielu wysiłkach biegowych, np. podczas startu w półmaratonie. Warto pamiętać jednak, że należy odpowiednio wcześniej je przetestować, by czuć się komfortowo. Można z nich korzystać również podczas treningu, ale z umiarem, gdyż częste użytkowanie może poskutkować przyzwyczajeniem się mięśni do ucisku, co przełoży się na ich niewłaściwe działanie. To również dobre rozwiązanie w trakcie odpoczynku po zmaganiach sportowych. Getry odciążają nogi, a także niwelują ich zmęczenie.

- Z posiadania skarpet kompresyjnych wynika wiele korzyści. Przed treningiem pobudzają mięśnie do pracy, w trakcie treningu stabilizują ścięgna i więzadła, a także redukują bóle mięśni, po wysiłku przyspieszają regenerację - dodaje biegacz Tomasz Synak z Gdańska.

Wielu biegaczy korzystało ze skarpet kompresyjnych na AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2019


Wśród dodatkowych zalet możemy wymienić fakt, że getry odpowiednio układają się na nodze, nie przesuwają się i nie przeszkadzają podczas aktywności.

- Dzięki zastosowaniu płaskich szwów, skarpety nie uciskają i nie powodują odcisków, a co najważniejsze - mają anatomiczny krój, więc świetnie dopasowują się do stopy. Dużym plusem na pewno jest szybkoschnący i ekstremalnie długotrwały materiał - wyjaśnia Karwowski.

Relacja z Biegu Urodzinowego w GdyniAtuty z korzystania getrów kompresyjnych dostrzegł również Chris Solinsky. Amerykanin był pierwszym biegaczem spoza Afryki, który pokonał dystans 10 km w czasie poniżej 27 minut. Początkowo myślał on, że skarpety pozwolą mu być szybszym, ale okazało się, że chodzi tu przede wszystkim o odnowę mięśni. W ostatnich latach zapotrzebowanie na getry wzrosło nie tylko wśród biegaczy. Ich korzyści dostrzega wielu profesjonalnych sportowców z piłkarzami, siatkarzami i koszykarzami na czele.

- Skarpety czy różnego rodzaju opaski kompresyjne zyskują coraz większą popularność. W dzisiejszych czasach zawodnicy są bardziej świadomi potrzeb własnego organizmu i z chęcią korzystają z różnego rodzaju udogodnień - podsumowuje kierownik sklepu R-gol.com.
Decydując się na taki zakup, trafimy produkty wielu marek. Warto pamiętać, że najlepsi producenci wywodzą się z firm medycznych, które często wcześniej zajmowały się kompresją w medycynie. Najtańsze skarpetki będziemy mogli kupić już za 39 zł, ale większość będzie oscylowała wokół 100-200 zł. Najlepsze egzemplarze mogą sięgnąć nawet 300 zł.

Maraton solidarności 2019 i znów wielu biegaczy z getrami kompresyjnymi

Opinie (25)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

kwietnia

Maleńczuk + Rhythm Section Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Nowe spektakle dostępne online, nie tylko z Trójmiasta
Spektakle online nie tylko z Trójmiasta
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii. Papety opisują rzeczywistość
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii

Kulinaria

Gdynia: produkty z hali z dostawą do domu
Gdynia: produkty z hali dowożą do domów
Firmy cateringowe zmieniają ofertę
Firmy cateringowe zmieniają ofertę

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Na sopockim hipodromie ścigają się :