• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Głośne spektakle z Trójmiasta w Teatrze Telewizji

Mateusz Groen
24 kwietnia 2024, godz. 14:00 
Opinie (10)
Nowy dyrektor Teatru Telewizji sięga po głośne spektakle i wprowadza je do repertuaru.
("Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże) Nowy dyrektor Teatru Telewizji sięga po głośne spektakle i wprowadza je do repertuaru.
("Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże)

Rozpoczął się nowy etap w historii Teatru Telewizji. Michał Kotański, nowy dyrektor i były dyrektor teatru im. Żeromskiego w Kielcach, zapowiedział zmiany i już widać powiew świeżości. W Teatrze Telewizji pojawią się znane tytuły, w tym z naszych lokalnych teatrów, a wśród nich "Piękna Zośka" Teatru Wybrzeże"1989" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Co się będzie działo?SPEKTAKLE

Klimakterium 2... czyli menopauzy szał
6.2
paź 22
Klimakterium 2... czyli menopauzy szał
spektakl muzyczny
Teatr Muzyczny
Klimakterium... i już
6.8
lis 16
Klimakterium... i już
spektakl muzyczny
Teatr Muzyczny
Klub mężusiów
6.0
gru 7
Klub mężusiów
komedia
Scena Teatralna NOT
KONCERT SYLWESTROWY - REWIA 2000+
gru 31
KONCERT SYLWESTROWY - REWIA 2000+
spektakl muzyczny
Teatr Muzyczny
Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć
cze 30
Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć
Teatr Szekspirowski


Teatr Telewizji z powiewem świeżościCzy oglądasz lub masz w planach oglądać Teatr Telewizji?

Nadchodzący maj ma być otwarciem nowego rozdziału Teatru Telewizji. Zmiany wprowadzane w pierwszym kanale tematycznym Telewizji Polskiej (TVP Kultura), który jest poświęcony tematyce artystycznej i kulturowej, już widać. Nowy dyrektor od kilku miesięcy sięga po głośne spektakle i wprowadza je do repertuaru.

W latach świetności Teatr Telewizji oglądały miliony widzów. Ta forma rozrywki jeszcze niedawno była ważnym elementem kulturalnym, jednak na przestrzeni ostatnich lat straciła na wartości. Obecnie potrzebuje reanimacji, która właśnie następuje.

- Chcemy przywrócić Teatrowi Telewizji rangę, na jaką zasłużył w wyniku swej 70-letniej historii, i jesteśmy przekonani, że istnieje wciąż ogromna rola kulturowo-społeczna tego teatru - zapowiedział Michał Kotański, dyrektor Teatru Telewizji.

Zaplanowanych jest około 35 premier rocznie, a nadciągający maj będzie przedsmakiem tego, co może nas czekać. 6 maja np. pojawi się rejestracja telewizyjna spektaklu Teatru Polonia "Zapiski z wygnania", czyli monodram Krystyny Jandy oparty na wspomnieniach Sabiny Baral. Repertuar Teatru Telewizji ma być pzrede wszystkim różnorodny i uwzględniający różne potrzeby widowni.

"Piękna Zośka" na ekraniePojawiła się dobra wiadomość dla fanów Teatru Wybrzeże. Obecnie trwają nagrania spektaklu "Piękna Zośka" w reż. Marcina Wierzchowskiego - przeczytaj recenzję spektaklu. Widzowie, którzy posiadają bilety na pokazy w dniach 23 i 24 kwietnia, będą widoczni na nagraniu. Realizacja telewizyjna ma pojawić się w niedługim czasie w TVP Kultura.

- Traktujemy telewizyjną rejestrację "Pięknej Zośki" jako spore wyróżnienie. Tym bardziej teraz, gdy redakcja Teatru Telewizji próbuje nadać nową formułę swoim działaniom, a festiwal Dwa Teatry powraca do Sopotu... Spektakl dostaje w ten sposób nowe życie, znacząco poszerza się ilość odbiorców, a i Teatr Wybrzeże staje się za sprawą tej rejestracji marką dostrzeżoną i docenioną na teatralnej mapie Polski. A niewiele jest spektakli, które zostają w ten sposób wyróżnione. Ostatni raz mieliśmy tę przyjemność przy okazji rejestracji Broniewskiego, a od tamtego czasu minęło już dziewięć lat... - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
 • Trwają prace nad realizacją wideo spektaklu "Piękna Zośka".
 • Trwają prace nad realizacją wideo spektaklu "Piękna Zośka".
 • Trwają prace nad realizacją wideo spektaklu "Piękna Zośka".
 • Trwają prace nad realizacją wideo spektaklu "Piękna Zośka".
 • Trwają prace nad realizacją wideo spektaklu "Piękna Zośka".
"Piękna Zośka" to dramat oparty na faktach, opowiadający o zabójstwie młodopolskiej modelki Zofii Paluchowej, czyli wydarzeniu, którym żyła cała Polska w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Jest to odważna opowieść o zbrodni, dramatach rodzinnych, przemocy, a także walce o marzenia i perypetiach wiejskiego krajobrazu, którą warto zobaczyć.

Wstrząsający teatr opowieści. Wstrząsający teatr opowieści. "Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże

- To jest dla mnie wieki zaszczyt i przyjemność oraz zupełnie nowe doświadczenie. Taki moment, w którym po części przekazuję kontrolę nad tym przedstawieniem zupełnie innej ekipie. Bardzo się cieszę, że tę realizację robi Tomek Motyl. Mimo że nieznany mi wcześniej, tak jego energia, zaangażowanie i zrozumienie spektaklu tworzy atmosferę zaufania i wiem, że zostanie to zrobione dobrze. Dodatkowo jest wspaniale doświadczona ekipa telewizji, więc jest duża nadzieja, że ta historia "przejdzie". Ale najważniejszym aspektem tego doświadczenia jest to, że będziemy się mogli tą historią, która jako dla nas - realizatorów - jest ważna, podzielić z widzami, którzy nie będą mieli możliwości jej zobaczyć na scenie - mówi Marcin Wierzchowski, reżyser.

 • "Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże
 • "Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże
 • "Piękna Zośka" w Teatrze Wybrzeże
"Piękna Zośka", to też hit teatralny roku 2023, który otrzymał wiele nagród, w tym m.in Honorową Nagrodę Teatralną marszałka województwa pomorskiego. W spektaklu zobaczyć możemy świetne kreacje postaci, w tym Macieja Palucha zagranego przez Piotra Biedronia oraz tytułowej Zośki, w którą wcieliła się Karolina Kowalska, ale też pozostałych postaci.

- Myślę, że jest to ogromne docenienie naszej pracy. Pracy zespołu, który pracował nad tym spektaklem. Cieszę się, bo będzie to coś, co zostanie z nami już poniekąd na zawsze. Format telewizyjny zostanie z nami nami na lata, a nawet na pokolenia. Do dziś mamy okazję oglądać wybitne spektakle teatralne wielkich twórców. A dzięki temu "Piękna Zośka" zostanie takim dziełem, który będzie funkcjonował z nami - mówi Piotr Biedroń, aktor Teatru Wybrzeże. I dodaje:

- Z perspektywy aktora myślę, że jest to zupełnie inny rodzaj pracy. Muszą się tu różnić środki, które są dobierane. Są one delikatnie mniejsze niż w zwykłym teatrze. Te środki są dobierane przed kamerę i inny styl pracy. Taki trzygodzinny spektakl trzeba nieco pozmieniać i pamiętać np., w którą kamerę trzeba patrzeć oraz jaki plan jest akurat grany i mieć to na uwadze przez ponad trzy godziny, bo tyle trwa rejestracja naszego spektaklu. Ekipa, która robi naszą realizację, to prawdziwi fachowcy, a zarazem mądrzy, piękni i wrażliwi ludzie. Ja lubię osobiście Teatr Telewizji, sam go oglądam i mam nadzieję, że będzie więcej spektakli realizowanych w tej formie.

"1989" już w maju w Teatrze TelewizjiW marcu nadeszła informacja, że w Teatrze Telewizji pojawi się nagradzany musical Katarzyny Szyngiery o bohaterach "Solidarności" czyli "1989". Z zapowiedzi wynika, że musical pojawi się na żywo 27 maja. Głośny spektakl wyprodukowany został przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z  Teatrem im. Juliusza Słowackiego.

1989: imponujący musical o Solidarności 1989: imponujący musical o Solidarności
"1989" ukazuje upadek komunizmu z innej niż dotąd znanej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami.

"1989" był jedną z najgłośniejszych premier 2022 roku, przez wielu krytyków i recenzentów uznaną za doskonałą. Bilety wyprzedawane są na kilka miesięcy do przodu, więc wspaniale, że spektakl pojawi się dla szerszej publiki w formie telewizyjnej.

Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście? Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście?

Nietypowy musical historyczny "1989". Spektakl ukazuje losy Solidarności w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi.
Nietypowy musical historyczny "1989". Spektakl ukazuje losy Solidarności w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi.

Miejsca

Spektakle

Opinie (10) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (5)

  Ja zasadniczo nie chodzę do teatru.
  Za mało dynamicznie i widowiskowo.
  Wolę jednak dobry film, akcję.
  I piszę to jako wykształcony inteligent

  • 1 13

  • Może i wykształcony, ale czy dojrzały?

   CGI, wybuchy, pościgi, kaskaderskie popisy, wielkie show... A dla mnie najlepsza scenografia to własna wyobraźnia. Spektakle gdzie jest kilku aktorów i parę krzeseł na scenie potrafią bardziej wbić w fotel niż kolejni szybcy i wściekli. Ale do tego trzeba dojrzeć, to przychodzi z czasem (albo i nie).

   • 10 0

  • Co to mnie obchodzi (1)

   Chodzisz, nie chodzisz, co to ma nas obchodzić

   • 2 2

   • Ale nie jestem hejterem jak ty

    • 0 0

  • No trudno

   Jak wyżej: no trudno

   • 1 0

  • Moze warto zatem wybrać się do teatru i się mile zaskoczyć?

   • 1 0

 • Fanka

  Pozdrawiam redaktora Mateusza. W końcu na temat trójmiejski i z klasą.

  • 2 4

 • przyklej se wasy i podnies 2 palce - sukces murowany

  • 2 9

 • Opinia wyróżniona

  1989 w telewizji - swietnie

  ten musical jest rewelacyjny

  • 11 4

 • Zośka niebawem... to znaczy kiedy?

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (6 opinii)

(6 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Cudawianki | Lato zaczyna się #wGdyni

w plenerze, warsztaty

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku odbyły się pierwsze gdyńskie CudaWianki?