• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poznaj Gdynię śladami króla Kaszubów

neo
13 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Gra miejska odbędzie się w Śródmieściu Gdyni. Gra miejska odbędzie się w Śródmieściu Gdyni.

Do wtorku 14 maja czekają organizatorzy na zgłoszenia do kolejnej interaktywnej gry miejskiej w Gdyni. To propozycja dla całych rodzin, które chcą zabawić się w detektywów, a jednocześnie poznać historię miasta.



Lubisz gry miejskie?

- Postać Antoniego Abrahama jest niezwykle barwna, a jego życiorysem można obdarzyć kilka osób. Gra miejska "Sekretna Gdynia Abrahama", której organizatorem jest Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, przybliży historie związane z życiem Antoniego Abrahama w Gdyni, jego drogą zawodową i życiową oraz działania, jakie podjął, by Kaszuby i Gdynia zostały włączone do Polski. Poznając życiorys tej niezwykłej postaci, uczestnicy gry będą również wzmacniać poczucie lokalnego patriotyzmu - mówi Adam Labuhn, przewodniczący Parlamentu Studentów WSAiB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
Gra odbędzie się w sobotę 18 maja, ale do wtorku 14 maja trzeba się na nią zapisać. Decyduje kolejność zgłoszeń, więc warto czym prędzej skorzystać z internetowego formularza na stronie organizatorów.

Co czeka uczestników gry miejskiej?



Gra miejska Śladami Antoniego Abrahama to nie tylko wycieczka po ciekawych miejscach w Gdyni, ale także - a może przede wszystkim - zabawa, podczas której każdy będzie mógł poczuć się jak detektyw. Wszyscy uczestnicy otrzymają mapy, które pomogą odnaleźć ukryte przedmioty. Będą też musieli rozwiązać zadania dotyczące "Króla Kaszubów". Poznają również postacie, które odcisnęły piętno na historii Gdyni oraz zasłużyły się społeczności regionu, odgrywane przez przebranych w stroje z epoki statystów.

Gra miejska w Gdyni zintegrowała przedsiębiorców


Grę poprowadzi znany miłośnik Gdyni i przewodnik po mieście - Michał Miegoń. Początek w gmachu WSAiB w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7 zobacz na mapie Gdyni o godz. 10, a zakończenie trzy godziny później w Kaszubskim Forum Kultury przy al. Piłsudskiego 18 zobacz na mapie Gdyni. Gra odbędzie się w rejonie Śródmieścia, więc mogą w niej wziąć udział także rodziny z dziećmi.
neo

Wydarzenia

Sekretna Gdynia Abrahama - gra miejska

gra miejska

Miejsca

Opinie (94) 8 zablokowanych

  • a kto to te Kaszuby? (8)

    podobo jakiś naród. Ale nawet języka nie mają a to co nazywają językiem jest tylko gwarą.
    Co to się porobiło. Czuję w tym jakąś politykę.

    • 6 19

    • ?

      Wa jesta oberchniały ...

      • 6 2

    • Jaka gwara skoro ja egzaminie maturalnym zdawałem dodatkowo język kaszubski? (1)

      "Status prawny języka kaszubskiego w Polsce reguluje ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, definiując go jako język regionalny. Zgodnie z nią istnieje możliwość używania przed organami gminy, obok języka polskiego, języka kaszubskiego jako języka pomocniczego - pierwsza dokonała tego położona w powiecie bytowskim gmina Parchowo."

      • 9 1

      • no właśnie sam sobie odpowiedziałeś.

        z przyczyn politycznych nazwano gwarę językiem. Przecież do niedawna nie było ani jednej książki w gwarze kaszubskiej, bo to nie język, i w ogóle nie był pisany. Po prostu parobki mówili między sobą w gwarze kaszubskiej.

        Proste jak drut. Więc nie politykuj cwaniaczku.

        • 2 3

    • Przetrwali (2)

      Za tą jak to nazwałeś gwarę, kaszubi byli sponiewierani w czasie wojny przez szkopów a po wojnie przez komunistów. Nie wiem czy którykolwiek grupa etniczna w Polsce była tak długo jak kaszubi w niełasce władz.

      • 8 1

      • Zapomniałeś dodać, że przed drugą wojna byli jeszcze sponiewierani przez Polaków. W szkole o tym nie uczą. (1)

        "Na mocy traktatu wersalskiego (1919 r.), czyli pokoju podpisanego z Niemcami przez zwycięskie państwa, obszar Kaszub został podzielony między Polskę, Niemcy i będące pod ochroną Ligi Narodów Wolne Miasto Gdańsk, przy czym największa część przypadła Polsce i weszła w skład województwa pomorskiego.
        W styczniu 1920 r. Niemcy ratyfikowały traktat wersalski.
        W tym samym miesiącu wojska niemieckie zaczęły opuszczać Pomorze Gdańskie, a na nich miejsce wkraczała armia polska.
        Wojska polskie wkroczyły na teren Kaszub na przełomie stycznia i lutego.
        Uroczystym zwieńczeniem tego procesu był akt zaślubin Polski z Bałtykiem dokonany 10 lutego 1920 r. w Pucku przez gen. Józefa Hallera, dowódcę Frontu Pomorskiego. Ludność kaszubska wszędzie witała z wielką radością polskich żołnierzy, a kaszubscy ochotnicy zaciągali się do armii polskiej, by walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej.
        Zmiany polityczne spotkały się z pozytywnym przyjęciem Kaszubów, jednak zaledwie po kilku miesiącach sytuacja uległa zmianie.
        Wpływ na to miały głównie trzy czynniki: zachowanie się armii polskiej, sytuacja gospodarcza oraz napływ ludności polskiej i preferowanie jej przy obsadzaniu różnych stanowisk.

        Największe szkody wyrządzało Kaszubom wojsko polskie. Żołnierze, pochodzący głównie ze wschodnich obszarów państwa polskiego, często będący analfabetami, brutalnie traktowali ludność kaszubską (rekwizycje, rewizje, zajmowanie mieszkań, kradzieże, porwania kobiet).
        Te zachowania oraz trwające cały czas trudności gospodarcze spowodowały, że część Kaszubów domagała się przyłączenia do Wolnego Miasta Gdańska. Kaszubi unikali też poboru do wojska polskiego lub optowali za Niemcami i opuszczali Polskę.
        Kaszubi zaczęli również z sentymentem wspominać czasy niemieckie, co w praktyce objawiało się np. głosowaniem na niemieckie listy wyborcze."

        • 6 1

        • cd.

          "Złe traktowanie Kaszubów zostało dostrzeżone w Warszawie, o czym świadczy sprawozdanie sejmowej Komisji Pomorskiej z 1920 r.
          Sytuacja uległa jednak poprawie tylko w niektórych kwestiach, głównie w postępowaniu wojska."

          Mało kto wie, ale za czasów Sanacji, w obozie Piłsudskiego pojawił się pomysł wysiedlenia Kaszubów na wschód, jako elementu niepewnego.

          "W porównaniu z minionymi wiekami zdaje się, że XXI wiek jest dla Kaszubów okresem najspokojniejszym. Być może wynika to jednak z tego, że Kaszubów coraz trudniej odróżnić od reszty społeczeństwa, tak dalece bowiem już zaszły procesy asymilacyjne. Kaszubi coraz rzadziej używają swojego języka, nadal się go wstydzą bądź w ogóle nie mieli okazji poznać go we własnym domu, a jeżeli znają mowę ojców, to na co dzień i tak najczęściej komunikują się w języku polskim. To wpływa na wynaradawianie Kaszubów i pozbawianie ich elementu własnej tożsamości - języka. Samych Kaszubów w dzisiejszych mediach często przedstawia się jako osoby przypominające manekiny w skansenach i muzeach, osoby zajmujące się wyłącznie rolnictwem, co podtrzymuje stereotyp niewykształconego wieśniaka, a ta negatywna opinia o Kaszubach wpływa na samych mieszkańców Kaszub, którzy nie chcą być kojarzeni z takim obrazem. Niestety największa dyskryminacja wobec Kaszubów obecnie ma miejsce w Trójmieście i w mniejszych miastach na Kaszubach - co szczególnie widać na portalach internetowych, gdzie niemal każdy artykuł poświęcony Kaszubom spotyka się z komentarzami naruszającymi prawa i godność człowieka. Kaszubę kojarzy się tam często z mieszkańcem XVII-wiecznej wsi, mieszkającego pod jednym dachem ze zwierzętami hodowlanymi, język kaszubski za język niewyuczonych analfabetów, a internetowa anonimowość pozwala internautom na posługiwanie się przerażającymi określeniami w odniesieniu do Kaszubów."

          • 8 0

    • (1)

      Aaaa łeknij te me w rzëc tem twoim jenzykem

      • 2 2

      • brudna ta twoja rzec

        jak twoje paluchy

        • 1 2

  • Historyczne zdjecie

    Taka zielen w "centrum"...
    Fotograf sie postaral, nielatwo znalezc juz takie ujecie.
    Ta zielen rowniez wkrotce zniknie.

    • 8 2

  • Fakty są takie, że Gdynia jest największym kaszubskim miastem (sic!) (1)

    "Szacuje się, że obecnie liczba Kaszubów zamieszkujących Gdynię wynosi około 80000 osób, wliczając w to osoby z rodowodem kaszubskim. Podobnie jak przed laty, większość rodzin zamieszkuje przedmieścia. Co charakterystyczne, zaledwie co dziesiąty gdyński Kaszub zna i posługuje się swoim językiem."

    Wystarczy poczytać "Statystykę ludności kaszubskiej" Stefana Ramułta z 1899 roku na podstawie spisu urzędowego z 1890 roku by dowiedzieć się, kto tu dawniej mieszkał.

    Gdynia: 824 mieszkańców w tym: 629 Kaszubów-katolików, 38 Kaszubów-ewangelików, 15 Niemców-katolików, 141 Niemców-ewangelików, 1 innych

    Grabówek: 55 mieszkańców w tym 55 Kaszubów-katolików.

    Chylonia: 708 mieszkańców w tym: 592 Kaszubów-katolików, 27 Kaszubów-ewangelików, 6 Niemców-katolików, 83 Niemców-ewangelików.

    Chylońskie pustki (obecnie Pustki Cisowskie): 208 mieszkańców w tym 208 Kaszubów-katolików.

    Cisowa: 486 mieszkańców w tym: 446 Kaszubów-katolików, 9 Kaszubów-ewangelików, 5 Niemców-katolików, 26 Niemców-ewangelików.

    W pozostałych obecnych dzielnicach Gdyni podobnie.

    Ci "Niemcy" ujęci w statystyce to w większości zgermanizowani Kaszubi, żyjący w pruskim zaborze w latach 1772-1920.

    "Synowie Antoniego Abrahama uważali się jednak za Niemców; obaj zmarli w wyniku ran odniesionych podczas I wojny światowej, w której walczyli jako pruscy żołnierze. "

    "Kaszubi stanowią typową ludność pogranicza, która w ciągu wielu wieków żyła na terytorium zmieniającym przynależność państwową. Wielu z nich uległo germanizacji lub asymilacji z resztą narodu polskiego, proces ten miał charakter przymusowy lub naturalny. Wielu znanych wojskowych pruskich i niemieckich miało pochodzenie kaszubskie, ale nie poczuwało się do związków z rodzimą kulturą lub ulegały one całkowitemu zerwaniu w następnym pokoleniu. Z tego powodu trudno dokładnie zdefiniować, którą z postaci historycznych wolno uznać za Kaszuba, a którą za Niemca lub Polaka pochodzenia kaszubskiego. "

    • 10 3

    • ło rany. Jaki ty jestes człowieku tępy.

      a ilu jest Polaków niezrzeszonych w żadnej z w.w. sekt?

      • 0 3

  • krul kaszub jest tylko jeden (1)

    jest nim Radek z Gdyni

    • 1 1

    • Nie Radek tylko Radtke. Jan Radtke. Pierwszy polski wójt Gdyni.

      • 4 0

  • coś jest nie halo !!!

    jest 11:22 zagłosowałem jest 111 głosów a wynik równo 50% na 50%

    • 1 0

  • pytanko - czemu tak nienawidzicie tej Gdyni? (12)

    Witam, pochodze z Lublina, od 3 miesięcy mieszkam i pracuje w Gdańsku, natomiast poprzednie 4 lata mieszkałem i pracowałem w Gdyni. Po tych 3 mies. w Gdańsku zauważyłem ciekawe zjawisko - Gdańszczanie strasznie nienawidzą Gdyni, wyśmiewają i wyszydzają to miasto i zachodze w głowe dlaczego? Na moje pytanie patrzą na mnie jak na kosmite, jak by to była oczywista oczywistość że Gdynie trzeba hejtować, a najczęściej pojawiające sie odpowiedzi to: 1) bo w Gdyni śmierdzi (bzdura mieszkałem tam i ogólnie na tle innych Polskich miast całe trójmiasto ma dosyć czyste powietrze) - 2) bo ludzie są niemili (jeszcze większa bzdura, pomieszkalibyście w Warszawie to byście zobaczyli o co chodzi, trójmiasto jest na prawde spoko) - 3) bo to wiocha (250tys. miasto to wiocha? a co dopiero inne miasta w okolicy? te co mają po 20-40tys. mieszkańców, tak - to też są miasta) - 4) bo nic tam nie ma (nic tzn. budynków nie ma? ulic? czy jak? ja mieszkałem tam kilka lat i nie pamiętam żebym czegoś tam nie mógł kupić czy załatwić) - 5) Gdańsk ma bogatą historię a Gdynia nie (to prawda że Gdańsk ma, ale nienawidzić innego miasta bo ma krótszą historie? to co z innymi miastami w regionie?) - 6) bo ludzie z Gdyni mówią jakie to ich miasto nowoczesne (chodząc po ulicach w centrum Gdyni, porównując je do Warszawy, nie powiedziałbym że to miasto zacofane, tak samo nowoczesne jak i Gdańsk, nowiutkie autobusy, trojelbusy, w Gdańsku nowiutkie tramwaje, tak was wnerwia że ludzie sie cieszą że ich miasto sie rozwija? według mnie całe trójmiasto może być z siebie dumne). Co ciekawe, nie słyszałem jeszcze żeby jakiś mój znajomy z Sopotu albo innych miast w okolicy szydził z Gdyni, tak samo nie słyszałem żeby znajomy z Gdańska szydził z któregoś z mniejszych miast. O co tutaj chodzi? Jakieś zaszłości historyczne? Co Wam zrobiła Gdynia? Jakieś sensowne argumenty podajcie. Generalnie ludzie z południa Polski myślą o trójmieście jako o całości i zwykle mają pozytywna opinie, nie wiem skąd ten hejt, pozdro

    • 14 5

    • kto sie czubi

      ten sie lubi:) jest takie powiedzenie. A wrzutki sprzyjaja rozwojowi. Urzednicy w Gdyni mysla ze mieszkancy to d**ile

      • 5 0

    • Typowe pytanie słoika. Przyjmij, że Gdynia śmierdzi śledziem i tyle, bo i tak tego nie zrozumiesz! (5)

      Wszystkie Twoje naiwne pytania o tym niezbicie świadczą!

      • 0 8

      • Sam się zaorales chłopie. Ja to widzę tak. Pojadę stereotypem typowego Janusha. Somsiad se kupił super Passata. Tera Janushowi żal d*pe ściska że Somsiad ma lepszy(w gruncie rzeczy nie ma nic lepszego). Tak właśnie wygląda analogia Gdańska i Gdyni.

        • 1 0

      • Miejscowy zasiedziały słój z za Buga zapomniałes dodać. (3)

        • 2 0

        • (2)

          Jego dziadkowie po wojnie przybyli do Gdańska z terenów które dziś należą do Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. On to już się uważa za rasowego Gdańszczanina i odcina się od korzeni.

          • 2 1

          • (1)

            Wyobraź sobie słoiku powielający bzdury, że można być gdańszczaninem od dziewiętnastego wieku. Tak, są tu jeszcze tacy.

            • 0 1

            • Tak, tak. Każdy z was Gdańszczan tak mówi. Kogo nie spytam, to miał pradziadków w Wolnym Mieście Gdańsku. Pod budką z piwem takie bzdury opowiadaj.

              Fakty są takie...

              Ludność miasta Gdańska ( stan na dzień 30 VI 1945r.):
              Niemcy: 123 932
              Polacy: 8 525
              Inni: 1 572
              Razem: 134 029

              Źródło: apg, zmg, sygn. VI, 2/31, s. 269, Sprawozdanie z działalności Wydziału Ewidencji Ludności za miesiąc czerwiec 1945 r.

              Z biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej:
              "Do końca 1947 r. w zorganizowanych transportach wysiedlono z Gdańska 126 472 Niemców. Pod koniec 1948 r. mieszkało tu 101 873 przesiedleńców z Polski centralnej oraz 26 629 przybyszów zza Buga."

              Smiać mi się chce jak jakiś -icz albo -uk pod tablicę rejestracyjną ma "Wolne Miasto Gdańsk"

              • 0 0

    • Już Tobie odpowiadam

      z tego wzgledu ,ze 90 % ludnosci zamieszujacej Trójmiasto to przyjezdni za Buga i akcji "Wisła". Nie utożsamiaja się z tymi miastami i mają wieczny problem ze swoją tozsamością.To takie zamierzchłe "słoiki" którym sie wydaje że pochodzą z miasta. W 1939 Polacy stanowili 7% populacji w Gdańsku a Gdynię jako miasto zrobiono z wioski rybackiej przez przyjezdnych z całej Polski. Więc sie nie dziw ,że Kaszuba tu nie uświadczysz jedynie zlepek pradawnych roboli bez wykształcenia i stąd ta gburowata nienawiśc ,zawiść i kompleksy.

      • 1 3

    • (1)

      Mieszkam w Gdyni od 10 lat i jestem zadowolony.

      • 3 1

      • Wczesniej mieszkales w Mecikal-kolonia?

        • 0 1

    • Bo tom gdzie krzyżocy sroli tom ich gdański gród zbudowali

      • 1 2

    • Panie Szczurek!

      Pan sie nie chowa za roznymi nikami i historyjkami na tym forum, tylko pan sie wezmie do roboty!!!! Nie byc pan taki hops do przodu!!!

      • 1 0

  • no to mieszkancy Gdyni

    pędzle, farby- we wlasnym zakresie. Pomozemy doinwestowac Gdynie

    • 4 0

  • To Kaszubi mają króla?! Króla Cyganów to znam, ale króla Kaszubów??? (2)

    • 5 4

    • Don Szemud

      • 3 0

    • Nie ośmieszaj się

      Przybyłeś w gości z terenów po prawej stronie Wisły to wypadało się douczyć o historii tego miejsca.

      • 4 1

  • Bardzo fajna inicjatywa!

    • 1 0

  • Trójmiasto jest na Kaszubach czy to się podoba czy nie. (1)

    • 12 3

    • kaszubi są w Polsce.

      czy to się tobie podoba czy nie nacjonalsie.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Znane gdańskie piwo, produkowane od 1449 to: